BEZUINIGINGSVOORSTELLEN IN VOGELVLUCHT BEZUINIGINGSVOORSTELLEN VOOR DRIE MIUOEN ia G E M E E N T E VERANDERING IN VISIE INTERVIEW WETHOUDER LONT VAN FINANCIËN/ PERSONEEL EN SOCIALE ZAKEN INSPRAAK- EN BESLUITVORMINGS TRAJECT In de komende jaren ontvangt de gemeente Waddinxveen steeds minder geld van het Rijk. In totaal moet er volgens de huidige inzichten bijna 3 miljoen bezuinigd worden. Als het gemeentebestuur dit niet doet, moeten de gemeentelijke inkom sten verhoogd worden, zoals bijvoorbeeld de Onroerende Zaakbelastingen (OZB). SS mf BEZUINIGEN WADDINXVEEN KIEZEN KABELEN SPORT, CULTUUR EN RECREATIE Schrappen ambtelijke uren en afboeken boekwaarde 35.380 2.392 onze inwoners door het 63.000 66.683 2.371 het lichamelijk en geestelijk welbevinden van de inwoners door het stimuleren van sport. 119.425 Het alternatief wordt nader bekeken, eventueel regionale oplossing 289.000 zaalhuur i.v.m. met gebleken ruimte in het budget 3.000 ZORG EN WELZIJN De verordening nieuwe accommodaties (zgn 1/3 regeling) per 2006 beëindigen 84.648 81.437 de Stichting Vrouwenraad 7.927 23.475 achterstands- 27.392 Er zijn andere financiële middelen beschikbaar asielzoekers 9.529 50.211 Geen bezuinigingen 68.873 84.615 12.252 SAMENWERKING EN DIENSTVERLENING 6.583 7.119 EDUCATIE Bevordering onderwijs/WOOP 94.000 RUIMTELIJKE ONTWIKKELING kwaliteit. 5.098 59.654 36.056 34.901 duurzame energie 33.145 RUIMTELIJK BEHEER Meer planmatig beheer, doelmatigheid doodichten. 200.000 verkeersveiligheid 32.359 40.385 Kinderboerderij: 10.000 Producten bezuinigingsmaatregel iedrag vanaf 2007 Halveren budget en inspanning Halveren budget en inspanning Recreatie Bevordering recreatie en toerisme en natuurbescherming Cultuur Kunstencultuur Festiviteiten/kermissen en circussen 20.000 19.550 15.000 9.600 9.200 16.231 f Vraag: Er wordt zoveel bezuinigd. Als je de bezuinigingen bij elkaar optelt voor één gezin, kan dat behoorlijk oplopen. Dat kan inderdaad behoorlijk oplopen, helaas. Vooral voor gezinnen met schoolgaande kinderen. Op dit moment laten wij een onderzoek doen naar de effecten voor verschillende huishoudtypen. Dat is de zogeheten Minima Effect Rapportage, die in september gereed zal zijn. De gemeenteraad kan daarmee rekening houden bij zijn definitieve beslissingen. [geldt voor iltuur van de enquête de bezuinigingen. Zij hebben in beeld gebracht waar er in de komende jaren op bezuinigd kan worden: welke voorzieningen zijn belangrijk en welke minder belang rijk of niet? Ook wilde de raad weten hoeveel mensen van die voorzie ningen gebruik maken en hoe zij de kwaliteit ervan beoordelen. Inwoners hebben suggesties gedaan over zaken waarop de gemeente het beste kan bezuiningen en welke maatregelen extra geld kunnen opleveren. Verlagen subsidiepost voor de landelijke opvangproblematiek van de ontwikkeling van Geen subsidie meer aan Vrouwen van Nu en aan voor symbolisch bedrag overdrogen en subsidierelatie aangaan De gemeenteraad bespreekt de voorstellen tijdens de vergadercydus in met de programmabegroting. De data hiervoor zijn: dinsdag 12 oktober 2004 woensdag 13 oktober 2004 donderdag 14 oktober 2004 oktober, samen Commissie Openbare Ruimte: Commissie Bestuur en Middelen: Commissie Samenleving: Gemeenteraadsvergadering: woensdag 27 oktober 2004 10.000 