Groene schatkamer geeft haar geheimen prijs Tureluren^ en flierefluiten Vierdaagse: 'je loopt continue in een file' Geslaagd tennis voor veteranen 3 Redelijke vangst HSW-ouderen Weghappers in Nijmegen Wandel- marathon door Groene Hart Evenaring Koetsier Klaverjassen in Zuidhonk Provinciale fietstocht Vrouwen van Nu Routekaart Polderpassietocht. De Paarden-burgh in Bodegraven. De sortimentstuin in Boskoop. Foto: PR Foto: PR van der Poel/Louis Binnewits. De 'diepte' in Een informatiebord in het gras Wat is nou typisch Nederlands? Of wat is nou kenmerkend voor de, waardoor het asfalt meer aandacht vraagt dan de groen blauwe horizon. Na Zwammer- dam ervaart de fietser weer het WADDINXVEEN - Aan de nege nentachtigste Nijmeegse Vier- aan nog een paar honderd meter door te trappen, want in Brou werij De Molen staat een heerlijk ambachtelijk gebrouwen biertje klaar. ming is en aanzienlijk minder uitvallers eiste dan in de eerste twee dagen. (vierde keer) en Henk Kuiper uit Waddinxveen, die voor de eerste keer de tocht wil volbrengen en nog even een sigaretje heeft op gestoken. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Bel (0900) 708 09 00 (I0 eurocent per minuut) drie dagen duurt en elk jaar bij een houden. De deelnemers worden naar sterkte ingedeeld al valt daarover wel eens te discussië ren. Na afloop kon de Waddinx- veense organisatiecommissie be staande uit Ton van Ginkel, Chris Knijf, Tom Rademaker en Henk Weering terugkijken op een geslaagd toernooi. Er waren een paar minpuntjes. Een tennis ser was naar het tennispark van Be Fair gereden, op een ochtend stonden mannen op de baan ter wijl daar vrouwen werden ver wacht en ook een uurtje regen kwam even wat minder uit. Toch heerste bij de prijsuitreiking in de kantine van de tennisvereni- viel weliswaar een enkel buitje maar dat mocht de pret niet drukken." De Waddinxveners Piet Bloe- mendaal, Tineke Doornbos, Tin} Reijm, Hans Verbaas en de Bo skooper Joop Maas hebben wei nig last gehad van blaren. We moest het Rode Kruis af en tot een onwillige knie behandelen Alle deelnemers keken na afloop dan ook terug op een geslaagde dag. Mochten er liefhebbers zijn die gedurende het gehele jaar mei de Weghappers willen wande len, dan kunnen ze contact opne men met Joop Maas, telefoor 0172 - 214047. twee aparte ecologische zones geleidelijk in elkaar over laten gaan. De jonge bomen maken eerste omdat Dennis Snoek uit Benschop, die net voor hem aan de beurt was, met 14.54 meter een nieuw persoonlijk record sprong. Zaterdag gaande Hol landse polsstokspringers naar de den 21 tennissers/sters NFM in Friesland. De Polderpassietocht laat zich lezen als een spannend geschie denisboek. Maar de fietsroute is meer dan dat. Veel meer zelfs, want wie door de schatkamer van het Groene Hart trapt, is zelf de schilder van een kleurrijk kunstwerk. Maas wordt gesignaleerd is Ad Lafeber. De Waddinxvener, die voor de vierde keer meeloopt, meldt dat hij graag vooraan wandelt. Het waarom wordt later op de ochtend duidelijk als gestage stroom wandelaars elkaar om de Herman smalle dijk verdringen. „Het is allemaal erg massaal, je loopt continue in een file", vertelt sportambtenaar Bert Bakker, die 2. Rob aan zijn tweede Vierdaagse