'Ik zou niet meer zonder mijn hulphond kunnen' L L'Jt r Schuiven met boeken Minder rokende scholieren in Midden-Holland Veel rolstoelrijders bij Avondvierdaagse STIJLVOL, LIEFTINK SCHUIFPUIEN in de bieb vervangen door scannen Open Tuindagen bij kunstenares Winnaar gratis rijopleiding getrokken Avondvierdaagse goede training reis De voordelen Geslaagde senioren van borstvoeding Bingo in de Boog Wensconcert De Gouwestem Standhouders gezocht voor rommelmarkt Gemeente en Wijk- en Buurtberheer werken samen F te LIEVER LIEFTINK www.lieftink.nl Maatje Verrijking V M S WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 WOENSDAG 15 JUNI 2005 (foto: Liesbeth van der Vis) ste Avondvierdaagse in Zeven- L Met Prins aan haar zijde, durft WADDINXVEEN - Rianne van Houten is op maandag 13 juni door een commisielid van de Dorpstraat braderie als winnaar getrokken voor de gratis rijoplei- Het percentage scholieren dat heeft gedronken in de maand voor het onderzoek (actuele 61 procent. Het alcoholgebruik in Midden-Holland verschilt ding van verkeersschool Succes Mimpen. Uit handen van John Mimpen ontving Rianne symbolisch de gratis rijopleiding, zij mag in supermarkt. Dan raakt hij zo af geleid dat hij niets meer voor mij pakt.” Sandra veel meer. ’„Ik heb nu ook meer contact met mensen, huisdier, maar een hulphond vertoont zoveel menselijke trek jes, dat het nog meer een maatje wordt. Bovendien is Prins de liefste en meest zachtaardige hond die er maar bestaat." WADDINXVEEN - Het mannen koor De Gouwestem sluit het zangseizoen wederom af met een „Een hele verlichting voor de medewerkers, armen, nek en schouders krijgen minder belas ting," zegt lokaal bibliotheek Training Prins is de enige hulphond in Waddinxveen. „De meeste men sen zijn nog niet bekend met het fenomeen hulphond. Ze verge lijken het al snel met een blind engeleidehond. De enige overeenkomst is dat ze beiden goed opgeleid worden. Produktieweg 15-17, Alphen aan den Rijn tel. 0172-46 96 70 harddrugs onder en gelijk geble- Prins is een enorme verrijking in Sandra's leven. „Hij neemt heel veel taken van mij over, waar door ik meer energie overhoud voor andere dingen. Wat hij alle maal kan? Hij helpt me met de was, hij opent deuren, hij helpt me met aankleden en betaalt voor me aan de kassa. Ook heb ik door Prins geen verzorging meer nodig. Hij helpt me name lijk met douchen. Ik hoef niet meer te wachten totdat de zorg verleners me komen helpen. Ik kan gaan douchen wanneer ik dat maar wil. „Prins kan zo ontzettend veel, ik kan nu al niet meer zonder hem. Door hem heb ik meer contact met mensen. Voorheen liepen mensen vaak snel door, voelden bliotheek op de normale dagen en uren geopend. Ook in de zo mervakantie mogen twaalf boe ken per volwassen lid en acht door de jeugd worden geleend. Alleen tijdens de schoolvakantie kunnen boeken op verzoek voor zes weken worden uitgeleend. Daarvoor dient dan wel dubbel leengeld te worden betaald. Voor logerende (klein) kinderen heeft de bibliotheek het inmiddels be kende vakantiekoffertje met boekjes, een cd-rom of dvd en een cadeautje. In de zomerperio de bedraagt het leengeld per koffer 3,50 euro. ZEVENHUIZEN - De wande- van de Avondvierdaagse werden op vrijdagavond 10 juni weer met veel spektakel op het dorpsplein ontvangen. In dit ge val was het de afsluiting van een bijzondere ze zich niet op hun gemak bij een vrouw in een rolstoel. Nu er een hond naast me loopt, vin den ze me een stuk interessan ter. Dat komt mede door het lie ve uiterlijk van Prins, iedereen wil hem even zien en aaien." Alleen mag dat laatste niet. Prins heeft een tuig