18.563 2.141 8.962 Brede School ontwikkelingen stabiliseren in twee wijken Geen derde brede schoof opstarten. Bij de begrotingsbehandeling in oktober beslist de gemeenteraad defini tief over de bezuinigingen. OOK GEMEENTELIJKE ORGANISATIE BEZUINIGT Niet alleen extern wordt er bezuinigd. Ook intern wordt er bijna 1,2 mil joen bezuinigd: op personeel en op de bedrijfsvoering.Door de bezuini ging op de producten verdwijnen 6 tot 7 formatieplaatsen; door overige bezuinigingen om en nabij 15 plaatsen. En als er minder personeel in dienst is, kan ook het aantal werkplekken verminderen. Met de Onderne mingsraad zal zorgvuldig overleg worden gevoerd. In Groenswoard en Zuid continueren en elders in Waddinxveen niet uitbreiden. Aandachtspunt: leefbaarheid. Afname formatie Openbare Werken van mogelijkheid tot handhaving en ontwikkeling van verschillende bevolkingsgroepen Ontwikkelingssamenwerking Beleid: De bevordering van bewustwordingsprocessen over wereldvraag stukken. Alleen subsidie voor bewustwording aan Kerngroep Ontwikkelings samenwerking en Gered Gereedschap. De Wereldwinkel kan zelfstandig Het college en de gemeenteraad hebben de conclusies gebruikt als ondersteuning bij de besluitvorming over Niet alle bezuinigingen worden binnen één jaar ingevoerd. In het onderstaande overzicht staan de bedragen die jaarlijks worden bezuinigd vanaf 2007 (in een aantal gevallen is ook het effect van de vermindering van ambtelijke uren verdisconteerd). De gemeenteraad beslist over deze voorstellen in oktober, na een inspraakperiode en een hoorzitting. functioneren Minderhedenbeleid Beleid: het stimuleren van initiatieven door minderheden om situaties op te heffen Vluchtelingenbeleid Beleid: verminderen van 2/3 bezuiniging op nieuw groen Moaifrequentie gazons verlagen tot 1 keer per 1,5 week. Prijs voor onderhoud van groen voor derden minimaal verdubbelen. In speelplaatsenplan minder speeltoestellen en/of sluiting speelplaatsen Naar scholen conform LONDO-norm De gemeenteraad heeft daarom op 18 februari jl. de richting aangegeven en het college gevraagd met nadere voorstellen in deze richting te komen. Als uitgangspunten gaat de raad ervanuit dat de gemeente zich meer regionaal oriënteert en dat het gemeentebestuur meer regisseert dan uit voert. Een wisselwerking bij het contact met de bevolking over de voor genomen stappen is daarbij noodzakelijk. Baten wegen niet op tegen kosten; schrappen. Misschien inkomsten via bestuurlijke boetes in toekomst Kostendekkend maken van ambtelijke inzet. Rest handhaven in verband met ontwikkelingsvisie Kostendekkend maken. Kostendekkend maken Alleen bestuudijke aandacht, taak Woonpartners schrappen het gedeelte ambtelijke inzet en kosten. Eigendommen afstoten dan wel budgettair neutraal maken Subsidie verlaging voor de Centrale Post Ambulancevervoer is niet noodzakelijk gebleken 30% bezuinigingen per 2006 door vergroting van de doelmatigheid in samenhang met Kreater en Bibliotheek Na invoering van de Wet basisvoorziening kinderopvang in 2005 minder geld nodig Onderhoud wegeninventaris Bebording Straatmeubilair Onderhoud openbore vedichting Bevordering onderwijs (overig) Leerlingenvervoer Verhogen leges met 20% per,2005, doorberekenen kosten van dranghekken, vlaggenmasten, etc. 30% taakstellende