Tuinbouw; ’Gewoon er zijn’ Hoe ziet u het? Modeshow en lentebeurs Opvoeding door sport s Jaarvergadering Vrouwen van Nu De toekomst van Waddinxveen Workshop bloemschikken Open podium Concordia Koffie lezing in bibliotheek Zwemdiploma Klaverjas Jongerenkoren Gezonde voeding van baby‘s Nationale Boomfeestdag WADDINXVEEN - Vandaag vindt de viering plaats van de Nationale Boomfeestdag met dit jaar als thema ’Bomen verbinden’. Kinderen van ver schillende basisscholen plan ten op een aantal locaties bomen. De Boomfeestdag zou 24 maart j.l. gevierd worden, maar deze datum is verplaatst vanwege het over lijden van prinses Juliana. Op diverse locaties worden bo men door schoolkinderen geplant, Opening foto-expositie Kreater Klaverjassen bij De Paddestoel WADDINXVEEN - Op vrij dag 9 april is er van 20.00 tot 23.00 uur weer een ge zellige klaverjasavond bij "De Paddestoel". Ook wordt er weer een leuke lo ting gehouden aan het eind van de avond. U bent vanaf 19.30 uur van harte welkom aan de Lijsterbesstraat nr 18. Entree leden 1.25 en niet leden 1.75 Uitgaansdag WOENSDAG 7 APRIL 2004 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 19 1 WADDINXVEEN f „Gewoon er zijn voor de mensen in de laatste dagen van hun leven, daar doe je het voor.” (Foto PR) I Twintig Noordegraaf had afgelopen weekend een lentebeurs in de showroom. (Foto: Liesbeth van der Vis). gehouden door deVTZ. Daarna kan je bij de organisa tie aangeven of het even ge noeg is, of dat je weer naar een volgend persoon wilt.” Het is niet zo dat de vrijwilli gers constant werk hebben. „We hebben net een heel drukke periode achter de rug. Nu is het weer wat rusti ger.” Het werk blijft voor Lia heel bijzonder. „Ik vind het heel speciaal dat je überhaupt toegelaten wordt in deze fa se. Het is toch wel heel erg intiem. Maar als je ziet hoe blij niet alleen de persoon zelf, maar ook de familie is. Daar doe je het voor." DeVTZ is onderdeel van het Bureau voor Informele Zorg. Op dit moment is er een wachtlijst van vrijwilligers voor dit onderdeel. Het Bu reau voor Informele Zorg is nog wel op zoek naar vrijwil ligers voor andere doelgroe pen. Naast deVTZ, biedt het bureau namelijk ook onder steuning (door middel van vrijwilligers) bij Mantelzorg voor dementerenden, chro nisch zieken en gezinnen met gehandicapte kinderen. Ook is er het Steunpunt Mantelzorg en een Buddyproject.Voor meer informatie: tel. 0182- 547920 (op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur.) REGIO - De jongerenkoren ‘Deum Fidentes’ en ‘Vox Jubi- lans’ geven op donderdag 8 april een gezamenlijk concert. Naast de dirigenten André van Vliet en Marco den Toom, die MOERKAPELLE-Als je het voor het kiezen zou hebben, zouden veel mensen waar schijnlijk het liefst, als het mo ment daar is, thuis in een ver trouwde omgeving willen sterven. De Vrijwillige Termi nale Zorg (VTZ) van deVier- stroom geeft gehoor aan de ze wens. De VTZ is er voor mensen die een ’indicatie’ hebben tot drie maanden, voor zover dat in te schatten is. DeVTZ zet vrijwilligers in, het liefst een vast team, die per persoon twee keer in de week een dagdeel langskomen aan huis. Ze bieden onder steuning voor de persoon en de familie. Lia Kooij, vrijwillig ster VTZ, werkt nu zo’n an derhalf jaar in de terminale zorg. „De mensen zijn zo ont zettend blij met je aanwezig- ZEVENHUIZEN - Op dins dag 13 april wordt de maan delijkse regionale bijeen komst van de Borstvoedingorganisatie LLL gehouden. De voeding van de moeder en de overgang van borstvoeding naar vast voedsel voor de baby, staan hierbij centraal. Deze bijeen komst wordt gehouden op dinsdag 13 april 2004 bij Ag nes Blok, de Wielewaal 24 in Zevenhuizen. De informatieavond is be doeld voor zwangeren, moe ders en anderen die geïnte resseerd zijn in borstvoeding. Behalve het uitwisselen van informatie en ervaringen over ge noemd onderwerp is er ook gelegenheid tot het stellen van algemene vragen over borstvoeding. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, kost 3,50 en ook baby’s zijn welkom. Ook telefonische informatie over borstvoeding is mogelijk: Ria Kaashoek, tel: 079-5932689. Autoclub ‘De Gouwe Rijders’ uit Wad- dinxveen houdt op donderdag 8 april haar traditionele klaver- jasavond in ‘De Unie’. Inschrij ven voor de avond kan vanaf 19.45 uur. Het klaverjassen be gint uiterlijk om 20.15 uur. Er worden vier rondes gespeeld. Het is niet verplicht om lid te zijn om mee te doen. week zaterdag weer voor het B-diploma. Ze zijn allemaal ge slaagd. De diploma’s zijn uitge reikt aan: Angelique Roskam, Laura van Leeuwen, Lisanne Oskamp, Jordi van Maaren, Bas Nortier, Bill Verboom, Inga Steggink, Niels Bakker, Rick Tempelaar, Sanae Sbaa, Nata scha Maas, Rutger Bosman, Rick Groeneweg, Stephanie Reede, Robin Jongejan.Tim van Setten, Anton Mattheij, Hannah Baron, Mandy van Leeuwen en Gregory Colla. Het middagprogramma wordt georganiseerd door de werkgroep N.M.E. in en rond kinderboerderij Die rendal. Tussen 14.00 en 15.30 uur zijn de kinderen van har te welkom om mee te doen. Er is een puzzeltocht door het Warnaarplantsoen met allerlei opdrachten die met bomen en planten te maken hebben. Ook kunnen de kin deren een boomschijf versie ren.Verder wordt een kleu- renwedstrijd georganiseerd. De kleurplaten kunnen op 14 april a.s. tussen 14.00 uur en 15.30 uur worden ingele verd op de kinderboerderij. en regelen, wat bindt hen. Pas als dat duidelijk is geworden is het zinvol eventueel over sa menvoegen van gemeenten na te denken. Voorafgaande aan de openbare vergadering had de ChristenU- nie haar (besloten) jaarverga dering, waarin naast de behan deling va het jaarverslag ook een nieuw bestuurslid werd ge kozen. Mw. M. Luteyn neemt af scheid van het bestuur omdat zij Duo-raadslid wordt en de heer P. Foekens is in het be stuur gekozen. heid. 'Er zijn’ is vaak al het belangrijkste.” Lia, een voormalig verpleeg kundige, las een paar jaar ge leden in een verslag van de Vierstroom dat de organisatie op zoek was naar vrijwilligers voor deVTZ. „Dat sprak mij ontzettend aan. In mijn werk in het ziekenhuis voelde ik mij te kort schieten. Ik had geen tijd om die aandacht aan de patiënten te geven. Je hebt geen tijd voor een kopje kof fie of een gesprekje,” Zij trok de stoute schoenen aan, en meldde zich aan. „Ik had geen idee of ik het kon. Ik wilde het gewoon gaan proberen.” De vrijwilligster volgde de in troductiecursus Terminale Thuiszorg bij de Vierstroom waarin uitleg werd gegeven over de basiszorg voor de pa tiënt. Ook kreeg ze heel veel achtergrondinformatie wat nu precies de terminale zorg inhield. „Je bent er in principe om er ’te zijn'. Dagelijks komt ook de Wijkverpleging langs voor de verzorging.Tijdens de cursus krijg je alles uitgelegd, zodat je het wel kan als het nodig is.” Soms blijft de part ner erbij als de vrijwilliger er is. Andere keren maakt de vrijwilliger het mogelijk dat de partner en/of familie even de deur uit kunnen. „Het is WADDINXVEEN - Cursisten van Judith Ivens presenteren op donderdag 8 april om 19.15 uur hun werk. De foto’s zijn gemaakt door cursisten van de basis- en vervolgcursus foto grafie. De opening door direc teur A.C.Koremans wordt om lijst door het blokfluitensemble van Marije Kleinjan. De ten toonstelling kan worden be zocht van 8 april tot en met 10 mei tijdens kantooruren. Voor meer informatie: tel. 0182- 614422. En bezoekers waren er. Sommi gen kwamen van heinde en ver re. Een echtpaar uit Maastricht wilde uiteraard deze feestdag van hun kwekervrienden niet missen. Het werd een dag met tal van activiteiten waar groot en klein plezier aan kon bele ven. Er waren demonstraties in het inpakken van anthuriums en het sorteren van bromelia’s en rozen. Er waren lelies te be wonderen, gerbera’s, orchideën en boeketten. Tomatenplanten en paprika’s. Voor de jonge be zoekers waren er clowns, kon