Dagboek van een Waddinxveense gastouder h f Plannen voor de Zuid plas Aflevering 2 O WADDINXVE Rommelmarkt Open Vrouwen Bijbelochtend RTW voor de kerken Gesprekskring Vrouw-Gezin- Geloof Verstedelijking en Infrastructuur Infrastructuur Verstedelijking Woningbouw in Waddinxveen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Bel (0900) 708 09 00 (10 eurocent per minuut) RZG ZUIDPLAS Afscheid WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 7 SEPTEMBER 2005 PAGINA 11 de opvoeding van 7 september Verstedelijking en Infrastructuur 14 september Recreatie en Water 21 september Planning en Informatie Voor meer informatie: www.zuidplas.nl grens plangebied Fasering MM MM zaam; dat wil zeggen energiezuinig, goed ingepast in het land- schap, met weinig lichthinder. Uitgangspunt is dat de kassen op korte afstand van de snelwegen komen te liggen om vracht verkeer in de Zuidplas te beperken. Voorzieningen Bij de dorpsuitbreidingen in de eerste fase geldt dat dagelijkse maar ook niet dagelijkse voorzieningen een plaats moeten krijgen. Het uitgangspunt is dat er voor de dagelijkse voorzie ningen zoals winkels, basisscholen en zorginstellingen gebruik wordt gemaakt van de bestaande kernen. De niet-dagelijkse voorzieningen zoals sportvelden en voortgezet onderwijs moe ten aan de randen van de dorpsuitbreidingen en zo nodig bij OV-knooppunten gerealiseerd worden. Vooralsnog komen er geen nieuwe regionale voorzieningen, zoals een ziekenhuis of een schouwburg, bij. In de eerste fase kunnen de nieuwe bewoners gebruik maken van de regionale voorzieningen in de bestaande kernen en van de grotere voorzieningen in Gouda, Zoetermeer of Rotterdam. Ook in de tweede fase wordt niet uit gegaan van een nieuwe regionale voorzieningenkern. fase l (2010*2020) fase II (2020-2030) erg kwaad. En waarom?'. 'Om dat ik niet lief ben geweest', ant woordde Lasse. 'En wat ga je nu dan doen?'. 'Lief slapen'. 'Nou ga dan maar weer naar boven'. Alsof de duivel (ik dus) hem op de hielen zat, vloog hij de trap op. De deur ging dicht er kwam geen kik meer uit. 'Gekke site' Op een middag trof ik de heren giechelend achter de computer aan. Ze waren via een kungfu- site op een, zoals Lasse het noemde, 'gekke site' (sex-site, schandalig dat dit zo makkelijk kan) terecht gekomen. Dit lever de ze een computerverbod op, waarop ze reageerden dat ze heus wel wisten hoe het zat. Bleek dat ze de klok hadden ho ren luiden, neen beter gezegd ze wisten waar de klepel hing maar hoe dat nou zat met die klok? Seksuele voorlichting, nota bene Nieuwe stations Er wordt ingezet op twee nieuwe stedenbaanstations: één bij de Goudse nieuwbouwwijk Westergouwe en één aan de spoorlijn Gouda-Den Haag, bij het huidige bedrijfsterrein Doelwijk in Waddinxveen. Daarnaast kan de metro vanaf Nesselande één halte worden doorgetrokken naar het nieuwe Ringvaartdorp en ontsluit de RijnGouweLijn de Gouweknoop. Als de helft van de woningbouwopgave is gerealiseerd, kan bij voldoende reizigers een lightrailverbinding tussen Rotterdam via Nieuwerkerk aan den IJssel en Doelwijk worden aangelegd. moeten ervoor zorgen dat de Zuidplas goed bereikbadr is en blijft. De grootste knelpunten, zoals de capaciteit van de A12 en A20 in de spits, worden nu als eerste aangepakt. Na een vliegende start voor de bereikbaarheid moet de aanleg van wegen en voorzieningen voor openbaar vervoer gelijk op gaan met de uitbreiding van de bebouwing. Snelwegen De A12 en de A20 worden verbreed met spits- en plusstroken. Er komen nieuwe aansluitingen voor Zevenhuizen- Moerkapelle/Waddinxveen en Moordrecht en langs de snel wegen worden parallelwegen aangelegd. Regionale wegen De kernen in de Zuidplas krijgen