Trekkertrek blijkt een grote trekker Gouds museumschip terug in thuishaven 2 o Op het water i o umhaven. Het is gebouwd in 0^ Maandagavond is mannenkooravond I n 1 UI 2 O N Ben jij creatief? ft.-O Dames- voetbal bij WSE WADDINXVEEN - Voetbalver eniging WSE kent al vele jaren meisjes- en damesvoetbal. Ko mend seizoen zullen de meisjes junioren geen competitie meer spelen als zevental, maar als elf tal. Het meisjesteam kan daarom wel wat enthousiaste meiden van 13 tot 18 jaar gebruiken om dit team aan te vullen. Daarnaast kan het dameselftal ook nog ver sterking kan gebruiken van mei den van 16 jaar en ouder. 'Wij willen de stad bekendheid geven als Gouda...Havenstad' o Doorgereden na aanrijding Aanhouding na inbraak stadskantoor De Trekkertrekfamiliedag was ook dit jaar weer een grote publiekstrekker. (Foto: Liesbeth van der Vis) Door Jolanda van Luinen koop omdat de exploitatie uit eindelijk niet rendabel bleek. Voor meer informatie over de museumhaven, of als u oud to's en ligplaatsen terug te vin den op het informatiebord bij 't Werfhuys. Zo staat er te lezen dat we hier schepen hebben van oud." „Van dit schip en de andere varen. Zoals de Goede Verwach ting, die net teruggekomen is van een reisje op het Ijsselmeer. Dit was het eerste schip dat deel uit ging maken van onze muse- blijft als je tussendoor elders wil moet echt een evenement zijn en is dus eenmalig. Het moet bin nen het budget passen van 2500 euro. Heb je voor jou idee meer budget nodig, ga dan creatief op zoek naar sponsors. Het plan moet bestaan uit: een uitleg van het evenement, een tijdsplan ning en een kostenoverzicht. Het plan moet plaats kunnen vinden in het najaar. Vanaf maandag 9 augustus tot en met vrijdag 17 september kunnen ideeën ingezonden wor den en in de week van 20 sep tember - 26 september worden de drie beste inzendingen uitge kozen uitgenodigd voor de pre sentatie. In de week van 27 sep tember - 3 oktober krijgen deze deelnemers de tijd om hun idee te presenteren en word de win naar bekend gemaakt. werker voerde een aantal stunt mensen spektaculaire sprongen uit. Ook konden de aanwezigen tegen een heuse ijswand klim men, was er een minicircus, kon geswingd worden in een drive- in discotheek, waren er demon straties show- en kunstvliegen, haalden motorrijders adem benemende toeren uit in The Globe of Death, liepen er doe delzakspelers rond en was er een flightsimulator. Kortom, te veel om op te noemen. Elk jaar weer slaagt het bestuur van Stichting Trekkertrek er in een programma voor jong en oud samen te stellen dat klinkt als een klok. Het ook al beroem de feest 's avonds ter afsluiting van het evenement werd onder meer opgesierd door Jovink De Voederbietels, afkomstig uit de Achterhoek. Dat was niet slecht bekeken van de organisa tie, want juist deze dagen heeft de al jaren opererende formatie hun allereerste echte hit. WADDINXVEEN - Na een heer lijke zomervakantie begint het Chr. Waddinxveens Mannen koor 'De Gouwestem' op maan dagavond 30 augustus weer met de koorrepetities. Het ongeveer 140 leden tellende mannenkoor repeteert elke maandagavond van 20.00 uur tot 22.00 uur, on der leiding van hun enthousiaste en vakbekwame dirigent Martin Mans, in de Bethelkerk aan de Bilderdijklaan te Waddinxveen. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom! Over het algemeen wordt de ge middelde leeftijd van koorleden steeds hoger, ook 'De Gouwe stem' ontkomt daar niet aan. Daarom doet het bestuur een dringende oproep aan mannen van 17 tot 45 jaar. Nieuwe jonge leden zijn heel belangrijk voor de continuïteit van het mannen koor. Met nieuwe (jonge) leden bouwen we aan de toekomst van het koor en dat willen we toch allemaal. Maar jonge mensen zijn vaak druk met studie, sport GOUDA - Op het fietspad van de Burgemeester Jamessingel is donderdag een 61-jarige vrouw uit Waddinxveen aangereden door een onbekend gebleven scooterrijder. De scooterrijder passeerde de fietsende vrouw. De vrouw werd daarbij geraakt door een elleboog van een bij de scooterrijder achterop zittende passagier, raakte uit balans en kwam ten val. In het Groene Hart Ziekenhuis werd een ge broken pols geconstateerd. De scooterrijder reed door. De vrouw deed aangifte bij de poli tie. De politie stelt een onder zoek in. nen Ensemble van De Gouwe stem begint de repetities weer en zorgt tijdens de concerten voor een afwisselend programma. Jaarlijks geeft 'De Gouwestem' zo'n 12 concerten in allerlei gro te kerken met als hoogtepunt de Kerstconcerten en de Passie- en Paasconcerten, dit jaar zijn er maar liefst 6 Kerstconcerten ge organiseerd (Oude kerk Moord recht, Oude kerk Sommelsdijk, Brugkerk Boskoop, St. Janskerk Gouda, Oude kerk Moerkapelle en Ontmoetingskerk Waddinx veen) en in maart 2005 een drie tal Paasconcerten (Grote kerk Dordrecht, Hervormde kerk Ka- pelle Zld en Bovenkerk Kam pen). Voor alle concerten is de publieke belangstelling steeds groot. Voor uitgebreide informatie, adressen en concerten kunt u te recht op de website van het man nenkoor: www.degouwestem.nl. KOUDEKERK Zo'n veertien- duizend bezoekers trok de der tiende Trekkertrek Familiedag zaterdag. Zij genoten allemaal van een bijzonder gevarieerd programma als omlijsting van de trekkertrekwedstrijden. Dat het zo'n topdag zou wor den, daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Dertien leek daad werkelijk een ongeluksgetal te zijn, want 's morgens viel de re gen met bakken uit de lucht. Voor de deelnemers aan de trek kertrek maakten deze weersom standigheden het er niet gemak kelijker op. Het terrein waarop zij in actie dienden te komen veranderde steeds meer in een modderpoel. Maar deze heren - en enkele dames - waren dan ook al vanaf een uur of zes 's morgens in de weer. Slechts een enkeling slaagde er in een full pull te scoren, de maximaal af te leggen afstand van honderd meter. Een van degene die voortijdig Wedstrijden touwtrekken ma ken sinds tien jaar ook deel uit van Trekkertrek. Enkele dagen voor de Familie dag vond dit sportieve en in sommige gevallen ook ludieke evenement plaats. Maar liefst 53 teams hadden zich aangemeld. Op het hoogste niveau, de ere divisie, ging de eindoverwin ning naar een team van Gel- derswoude uit Zoeterwoude. Dat Gelderswoude in Neder land tot de absulute touwtrek- top behoort liet men zien door ook in de categorie heren ge traind, de eerste divisie, de zege op te eisen. In deze klasse ein digde De Samenwerking uit Hazerswoude Rijndijk als twee de. Bij de ongetrainden was een team van Kuyf Tentenbouw uit Nieuwkoop goed voor de derde prijs. Bij de dames zegevierde de Alphense formatie Trekvee, gevolgd door de Trekkersbende uit Hazerswoude. van de jaren tachtig aandacht kwam voor de historie van Gouda. En dan met name voor het ontstaan van de stad aan de monding van de Gouwe in de Hollandsche IJssel. „In die tijd was het watertoerisme in op mars. En zo kwam men op het idee om een binnenhaven c.q. museumhaven aan te leggen, waar mensen konden zien welke vracht- en zeilende bedrijf svaar- tuigen er op Gouda gevaren van naar zestien. En volgend jaar, bij ons 15-jarig bestaan, willen we er nog een paar ligplaatsen bij, zodat we uitkomen op twintig stuks. Wij willen namelijk nog een industrieel hoekje maken van schepen met