Nog vijf races voor de boeg Schildpaddencentrum maakt handig gebruik van supermotard C.-T F Ie Foto: PR Foto: PR Tsjechië nam het team in 2003 voor het eerst a Snelste en langzaamste Geen overlast dus. Sterker, Karin en Wouter van den Bosch willen graag gebruikmaken van de aan- Stress Door middel van rondleidingen RAI. In 2001 begonnen de shows goed los te komen en werd er door heel Nederland gestunt tijdens dorpsfeesten, open dagen en wedstrijden. Inmiddels geeft het team volop demonstraties in binnen- en buitenland. Deze shows bestaan uit tal van variaties op wheelies, stoppies, burnouts en balansfigu ren met 1,2,3 of soms zelfs 4 personen op de motor. De motoren die AvZ stuntriding gebruikt zijn een Suzuki Bandit 1200, een Yamaha XT600 en een Suzuki GSX-R 600. Of er meer toeschouwers komen als AvZ Stuntriding zijn shows verzorgt, durft Van Zweden niet te zeggen. „Dat ligt erg aan het evenement. De supermotard heeft nagenoeg Bassins en poelen De schildpadden zijn zoveel Voor meer info kunt u terecht op de website van Arjan van Zweden: www.avz-stuntriding.com. De planning voor de rest van het jaar ziet er als volgt uit: 31 oktober. Berghem 6 november. Spa Francorchamps 7 novemberSpa Fiancorchamps 21 november Lelys dezelfde doelgroep als ik: mensen die komen kijken naar actie met motoren. Dus verwacht ik niet zoveel extra publiek", zegt de stuntman eerlijk. „Maar die mensen gaan hopelijk wel met een extra goed gevoel naar huis omdat de show een leuke variatie is tussen de wedstrijden. Daardoor komen ze volgend jaar misschien eerder terug of bren gen ze anderen mee." heeft' stelt het Schildpaddencen trum ook materiaal beschikbaar dat geschikt is voor het houden van spreekbeurten of het maken van werkstukken op scholen. Binnen het Schildpaddencentrum is een helpdesk beschikbaar waar particulieren, organisaties en overheidsdiensten terecht kun nen met vragen op het gebied van schildpaddenopvang. De help desk is 24 uur per dag en 7 dagen per week bereikbaar per telefo nisch (0172-434446, per fax (0172- 421831) of via e-mail (info@schildpaddencentrum.nl). Statutaire naam Het Schildpaddencentrum ver- Wouter runt zij al sinds 1979 het richtte in de praktijk echter meer Alphense Schildpaddencentrum. maal geen leuk huisdier. Een schildpad is erg op zichzelf, leeft alleen voor zichzelf en bijt waar hij kan. Door schildpadden aan alle kanten te belichten en het houden feitelijk af te raden hopen wij dat jeugd en volwassenen beter gaan nadenken en afzien van het zomaar aanschaffen van deze bijzondere dieren. Om voor al de jeugd te kunnen benaderen worden scholen uitgenodigd om bijvoorbeeld in het kader van bio logielessen een bezoek te brengen aan het Schildpaddencentrum'’, stelt Karin van den Bosch. na groeide de woning, uit tot een volwaardig opvangcentrum. Echter, in 1990 namen de activi teiten dusdanige vormen aan dat de schildpadden werden onder gebracht in de Stichting Schildpaddenopvang Alphen aan den Rijn (SSA). Vanaf de oprich ting heeft de SSA een groot aantal begunstigers en donateurs weten te werven. Maar gaandeweg de jaren werd de woning te klein en konden de benodigde vergun ning voor een technisch hoog waardig Schildpaddencentrum niet verkregen worden. In 1999 resulteerde een lange zoektocht naar een nieuwe huisvesting in een onderkomen op het bedrij venterrein Molenwetering. Na intensieve onderzoeken, voorbe reidingen en een periode van ver bouwing is het Schildpaddencentrum in 2002 Dan willen wij toch zeker geen door SSA in gebruikgenomen. spelbreker zijn?" Was getekend: Karin van den Bosch. Samen met haar man wordt gerichte informatie vers trekt zonder overigens schildpad den uit verblijven te halen of op andere wijze stress te veroorza ken. Op deze wijze is het onder andere mogelijk om medewer kers van dierenambulances, die renbescherming en overheids diensten op adequate wijze te informeren over het omgaan met schildpadden die in Nederland worden aangetroffen." Door middel van raambiljetten laat het Schildpaddencentrum zien dat het verzorgen van schild padden veeleisend is en dat deze dieren zeker geen huisdieren zijn in de ware zin van het woord! Aangezien 'de jeugd de toekomst ALPHEN - De Alphense super motard