be- Lexmond zig is. Of er nog meer Vierdaag- sen zullen volgen weet hij op het moment niet. Dijkshoorn/Gerda Dijkshoorn (TVB), DAMESDUBBEL POULE a: Irene Hols/Marty Neeteson Lemkes (Berkenrode), 2. Helmy daagse is ook deelgenomen door wandelaars uit Waddinxveen en Zevenhuizen. De eerste die op de vierde dag op RABOBANK-rekeningnum- mer 1064.86.950, t.n.v. A H.van der Heijden-Bregman te Bent huizen, o.v.v.Rondje Rotte. Ver geet niet uw telefoonnummer en gewenste startplaats te ver melden (in verband met afha len startpakket). Fietshuur is mogelijk bij de startplaats Skicenter in Berg- schenhoek, 8,- euro per per soon. Dit bedrag tegelijk met het inschrijfgeld overmaken met extra vermelding van da mes of herenfiets. Inlichtingen bij Janny van der Linde, telefoon 079 - 5931987, e-mailadres jannyvanderlin- de@wanadoo.nl of Rosa Hage naars, telefoon 010 - 5215275. Maakt u geen gebruik van een buurfiets, dan wordt u ver zocht in verband met de druk te te starten bij 't Graanhuys of bij Meerenbos (komende vanaf de A12) of bij De Strandgaper (komende vanaf de A20). dorperweg tunnel ik onder de A12 door en in Reeuwijk-Brug buig ik af naar rechts. Er komt steeds meer water in zicht, de Elfenhoeven. Op de dichtbe groeide Korssendijk vang je slechts af en toe een glimp op van het plassengebied. Na de kaarsrechte Ree zorgt de lang ge strekte Zoetendijk weer voor ruim zicht op het water. Het riet ruist hier dat het een lieve lust is. De Reeuwijkse Hout laat ik ach ter me en ik baan me al slinge rend een pad over de Oud-Bode- graafseweg. Vervolgens stop ik op de Dam- mekant bij de Paarden-burgh. De gevelsteen boven de deur doet vermoeden dat de boerderij dateert van 1648, maar in het rampjaar 1672 hield het Franse leger van Lodewijk XIV flink huis in deze omgeving en waar schijnlijk moest toen ook de Paarden-burgh er aan geloven. Vermoedelijk is de gevelsteen gebruikt bij de wederopbouw. De steen laat overigens ook nog twee steigerende paarden zien. Aan de afbeelding van de twee viervoeters zit een verhaal vast, een legende. Zo zou een rijke boer hebben geweigerd de dok ter te halen voor zijn doodzieke vrouw. Uit angst voor een hoge rekening en hopend op een won der, bezwoer hij dat nog eerder zijn paarden de trap van zijn burcht zouden bestijgen dan de Vakantievierend Nederland grijpt naar de koffers, zonnebril len en zwemkleding. Hup, auto vol laden eri dan urenlang de files trotseren op de Autobahn of péage om vervolgens uitge woond aan te komen op een overvolle camping of uitpuilend hotel. Of urenlang rondhangen in de vertrekhal van Schiphol en eindeloos wachten op dat vliegtuig dat maar niet wil ver trekken. Wie de ware exodus aan zich voorbij laat gaan, kan ook in het gebied tussen Alphen aan den Rijn, Gouda en Woerden vo lop aan z'n vakantietrekken komen. Met het boekje Ture luren en Flierefluiten in de hand sprong Ad van den Herik namens deze krant in de wandelschoenen en op het zadel en onderwierp de omgeving aan een nadere verkenning. Zijn er varingen tekende hij op in vier verhalen. Deze week: Polder passietocht, een fietstocht van 45 kilometer (4 a 5 uur). Het boekje Tureluren en Flierefluiten is een uitgave van de Stichting Struinen en Vorsen en is aan