bezuiniging door grotere doelmatigheid in samenhang met SWW en de Bibliotheek Bezuiniging door niet-W'veense organisaties geen subsidie te verstrekken (Verzetsmuseum en Stichting Kunstuitleen Gouda) Geen subsidie meer aan Stichting Jeugd- en Jongerenwerk, de Turkse Culturele Vereniging en Stichting Tawiza; opgaan in andere activiteiten NIET LUKRAAK BEZUINIGEN Het college heeft de opdracht van de raad aanvaard met de volgende opmerkingen: er is naar samenhang gekeken tus sen de producten en programma's. Er moet een duidelijke lijn zijn in het beleid wat betreft prioriteiten en het moet geloof waardig en betrouwbaar zijn. Daarnaast moeten de bezuini gingen haalbaar zijn: wetten, regels en praktische bezwaren kunnen leiden tot beperking of fasering van de bezuiniging. De bezuinigingen leiden tot maatschappelijke effecten waarbij ook de voorkeuren van burgers belangrijk zijn. Dan is er nog de zorgvuldigheid ten aanzien van het personeel. Economisch beleid ind. bedrijvenschap Beleid: Bevorderen vestigingsklimaat door gemeentelijke dienstverlening (zoals vergunningen);en info-uifwisseling Bedrijfscontacten en promotie Emancipatie Beleid: bevordering :hillende bevolkii Bedrag van 1.000 voor HALT en EHBO handhaven, rest bezuinigen basisonderwijs, Coenecoopcollege, CKV Kreater en de St. Kunst en Cul Zuid-Holland (Kunstgebouw) Principiële discussie in raad over godsdienst- en humanistisch vormingsonderwijs, verlaging leeftijdsgrens voor aangepast vervoer van 12 jaar naar 10 jaar voor het speciale basisonderwijs; afstandsgrens voor bekostiging bijzonder basisonderwijs verhogen naar 12 km.; aanpassen vervoer zmlk-/zmok4eerlingen vanaf 14 jr. aan basis verordening VNG, openbaar i.p.v. aangepast vervoer. Op 30 juni jl. is de uitwerking 'Kiezen en Kabelen' tijdens de raadsver gadering behandeld. Na de discussie daarover heeft de raad besloten om 'Kiezen en kabelen' als beleidsvoornemens vrij te geven voor de inspraak. Het college heeft toegezegd rekening te houden met opmerkingen die de raad heeft gemaakt, zoals het niet door laten gaan van de bezuinigingen t.a.v. het leerlingenvervoer. De definitieve beoordeling en besluitvorming geschiedt dan op basis van de begroting 2005-2008 in de raadsverga dering van oktober 2004. ENQUÊTE Twaalfhonderd inwoners hebben de bezuinigingsenquête ontvangen; 534 Waddinxveners hebben de enquête ingevuld en teruggestuurd. Hiervoor onze hartelijke dank! De bezuinigingen worden gefaseerd ingevoerd. Soms kan het hele bezui- nigingsbedrag gehaald worden in 2005/ in andere gevallen, met name als er personeel mee gemoeid is, kan het wat langer duren. Maar in 2007 moet het grootste gedeelte van de bezuinigingen echt doorgevoerd zijn. Inspectie 1 x per 2 jaar i.p.v. jaarlijks Actie korte lontjes beperkter uit voeren door schoonveegactie op belangrijke pleinen/ plekken Geen extra veeawagen meer inhuren tijdens pieken (bv tijdens bladval) Door aanbestedingsvoordeel en verruiming onderhoudsnormen Schoonmaken bebording eens per 5 jaar i.p.v. eens per 3 jaar; opnemen in taken wijkteams schilderen van banken eens per 5 i.p.v. per 3 jaar; opnemen in taken wijkteams Geen preventieve vervanging meer Belangstellenden kunnen het eindrapport van de enquête downloaden op de website van de gemeente (www.waddinxveen.nl). U kunt het rapport ook afhalen bij De Gemeentebalie. 