Een groene oase tegen de oprukkende verstedelijking ENWE Klaverjasdub pleit voor behoud De Boog Het is weer zover... Lichtvervuiling door kassen moet stoppen ,T i? Colofon Kindermarkt in de Boog verwering voor senioren Er yuit tM wereld, voor n open. Cursus creatief Passage opent het nieuwe Koffielezing digitale fotografie Volwassenen met ADHD Orgelconcert seizoen. - Gesprekskring verlies- J 35,- per per Foto: Marianka Peters Recreatie Tot dusver vindt de realisatie Gebiedspartners Er volgde een periode van idee- makerij," vertelt Sytsema. „Het raadschap van Schieland en de gemeente Zevenhuizen-Moer- melijk nog op papier plaats. Om het betaalbaar te kunnen maken, moeten er ook een aantal voor de voorzieningen. „Er staan een hoop leuke dingen in de plan- kindermarkt is nog niet volge boekt, er zijn dus nog plaatsen vrij. Een tafel kost slechts 3 euro. Tijd van de markt: 10.00 uur tot 15.00 uur. Entree voor bezoekers is gratis. Voor meer informatie en boekingen kimt u bellen met: te lefoon: 06-24562698 0641012800 Hart Ziekenhuis, tel. (0182 505445. taalbare locatie. Het liefst blijven we natuurlijk in Waddinxveen, maar als het niet anders kan zul- sema. „Het moest geen provin- cieproject worden. Voor 1 janu- WADDINXVEEN - Op vrijdag 1 oktober start een nieuwe ge- sprekskring verliesverwerking. In acht bijeenkomsten en via een opbouwend stappenplan, wordt geprobeerd een stukje met elkaar mee te lopen op het moeilijke pad van rouwverwerking. Voor infor matie en/of aanmelding: Ingrid Smit-Nijhof, Badhuisweg 4, 2771 WD Boskoop, tel. 0172-216 420 ZEVENHUIZEN - Op zaterdag 25 september wordt het jaarlijkse orgelconcert gegeven in de Gere formeerde Kerk te Zevenhuizen, georganiseerd door De Zeven Muzen in samenwerking met de Commissie Kerkmuziek van de Gereformeerde Kerk. Gonny van der Maten, cantor en organist van de Geertekerk in Utrecht, zal dan het Van Leeuwen-orgel be spelen. Zij geeft vele concerten, dit jaar op onder meer beroemde orgels in de St. Bavo te Haarlem en in de Grote Kerk te Dordrecht. Ook treedt ze vaak op in ensem bles en combineert orgelmuziek met poëzie, toneel en dans. Er zijn inmiddels drie CD's van haar verschenen. Op het Van Leeuwen-orgel zal zij werken spelen van Bach, Sweelinck, Scheidt en Phillips. Plaats: Gere formeerde Kerk, Dorpsstraat 106 Zevenhuizen. Tijd: zaterdag 25 september 20.00 uur. Gratis toegang. assimilatiebelichting in glastuin bouwbedrijven. De 1 van deze assimilatiebelichting neemt bovendien in omvang toe. Er zijn allerlei nieuwe technie ken die bovenafdichting van kassen mogelijk maken. Een aantal gemeenten in Zeeland en Zuid-Holland hebben volledige afscherming van kassen ver plicht gesteld. Het bestemmings- WADDINXVEEN - De Christelij ke Maatschappelijke vrouwen beweging Passage start of woensdag 22 september haa nieuwe seizoen met het them; 'Binnen Buiten'. Een natuur lijk programma over planten ei tuinieren met praktische- ei groene tips voor in en om he huis. De avond wordt afgeslotei met een vragenspel waarbij leu ke prijzen te winnen zijn. De bijeenkomst wordt gehoudei op locatie "De Hoeksteen" Es doornlaan 2 te Waddinxveen Voor introducees en belangstel lenden is de entree drie euro. Voor meer informatie kunt i contact opnemen met mevr. E.D van Eijk tel. 0182-619161 (n< 18.00 uur) WADDINXVEEN - Woensdag 29 september staat bibliotheek Waddinxveen in het teken van digitale fotografie, de eerste le zing in de serie koffielezingen bij de bibliotheken in de regio. Op deze ochtend maakt u kennis met een aantal aspecten van de digitale fotografie. Ook wordt even stil gestaan bij de voor- en nadelen van de digitale camera. Beeldbewerking vormt een be langrijk en interessant onderdeel binnen de digitale fotografie. De lezing wordt verzorgd door de heer T.de Bruijn. De koffielezing wordt gehouden van 10.00 - 