om waarop staat dat hij hulphond is en door niemand anders dan het baasje geaaid mag worden. „Dat is om dat hij alleen naar mij mag lui steren," zegt Sandra. „Als een hulphond geaaid wordt, raakt hij afgeleid. Ze vinden het dan ren met poserende modellen ge werkt te hebben, produceert ze nu ook vrij werk. De vrijheid en Met name het alcoholgebruik onder jonge scholieren is sterk toegenomen. In tegenstelling tot vier jaar geleden hebben meisjes net zo vaak weleens alcohol uit geprobeerd als jongens. Jongens drinken wel meer alcohol per keer dan meisjes. Bijna de helft van de jongens die in het week end drinkt, gebruikt meer dan vijf glazen per avond en 17 pro cent drinkt zelfs meer dan elf glazen. Op het basisonderwijs is het aan tal scholieren van groep 7 en 8 (10-, 11-, 12-jarigen) dat ooit heeft gedronken meer dan ver dubbeld (van 22 naar 47 pro cent). Eén op de zes heeft ook in de afgelopen maand nog ge dronken. Ruim de helft van de basis- schoolscholieren zegt dat hun ouders er geen bezwaar tegen WADDINXVEEN - Op vrijdag 17 juni is er weer een bingo in buurtcentrum de Boog, C. Huij- genslaan 2. De zaal gaat om 19.00 uur open, de bingo begint om 20.00 uur. Dit is de laatste bingo van dit sei zoen. De eerste vrijdag van sep tember wordt er weer met het nieuwe seizoen gestart. WADDINXVEEN Young Profes sionals Events houdt op zater dag 17 september in samenwer king met Homberg verhuur een ware Rommel-, en kofferbak- markt op industrieterrein Coe- necoop. Er zullen vele Kramen, standplaatsen, diverse horeca punten en een draaimolen aan wezig zijn. Voor deze Rommelmarkt wor den nog standhouders gezocht die graag hun tweedehands spullen willen verkopen. Prijzen zijn als volgt: Marktkraam 4mtr. (inclusief bovenzijl) 22,50 euro, een standplaats met een auto 10,- euro, auto met aanhangwa gen 15,- euro, een bestelbus 15,- euro en een bestelbus met aan hangwagen 20,- euro. Voor meer informatie of inschrij vingen, bel 0180 - 390803 (tijdens kantooruren) of 0641895132 of stuur een e-mail naar mark- ten@marktenonline.nl. WADDINXVEEN - Weinig men sen hebben er tot noch toe van 'gehoord, maar daar wil Sandra van Dijk verandering in bren gen. Zij is namelijk de eerste Waddinxveense met een handi cap die een eigen hulphond heeft. „Prins is een verrijking in mijn leven. Hij neemt heel veel taken van mij over, waardoor ik meer energie overhoudt voor andere dingen." Sinds september vorig jaar woont Sandra in een voor haar aangepaste woning. Ze heeft al tijd al een hond willen hebben. „Alleen kon ik er nooit één ne men," vertelt ze. „Met mijn han dicap is het onmogelijk om een puppy op te voeden. Toen ik via internet achter het bestaan van een hulphond kwam, een hond die al helemaal is opgevoed, wist ik meteen dat dit ook iets voor mij zou zijn. Ik heb me in geschreven, een jaar op de wachtlijst gestaan en sinds maart heb ik eindelijk mijn ei gen hond. Een labrador die ge traind is om mensen te helpen bij dagelijkse verrichtingen, zo dat mensen met een handicap zo zelfstandig mogelijk kunnen leven." gaat overigens niet alleen om aaien, andere mensen mogen ook niet lief tegen Prins praten. WADDINXVEEN Het uitleen systeem van de bibliotheek op de van Mecklenburg Schwerin- laan is gemoderniseerd en dat houdt onder meer in dat de in geleverde boeken niet meer via het schuiven over de balie wor den gecontroleerd, maar worden Apeldoomse vierdaagse gaat lo pen, was zo enthousiast over de- laars ze voorbereiding, dat zij zich spontaan hebben aangesloten bij De Weghapperts. Zij lopen in Apeldoorn de 20 km. Leden van de Weghappers lopen de 30 en bijzondere