10.000 20.000 100.000 Ambtelijke inzet halveren i.v.m. contacten Rijn en Gouwelijn Schrappen i.v.m. weftelijke taak 40 handhaven Structurele ambtelijke inzet schrappen Schrappen i.v.m. bezuiniging op aanverwante activiteiten Schrappen i.v.m. bezuiniging op aanverwante activiteiten Kostendekkend maken ondanks sterke doorberekening burgers Openbare bibliotheek Beleid: de bevordering van instandhouden van de bibliotheek Kreater Beleid: het behoud van voldoende voorzieningen, activiteiten en amateuristische kunstbeoefening Niet W'veense organisaties 3.212 11.573 18.577 20.885 3.462 12.308 29.250 Vraag: Wat doet de gemeente voor inwoners met een kleine beurs? We voeren binnen de smalle marges die het Rijk ons toestaat een actief beleid. Zo verhogen wij de bijdragen voor tegemoetkoming in bijvoorbeeld contributies voor sportverenigingen, bibliotheek, muzieklessen, zwemles sen, enzovoort voor mensen met de laagste inkomens. Dan gaat het om een verhoging van 70 naar 100 per persoon. Ook gaan we werken aan een regeling voor chronisch zieken, gehandi capten en een vergoeding voor een aanvullende ziektekostenverzekering. Vraag: Betreft Kiezen Kabelen alleen maar bezuinigingen? Wethouder Lont: Nee. Het is een operatie waarin ook kwaliteitsverbetering zit. We willen als gemeente ook beter en anders werken. Minder zelf uit voeren, maar wel steviger bepalen wat en hoe er moet gebeuren. Meer samen doen met onze buurgemeenten. Beter inspelen op wensen van bur gers. Investeren in de kwaliteiten van onze medewerkers. En tenslotte: we willen de gemeentelijke lasten alleen met wat strikt nodig is verhogen. De ontwikkelingsvisie van de gemeente wordt veranderd door de ontwikkelingen in de Zuidplaspolder: het is niet meer Waddinxveen (uitsluitend) sterk in zichzelf maar een sterk Waddinxveen in een sterke regio. Dat betekent dat er veel samengewerkt wordt met andere gemeenten in de buurt: waar je iets samen kan doen, gebeurt dat zoveel mogelijk. Dan win je aan kwaliteit en invloed èn je kunt kosten besparen. Op donderdag 8 juli 2004 begint de schriftelijke inspraaktermijn die duurt tot en met woensdag 18 augustus 2004. U kunt uw inspraak- reactie op de bezuinigingen vóór die datum sturen naar de griffie van de gemeenteraad van Waddinxveen, Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. Daarna organiseert de gemeenteraad een hoorzitting op dinsdag 24 augustus. Tijdens de hoorzitting kunnen inwoners en organisaties mon deling reageren op de voorgestelde bezuinigingen en hun belangen behar tigen. U kunt zich voor deze hoorzitting aanmelden bij de griffie, tel. 0182- 624628. (Zuid en Noord). Van de mondelinge en schriftelijke inspraak wordt er een inspraakverslag gemaakt. Aan de hand van het inspraakverslag heroverweegt het college op verzoek van de gemeenteraad de eerdere bezuinigingsvoorstellen. Het college verwerkt dit in de concept-begroting 2005, die vervolgens ter besluitvorming aan de raad wordt voorgelegd. Sociaal cultureel werk Sociaal cultureel werk in buurthuizen, de Vlieger, Essengaarde, W'veen Wereldwijd Beleid: de ontwikkeling van activiteiten op sociaal cultureel terrein door SWW en club- en buurthuizen.40% taakstellende bezuiniging. De gebouwen Waddinxveen