12.00 uur. Entree 5,00 per per soon. Belangstellenden kunnen zich van te voren aanmelden bij de bibliotheek. Dit kan telefo nisch 0182 -640572 of per email: informatie@bibliotheekwaddinx- veen.nl nister Pronk in de 5e Nota Ruimtelijke Ordening een zware REGIO - Vanavond vindt in he Groene Hart Ziekenhuis (Bleu landlocatie) een voorlichtings avond plaats voor zwangeren ér plan biedt daar mogelijkheden hun partners. De aanvangstijder toe. Het Goudse statenlid Henk Letschert diende een motie in waarin GS gevraagd wordt met regelgeving te komen om technieken toe te passen. Let schert: "We willen af van de oranje luchten en lichtoverlast. Door nu bovenafdichting ver plicht te stellen wordt het lang- Kraamafdeling van het Groene zaam weer donker, in Zuid-Hol- land 's nachts. Zo dragen we actief bij aan de ontwikkeling van een duurzame glastuin bouw in Zuid-Holland." WADDINXVEEN - Aanstaande zaterdag wordt er in samenwer king met Young Professionals Events een gezellige kinder markt georganiseerd in en rond Buurtcentrum de Boog. Kinderen tot 16 jaar mogen hier tweede hands spulletejs verkopen. De MER In 2003 werd er gestart met het feitelijk werk: de planning, on derzoek, inrichting en de kosten. Er volgden veel inspraakavon den voor omwonenden en te vens maakten de Gebiedspart ners gebruik van een klankbordgroep waar verschil lende belanghebbenden in wa ren vertegenwoordigd. De bur gers werd direct gevraagd om mee te denken over de proble men. Uit de diverse overleggen rolde het plan Inzichten'. De MER (Milieu Effect Rapportage) onderzoekt op dit moment hoe de diverse ideeën aangepakt moeten worden. Wat zijn bij voorbeeld de gevolgen voor het gebied? En voor de omwonen den? Vervolgens zal er uit de MER een 'Meest Milieuvriendel lijk Alternatief' komen: het meest geschikte plan. Maar deze MMA is niet altijd politiek en fi nancieel haalbaar. Uiteindelijk zal er een Voorkeursaltematief, het idee wat het meest positief is in de combinatie: milieu, haal- hangt ongetwijfeld een ander prijskaartje aan. De kaartclub hebben we niet uit winstbejag op gezet. De mensen komen nu uit de gehele regio voor een partijtje klaverjassen en natuurlijk voor de gezelligheid. Daar kun je geen torenhoge toegangsprijzen voor gaan vragen." Mocht de gemeen te haar standpunt volharden en tot sluiting van De Boog over gaan, betekent dit volgens Ho- gerbrugge niet het einde van de klaverjasdub. „We zullen zeker gaan zoeken naar een andere; be- zijn 19.30 uur en 20.30 uur. Bi aanmelding kunt u zelf de ge wenste tijd aangeven. De bijeen die komst duurt ongeveer twee uu en start in de Gehoorzaal. Aan melden voor deze gratis voor lichtingsavond kan telefoniscl tussen 9.00 - 16.30 uur bij d< ari 2003 moest er een gebieds- perspectief op tafel liggen. Er moest dus snel en slagvaardig gehandeld worden." De ge meente Zevenhuizen-Moerka- pelle trekt de ambtelijke project leiding naar zich toe. Eind 2003 wordt de intentieverklaring tus sen de vier partners (de Ge biedspartners) getekend. Een fi nancieel optelsommetje: een tekort van vier miljoen euro waar de Gebiedspartners garant voor staan. zandwinning mogelijk is. Nederland is er tegenwoordig een groot tekort aan beton- en metselzand. Het zand werd voorheen voornamelijk in het oosten van Nederland gewon- van de Eendragtspolder vooma- nen. De provincies hebben nu echter besloten dat de zandwin ning eerlijk verdeeld moest wor den. Op elke plek in Nederland zieningen komen. De projectlei- waar een recreatiegebied komt, ding wil een kwart van de be- moet onderzoek worden gedaan heerkosten terugverdienen uit of beton- en metselzand win baar is. „In de Eendragtspolder is dit wel het geval," vertelt Sytsema. „Maar het is een erg laag per centage waardoor het op de grens ligt of het wel rendabel is. Er ligt ook nog eens tien meter klei overheen, wat