zware moto ren." „Overigens omvat de museum haven niet alleen deze ligplaat sen en schepen; bij de oprichting van de haven hebben we er di- een aantal criteria gehanteerd: ten eerste moesten de schepen minstens 50 jaar oud zijn, ten zeilschip van Nederland is tweede moesten ze op Gouda of de directe omgeving gevaren hebben en ten derde moest het Historie Voor meer informatie over de Vrede Best en zijn thuishaven reet een compleet plaatje van ge- zijn we te gast bij Wim van Box meer (66), die sinds de oprich- dat naar Den Haag voer. Wat zou monumenten, want er zijn het mooi zijn als we dat in vol ornaat terug zouden kunnen ha len", droomt het enthousiaste bestuurslid. weer op te bouwen. Veel mensen kennen Gouda alleen van de ka zen, kaarsen en stroopwafels, maar wij willen de stad graag ook bekendheid geven als het schipperswachtlokaal is Gouda...Havenstad." uit 1912, waar vroeger koffie werd gedronken en handel werd gedreven bij de overslag van goederen of als er voor de sluis gewacht moest worden. Nu is het een educatief centrum. Zo hangt er een fotopresentatie, lig gen er diverse folders en worden er vergaderingen gehouden. In 't Werfhuys wordt klein onder houd verricht aan de schepen of restauraties gedaan. Een paar keer per jaar, zoals op de Haven- staddagen en de Open Monu mentendag, worden er demon straties gegeven van oude ambachten. We kunnen trou- strandde was de Langeraarse Amy van Klink. Zij deed met haar Landini mee in de klasse tot drieënhalve ton. Bij de we ging bleek haar tractor 200 kilo te licht te zijn. Een paar meter over de helft van het parcours hield haar voertuig het voor ge zien en vond Van Klink haar naam in de uitslag als laatste te rug. Tegen half twee klaarde de lucht op en werd het alsnog een warme, zonnige dag, waardoor het publiek toch nog in grote getale toestroomde. De Trekker- trekranglijst aller tijden wordt aangevoerd door Frank Boer uit Nieuwerbrug, met in zijn kiel zog Jan de Groot uit Hazers woude Dorp en Alphenaar Pe ter de Jong. Wim de Goeij uit Aarlanderveen neemt de zesde plaats in. Tot de hoogtepunten van de dag hoorden ongetwijfeld de demonstraties van het High Di ving duikteam. Vanaf een hoog- WADDINXVEEN - Wil jij 2500,- euro uitgeven aan een evene ment voor de jeugd in Waddinx veen, grijp dan nu je kans. De Jeugdadviesraad van Waddinx veen stelt geld beschikbaar om een evenement te kunnen orga niseren in Waddinxveen. Wij or ganiseren dit echter niet zelf. We geven jou de mogelijkheid om jou idee uit te kennen te geven en het misschien zelfs uit te voe ren. Dus heb jij altijd al levend tafel voetbal naar Waddinxveen wil len halen, of wil je onze jeugd la ten zien wat sumoworstelen is, schrijf dan nu een plan en stuur hem in. Alle voorwaarden op een rij; Het evenement moet voor zoveel mogelijk jongeren zijn. Het moet haalbaar zijn voor de gemeente Waddinxveen. Het wens voor onze verzameling al tijd nog wel oud handgereed- schap gebruiken, dus als mensen dit ter beschikking willen stellen aan de museumhaven, dan kun nen ze contact met mij opne men." Van Boxmeer vervolgt zijn verhaal: „Op dit moment heeft het bestuur in onderzoek of het museum niet buitengaats een drijvende steiger kan aanleg gen, voor grote schepen die wachten voor de Mallegatsluis. Daar zou dan bij een publieks evenement bijvoorbeeld een driemaster kunnen liggen. Zo had Gouda ooit een Statenjacht en/of zaken doen, daardoor vaak moe en gespannen. Daar om is er maar één goed advies: Ga zingen! Zingen verhoogt de weerstand en is goed tegen stress. Zingen stimuleert de ademhaling en bloedsomloop en dat werkt ontspannend! Zingen in