SALE Hulp aan probleem gezinnen in Zuid-Holland Prominenten sierteelt fietsen voor KW fonds Inzamelen snoeisel Taxus zeer waardevol Bereklauw is verwijderd uit de recreatiegebieden dtiiivendiik www.duijvendijkwonen.nl Expositie Joke Dijkhuizen Oproep getuigen diefstal r nog per schip ge- Burg. Zo vervoerden de beurtschippers vele eeuwen hun vracht over de Oude Rijn. J£3E13raElJ 111 De kaasrace doet oude glorie herleven. (Foto's: Archief Cock Karssen) Leolux Maharadja van 3.540,00 voor 2.095,00 Castelijn Console van 5.376,00 voor 2.995,00 en stremselfabriek en de zeepfa briek waren in de nabijheid van van de Ride for the Roses offi cieel omarmd als evenement uit de sierteeltsector de startplaats wordt ge- BODEGRAVEN/WOERDEN/ALPHEN - De betekenis van het Lange Tiendeweg 66 Gouda 0182-59 98 68 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Bel (0900) 708 09 00 (10 eurocent per minuut) Zoetemelk Dit jaar stappen er 64 Pre Riders op de fiets. Vanuit startplaats Eelde, waar bloemenveiling Flo- raHolland is gevestigd, stapt on der andere Tweede Kamerlid voor het CDA, Joop Atsma, te vens voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Wielrenunie, op de racefiets. Nederlands bekend ste oud-wielrenner en Tour de France-winnaar Joop Zoetemelk is als prominent deelnemer ver schillende keren betrokken ge- REGIO - Op zaterdag 28 augus tus stappen prominenten uit de Nederlandse sierteeltsector voor het derde achtereenvolgende jaar op de fiets om geld in te za melen voor de het Koningin Wil- helminafonds (KWF), beter be kend als de Kankerbestrijding. Zij doen dit tijdens de zoge naamde Pre Ride, vooruitlopend op de Ride for the Roses die dit jaar op zondag 29 augustus in Oldenzaal wordt verreden. Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevon den dieren kunt u bellen naar tel. 0186-601199. Binnen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor recente gegevens op www.die- rencentrale.nl. op een rode huid en blaren groot. Na een val in de Bere- klauw is het het beste om de huid niet aan te raken, want dat maakt de jeuk en pijn juist er ger. De beschadigde huid moet worden afgespoeld onder de koude kraan en de rest van de dag moet de zon worden ver meden om een rode huid of bla ren te voorkomen. De Bere- klauw komt vooral voor op voedselrijke gronden zoals de het water te vinden. De vloot van klippers, tjalken, pramen en westlanders, om een paar soor ten schepen te noemen, werden in de beschreven periode allen met mankracht gelost en Onderzoek invulling rol gezinscoach In het uitvoeringsprogramma 'Ruimte voor jongeren 2005' staat dat eind 2004 de experi menten gezinscoach starten, on dersteund door het expertisecen trum Jeugd, Samenleving Opvoeding. Hiervoor stelt de provincie Zuid-Holland een be drag van 154.500,- beschikbaar. Het expertisecentrum gaat met dit bedrag een manier ontwikke len om een gezinscoach in te zet ten voor probleemgezinnen. Tij dens de experimenten wordt onderzocht wat de taken en be voegdheden van de gezinscoach moeten zijn. Ook moet onder zocht worden wie er verant woordelijk moet zijn voor het in zetten van een gezinscoach en wanneer deze moet worden in gezet. Voor 2005 is een bedrag de eeuw ontstond er ruzie tussen de beheerders van het Utrechtse deel van de Rijn en de Hollan ders over het lozen van water op eikaars gebied. Na jaren van Kaas Door de oprichting van de Bode- graafse kaasmarkt in 1882, was de kaashandel enorm gegroeid en als gevolg daarvan moest er ook veel