te schaffen bij Nel Steenbergen (0348-562318), alle VVV's en via www.struinen- envorsen.nl. WADDINXVEEN - De tiende wedstrijd van de ouderencom- van de Hengelsportver- eniging Waddinxveen (HSW) werd gevist aan de Oude Rijn, noordzijde tussen Koudekerk en ging Waddinxveen tevreden- andere vereniging wordt ge- heid. Een enthousiaste Bleiswijk- se woordvoerder opperde om al le toernooien voortaan maar in Waddinxveen te houden, maar dat ging Van Ginkel en zijn me- de-commissieleden een tikkeltje te ver. „Wij zijn geen twintig meer", pareerde hij de ongetwij feld goede bedoelingen van de Bleiswijker. Het volgende toer nooi heeft volgend jaar plaats in Berkel. De prijzen werden uitgereikt door Tom Rademaker. De prijs winnaars zijn: gemengd dubbel poule A: 1. Irene Hols/Willem Neeteson Lemkes (Berkenrode), 2. Lody Igesz/Wieni Igesz (Bleiswijk), gemengd dubbelp- oule B: 1. Suus Moes/Piet Rotte veel (Bleiswijk), 2. Jan Willem Stelling/Hannelore Stelling (Waddinxveen), gemengd dub bel C: 1. Stef van den Berg/An neke van den Berg (TVB), 2. Arie MIJMEGEN - De 89ste editie van ie Nijmeegse vierdaagse is voor ie Weghappers succesvol verlo gen. Ook dit jaar hebben de af- standwandelaars uit Waddinx veen en Boskoop van deze club veer met succes de eindstreep gehaald. Van de ruim 43.000 deelnemers, rebben ruim 38.000 de finish ge taald, waaronder ook zeven Weghappers. Vijf van hen liepen de zoge- taamde funroute (vier maal 30 cilometer). Paulien Hes en Ineke Windhorst hepen de 40 kilome- :er. Ineke liep voor het eerst de vierdaagse. „Het was heerlijk veer om te lopen," sprak zij. „Er Legende Hopla, ik ga verder en vanaf de Middelburgse weg valt mijn oog op de 'skyline' van Reeuwijk- Dorp met de H.H. Petrus- en Pauluskerk uit 1890 als domi nante blikvanger. Bij de Nieuw- REGIO - De provinciale fiets tocht Zuid-Holland van Vrou wen van Nu wordt op woens dag 7 september gereden. Het wordt georganiseerd door de afdelingen Benthuizen, Bleis wijk, Moerkapelle, Nieuwer- kerk a/d IJssel, Zevenhuizen en Berkel en Rodenrijs. Onder weg zijn er verschillende be zienswaardigheden die de moeite waard zijn om even een stop te maken. Er zijn vier startplaatsen: Restaurant De Strandgaper (Strandweg 1, Zevenhuizen), Brasserie 't Graanhuys (Tweemanspolder 8, Zevenhuizen), Cafe en Jacht haven Meerenbos (Rottedijk 13a, Bleiswijk), Skicenter (Rot- tebandreef 10, Bergschenhoek). De start is om 10.00 uur. Intro ducés, ook mannen, zijn van harte welkom. Deelname is op eigen risico. Inschrijven kan voor 31 juli door 6,- euro over te schrijven WADDINXVEEN - Stichting Wijkwerk de Zuidplas houdt donderdagavond 28 juli een kla- verjasavond. Om 20.00 uur is ie dereen welkom in Het Zuid honk, Zuidplaslaan 552, Waddinxveen. Voor meer informatie bel 0182 - 611171. WADDINXVEEN - De polsstok- verspringer Niels Koetsier heeft rugzien op in wedstrijden in Polsbroeker- dam zijn persoonlijk record geë venaard. De Waddinxvener, die uitkomt in de junioren B-groep, tussen de tennisverenigingen uit sprong een afstand van 14.26 Bergschenhoek, Berkel en Ro- meter. Hij werd daarmee geen denrijs, Bleiswijk en Waddinx veen. Aan het toernooi mogen alleen vijftig plussers deelne men. Aan het evenement dat vo rige week