een rondweg, zodat het door gaande verkeer niet meer door de dorpen hoeft. De rondwegen vormen samen een netwerk en zijn goed bereikbaar vanaf de snelwegen en vanuit de kernen zelf. Deze oplossing komt ook de leefbaarheid en de bereikbaarheid van de dorpen ten goede. Fietspaden In de polder wordt een uitgebreid netwerk van fietspaden aan gelegd. Voorzieningen die goed per fiets bereikbaar zijn zorgen voor een afname van de groei van autoverkeer. zakgeld die ik hem spontaan be loofde. Hoe hij de halve straat voor zich wist te winnen en zijn eerlijkheid. Maar er waren ook minder leuke dingen. Zoals zijn angst voor al le dieren (zelfs voor een kip) die ik langzaam maar zeker probeer de weg te nemen. Bang in het donker, waardoor slapen elke avond een ramp was. Zeuren als hij iets moest doen. De rode draad in zijn leven; eten en zijn gezeur als het te lang duurde voor het klaar was. Zijn buien als zijn moeder weer niet belde zo als ze had beloofd. De ladingen wasgoed. En het huis dat maar nooit schoon werd/bleef. Als gastouders werden wij ge vraagd op te letten op eventuele tekenen van kinder- en/of sexu- ele mishandelingen. Nou, het mannetje kwam gaaf aan maar ging gehavend terug. Hij zat on der de opengehaalde muggenbe- Infrastructuur Een goede ontsluiting van de Zuidplaspolder is voor Waddinxveen heel belangrijk. Omdat Waddinxveners dagelijks worden geconfronteerd met opstoppingen in het dorp, streeft de gemeente in de ontwikkelingen van de plannen naar een oplossing voor dit probleem. Wil de Zuidplas goed bereik baar zijn, dan moeten er goede ontsluitingswegen komen. Waddinxveen doet er alles aan om de ontwikkeling van de Westelijke Randweg mee te nemen in de plannen. Glastuinbouw In de Zuidplaspolder is in totaal 280 hectare glastuinbouw gepland. Het overgrote deel, 200 hectare, is nieuw en 80 ha is bedoeld voor hervestiging en concentratie van verspreid lig gende kassen binnen de Zuidplas. Het totale glasoppervlak voor Waddinxveen is nog onbekend. Waddinxveen heeft de wens, dat binnen haar gemeente grenzen, alle glastuinbedrijven gevestigd worden tussen de Bredeweg en de Zesde Tochtweg. Waddinxveen eist dat er bij de glastuinbouw geen sprake mag zijn van lichthinder en dat er gebruik moet worden gemaakt van duurzaam glas. Bedrijfsterrein Bij Waddinxveen, tussen Triangel en de A12-Noord, is een groot bedrijfsterrein, voor vooral transport- en distributiebedrijven, gepland. Het gaat om een oppervlak van 100 hectare, waarvan de ene helft gerealiseerd moet worden voor 2020 en de andere helft tussen 2020 en 2030. Een klein gedeelte van het totale oppervlak is gereserveerd voor milieuhinderlijke bedrijven. Waddinxveen vindt 100 hectare echter te veel. De extra werk gelegenheid die de bedrijven met zich meebrengen is een voor deel, maar de gemeente vindt dat er in dit gebied ook plaats moet worden gemaakt voor het ontwikkelen van woningen. Tot slot wil zij dat de de bedrijven die op dit moment in de bebouwde kom gevestigd zijn, zich verplaatsen naar het nieuwe bedrijfsterrein. Luchtkwaliteit De locaties waar vanaf 2010 woningen gebouwd worden, lig gen voor het grootste deel ver van de snelwegen. Er wordt in de planvorming rekening gehouden met de lokale luchtkwaliteit. Bovendien is de verwachting dat auto’s na 2010 nog een stuk schoner zullen worden. UITSLUITEND VOOR BEZORGKLACHTEN ook in het duits, zag ik echt niet zitten dus 'ja, ga nu maar buiten spelen'. Er waren prachtige momenten. Ton's eten was 'beter dan in een restaurant' (wij stellen beiden weinig voor achter het fornuis). Tijdens het avondeten 'ik zit vol, mag ik nu een ijsje?', vergezeld met een handgebaar van boven naar beneden. Meti's