kaas vanuit de vele pakhuizen vervoerd worden naar alle windstreken. Zo was de kaasmarkt ook een grote stimu lans voor de beurtvaart Naast de kaas werd er ook graan ver voerd en zaad voor de zaadhan- del Turkenburg. Ook stro, turf, kolen, grint en zand waren veel vervoerde producten. Behalve de al genoemde beurt schippers waren ook de volgen de schippers dagelijks in de vaart: Blonk, Broere, Griffioen, Groeneveld, D.Straver, J. Straver, Streefland, Stoter, Rijnbeek en Veelenturf. A. en D. en G. Ver- laatje. De Ride for the Roses is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een nationaal topevenement. Sinds 1998 stappen jaarlijks dui zenden Nederlanders op de fiets om via een sportieve prestatie een bijdrage te leveren aan een paard vooruit te trekken. Oosterhuis: "Deze actie levert naast veel geld, ook nog eens voor het KWF. Momenteel is er veel te doen rondom onderzoek naar kanker omdat de vooruitzichten zo zijn dat er echt baanbrekende doorbraken aankomen. Onder andere door verregaande tech nologische ontwikkelingen en de kennis van het menselijk DNA is het nu een goede tijd om te investeren in onderzoek." kenis meer. Het enige vrachtvervoer dat nu te laten starten met onderzoek naar het inzetten van een gezins coach. Dat zijn de gemeenten de politie te Waddinxveen kunt Gorinchem, Katwijk, Dordrecht, geven, zou mogelijk kunnen hel pen de daders op te sporen. Familie Uphof, tel. 0182 611750. REGIO - De Zuid-Hollandse re creatieschappen laat deze maanden de Bereklauw wegha len van locaties waar de plant overlast veroorzaakt. Dit kan zijn in de berm langs wandel paden, bij ligweiden of op strandjes. De Bereklauw scheidt een stof af die de huid overge voelig maakt voor zonlicht. Als iemand in aanraking komt met de Bereklauw en daarna veel in de zon loopt is de kans naar Gouda trok. De kaaspakhuizen en de indus trie werden vanwege het ver voer over water, zoveel mogelijk langs de Oude Rijn gebouwd. Zo spiegelden vele kaaspakhuizen en graanpakhuizen zich in het water van de rivier. Ook de melkfabriek Oud Holland, olie slagerij De Phoenix, de loodwit- verleden behoorde. Later schaf- de azijnfabriekjes evenals de ten vele beurtschippers ook een vrachtwagen aan omdat het ver voer over de weg door betere WADDINXVEEN/DEN BOSCH - De oud-Waddinx- veense en voormalig lid van de Waddinxveense Kunst kring (WKK) Joke Dijkhuizen exposeert tot 15 september haar schilderijen in het Jeroen Bosch Ziekenhuis, locatie Ca rolus in 's-Hertogenbosch. In Waddinxveen wonen nog al tijd veel belangstellenden voor haar schilderkunst en deze exposite is een mooie ge legenheid om hen op de hoog te te houden van haar vorde ringen. Joke Dijkhuizen woont inmiddels al enkele ja ren in Veghel en heeft in het Brabantse land al verschillen de exposities op haar naam staan. Haar talent heeft zij door het volgen van verschil lende cursussen bij het Insti tuut voor Kunstzinnige Vor ming tot verdere ontplooiing weten te brengen. Haar zo be kende realistische aquarellen hebben echter plaatsgemaakt voor wat meer abstract werk op doek met acrylverf en in groot formaat. Deze expositie laat dan ook zo'n veertig schilderijen zien van deze twee technieken, alsmede ver schillende thema's waarin de overgang naar het abstracte duidelijk te herkennen valt. In 2002 heeft zij in opdracht van de Koninklijke Luchtmacht zeven gevechtsvliegtuigen op succesvolle wijze op doek ge zet. Het Carolus Ziekenhuis is via de A12/A2 gemakkelijk te bereiken. Neem op de A2 af