een koor is dan ook erg ge zond, het maakt bovendien vrienden en doet je even de drukte van elke dag vergeten. Het geeft een extra dimensie aan je leven en maakt je echt rijk!Om de sfeer op het koor te 'proeven' zijn de eerste twee repetities (30 augustus en 6 september a.s.) vrij toegankelijk voor mannen die eigenlijk jaren dachten aan meezingen in een mannenkoor maar er niet toe kwamen. Het repertoire van De Gouwe stem is zeer afwisselend, het be staat uit ongeveer 50% geestelij ke, 25% klassieke en 25 populaire muziek. Het geven van concerten en het maken van tv- en radio-opnamen is een aparte belevenis. Ook het Man- Geïnteresseerden kunnen vanaf 17 augustus meetrainen bij de meisjes of dames om te kijken hoe het bevalt. De meisjes trai nen op dinsdag van 18.15 tot 19.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 20.30 uur en voetballen op zaterdag. De dames trainen op dinsdag en donderdag van 19.30 tot 20.45 uur en spelen op zondag competitie. Behalve voetbal worden er ook nog leuke nevenactiviteiten ge organiseerd voor beide teams, zoals een weekendje weg, bow len of een strandtraining. Je kunt je aanmelden voor een proeftraining bij de meisjes bij Edwin Verweij (06-50641267) of voor de dames bij Titia Blom (06- 19530325) of kom in het week end eens een kijkje nemen langs de lijn. grasmaaiers slangen wagens barbecues gaas tuinlampen thermometers GOUDA - Het eerste Nederland se gemeentelijk varende monu ment, de boeieraak Vrede Best, is tot vreugde van het bestuur van de Goudse museumhaven weer terug in zijn thuishaven. Na een hadden. Voor het opnemen overwintering in Friesland ligt schepen in het museum werd het schip sinds begin april weer aan 't Buurtje bij de Mallegat sluis. Het dek van dit oudste ij zeren gedeeltelijk afgeschermd met een zeil, maar de 14,75 meter ho ge mast staat fier overeind. Niet schip nog in historische staat alleen vanwege zijn opvallende verkeren, óf de eigenaren moes- nostalgisch rode kleur is de Vre- ten bereid zijn om het weer terug de Best eigenlijk een beetje te restaureren in de oorspronke- vreemde eend in de bijt; het is lijke staat. Dit gold overigens al leen voor de buitenkant, want doordat de meeste schepen be woond zijn, zijn ze van binnen natuurlijk van alle gemakken voorzien. Bij de oprichting van we aanlegplaatsen voor twaalf sche pen, maar in het midden van de GOUDA - De politie heeft dins dag in de vroege morgen een 25- jarige man uit Gouda aangehou den op de Agnietenstraat die even tevoren had ingebroken in het stadskantoor. De verdachte had een ruit op de eerste etage verbroken en zich de toegang tot het stadskantoor genomen. Hierop had hij een computer weggenomen. De verdachte is ingesloten en de politie stelt een verder onder- zoek in. ook het enige schip van de mu- seumvloot dat niet wordt be woond. Om de kosten van de di verse restauraties te dekken, werd het museumstuk voorheen verhuurd aan groepen van maxi- de museumhaven hadden maal acht personen. Inderdaad 'werd', want sinds juni van dit jaar staat het historische schip te jaren negentig is dit al uitgebreid schip bleek niet rendabel. 