Wereldwijd, Zonnig Zuid, Zuidhonk, Paddestoel en Overkant blijven behouden De Vlieger, locatie Essengaarde en buurthuizen de Boog, 't Gemaal SV Oranjewijk worden afgestoten (tussen 2005 en uiterdijk 2010) Stichting Waddinxveens Welzijnswerk Beleid: Het bevorderen van activiteiten door SWW en de club- en buurthuizen Wegen Doelstelling: Uilvoeren van duurzaam onderhoud oan wegen en hetgeen daarbij hoort, zoaTs bebording, straatmeubilair en openbare verlichting. Beheerplan wegen Straatreiniging Openbare Werken Verkeer Doelstelling: Behouden en verbeteren van bereikbaarheid en Verkeer vervoer in de regio Verkeersonderzoek Verkeersmaatregelen Uitvoering Verkeerscirculatieplan Verkeerscirculatieplan Beleidsadvisering Verkeer en Vervoer Kabelsleuven nutsbedrijven Groen Doelstelling: Het onderhouden van openboar groen op een milieuvriendelijke manier en conform het nieuwe kapvergunningen- en snippergroenbeleid Reconstructies/ aanleg openbaar groen Onderhoud openbaar groen Onderhoud speelplaatsen Onderhoud schoolgroen Openbaar groen (w.o. Kinderboerderij) Milieueducatie wonen, werken, infrastructuur, natuur, water, milieu en recreatie en met behoud van Kostendekkend maken INFORMATIE Wilt u meer weten over de bezuinigingsvoorstellen? De tekst van de nota Kiezen en Kabelen (m.u.v. de financiële gegevens) kunt u inzien op de website van de gemeente. Bij De Gemeentebalie kunt u een exemplaar van de nota inclusief de financiële gegevens inzien, als mede de samenvatting van beleidsvoornemens kerntaken. Beleidsei bevorderen van arbeidsparticipatie en het bevorderen von de sociale ontwikkeling van jonge kinderen Minimabeleid Beleid: preventie van armoede ter voorkoming van sociaal isolement en sociale uitsluiting. Intensivering Regeling Bijdrage Maatschappelijke Activiteiten (40%) en overig minimabeleid binnenWWB-budgetten Wijk- en buurtbeheer Beleid: Betrekken van bewoners en organisaties bij de inrichting, het beheer en onderhoud van de openbare ruimte. Onderwijsachterstanden (Brede School) Het onderwijsachterstandenbeleid (GOA) is gericht op voorschoolse ontwikkeling, taalachterstand, ondersteuning schoolloopbaan en voortijdig schoolverlaten. Gezondheidszorg De uitvoering van wettelijke taken en versterking van de preventieve zorg. Beleid; een evenwichtige ontwikkeling van Bedrijventerrein Gouwe Park Parkeerbeleid Beleid: Zorgdragen voor goede parkeersituatie en parkeerregulering. Strategische beleidsontwikkeling Ruimtelijke projecten Ontwikkeling inbreidingslocaties Stedelijke vernieuwing Woonwagenvoorzieningen Duurzaamheid Beleid: realisatie van energiebesparing, bevordering van en de duurzame materialen en bouwmethoden Beheer Woningen en panden Sport Beleid: het leveren van een bijdrage aan Buitensporiaccommodaties Beleid: instandhouding van de huidige sportmogelijkheden. Bezuinigingstaakstelling 25% plus verhoging huurinkomsten (10%) Onderzoek naar gezamenlijk gebruik in één goedkoper te exploiteren sportcomplex Zwembad Het beleid is erop gericht om het bad zo mogelijk in stand te houden. Een alternatief is nieuwbouw zonder recreatiebad Binnensportaccommodaties 20% taakstellende bezuiniging per 2006 door vergroting van de doelmatigheid in samenhang met Kreater en SWW

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 15