avondvierdaagse, de 40 km in Nijmegen. Mede Niet alleen omdat dit de twintig- door het goede weer en de uit stekende organisatie is de voor bereiding op het grote gebeuren succesvol verlopen. De deelnemers hebben er een positief gevoel aan over gehou den en zien vol vertrouwen uit naar het grote werk in Nijmegen. Een dergelijke voorbereiding zal volgend jaar dan ook zeker wor den herhaald. het kader van de 25-jarige jubileum actie geheel op kosten van verkeersschool Succes Mimpen haar autorijbewijs halen. Avondvierdaagse De Avondvierdaagse was voor Sandra een leuke aanleiding om Prins eens onder de aandacht te brengen bij de inwoners van Waddinxveen. Samen met haar hulphond besloot ze deel te ne men aan dit evenement. „De Avondvierdaagse beviel Prins en mij heel goed. We heb ben samen 40 kilometer afge legd. Af en toe was de route niet goed aangepast voor mijn rolstoel, dan kwam ik bijvoorbeeld niet over een bruggetje heen, maar gelukkig waren er telkens men sen in mijn buurt die bereid wa ren een handje te helpen." Vrijdagavond legden Sandra en Prins de laatste tien kilometer af. Na afloop was Prins de eerste Waddinxveense hond die een medaille kreeg. „Ik ben apetrots op hem," aldus Sandra. „Als één hond een medaille ver dient, is Prins het wel. Hij doet alles voor me en ik wil hem dan ook nooit meer kwijt." WADDINXVEEN - Moeders en aanstaande moeders uit Wad dinxveen kunnen maandelijks terecht op de informatiebijeen komsten van Bostvoedingsorga- nisatie LLL La Leche League). Deze worden gehouden bij LLL- leidster Nel Veenman thuis, Pr. Beatrixlaan 98 in Waddinxveen, en zijn bestemd voor iedereen die meer wil weten over borst voeding. Ook baby's zijn van harte welkom. Op donderdag 23 juni zal het on derwerp 'de voordelen van de Borstvoeding' zijn. De aanwezi gen krijgen ruimschoots de gele genheid om vragen te stellen en/of ervaringen uit te wisselen. Het bijwonen van de avond is geheel vrijblijvend. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Er wordt een bijdrage van 3,- euro gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Tijdens de avond zijn er boeken te leen, elektrische kolven te huur en handkolven te koop. Ook is er materiaal ter onder steuning van borstvoeding te koop. Wie telefonische hulp of infor matie over borstvoeding wil, kan bellen met Nel Veenman, 0182 - 619964. huizen was, maar vooral omdat 10 procent van de deelnemers niet zelf kan lopen en toch mee deed vanuit een rolstoel. „Dat is uniek en zou ook nooit gelukt zijn zonder de hulp van alle vrij willigers en de medewerking van de Zevenster," aldus een woordvoerder. Een hulphond gaat eerst een jaar naar een gastgezin. Daar gaan ze hem heel erg socialise ren. Ze nemen hem overal mee naartoe, ook naar drukke gele genheden. Hij moet met allerlei situaties leren omgaan en alles als positief ervaren. Daarna gaat hij een half jaar in training bij Stichting Hulphond. Daar leert hij echt alles, zoals het licht aan doen en een jas uittrekken." Vindt zo'n hond het eigenlijk wel leuk om alles voor het baas je te doen en voor de rest van helemaal niemand aandacht te krijgen? Sandra: „Ja, hij vindt het heel leuk. Prins is constant met zijn staartje aan het kwispe len, een teken dat hij het naar zijn zin heeft. Hij weet niet hoe het is om van iedereen aandacht te krijgen, dus mist hij het ook niet. Bovendien krijgt Prins van mij uiteraard heel veel aan dacht. Ik ben hem continu aan het knuffelen." WADDINXVEEN - Wethouder D. Lont en de heer Veringmeier, voorzitter van het Wijk- en Buurtbeheer Groenswaard, teke nen op donderdag 16 juni in de raadzaal van