de winning erg bemoeilijkt." Een lastige keuze. De zandwinning is niet verplicht, maar het zou wel veel geld opleveren dat weer goed gebruikt kan worden in de realisatie van de polder. Mocht de zandwinning niet doorgaan, dan zal 150 hectare grond rond de kern van Zeven huizen akkergebied blijven. De glastuinbouwers weten dat ^TOERKOOP Reisburo Estee /A service met een DEN HAAG - De oranje luchten boven Zuid-Holland moeten weer donker worden. De provin ciale PvdA-fractie wil een volle dige lichtafscherming voor alle nieuw te bouwen kassen in Zuid-Holland verplicht stellen. De fractie heeft het college van Gedeputeerde Staten gevraagd om op korte termijn met een voorstel hiervoor te komen. In 2002 heeft Provinciale Staten gekozen voor hoogwaardige, duurzame glastuinbouw in Zuid-Holland In dit kader vindt de PvdA het wenselijk de pro vincie stappen onderneemt om - bijvoorbeeld via provinciale ver ordening - volledige lichtaf scherming van kassen verplicht te stellen voor alle nieuw te bou wen kassen in Zuid-Holland. Omwonenden van glastuin bouwlocaties ondervinden ern stige hinder van de uitstraling van licht bij de toepassing van ning," aldus Sytsema. „Het voornaamste project is de inter nationale roeibaan. Een groeien de sport in de regio Rotterdam. De stad wil zich als sportstad profileren en zal hoogstwaar schijnlijk ook met geld komen om de baan te financieren." Voordeel van de roeibaan is dat het een rustige sport is die geen overlast in de polder zal veroor zaken. „Daarnaast is het natuur lijk een grote bak water die voor heel veel andere dingen kan worden gebruikt," aldus Sytse ma. Verder staat er een hotel en misschien wel een wildwater- kanobaan op de planning. „We leven in lage putjes. Water moe ten we niet zien als een pro bleem. Met de wateropvang moet je leuke dingen kunnen doen." Maar, het gebied blijft een overstromingsgebied. Alle voorzieningen moeten daarom tegen het water kunnen. In de plannen wordt gekeken naar de bouw op bijvoorbeeld terpen of paden. „Dat wordt nog een hele uitdaging," aldus Sytsema. De Eendragtspolder zal in ieder geval geen polder worden met gemaaide grasvelden en geasfal teerde wandelpaden. „Van dat soort recreatiegebieden zijn er al genoeg in de regio. We willen van de polder een ruiger gebied maken met uitdagende wandel routes, geen kades en de kans dat af en toe je laars in de mod der blijft zitten." Ook is er geko zen voor een lage beplanting om het open karakter van de polder te behouden. Komend jaar zal er een ontwerp op hoofdlijnen worden ge maakt. In november komt de uitspraak of er zandwinning plaats kan vinden. Dan kunnen er pas weer nieuwe plannen worden gemaakt. De zandwin ning brengt veel geld in het laat je, maar is een behoorlijk bewer kelijk project. „In mijn hart zeg ik dat zandwinning helemaal niet hoeft. Een recreatiegebied met aan de rand akkerbouw is nog helemaal niet zo'n slechte optie." Door Marianka Peters WADDINXVEEN - Iedere maand komen zo'n tachtig enthousiaste kaarters naar buurtcentrum De Boog voor een gezellig middagje klaverjassen. Het gezelschap be staat uit allerlei pluimage tussen de 20 en 80 jaar oud. Klaverjas- vereniging Waddeenkaart orga niseert-in samenwerking met De Boog voor het derde seizoen de klaverjastoemooien, die meetel len voor de eindcompetitie. „Het is een enthousiaste club kaarters, maar ook best wel fanatiek, want ze willen natuurlijk allemaal hoog eindigen in de competitie," vertelt voorzitter Leen Hoger- brugge. Nu buurtcentrum De Boog aan de C.Huygenslaan vanwege de bezuinigingsmaatregelen van de gemeente met sluiting wordt be dreigd, zit de vereniging min of meer op de schopstoel. „De ge meente heeft aangegeven dat De Boog tussen nu en 2008 gesloten moet worden. Er zijn veel gebrui kers van het buurtcentrum en met elkaar proberen we het cen trum open