er geschminkt worden en stond er een enorm springkus sen. De opening vond plaats in kwe kerij van der Waal met een toe spraak van gedeputeerde Van Dijk. Hij benadrukte dat de glastuinbouw een sector is om trots op te zijn. De Zuidplas- polder is als een haven: de Gr eenport. „De eerste haven van ons land is die van Rotterdam. Na luchthaven Schiphol is dit de derde haven. Hier groeit de omzet, de werkgelegenheid en de export. Dit is de sector waar het goed in gaat." Belang rijke vraag is op dit moment natuurlijk welke ruimte de tuin bouw in Zuid-Holland krijgt in de nabije toekomst. „De Pro vinciebestuurders willen hun partner zijn", benadrukt Van Dijk en maakt dan de nieuwe ontwikkelingsplannen voor de Zuidplaspolder bekend. De aanwezigen luisteren stil en ge spannen. „Als gedeputeerde zeg ik dat er 15.000 tot 30.000 woningen moeten gaan komen. En er moet plaats zijn voor 300 tot 350 hectare bedrijventer rein." De toehoorders worden nog stiller. En wij dan? hoor je ze denken. „Er is een extra re servering voor 200 hectare voor glastuinbouw", klinkf het verlossende antwoord. Er zijn tal van gerenommeerde bedrij ven uit de regio. Noordegraaf zit pas sinds begin december op de Coenecoop. Voorheen zat het bedrijf op de Noordka- de, maar verhuisde voor de uit breiding en uitstraling. Tijdens Door Brigitte Bosman MOERKAPELLE - De deuren van vijftien tuinders gingen zaterdag weer open voor het publiek tijdens de Kom in de Kas. Voor de derde keer, en landelijk al voor de zeven entwintigste keer, kon het publiek een kijkje nemen ach ter de schermen bij de glastuinbouwers aan de Van Has- seltweg in Moerkapelle. MOERKAPELLE - NBvP, Vrou wen van Nu, houdt op donder dag 15 april van 10.30 tot 15.30 uur de jaarvergadering in dorpshuis Op Moer. Dit jaar gaan de afdelingen van de ver eniging aan de slag met het the ma: (H)eerlijk voedsel bij NBvP, Vrouwen van Nu.Na het huis houdelijk gedeelte gaat de bij eenkomst verder onder de titel de beurs waren onder andere een modeshow, een restaurant met culinaire hoogstandjes, een bedrijf dat personeelsfeesten organiseert. Bezoekers met reislust konden terecht bij het aanwezige reisbureau. ’Eten is genieten’. Culinair pu bliciste Alma Huisken gaat in haar lezing uitvoerig op dit on derwerp in. Na de lunch kan worden deelgenomen aan workshops die ook staan in het teken van voeding. Er is keus uit: de Greenery, de Hartstich ting, alternatieve voeding en vergeten en exotische groen ten. randvoorwaarden, maar de tuinders kunnen dus gerust zijn. „We moeten wél binnen 5800 hectare tuinbouw blij ven", legt Van Dijk uit. „Maar we zitten nog onder deze grens, dus er is nog groeipotentieel. We moeten de juiste verhou dingen'in de gaten houden. Er werken en bouwen 23 partners aan de invulling van de Zuid plaspolder. Er wordt veel ge vraagd van creativiteit en inle vingsvermogen. De tuinbouw moet ook denken aan groen en natuur en ook aan de mensen. Als dat over en weer gebeurt, moet de realisatie geen pro bleem zijn." De Gedeputeerde drukte de tuinders goede ad viezen op het hart. „Zorg er voor dat de samenleving ook op een positieve manier naar u blijft kijken, zoals de open deu ren van vandaag." Ondanks de benodigde verlichting in de kas sen moet er wel nacht blijven, dus er moet een aanpassing ko men. Bestrijdingsmiddelen, pe sticiden, wateropslag moeten ingepast worden in de natuur en de architectuur. „Toon hoe vernieuwend u kunt zijn!" „Denk aan innovatie. We staan voor een geweldige uitdaging. De paprika’s en de bromelia’s groeien en zo zullen tuinders ook moeten groeien." Na deze woorden neemt de heer Van Dijk een pakket in ontvangst, dat is samengesteld uit de Zuidplaspolder en krijgt hij tevens een bloemetje uit het bloemengebied mee voor thuis. Buiten wacht hem nog een laat ste verrassing: een T-shirt van de Kom in de Kas met de tekst: Tuinbouw: hoe ziet het? Het colbert gaat uit, de stropdas af. Van Dijk