1900 en ik weet dat de eigenaren Koos en Willy Persoon het hele maal hebben ontroest en het van binnen hebben afgetimmerd met Het oudste ijzeren zeilschip van Nederland, de boeieraak Vrede Best, ligt na een verblijf in Friesland weer in zijn thuishaven, de hout van meer dan honderd jaar Goudse museumhaven. Sinds juni staat het eerste Nederlandse gemeentelijk varende monument te koop. De exploitatie van het (Foto: Walter Planije) het Groene Hart is het niet an- vierde museumhaven in Neder- ders: rivieren, kanalen, plas- land. Tegen het decor van histo- sen en vaarten bepalen voor rische grachtenpanden, com- een groot gedeelte het land- pleet met rood-witte luiken, schap. Omdat de zomer bij uit- vertelt hij hoe er aan het einde stek de periode is om het water op te gaan, duikt deze krant de komende weken in de wereld van de waterrecreatie. Deze week: Vrede Best, het varende monument, is terug in de Goudse museumhaven. Denkend aan Holland zie ik brede rivieren traag door on eindig laagland gaan, dichtte Hendrik Marsman een kleine zeventig jaar geleden. Neder- zijn we te gast bij Wim van Box- maakt met het schipperswacht- land en water zijn onlosmake- meer (66), die sinds de oprich- lokaal Het IJsselhuis en 't lijk met elkaar verbonden. In ting in 1990 bestuurslid is van de Werfhuys. Het schipperswacht lokaal is een historisch pandje naar 5 juni 1991. Dit is volgens de papieren de dag dat de Vrede aan, een nazaat van deze familie, met de restauratie van de wal- Best officieel 'geadopteerd' werd het opgekocht en weer bevaar- kant aan De Bogen. Zoals je kimt als het eerste varende Neder- baar gemaakt. Hij heeft het schip zien wordt op dit moment de ka- landse monument 'vanwege de daarvoor grondig gerestaureerd, de onder handen genomen en historische waarde, de band met In 1988 heeft hij het onderge- zijn ze bezig de oude stadsmuur Gouda, de sociaal-economische bracht in de speciaal opgerichte waarde en de uniciteit'. Van Box- stichting Vrede Best, die de res tauraties betaalt. In verschillen de etappes is inmiddels bijna al les vernieuwd. Boven de deur van nog een onderdeel van het oude roer van de Vrede Best te zien. Dit was een aandenken van de vrijwilligers van de stichting, die handgereedschap beschikbaar het schip in 1998 hebben gereno- wilt stellen, dan kunt u contact veerdopnemen met Wim van Boxmeer De Vrede Best ligt op dit mo- onder telefoonnummer 0182- ment ter hoogte van het bedrijf 525990 of e-mailen naar Uniqema, dat op zijn fabriekster- w.van.boxmeer@zonnet.nl. rein een voetpad langs de muse umhaven heeft laten aanleggen, de loopbrug op de Mallegatsluis heeft geschonken en de restaura tie van Het IJsselhuis mede mo gelijk heeft gemaakt. „In de be gintijd van de museumhaven lagen de schepen waar ze maar wilden, maar nu er elektra en water zijn aangelegd heeft ieder een een eigen ligplaats. Dat heeft als voordeel dat je plaats vrij meer vertelt verder: „Tegen- schepen zijn bijzonderheden, fo- woordig zijn er een veel varende meer dere museumhavens in Neder land. De Goudse Vrede Best is in 1883 gebouwd door de familie het type aak, klipper, klipperaak, Goudriaan. Het heeft heel lang boeieraak, steilsteven, luxe mo- dienst gedaan in de vrachtvaart, tor, beurtschip, tjalk en sleep- maar op een gegeven moment boot. Op dit moment trekken die Varend monument was pe(- scpjp er zo slecHt aan al bezoekers, maar voordat we Maar eerst even terug in de tijd toe, dat het nagenoeg lag weg te de museumhaven echt gaan pro- rotten. Toen heeft Jan Goudri- moten, willen we eerst klaar zijn aan, een nazaat van deze familie, en weer ..1 rv .v» c «t F 1 I J WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 11 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 2004 Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voorWaddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Cl 000 Passage 208, Waddinxveen. Ga snel naar de PROVAK-winkel Burg. Colijnstraat 17b 2771 GC Boskoop Tel. (0172) 21 72 49 Fax (0172)21 89 OS Te veel om op te noemen. Kortingen aan de kassa oplopend tot 75°/ 97

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 11