te houden." De be langrijkste reden om De Boog open te houden is volgens Ho- gerbrugge, dat de zaal erg betaal baar is en daarnaast is het cen trum erg gezellig. „Het zou jammer zijn als de functie van dit buurtcentrum zou verdwijnen. Dan moeten we naar een andere locatie uitwijken, maar daar Zandwinning „Aan het einde van dit jaar moe ten we de MER en het Voorkeur salternatief af hebben. Daar zit weten dat ze uitgekocht kunnen echter nog één probleem bij," of gaan worden. Individueel is vertelt de projectleider. „We er met alle eigenaren gesproken hebben aanvankelijk onderzoek wat onze inzet is en wat de sub- in de Eendragtspolder gedaan, sidie is van het LNV. Als de ge zonder rekening te houden of er sprekken op niks zullen uitlo- In pen, dan moeten we over gaan op onteigenen," aldus Sytsema. len we rhoeten uitwijken naar een plek buiten onze gemeentegren zen." WADDINXVEEN - De Stichting Waddinxveens Welzijnswed (S.W.W.) organiseert weer eer cursus 'Creatief' voor senioren een cursus waarin verschillendi handvaardigheidstechnieken aan bod komen zodat u uw vaar digheid hierin kunt uitbreiden Op woensdag 22 september gaa de cursus van start. In tien les sen krijgt u verschillende tech nieken aangeboden voor het ma ken van, opbergdoosjes voo bijvoorbeeld patronen, cadeau doosjes, kerstkaarten en lampen kapjes voor kerstverlichting. E zijn nog enkele plaatsen beschik baar op de cursus die begint on 9.30 uur. Kosten van deelnam» bedragen 4,60 per les (inclusie materiaal). Belangstellenden kunnen ziel aanmelden bij de S.W.W., (0182 631932 of via e-mai sww@stww.nl REGIO - Voor partners van vol wassenen met ADHD organi seert de GGZ Midden-Hollanc de cursus "Volwassenen me ADHD. Een cursus voor part ners" In deze cursus werken deelne mers aan het verkrijgen van eei helder beeldover hun specific ke rol binnen de relatie. Daar naast leert menvaardighedei om te leren omgaan met dez» situatie. Door samen met ande repartners deze cursus te volger vinden deelnemers herkenning en ondersteuning bij elkaar. D» cursus start op dinsdag 5 okto ber 2004 en bestaat uit acht bij eenkomsten (van 18.30 to 21.00 uur) en één terugkombij eenkomst na afloop van de cur sus. Het is een preventiecursus ei geen therapie. Deelnemers krij gen opdrachten en leesteksen mee naar huis. D» bijeenkomsten vinden plaats ir het gebouw van de GGZ Mid den-Holland op de Ronssewe» 225 in Gouda. De kosten zijn soon. Folder, inlichtingen en aanmel ding bij Renske van Rooijen 0182-563656. Afdeling Preventie en Dienstver lening van de GGZ Midden-Hol land. baarheid en kosten, komen. Daar zal het bestemmingsplan op afgestemd worden. hen een verhuizing te wachten staat. Voor de akkerbouwers rond de kern van Zevenhuizen is het nog even afwachten of ze kunnen blijven of weg moeten. „Alle agrariërs in het gebied zijn op de hoogte van de plannen en Klaver]asvereniging Waddeenkaart hoopt ook in de toekomst de klaverj asmiddagen te kunnen or ganiseren in buurtcentrum de Boog. ZE VENHUIZEN/MOERKA PELLE - Ruim een maand gele den ontving de gemeente Ze- venhuizen-Moerkapelle van het Ministerie van L.N.V. een be drag van zo'n twee miljoen euro om de wateroverlast in de regio aan te pakken. Zevenhuizen- Moerkapelle gebruikt het geld voor de realisatie van de Een dragtspolder; het akkerbouwge bied tussen de eigen gemeente en de Rotterdamse nieuwbouw wijk Nesselanden. De Een dragtspolder gaat zowel als overstromingsgebied (voor 4 miljoen m3 water) en als water buffer fungeren. Tegelijkertijd wordt het gebied op zo'n manier ingericht dat het tevens als re creatiegebied gebruikt kan wor den. Volgens de planning start men medio 2007 met de bouw. Een gesprek met Hans Sytsema, projectleider van de Eendragts polder, over de voorgeschiede nis en de realisatie van de polder met natuur, recreatie en water- berging. „De