slag Rosmalen/ de Herevn (af slag 20) en volg de borden zie kenhuis (H). Naast de al genoemde beurt schipper Pfauth, die op Amster dam voer, was er schipper Den Neijsel die ook de hoofdstad als eindbestemming had. J. Horten- sius startte in 1891 met een hou ten pakschuit een beurtvaart op Rotterdam. Zijn onderneming groeide uit tot expeditie 'De Rijnstroom' die uiteindelijk zes motorboten in de vaart had. Zij vervoerden naast kaas en graan, ook veel kuipen en andere eind producten van de werktuigenfa- briek Hero de Groot uit Bode graven. Schipper W. van Aalst voer naar Leiden en Utrecht, waar hij in het hoogseizoen vooral veel fruit afleverde. J. van Aalst en De Groot gingen met kaas naar Leiden, schipper Bek- ker had Breukelen, Maarsen en Vinkeveen als doel, Van der Poll stuurde zijn schip naar Den Haag en Delft, en Nachtegaal be voer de wateren naar de Zaans treek. sloot voeren elk met een eigen schip en ook Verlaan en Walra ven hadden elk hun eigen vaar tuig. Schipper Steenbergen vormde een uitzondering in dit gezelschap omdat hij niet de Ou- met mankracht gelost en gela- de Rijn bevoer, maar met een bo- den. Dit zware werk werd ge- dedienst via de Goudsevaart daan door een speciale losploeg, waarbij vrachten tot honderd ki lo op de rug, via een loopplank, in en uit de schepen gesjouwd werd. De komst van de diesel motor was voor veel schippers een enorme verbetering omdat men nu niet meer afhankelijk was van de wind, en het jagen met de trekzeel definitief tot het de beurtscheepjes langs de sluis te trekken. Pas veel later, toen de schepen groter werden, werd de ze sluis ook voor de scheepvaart gebruikt. Sindsdien passeerden vele duizenden schepen en scheepjes de Bodegraafse sluis. Het belang van de Oude Rijn in de Middeleeuwen wordt ook duidelijk uit het feit dat de ste den Leiden en Woerden in 1664 het initiatief nemen om een goed jaagpad langs deze rivier aan te leggen, opdat beide steden goed bereikbaar zouden zijn. Zo'n jaagpad was noodzakelijk om het schip met een paard of met mensenkracht, aan de lijn, voor wegen en grotere vrachtwagens sterk verbeterd was. Zo ver dween langzaam maar zeker bij na al het vrachtvervoer over de Oude Rijn uit beeld. Veel van de oude schepen werden gesloopt. Gelukkig zijn een aantal van de ze oude schepen bewaard geble ven en historisch verantwoord gerestaureerd. Door het enthou siasme van Bodegraver Peter Kraan heeft onze regio de laatste jaren weer van deze historische vrachtvaarders kunnen genie ten. Kraan organiseerde in 1992, 1995, 1998 en 2001 een kaasrace met deze varende bedrijfsobjec- ten van Bodegraven naar Woer den. Zo herleefde nog viermaal de glorie van de bruine vloot op de Oude Rijn. van 200.000,- beschikbaar ge steld voor de experimenten en de uitwerking van de werkwijze van de gezinscoach (methodie kontwikkeling). Totaal is er voor 2004-2005 dus een bedrag be schikbaar van 354.500,-. De ex perimenten en methodiekont wikkeling voor de gezinscoach lopen naar verwachting door tot 2006. Naast het inzetten van een ge zinscoach wil de provincie ook gezinnen die te maken hebben met mishandeling of huiselijk geweld helpen. De provincie Zuid-Holland geeft daarom de Stichting Bureau Jeugdzorg Zuid-Holland voor 2004 een be drag van 27.142,-. Hiermee kan het bureau een start maken een methode te ontwikkelen om ac tief op te treden in probleemge zinnen, ter preventie van jeugd bescherming. Gezinnen waarbij sprake is van mishandeling, huiselijk geweld en andere over