op de tennisbanen van De Woerd werd afgewerkt de- van ze ventig jaar of ouder mee. In to taal kwamen 160 sporters in actie. Het is een uniek gebeuren, dat Ruften/Gerda Kok (Waddinx veen), damesdubbel poule B: 1. Jannie Verschoor/Maria van Ginkel (Waddinxveen), 2. Barbe- net over de pontonbrug over de ra Wiemers/Anneke van Ling (Berkenrode), damesdubbel poule C: 1. Marianne de Gast/Nelleke Verloop (Berken rode), 2. Alie Spierings/Ria Kagchel (Triomf), herendubbel poule A: 1. Leo van der Wel/Ri- nus de Keizer (Triomf Berg schenhoek), 2. Tromp/Wim Heideman (Bleis wijk), herendubbel poule B: 1. Henk van Aartsen/Cees van de Berge (Bleiswijk), 2. Rob Meeuwissen/Ton (Bergschenhoek), herendubbel poule C: 1. Koos Kok/Rinus Vlasveld (Waddinxveen), 2. Bert Dat geldt zeker niet voor de er varen Leo Wempe. De 73-jarige Waddinxvener loopt voor de 23ste keer mee en geniet van het lekkere wandelweer. Af en toe valt er een buitje, maar dat mag de echte wandelaar niet deren. Bij leven en welzijn hoopt Wem pe volgend jaar ook aan de jubi- leumvierdaagse mee te kunnen doen. Van de groep Van Lith, die voor bij trekt is Jolanda van Lith uit Waddinxveen, de leidster. Zij is voor de achtste keer van de par tij. Huib den Hollander uit Ze venhuizen is voor de tiende keer als wandelaar present. Zijn zoon Bas doet ook mee, maar loopt de dertig kilometer. Marina Veerman en Wil van Logchem uit Zevenhuizen wan- geneesheer. En zo geschiedde, de boerin bezweek en de paar den werden vereeuwigd boven de deur. Wie zoveel treurnis wil wegspoelen, doet er verstandig pelpolder. Het grasland ligt hier beduidend lager dan de omlig gende landerijen en duikt tot wel meer dan vijf meter onder NAP. Die 'verdieping' heeft de polder te danken aan de nijverheid die de Boskopers al eeuwen aan de dag leggen: de boomteelt. Het veen werd, samen met de bag ger, gebruikt om de boomakkers mee aan te vullen, want de jonge bomen verdwenen met kluit en al uit Boskoop. Kamperfoelie, haagconifeer, kor noelje, rododendron. Welke sier heesters en coniferen telen ze ei genlijk niet in Boskoop? Het bloemkwekerijmuseum aan het Reijerskoop 54-56 onthult alle mysteries. Maar helaas, het is zondag en dan blijft de deur van het voormalige boomkweker- huis hermetisch gesloten. Op maandag trouwens ook. Geluk kig is het proefstation aan het Rijneveld 153 wel dagelijks (gra tis) toegankelijk. Leuk om hier rond te dralen. De sortiments tuin laat een enorme verscheide nheid aan gewassen zien, voor zien van wetenschappelijke namen. weer wagenwijd open als ik op het witte ophaalbrugje de peda- het Groene Hart? Wie door de len rust gun en uitgebreid de tijd neem om over de watervlakte te turen. Onder mij lijkt het wel de Kalverstraat. Een armada van kano's en motorbootjes wurmt zich door de nauwe watergang. naar De Waddinxvener Bert Bakker vindt de massaliteit in de Vier- delen voor de tweede keer het daagse niet lekker om te wandelen. (foto: Bert Hertog) traject van veertig kilometer. Marina Veerman vertelt dat zij veel beter loopt dan vorig jaar. „Het is niet zo warm. Bovendien slaap ik beter. Ik vind het een in drukwekkend evenement". Wim Visschers uit Waddinx- Allen zijn het er over eens dat veen, vorig jaar nog uitgebreid