gemeente Zevenhuizen had in de jaren zeventig veel last van de oprukkende verstedelijking," legt Sytsema uit. Zevenhuizen moest veel gebied voor Zeven kamp afstaan. In 1991 werden verstedelijking aankondigde. Dé Zevenhuizen en Moerkapelle sa- aanleiding om het Eendragts- mengevoegd om een halt toe te polderproject weer met beide kunnen roepen aan de opruk- handen aan te pakken. Zeven- kende verstedelijking. „Nog huizen-Moerkapelle ging op geen twee weken later kwam er zoek naar partners, want als ge- een brief van de minister dat er meente alleen had ze niet ge- met de bouw van Achtkamp noeg geld om het project te kun- werd begonnen. Ook daar moes- nen realiseren. Aanvankelijk ten we een groot gebied voor af- ging ze met de gemeente Rotter- staan." (Achtkamp zou uitein- dam in zee, maar die samenwer- delijk de naam Nesselanden king was van korte duur. Door krijgen, red.) de machtswisseling ging Rotter- Een spookbeeld was ontstaan dam zich meer richten op het ei- voor de pas gefuseerde gemeen- gen centrum in plaats van de te; als de verstedelijking zo door buitengebieden. zou gaan, dan kwam de A12 Uiteindelijk kwamen er vier snel in zicht. Binnen de gemeen- partners bij elkaar: recreatie- te werd er hard nagedacht over schap Rottemeren (waar de ge- een nieuwe structuurvisie. Hoe meente Rotterdam ook in is ver moet Zevenhuizen-Moerkapelle tegenwoordigd), de Provincie de toekomst ingegaan? De twee Zuid-Holland, het Hoogheem- plaatsen beschikten nu al over een aardig oppervlakte, maar de wens was om als gemeente toch kapelle. nog wat te gaan groeien. Positief Maar de vier partners bij elkaar voor de gemeente was dat ze hadden nog steeds niet voldoen- over het grootste gedeelte van de financiële middelen op de de Zuidplaspolder beschikt. Het Eendragtspolder te kunnen re- gebied, dat nu al de naam Een- aliseren. De klapper kwam van dragtspolder draagt, moest een het ministerie van LNV (Land buffer vormen tegen de verste- bouw, Natuur en Voedselkwali- delijking. teit). Daar waren wat potjes ge vonden waarmee driehonderd hectare grond gefinancierd kon worden. Voorwaarde vanuit het ministerie was dat de Een- plan was om de Eendragtspol- dragtspolder in 2010 klaar moet der een open karakter te geven, zijn. De koppen werden bij el- Maar een idee hebben is natuur- kaar gestoken. „We wilden het lijk iets anders dan het waar ma- anders aanpakken," vertelt Syt- ken." De plannen werden op een laag pitje gezet. Totdat mi- y WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2004 PAGINA 1! twt Kanaalstraat 12 2741 HH Waddinxveen tel. (0182) 68 84 88 fax (0182) 68 85 88 e-mail: estee.waddinxveen@toerkoop.nl Tevens filialen tn Ber^schenboek. Bleisuijk. Berkel en Rodenrijs, Nootdorp en Pijnacker Kantoor Zijde 30 2771 EN Boskoop Fax: 0172-212168 Advertenties Telefoon 0172-211731 E-mail: verkoopboskoop@ rijnengouwe.nl Advertenties kunnen tot dinsdag 11.00 uur worden opgegeven, IM'ers (ingezonden mededelingen) tot maandag 16.00 uur. Weekblad voor Waddinxveen is een onafhankelijk weekblad, dat in een oplage van 15.300 exemplaren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Bezorging Telefoon: 0900-708 09 00 (10 eurocent per minuut) Foto's van Liesbeth van der Vis vindt u op www.liesbethvandervis.nl Uitgever Dagblad van Rijn en Gouwe B.V. Alphen aan den Rijn Alle auteursrechten en databank rechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rijn en Gouwe B.V. c.q. de betreffende auteur. Redactie Noortje van Dorp 0172-420512 E-mail: weekbladvoorwaddinxveen@ rijnengouwe.nl Kopij dient uiterlijk op maandag 16.00 uur in het bezit van de redactie te zijn om in aanmer king te komen voor plaatsing. Bijdragen per e-mail of op floppy verdienen de voorkeur. toepassing Voorlichtings avond met kraammarkt BOSKMIS

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 15