innemende en ondeugende glimlach. Zijn open gezicht die je kon lezen als een boek. Onze ernstige gesprekken over de onschuld van dieren en dat je ze nooit kwaad mocht doen, het gewoon weglopen als vriendjes iets wilden doen waarvan hij in zijn hart wist dat het niet goed was. Of toen hij Jacco de pape gaai steeds maar aanmaande om stil te zijn want 'Diana moet rus ten' en Jacco door de aandacht alleen maar meer te keer ging. Z'n ongeloof over het wekelijkse ten, een paar flinke krabben van de kat, een beet in z'n vinger van de papegaai en onder de blauwe plekken (twee keer van de trap gedonderd). Maar hoort dit wel thuis onder het stukje 'minder leuke dingen' of is het juist ge tuige van een fijne vakantie? WADDINXVEEN - Er wordt op zaterdag 24 september van 9.00 tot 16.00 uur een grote rommel markt gehouden bij de Imma- nuëlkerk aan de Prinses Beatrix- laan. Het motto is 'Voor de kerk en ander werk'. Ander werk is een bijdrage voor een project in Nepal, de Stichting Tsjerkind en een project voor verstandelijk en meervoudige gehandicapte kin deren in Nickerie (Suriname). De voorverkoop van boeken en pla ten is op vrijdagavond 23 sep tember van 19.00 tot 20.30 uur in één van de zalen van de Irnrna- nuëlkerk. Voor informatie bel Frans Haverkamp, tel 0182 - 615123. In de nieuwbouwwijk Triangel worden in acht jaar tijd zo’n 2900 woningen gebouwd voor alle inkomenscategorieën. Maar dit is nog niet alles. In de Zuidplaspolder worden, ook op Waddinxveens grondgebied, tussen 2010 en 2030 15.000 tot 30.000 woningen gebouwd. Uitgangspunt hierbij is dat er gebouwd wordt aan de kernen. Waddinxveen wil graag bou wen ten zuiden van Triangel en ten westen van de Piasweg, de zogenaamde oksel. De woningbouw in Triangel moet vooral in de lokale woningbehoefte voorzien. De woningen die Waddinxveen aan het westen en zuiden van haar dorpskern wil bouwen, moeten voorzien in de regionale woningbehoefte. Woningen In de eerste fase vanaf 2010 tot 2020 wordt aan de randen van de kernen gebouwd (de zogeheten dorpsuitbreidingen). De nodige voorzieningen worden in de buurt gevestigd. Vanaf 2015 staat het nieuwe Ringvaartdorp gepland tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen. Hier komen circa 6000 woningen. Na 2020 is er, afhankelijk van de ontwikkeling van de markt, ruimte voor nog eens 15.000 woningen in het midden-gebied van de Zuidplas en de Gouweknoop. Glastuinbouw Ten noorden en zuiden van de A12 worden op sommige plek ken kassen gecombineerd met bedrijven die diensten leveren aan de glastuinbouwsector. Doelstelling is om ten minste 20% van de glastuinbouw via dubbel ruimtegebruik te combineren met andere functies, bijvoorbeeld met waterberging en logistieke bedrijvigheid. De nieuwe glastuinbouw wordt duur- Bedrijfsterreinen Bij de afslag Nieuwerkerk aan den IJssel (A20) is ruimte voor bedrijvigheid. Voor de Gouweknoop (het gebied ten oosten van de Middelweg en ten zuiden van de A12) wordt gedacht aan bedrijven en bijzondere voorzieningen. Ook ten noorden van de A12 komt een bedrijfsterrein. Dit is de tweede aflevering van 'Plannen voor de Zuidplas'. In aflevering 1 (31 augustus) van Plannen voor de Zuidplas, het Ontwerp-lntergemeentenlijk Structuurplan, ging het over de veranderingen in de polder. In deze aflevering wor den de veranderingen op het gebied van verstedelijking en infrastructuur in meer detail toegelicht. GEMEENTE' Vanaf 2010 zal het aantal mensen dat woont en werkt in de polder fors gaan toenemen. Nu loopt het verkeer al op sommige plekken vast, vooral bij op- en afritten van de snelwegen en op provinciale wegen. Hoe moet dat straks? Ook de kernen van de gemeenten krijgen te maken met steeds