lastgevende situaties, zijn niet gemotiveerd om een beroep te doen op de hulpverlening. Er moet daarom outreachend (ac tief naar de gezinnen toe) gehan deld worden. Het gezin wordt door een maatschappelijk wer ker of outreachend werker naar reguliere hulpverlening geleid of gemotiveerd hulp in te schake len. Hierdoor worden verdere escalaties voorkomen. Het doel is in samenwerking met lokale organisaties jeugdzorg toegan kelijk en laagdrempelig te hou den voor gezinnen in belastende situaties. Gilde Met de komst van de industrie en de groei van de bevolking in de regio werd het vrachtvervoer steeds belangrijken Er ontstond een gilde van beurtschippers, die him dagelijks brood op de ri vier verdienden. Zij hadden hun eigen schippersvereniging, "Schuttevaer", waarvan de Rijn- streekse afdeling in 1904 werd opgericht. Met een vloot van 26 schepen was deze afdeling van groot belang voor de schippers organisatie. Schipper Hortensius uit Bodegraven was vele jaren als voorzitter een belangrijke stuwende kracht achter de hele organisatie. Sommige beurtschippers ken den een eeuwenoude traditie, zoals de schippers Pfauth uit Bo degraven. Al in 1792 pachtte een voorvader het recht op beurt vaart op de Oude Rijn. De Rijnst- reekse afdeling van "Schutteva er" was erg actief. In 1930 lanceerden zij een voorstel om de rivier tussen Gouwsluis en Utrecht te verbeteren. De Rijn was na Bodegraven richting Woerden bijna niet bevaarbaar, en grote schepen moesten in Zwammerdam hun lading over laden op kleinere scheepjes om dat verder varen problemen op leverde. In 1890 passeerden 9900 schepen met 200.000 ton aan vracht de Bodegraafse sluis. In 1928 was dat aantal al gegroeid tot 969.000 ton met 22.993 vaar tuigen. ten voldoen aan een aantal crite ria. Er moet bijvoorbeeld vol doende draagvlak zijn, maar ook een redelijk tot goede sociale in frastructuur en actieve en goed samenwerkende welzijnsorgani saties. Daarnaast moeten er mi nimaal 15 gezinnen in de ge meente wonen die voor gezinscoaching in aanmerking komen. Gorinchem, Katwijk, Dordrecht, Gouda en Sliedrecht voldoen aan deze criteria en gaan samen met lokale organisa ties een aanmeldpunt voor ge zinscoaching opzetten. Onder zocht wordt of op Goeree Overflakkee een zesde aanmeld punt opgezet kan worden. weest bij de Ride for the Roses. Zoetemelk: "Juist omdat het geld naar de kankerbestrijding gaat doe ik er graag aan mee." Ook de Pre Ride draagt hij een warm hart toe: "Er wordt op de ze manier, door zo veel mogelijk mensen op de been te brengen voor het goede doel, veel geld ingezameld." REGIO - Al enkele jaren wordt in de zomerperiode het éénjarig snoeisel van de Taxus baccata (venijnboom) ingezameld. In de jonge naalden zit baccatine. De ze stof is de basis voor een ge neesmiddel dat van groot belang is voor de bestrijding van enkele vormen van kanker. Stolk Medi cinal Plants in Boskoop zamelt dit jaar opnieuw snoeisel in. Dit gebeurt in de maanden juli tot en met september. Vanwege de grote hoeveelheden die benodigd zijn wordt er voor al een beroep gedaan op ge meenten, begraafplaatsen, in stellingen en landgoederen, die over grote taxushagen beschik ken. Hoveniers, groenvoorzie- ners en kwekers kunnen bij de inzameling een belangrijke rol spelen. Indien de hagenbezitters, groen- voorzieners en hoveniers zelf snoeien moet er, vanwege de vereiste hoge kwaliteit, aan een aantal eisen worden voldaan. De betreffende hagen moeten jaar lijks gesnoeid zijn. Het snoeien moet plaatsvinden