het gemeentehuis een samenwerkingsovereen komst. De samenwerkingsovereen komst geeft duidelijkheid over de verantwoordelijkheden en bevoegdheden van Wijk- en Buurtbeheer Groenswaard en van de gemeente Waddinxveen. Er wordt duidelijk beschreven wie wat doet en wie waar ver antwoordelijk voor is. In januari ondertekende Hugo Slootjes, als voorzitter van Wijk en Buurtbeheer Zuid, ook al een samenwerkingsovereenkomst. WADDINXVEEN - Ook dit jaar hebben De Weghappers, een clubje lange afstandswande- laars, de avondvierdaagse van Waddinxveen gebruikt als trai ning en voorbereiding voor de Nijmeegse vierdaagse. Kilome ters maken is het parool. De eer ste avond 10 km, de reguliere af stand. De tweede avond de 10 km van de avondvierdaagse en nog 10 km eraan vast geknoopt. De der de dag zijn De Weghappers om 15.30 uur begonnen met 10 km, daarna de reguliere afstand en vervolgens nog 10 km, totaal 30 km. Een aantal deelnemers die de WADDINXVEEN - Onder een stralende zon vertrokken 256 se nioren op 1 juni uit Waddinx veen richting Rotterdam voor een rondvaart door de haven. Op een schitterende boot van de Spido genoten de mensen van hun kopje koffie en appeltaart. Velen bezochten het bovendek voor een nog mooier uitzicht. Weer aan vaste wal vertrokken ze voor de lunch naar de Bijhorst in Wassenaar, 's Middags maak ten zij een 'Royal Tour' door Den Haag. De gidsen van de v.v.v. kwamen aan boord van de bussen en ver telden veel over de Koninklijke Familie, Paleizen en Regerings gebouwen. Daarna reed het hele gezelschap naar Noordwijk. Aan het einde Van de middag vertrokken de se nioren richting Sassenheim, waar ze verrast werden met een groot diner in de 'Oude Tol'. Na afloop was het bestuur van Seniorenreis Waddinxveen te vreden. „Dit was een zeer ge slaagde dag die zeker voor her haling vatbaar is. Hopelijk is iedereen volgend jaar weer van de partij." leuk en beseffen dat ze niet alles voor het vrouwtje hoeven te doen om geaaid te worden. Op omdat ik zelf vaker buiten kom. dat moment volgt hij de com- Als Prins bij me is, voel ik me mando's niet meer goed op. Het zelfverzekerder. Ik weet dan dat hij me kan helpen als er iets is. Voordat ik Prins had, durfde ik nooit de trein te nemen. Nu stap Dat gebeurt nog weleens in de ik er regelmatig in.” Maar Prins is meer dan een hulphond. „Hij is ook mijn maatje," aldus Sandra. „Dat geldt voor mij nog meer dan voor andere mensen met een hond. Natuurlijk hebben zij ook een hechte band met hun Sandra is de eerste Waddinxveense met een handicap die een eigen hulphond heeft. „Hij is een verrijking in mijn leven," vertelt ze. „Prins doet alles voor me." Rianne van Houten is als winnaar getrokken voor de gratis rijopleiding van verkeersschool Suc ces Mimpen. scholieren is de afgelopen vier jaar licht gedaald, net zoals het aantal cannabisgebruikers. Het daarmee niet langer van de rest ■gebruik van harddrugs onder van Nederland. De achterstand scholieren is laag en gelijk geble- die Midden-Holland bij voor- ven. gaande metingen traditioneel Sinds 1984 wordt elke vier jaar had is dus helaas volledig inge- door het landelijke Trimbos-in- haald. Deze combinatie van natuur en kunst geeft haar veel voldoe- gescand, ning. Om ook anderen te laten genieten van de rust van de na tuur, de plantenpracht en de beelden, nodigt zij samen met haar man iedereen uit tot een be- manager Gillian de Koning. zoek. Op de internet site Alle boeken en ledenpassen kre- www.tonvanduppen.nl kan er al gen barcodes. „Een enorme hoe kennis gemaakt worden met on- veelheid werk. Voor de lezers is derdelen van de tuin. er weinig