meer verkeer. Daarom is er een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de omlei ding van de N219 bij Zevenhuizen. Gemeenten en provincie Verstedelijking wonen bedrijven glastuinbouw bedrijven wonen werken voorzieningen Infrastructuur (inter-)nattonale hoofdwegennet - regionaal gebiedsontsl uitende weg - lokaal gebiedsontsluitende weg weginfrastructuur reservering - fietsverbindingen stedenbaan - - - - regiorail HOV-as HOV-as Nesselande Dit is een publicatie van het project Zuidplas driehoek RZG waarin de vijf Zuidplas- gemeenten Zevenhuizen- Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda, de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en de gemeente Rotterdam samenwerken. De vijf gemeenten stel len binnenkort een Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan vast. Om u daarover te informeren verschijnt ‘Plannen voor de Zuidplas’ in deze krant op: WADDINXVEEN - Diana en Ton Lit-Windrich hebben drie we ken lang een negenjarige Berlijnse jongen te logeren gehad. Dit in het kader van de Stichting Europa Kinderhulp. Volgens het echtpaar is dit soort projecten hard nodig. „Voor ons was het de eerste keer als gastouder en hiervan wilde ik graag een dagboek maken," vertelt Diana. „Hierin wil ik zowel de voor- als nade len weergeven met als einddoel meer mensen op de hoogte te brengen van deze stichting(en)." Vandaag het laatste deel van het dagboek van Diana. Bestaand en gepland wonen aaT i bedrijven glastuinbouw De Waddinxveense gastouders Diana en Ton hadden een zware kluif aan Muhamet. toch gewoon weg') namen we voor lief aan. WADDINXVEEN - Wie zin heeft om andere vrouwen te ontmoe ten of behoefte heeft aan een ge sprek met inhoud, is bij kring Vrouw-Gezin-Geloof aan het juiste adres. Een groep enthou siaste vrouwen die met elkaar van gedachten wisselen over on derwerpen die hen bezighou den. Persoonlijk meeleven is belangrijk bij kring Vrouw-Ge zin-Geloof, een initiatief van ver schillende Waddinxveense ge loofsgemeenschappen. Maar ook vrouwen zonder kerkelijke achtergrond zijn welkom. Er is aandacht voor levens en geloofs vragen, de eigen ontwikkeling, kwaliteit van relaties en de actu ele ontwikkelingen in onze sa menleving. Zij doen dit vanuit de verwantschap met het chris telijk geloof. Eén keer per maand komen zij op donderdag van 9.00 tot 11.00 uur bijeen. Vrou wen met en zonder kinderen zijn welkom. Voor meer informatie bel of e- mail naar Ria Beekman (0182 - 610673, jbeekman@hccnet.nl) of Ada Hardendood (0182 - 638080, piet@hardendood.net). Waterballet Lasse moest blijven eten, Lasse moest blijven slapen. Individu eel onder de douche besloten de twee heren samen in bad te gaan. Het bad werd vervolgens als zwembad gebruikt. Gevolg: de hele badkamer stond blank, het was zelfs zo erg dat de bij keuken en het toilet op de bega ne grond ook blank stonden. Was ik een beetje boos, nee hoor... ik kookte! Het leverde de heren een stel vernietigende blikken en twee dweilen op. 'Maak het zelf maar schoon'. Lasse, zo van mij geschrokken dat hij eerst poedelnaakt aan de slag ging, was wel gewillig, Meti probeerde er onderuit te komen. Ja, wat denk je zelf! Maar de heren waren nog niet klaar. Slapen wilde ook niet goed lukken. Na mijn derde gang naar boven, was ik het zat. Ik trof ze aan in een soort houdgreep, waaraan de halve slaapkamer meedeed. Meti kreeg een dreige ment en Lasse plukte ik bij zijn kraag van zijn vriendje af en marcheerde hem voor mij de trap af. 