in de periode juli tot en met sep tember. Het snoeisel moet op een zeil of kleed worden opgevan gen, zodat het niet vervuilt. Er mag niet in de regen worden ge snoeid. Het gaat om de frisgroe ne éénjarige twijgen. Het éénja- Doorbraken Vanuit acht sierteeltcentra rijden De opbrengst van de Pre Ride de 64 Pre Riders in totaal 11.716 wordt in z'n geheel besteed aan kilometer voor het goede doel, de kankerbestrijding. Alleen al Vorig jaar bracht de Pre Ride via de afgelopen twee jaar is met het sponsoring 62.000 euro in het geld dat door de Ride for the Ro ses en de Pre Ride is bijeenge bracht een tweetal onderzoeks projecten door KWF Kankerbestrijding gefinancierd. Prof. dr. Wolter Oosterhuis is wetenschappelijk directeur van de de Daniël den Hoed Stichting en kankerbestrijding. Het uit Texas Hoofd afd. Pathologie van het overgewaaide initiatief van wiel- ce Armstrong levert via het in schrijfgeld van deze 'Riders' jaarlijks veel geld voor het goede doel op. het regionaal inzamelpunt Sinds drie jaar draagt ook de sierteeltsector haar steentje bij. veel naamsbekendheid op In 2002 werd de eerste Pre Ride verreden door initiatiefnemers Jacques Teelen (FloraHolland), ding van 25 cent per kg gegeven. Johan van der Heide (Westcom Het is ook mogelijk om de haag B.V.) en Bert Keijser (Florimex te laten snoeien door professio- International BV). Inmiddels is nele knipploegen. Indien vol- de Pre Ride door de organisatie doende materiaal op de hagen staat, gebeurt deze snoeibeurt zelfs gratis. Dit is aan de knipper waarbij het startpistool van de Ride for the Roses door de deel- Iedereen kan zijn of haar donatie nemers uit de sierteeltsector voor de Pre Ride for the Roses naar de startplaats wordt ge- storten op rekening 135 336 112 bracht. t.n.v. PV Ride for the Roses. Voor meer informatie over sponsoring of donaties: tel. 0174 - 634687 (Peter Kortekaas FloraHolland). uit te trekken, wanneer er geen wind was om te zeilen, of bij te- schildpad/Cyper, wit vrachtverkeer over de Oude Rijn is in deze tijd van weinig bete- genwind. Ook het personenver voer maakte gebruik van het staartpunt,cypers op kop, ge- beurd, is naar de veevoederfabrieken in Woerden. Verder bestaat jaagpad om de trekschuit met het scheepsverkeer vooral uit pleziervaart. Door betere wegen en rig snoeisel mag voordat het overgewaaide initiatief van wiel- Erasmus MC in Rotterdam. Door wordt gedroogd niet ouder zijn renner én ex-kankerpatient Lan- zijn werk is hij nauw verbonden dan 12 uur, anders verliest het ce Armstrong levert via het in- methetKWF/NederlandseKan- teveel aan kwaliteit. Stolk Medi- schrijfgeld van deze 'Riders' kerbestrijding. cinal Plants levert kisten waarin het snoeisel direct na het snoeien naar kan worden gebracht. Indien het om meer dan 200 kg gaat, kan het ook worden opgehaald. Van af 500 kg wordt er een vergoe- bermen langs de recreatiegebie den. De reuze Bereklauw is te herkennen aan de lengte, vol groeid wel twee meter lang, met een grote witte bloem en stevige, dikke steel. De meest voorkomende soorten zijn de gewone Bereklauw (Heracleum spondylium) en de reuze Bere klauw (Heracleum mattegaz- zianum). In de recreatiegebie den geeft de reuze Bereklauw de meeste last. Gouda en Sliedrecht. Onder zocht wordt of er een zesde pilot in Goeree Overflakkee opgezet kan worden. Daarnaast stelt de provincie Zuid-Holland midde len beschikbaar aan het bureau jeugdzorg waarmee het bureau actief kan optreden in probleem gezinnen waar sprake is