veranderd, al zullen de mogelijkheden tot zelfservice in de toekomst worden vergroot. De leden kunnen nu overigens zelf al hun boeken verlengen via de computers in de bibliotheek," aldus de Koning. „Iedereen die boeken meeneemt of terug brengt krijgt een bon, waarop staat welke boeken worden mee- uniek wensconcert. Dit jaar genomen of teruggebracht. Bij niet in de Bethelkerk, maar in de het uitlenen staat hierop tevens Morgensterkerk aan de Sterren- de datum waarop de uitleenter- laan. Dit concert is op maandag- mijn afloopt." avond 27 juni en begint om 20.00 Vanaf woensdag 8 juni begint de uur. Toegang is 3,- euro per per- jaarlijkse verkoop van afgeschre- soon en de kaarten kunnen bij de ven boeken. „Elk jaar saneren ingang van de Morgensterkerk wij ons bestand. Dit jaar gaan er gekocht worden. niet al te veel boeken in de ver- De gehele opbrengst van dit con- koop, dus is het zaak er snel bij eert komt ten goede aan de Stich- te zijn," zegt Gillian de Koning. ting KIKA. In de vakantiemaanden is de bi- REGIO - Het gebruik van alco- stituut en regionale GGD'en het hol onder met name jonge scho- peilstationsonderzoek Jeugd en lieren is in de regio Midden-Hoi- riskant gedrag uitgevoerd. Met land de afgelopen vier jaar fors behulp van een schriftelijke vra- toegenomen. Het aantal scholie- genlijst worden aan leerlingen ren van 10 jaar en ouder op het van 10 tot en met 18 jaar, van het basisonderwijs dat ooit wel eens basis- en het voortgezet onder- alcohol heeft gedronken, is in wijs, vragen gesteld over roken, vier jaar tijd verdubbeld. Het al- alcohol- en drugsgebruik. Bijna coholgebruik onder scholieren in 2.500 jongeren in Midden-Hol- de regio Midden-Holland was land hebben recentelijk de vra- vier jaar geleden nog lager dan genlijst ingevuld. gemiddeld in Nederland, nu drinken jongeren in de regio evenveel als andere Nederland se jongeren. Het aantal rokende drinkers) is gestegen van 48 naar WADDINXVEEN - De Waddinx veense beeldhouwster en tui nierster Ton van Duppen-Smits houdt voor de derde keer de Open Tuindagen. In de weeken den van 18, 19 en 25, 26 juni wordt haar tuin van 11:00 tot 17:00 uur opengesteld. De toe zouden hebben als zij thuis zou- gang is gratis en iedereen is van den willen drinken. 'Breezers' harte welkom. zijn onder deze leeftijdsgroep de Ton noemt haar voorliefde voor populairste drankjes. beeldhouwen en tuinieren een Het kopen van alcohol gaat uit de hand gelopen hobby. De scholieren in Midden-Holland siertuin meet ruim 2000 m2, (en in Nederland) gemakkelijk waarin zij planten, water en af. Ondanks de wettelijke bepa- beelden tot een eenheid probeert lingen (geen verkoop beneden te combineren. Zij exposeert in de 16) koopt éénderde van de 12- de tuin haar sculpturen gemaakt en 13-jarige drinkers en 80 pro- van brons, steen of cement. Het cent van de 15-jarige drinkers overgrote deel van haar collectie zelf hun alcohol, met name in de bestaat uit figuratieve beelden, supermarkt. waarbij vrouwelijk naakt en Het aantal scholieren in de regio dans haar specialiteiten zijn, dat rookt is de afgelopen vier Maar ook abstracte vormen en jaar licht gedaald. Op het voort- uitbeeldingen van dieren maken gezet onderwijs heeft 40 procent deel uit van haar collectie. Na ja- ooit weleens gerookt, vier jaar geleden was dit nog 50 procent. Het aantal scholieren dat ook in de maand voor het onderzoek beweging van vogels en planten rookte (actuele rokers) is ge- in haar tuin zijn een grote inspi- daald van 22 naar 18 procent. ratiebron voor haar. V* --- r is»' j5.. X3SR' C

Weekblad voor Waddinxveen | 2005 | | pagina 13