is het decor van schroei end rubber, uitlaatgassen en gie rende motoren. Op steenworp afstand van dit geweld ligt het Schildpaddencentrum, een opvangcentrum voor schildpad den die met goede voeding, in een biologische omgeving en vooral in alle rust het beste gedij en. In alle rust, oei!... „Sinds we hier zitten hebben we al twee keer een supermotard meegemaakt. Ons centrum is zo goed geïsoleerd dat we niet of nauwelijks overlast ondervinden van de motorraces. Er dringen altijd wel wat uitlaatgassen naar binnen, maar we hebben in ons centrum zo'n goede luchtzuive ringsinstallatie dat ook dat geen kwaad kan. En daarnaast, heel veel mensen vinden de supermo tard een geweldig evenement. ten. Gelukkig zijn er stichtingen, fondsen, particulieren en bedrij ven die zich herkennen in de doelstellingen en de opzet van het Schildpaddencentrum. Zij ondersteunen het Schildpaddencentrum met een schenking, legaat, subsidie of sponsorbijdrage. Met fysieke of financiële steun van bedrijven hoopt het Schildpaddencentrum binnen nu en 2010 verschillende voor zieningen binnen het Schildpaddencentrum te realise ren, zoals de afbouw en volledi ge inrichting van een quarantai- neruimte, de realisatie van een beregeninginstallatie in de ver blijven voor landschildpadden, een verblijf voor Bijtschildpadden en verblijven voor kleine landschildpadden en kleine moerasschildpadden. Wie een bezoek wil brengen aan het Schildpaddencentrum is van harte welkom. Een bezoek kan uitstekend gecombineerd wor den met kinderpartijtjes maar kan ook als bedrijfsuitje dienen (met rondleiding en lunch). Het centrum heft entree. Dat geld komt uiteraard weer ten goed aan de schildpadden. Het Alphense Schildpaddencentrum ligt op steenworpafstand van het terrein waar de Supermotard wordt gehouden. Het centrum wil graag gebruikmaken van de aantrekkingskracht van het evenement. Daarom is het centrum op zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 18.00 uur geopend voor het publiek. moet dan denken aan kweekpro- voldoende financiële middelen gramma's voor met uitsterven bij elkaar te krijgen om de activi- bedreigde soorten waarbij de feiten goed te kunnen verrich- betrokken schildpadden worden uitgeleend en derhalve eigen dom blijven van het Schildpaddencentrum. Wij wil len benadrukken dat het bewust kweken met schildpadden niet tot de doelstellingen van het Schildpaddencentrum behoort. Om het welzijn van gehuisveste volwassen schildpaddenwijfjes niet in gevaar te brengen wordt echter wél gelegenheid gegeven om eieren op de daarvoor bestemde plaatsen in te graven. De gelegde eieren worden ver volgens door medewerkers opgegraven en enige tijd geschud. Door het schudden stopt de ontwikkeling van de eieren en worden er daarom geen jonge schildpadjes binnen het Schildpaddencentrum gebo ren. Schildpaddenwijfjes verto nen van nature geen broedzorg waardoor het verwijderen van de eieren uit de nesten géén her- invloed heeft op het welzijn." Afhankelijk van schenkingen Het Schildpaddencentrum ont- De supermotardrace in Alphen aan den Rijn is de zevende competitierace van dit jaar. In principe had de KNMV voor Alphen aan den Rijst de negende race in petto, maar in mei gingen er twee races in Emmen niet door. Niettemin is de KNMV erin geslaagd een vol waardige supermotard- competitie op te zetten. Er waren 13 wedstrijden gepland, waarvan enkele in het weekend over twee dagen (in Emmen en Spa- Ftancorchamps). De race in Berghem op 31 oktober stond aanvankelijk op de helling, maar de Stichting Motodróme Oss heeft het uiteindelijk toch voor elkaar weten te krijgen om de benodigde vergunningen in de wacht te slepen. Van deze wedstrijden zullen circa 7 wedstrijden gaan meetellen voor de ONK-cup. ALPHEN - Eind 1999 bezocht Arjan van Zweden een ronde van het Europees kam pioenschap stuntriding in Engeland. Hij was gelijk verkocht en schreef zich kort daarna ook meteen in voor een stuntcursus voor beginners. Niet veel later begon hij met het geven van de eerste demo's voor een gróót publiek. Ook tijdens de Supermotard ver zorgt Arjan van Zweden met zijn team - AvZ stuntriding - een demonstratie. Van stuntman Jake Semtex, de Engelse werelrecordhouder met de langste wheelie (zo'n 