kleed zich onmiddel lijk in het shirt en roept: „Man nen, zo gaan wij.” heel zwaar als iemand thuis gaat sterven. Je weet nooit hoe lang het nog gaat duren. Als vrijwilliger ben je er niet om problemen op te lossen. Je bent er om te luisteren, zodat ze hun verhaal kwijt kunnen. De ene keer maak je een praatje. De andere keer zit je alleen maar naast het bed. Niet iedereen is meer in staat om te communiceren.” Maar niet iedere persoon die op sterven ligt heeft het geluk een grote familie om zich heen te hebben. „Ik ben laatst bij een meneer geweest die helemaal alleen was. Een heel vriendelijke man die nog goed van geest was. Deze meneer was ontzettend rustig en had er eigenlijk geen problemen mee dat hij alleen was. Hij kon honderduit praten over de oorlog. Ik heb erg van die gesprekken genoten. Helaas kwam hij al heel snel te over lijden.” Voor de vrijwilligster blijft het elke keer ingrijpend als er ie mand komt te overlijden. „Soms kom je een paar maan den bij de mensen thuis. Dan bouw je toch iets op.” De vrijwilligers krijgen elke keer maar één persoon waar ze langs gaan. „Je blijft bij deze persoon tot deze is overle den. Gedurende die tijd word je nauwlettend in de gaten die bariton is, ook meewerken aan dit concert. Kandidaat D.J.W. Kok verzorgt de ope ning en sluiting. Het concert wordt gehouden in de Grote of St. Michaëlskerk te Oudewa- ter en begint om 20:00 uur. De deuren zullen vanaf 19:30 uur open zijn. De entree voor vol wassenen is 4,- en voor kinde ren 2,50 euro. WADDINXVEEN - De bibli otheek organiseert.op woensdag 14 april om 10.00 uur een koffielezing met als thema ‘ontspannen’. Relaxa- tietrainer en stressconsulen- te Danielle ter Haar leidt aanwezigen met theorie en advies én praktische oefe ningen door het gebied van de spieren, van het autono- misch zenuwstelsel, van de emoties en het denken naar het gebied van de zingeving en spiritualiteit. Zij verwacht van de deelnemers een pro actieve houding. Lekker meedoen dus. Danielle ter Haar is eigenares van Be- drijfsmassage PLUS. Haar bedrijf verzorgt honderden stoelmassages per maand bij bedrijven en overheidsin stellingen. Daarnaast ver zorgt zij workshops met de thema’s ontspannen, stretchen, meditatie en mas sage. Als stressconsulente heeft zij een praktijk in Ze venhuizen en werkt zowel voor bedrijven als particulie ren.Voor meer informatie www.bedrijfsmassage-plus.nl. De kosten voor de lezing zijn 5,- euro, inclusief koffie of thee.Voor reserveringen: tel. 0182-640572. WADDINXVEEN - Net als ie der jaar organiseert De Padde stoel op 12 juni een uitgaans dag voor de jeugd. Dit jaar gaat WADDINXVEEN de reis naar Duinrell. De groep kandidaatjes zwommen vorige verzamelt om 9.00 uur bij ‘De Paddestoel’ voor vertrek. Rond 17.00 uur zijn de deelnemers weer terug. ‘De Paddestoel’ zorgt voor eten en drinken in Duinrell. Deze uitgaansdag is voor de jeugd van 4 t/m 14 jaar. De kosten zijn voor kinderen van Paddestoelleden 5,- euro. Kinderen van niet-leden beta len 15,- euro. Kinderen die zin hebben om mee te gaan, kun nen zich aanmelden bij me vrouw Scheuierman, Lijsterbes straat 61 in Waddinxveen. en sportestafette met de straat of een zwemmarathon. Burgers van 16 jaar en ouder Dubbelconcert kunnen hun initiatief doorge ven aan het College van B&W door een voorstelformulier in te_vullen met daarop 15 hand tekeningen van burgers die het initiatief ondersteunen. Geef op het formulier duidelijk aan wat het initiatief is en waarom het betrekking heeft op het thema ’Opvoeding door ook het orgel zullen bespelen, Sport'. begeleidt Jan Lenselink op de De verordening burgerinitiatie- vleugel en zal Bart Oenema, ven met daarbij een voorstel formulier is te vinden op de website www.waddinxveen.nl onder ’visie en beleid’ of af te halen bij de Gemeentebalie. Voor meer informatie over het thema ’Opvoeding door Sport’ tel (0182) 624624. besluit welke initiatieven een bijdrage