het koele wandelweer van de in deze krant, loopt voor de zes- laatste twee dagen een verade- de keer mee. Hij is in gezelschap van Annemiek Kortlever uit Nieuwerkerk aan den IJssel 'Piet Potlood' in de Meije is dominant aanwezig tijdens de Pol derpassietocht. Foto: PR WADDINXVEEN - De tennis vereniging Waddinxveen kan te- een geslaagd old ti- mers-toernooi. Dit toernooi is veertien jaar geleden ontstaan uit een samenwerkingsverband als volgt: 1. John van Elswijk 9.690 gr, 2. Rinus Reichard 5.460 gr, 3. Wim Houtman 2.960 gr, 4. Frans van Steenderen 2.730 gr, 5. Herman Kraan 1.630 gr. De tus senstand is nu: 1. Rinus Reichard 65.400 gr, 2. John van Elswijk 47.530 gr, 3. Frans van Steende ren 37.270 gr, 4. Rob Poldervaart 36.150 gr, 5. Aat van Leeuwen 35.960 gr. Meije fietst, krijgt het antwoord. Een vriendelijk kronkelend ri viertje dat is omgeven met hui zen, boerderijtjes en weilanden, doorsneden met sloten en grep pels. Zwanen steken hun lange Na Nieuwkoop trap ik nek onder water, een reiger Zwammerdam. Jammer van het houdt z'n stevige snavel in de drukke autoverkeer op de Zien- aanslag voor een uithaal naar een nietsvermoedend visje of kikkertje en een haas kiest het naar hem genoemde pad. Een kano glijdt geruisloos door het ultieme poldergevoel. De wijde water. Op een enkele auto en blik geeft een gevoel van vrij- motorrijder na, zijn het vooral de heid. vogels die hier de stilte 'versto ren'. Hier mijmer je eindeloos op je zadel. Holland op z'n 'Hol- landst'; het Groene Hart op z'n langs het fietspad verduidelijkt 'Groene Harts'. dat het Wonnepad de overgang Bij de watertoren, ook wel Piet vormt tussen het veenweidege- Potlood genoemd, is het over bied en het sierteeltgebied. De met de Meije-pret. De schoon- bomen, struiken en oeverplanten heid van de tocht wordt er niet langs het lintfietspad moeten de minder om en twee klaphekken verder balanceer ik op het smal le Oortjespad tussen de Nieuw- koopse Plassen door. Tegenlig- duidelijk dat er nog wel een paar gers passeren blijkt hier bepaald groeiseizoenen nodig zijn om geen sinecure en het insectgehal- vorm te geven aan het over- te is erg hoog, dus knijp ik m'n gangsgebied. Aan de linkerkant ogen goed samen. Die sper ik kijk ik in de 'diepte', in de Tem- GOUDA - Atletiek Vereniging petitie Gouda houdt op zondag 28 au gustus weer een kwart, een hal ve en een hele wandelmarathon. Er wordt gewandeld door het Alphen. Met tien man werd ge- Boskoopse boomkwekersgebied, zamenlijk ruim 25 kilo vis ge- dwars door de landelijke polders vangen, gezien de omstandighe- van het Groene Hart tussen den (veel scheepvaart) een Reeuwijk en Bodegraven. redelijke vangst. De uitslag was Tussen 8.30 en 11.00 uur wordt er vanaf het atletiek complex aan de Groenhovenweg in Gouda gestart. Voor meer informatie bel 0182 - 532550 of 698345. Natuurlijk staat de informatie ook op de website van de atletiek vereni ging: www.avgouda.nl. i 16s WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 27 JULI 2005 PAGINA 15 I l UITSLUITEND VOOR BEZORGKLACHTEN Door Bert Hertog ■:’y ALPHEN AAN DEN RIJN BOSKOOP, BODEGRAVEN TEMPEL REEUWIJK-DORP GOUDA ZWA 0 iMERDAM x REEUWIJK-BRUG S3 /Sfc 21

Weekblad voor Waddinxveen | 2005 | | pagina 15