115 meter!) leerde hij het maken van wheelies onder de knie te krijgen. Tijdens een clinic over presentatie werd hem duide lijk hoe je het publiek kan boeien. „Maar het belangrijkste wat ik die dag leerde was gelo ven in mij zelf." Terug in Nederland trainde hij vrijwel iedere zaterdag- en zondagmid dag met veel overgave. Succes bleef niet uit. De wheelies en stoppies werden hoger en langer. Inmiddels hij verschillende figuren aan zijn repertoire toegevoegd. „Eigenlijk is een cursus niet echt nodig", zegt de 31-jarige inwoner van Tholen. „Maar het is wel erg handig om te doen. Als je wat tips krijgt van iemand die het zelf allemaal al jaren doet, dan hoef je niet zelf opnieuw het wiel uit te vinden. Óm het echt goed onder de knie te krijgen is er maar één manier en dat is oefenen." Papieren, in de vorm van een diploma, kan Van Zweden niet overleg- Tijdens de Supermotard verzorgt Arjan van Zweden met zijn team, AvZ Stuntriding, een spectaculaire demonstratie. gen. „Je krijgt bij zo'n cursus wel een bewijs van deelname, maar een officieel motor- stunt-diploma bestaat ook niet voor zover ik deel aan het WK stuntriding. ,Het niveau weet." Van Zweden wordt in zijn team ver- was heel hoog, maar we begonnen met een gezeld van twee jonge, vrouwelijke, co- 29ste plaats, dit jaar werden we 26ste." Op riders. „Tijdens een stuntshow in Millingen MotoXtreme2004 in Duitsland eindigde AvZ aan de Rijn ontmoette ik Kim Crolla, een 21- stuntriding op een zeer eervolle vijfde jarige studente uit Arnhem. Zij mocht een plaats. Eind oktober komt Arjan van eindje meerijden en dat beviel haar zo goed Zweden c.s. in actie tijdens de tweede ronde dat ze sindsdien (augustus 2002) bij nage- van WK in Engeland en neemt zijn team noeg alle shows meegaat. In oktober 2003 is deel aan het eerste Open Nederlands kam- Jolanda Pie, een twintigjarige Amsterdamse, pioenschap stuntrijden in de Amsterdamse aan het team toegevoegd." Na diverse wedstrijden in Engeland en mogelijk gehuisvest in bassins, poelen en verblijven waarin de juiste biotopen zijn gerealiseerd. Het Schildpaddencentrum bezit een enorme opnamecapaciteit en problemen met betrekking tot tij delijke en permanente huisves ting worden dan ook niet ver wacht. In verband met de beschikbare capaciteit zijn de activiteiten op gebied van plaatsing binnen Nederland tot een minimum teruggebracht. Uitsluitend voor gerenommeerde vangt géén subsidie van de instellingen en zeer deskundige overheid en is daardoor sterk particulieren zijn er in het kader afhankelijk van schenkingen van verantwoorde kweekpro- door derden. Net zoals elk ander gramma's mogelijkheden tot her- dierenasiel in ons land dient het plaatsing. Van den Bosch: „Je Schildpaddencentrum jaarlijks activiteiten dan alleen de opvang van schildpadden. Dit betekende dat de vlag de lading niet meer dekte. In 2004 werd daarom de statutaire naam gewijzigd in Stichting Schildpaddencentrum trekkingskracht van de supermo- Nederland (SSN). Van den Bosch: tard en ten tijde van het evene- „We zijn een opvangtehuis voor ment extra de aandacht vestigen schildpadden. We kweken ze op hun organisatie. Daarom is het niet, we kopen ze niet en verko- Schildpaddencentrum zowel op pen ze al helemaal niet. We van zaterdag als op zondag open van gen landschildpadden en moe- 12.00 tot 18.00 uur. Op dezelfde rasschildpadden, afkomstig van dag kunt u dus zowel de snelste particulieren, organisaties en als de langzaamste bezienswaar- overheidsdiensten op en geven digheden van Alphen aan den voorlichting over landschildpad- Rijn aanschouwen. den, zeeschildpadden en moeras in 1979 werd in de woning van de schildpadden. We dus ook een familie Van den Bosch gestart met kenniscentrum." de opvang van schildpadden. De schildpad als huisdier, wie Eerst ging het om schildpadden heeft er niet eentje gehad of kent die afkomstig waren uit de buurt, iemand die thuis een schildpad later werden het schildpadden uit houdt? „En toch is dat raar, want het gehele land. In de jaren daar- een schildpad is eigenlijk hele- 5 Toppunt van snelheid bij toppunt van traagheid i Wheelies, stoppies, burnouts en balansfiguren DU! OU JW '£<z" V •'S - x

Weekblad voor Waddinxveen | 2004 | | pagina 27