van overlastgevende situaties zoals mishandeling en huiselijk ge weld. Eind 2004 starten in Zuid-Hol land in de vijf gemeenten experi menten, met het inzetten van een gezinscoach voor gezinnen met zware problematiek. Bij ge zinscoaching gaat het om de coördinatie van zorg: het coördi neren van hulp aan gezinnen met meervoudige problematiek. Gezinnen die de greep kwijt zijn op de eigen situatie en waarbij meerdere lokale hulpverlenings organisaties betrokken zijn, zo als maatschappelijk werk, schuldhulpverlening, versla vingszorg en thuiszorg. De ge zinscoach is één van de hulpaan- bieders en ondersteunt en begeleidt het gezin, zodat het weer de regie over de eigen situ atie kan gaan voeren. Waar no dig fungeert de gezinscoach ook als schakel tussen het gezin en de verschillende hulpverleners. De gemeenten die mee willen doen aan de experimenten moe- ter beoordeling. Om in de relatief korte periode van juli tot en met september voldoende snoeisel te kunnen inzamelen, worden door het hele land snoeiploegen ingezet onder leiding van vakbekwame hove niers. Studenten die vakantiewerk zoe ken, maar ook anderen die ou der zijn dan 20 jaar, kunnen in hun eigen omgeving in een snoeiteam aan de slag. Voor informatie over deze actie kan contact worden opgenomen met Stolk Medicinal Plants, tel. 0172 232292, fax 0172 218167 of e-mail stolk@boskoper.nl. Con tactpersonen: Peter Stolk en Cis sy Antes. Vermist Poes, front, sokken achter, buik, snuit en vlekt met wat rood op lijf en staart, bruin vlekje naast neus, grotere vrachtwagens schakelde het vrachtvervoer in de vorige klein van stuk, halsband tijgerp- eeuw bijna geheel over naar het vervoer over de weg. Maar de tint bel en koker, Gerstakker Oude Rijn is vele eeuwen van groot belang geweest voor het (Waddinxveen) vervoer van goederen en personen. Gevonden Al in de tijd van de Romeinen Teef, Duitse herder, Zuidpla- moet de rivier druk bevaren zijn slaan (Waddinxveen) geweest. De vondsten van diver- Poes, Cypers/lapje, Burg, se grote en kleine schepen uit die Trooststraat (Waddinxveen) tijd, in Zwammerdam en Woer- Poes, zwart, Schuberthof (Wad- den bewijzen dat. In de veertien- dinxveen) Kat, zwart, iets rode gloed over vacht, witte voeten, bef en wit rond neus, Brugweg (Waddinx veen) Kat, rood, zonder wit, mager, Na jaren van veel gebakkelei kitten, Sterrenlaan (Waddinx- werd de ruzie uiteindelijk opge- veen) lost door in 1366 op de grens van Kater, rood, zonder wit, Ijzer- beide gebieden, bij Bodegraven, manweg (Waddinxveen) een sluis in de rivier te bouwen. Konijnen, zwart, 2 stuks, waar- Aan de noordkant van deze sluis van 1 met bruin door vacht, Wil- werd een overtoom gemaakt om lem de Rijkelaan (Waddinxveen) Konijn, bruin, hangoor, wit staartje, Julianaweg (Moerkapel- le) Landschildpad, Staringstraat (Zevenhuizen) WADDINXVEEN - Op vrijdag 23 juli is op het weiland gelegen naast het Afvalbrengstation van Waddinxveen aan de Zuidelijke Rondweg hindernismateriaal gestolen tussen 12.00 en 15.30 uur. Heeft iemand gezien dat perso(o)n(en) met een auto REGIO - Gedeputeerde Staten (eventueel met aanhangwagen) kiezen ervoor om vijf gemeenten of een vrachtwagen deze hinder nissen aan het inladen was/wa ren? Alle informatie die u ons/of WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 15 WOENSDAG 28 JULI 2004 Beurtschippers op de Oude Rijn UITSLUITEND VOOR BEZORGKLACHTEN Door Cock Karssen Voor meer informatie opruiming:

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 15