ontvangen. Sport is niet weg te denken uit het dagelijkse leven van veel burgers in Waddinxveen. Zij be oefenen sport: niet alleen om gezond en fit te blijven, maar ook om het samenspel met an deren. Kernwoorden zoals tolerantie, teamgeest, ontmoeting en sa menwerking worden daarbij op het eerste gezicht onbewust bijgebracht. Sport brengt mensen samen en biedt met name kinderen en jongeren de mogelijkheid ande re leeftijdgenoten, maar ook mensen uit andere leeftijds groepen of culturen te leren kennen. Sport kan ook de samenwer king tussen buurt-, sport- en onderwijsorganisaties stimule ren. Zo kan er een sport- en speldag in een buurt worden georganiseerd, waar teams aan deelnemen die zijn samenge steld uit ouderen en jongeren, WADDINXVEEN - Muziekver eniging Concordia houdt op 25 april weer een Open Podium. Dit Open Podium staat in het teken van optredens van en door leden en/of niet leden die alleen of in ensemblevorm (duo, trio enz.) eens een con certje willen geven. Muzikanten kunnen dan op een andere ma nier met muziek bezig zijn. Daarnaast wordt het nieuwe clubgebouw De Hoge Noot ook eens op een andere ma nier gebruikt dan alleen voor de repetities. Naast leden kun nen ook andere muzikale be langstellenden zich aanmelden. Het Open Podium is bij De Hoge Noot aan de J.W Friso- weg en is van 13.00 tot 14.30 uur. De toegang is I,- inclusief een consumptie. Voor aanmel dingen: tel. 0182-613839. WADDINXVEEN - De Ont- moetingskerk houdt op woensdag 14 april de works hop ‘Symbolisch-liturgisch bloemschikken. Een wijze van bloemschikken waarin symbo lisch een passage uit de Bijbel wordt uitgebeeld. Het biedt de mogelijkheid om zowel thuis als bij kerkelijke vieringen, bloemen met andere elemen ten uit de schepping, zodanig samen te brengen dat gevoe lens worden opgewekt die tot nadenken stemmen over de betekenis van het woord. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Mies van der Linden, tel. 393909. WADDINXVEEN - De Chris- tenUnie Waddinxveen had op 30 maart jl. burgemeester Jonk man uitgenodigd een toespraak te houden over "De Toekomst van Waddinxveen". Waddinxveen is een deel van het Groene Hart, deel van een provincie, deel van een land en deel van Europa enz. Daarmee werd meteen aangegeven dat de toekomst van Waddinxveen niet op zichzelf staat. In een boeiend en geestdriftig betoog leidde de burgemeester de aanwezigen rond in de buur- WADDINXVEEN - De boven ste verdieping van de gloed nieuwe showroom van Noor degraaf Citroën stond afgelopen zaterdag in het teken van een spectaculaire lente beurs. Op de lentebeurs waren gemeenten: Reeuwijk, het Groene Hart met sierteelt en waterbekkens; Het Bentwoud, toekomstig recreatiegebied; het verstedelijkte gebied van de Gouwe tot en met Oude Rijn; en de Zuidplaspolder met be drijventerreinen, glastuinbouw en (toekomstige)woningbouw. Burgemeester Jonkman maakte vooral duidelijk dat de ontwik keling van de genoemde gebie den niet op zichzelf staan, maar als één geheel moeten worden gezien. Wat kunnen de diverse gemeenten samen ondernemen WADDINXVEEN - De ge meente roept burgers van Waddinxveen op om leuke en bijzondere initiatieven aan te melden die betrekking hebben op Opvoeding door Sport. De ze initiatieven kunnen in aan merking komen voor een bij drage uit het budget voor burgerinitiatieven. De Europese Unie heeft 2004 uitgeroepen tot 'Europees Jaar van Opvoeding door Sport’. Ook de gemeente Waddinx veen wil zich aansluiten bij dit thema en heeft daarom beslo ten 25.000 van het budget voor burgerinitiatieven 2004 in te zetten voor initiatieven met als thema ’Opvoeding door Sport’. Een bijdrage uit het budget voor burgerinitiatieven is een éénmalige bijdrage voor initia tieven van burgers in Waddinx veen die in 2004 worden uitge voerd en die in het teken staan van het thema Opvoeden door Sport. Het College van B&W pk W

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 19