'jij gaat naar huis ventje'. Half in shock stond hij in de gang. Natuurlijk zet ik een kind midden in de nacht niet op straat, maar ik wilde toch graag dat hij de eerste stap maakte, want ik wilde wel serieus geno men worden. Hij was echter te veel geschrokken denk ik, dus vroeg ik maar 'Wat denk je dat je vader nu doet? Hij wordt heel WADDINXVEEN - Er is weer een Open Vrouwen Bijbelstudie- ochtend op woensdag 5 oktober. De ochtend wordt gehouden in de Morgensterkerk, Sterrenlaan 1 te Waddinxveen en duurt van 9.30 tot 11.15 uur. De zaal gaat om 9.00 uur open. Er is een crèche aanwezig. Edith Schouten zal spreken over 'Bidden.' Voor de kosten van deze ochtend wordt er in de pauze een collec te gehouden. Voor meer informatie bel naar 0182 - 613819 of 0182 - 630070. WADDINXVEEN - De Centraal Hervormde Gemeente zal het kerkenprogramma op zondag morgen 11 september voor de RTW verzorgen. Deze uitzen ding begint om 9.00 uur met het kinderprogramma. Om 9.30 uur zal worden overgeschakeld naar de Bethelkerk, voor de rechtst reekse uitzending van de kerk dienst. Voorganger in deze dienst is ds. M. van Campen uit Ede. Na de kerkdienst, om onge veer 10.50 uur, kan er geluisterd worden naar muziek en poëzie rond het jaargetijde de herfst. Om vijf 11.25 uur spreekt Jeroen van den Berg met enkele mensen uit wijk Noord (Bethelkerk) over het te houden open huis in de Bethelkerk, bestemd voor de be woners uit wijk Noord. Het ker kenprogramma eindigt om 12.00 uur. driehoek In de loop van de derde week raakten we Meti kwijt. Niet li chamelijk hoor, maar wel geeste- lijk/gevoelsmatig. Hij was snel ler geïrriteerd, trok zich vaker terug op zijn kamer. Maakte con stant ruzie met Lasse, zette hem regelmatig 'zijn huis' uit om hem even later weer op te zoeken. Hij werd moeilijker te bereiken. Of het nu kwam doordat het hem nu wel lang genoeg had ge duurd, het feit dat Lasse's vaste vriendje van vakantie terug kwam, hij zijn moeder miste of gewoon genoeg van ons had of juist geen afscheid wilde nemen, weet ik niet, maar hij was zeer bang de trein naar Berlijn te mis sen. Het gevolg was dat we veel te vroeg op het station aankwa men. Eenmaal daar voegde hij zich bij zijn vriendjes van de heenreis. En dat was het eigen lijk. Wij waren er niet meer. De trein kwam en weg was hij, zelfs geen gezichtje zwaaiend bij het raam. Dat, zal ik eerlijk toege ven, heeft me behoorlijk diep ge raakt en aan Ton's woorden ('lekkere klootviool niet?') zat het hem ook hoog. Ik wist niet of ik nu kwaad of verdrietig was, ik denk een beet je van beide. Later terugdenkend begrijp ik het wel, denk ik. Af scheid is niet makkelijk en ik weet dat we het goed hebben ge daan. Bijna dagelijks vertelde hij ons dat hij volgend jaar weer te rugkwam. Maar wie zegt dat Muhamet van ons mag terugko men? Als hij dat wil en wij niet, zouden wij dan een kinderhartje breken? Duitse smartlap „De volgende morgen stond Me ti al vroeg bij onze slaapkamer deur om te vragen wanneer we nou eens opstonden. Als goede pleegmoeder gaf ik mijn man een zetje en draaide me nog eens om. Er was wederom een toon gezet: Ton was voor de vroege ochtend en het ontbijt! Diezelfde morgen stond Meti, zonder opdracht daartoe, onder de douche luidkeels een Duitse smartlap te zingen. Ik hoorde dat beneden aan en mijn hart smolt een beetje. Het ventje voel de zich echt thuis. De dagen volgde elkaar snel op. Lasse, twee jaar jonger, kopje kleiner en tenger van postuur, maar vreselijk taai, werd vast kind aan huis. Dat was leuk want Lasse is een leuk joch, maar heel erg vermoeiend. Allebei erg druk en als ze samen waren te gen ADHD aan. Regelmatig stonden ze elkaar bijna naar het leven om even later weer de al lerbeste vriendjes te zijn. Een regenachtig dagje Drievliet dreigde een zeer kort bezoekje te worden. Dit was te kinderachtig en dat was te eng. Uiteindelijk verlieten we, behoorlijk nat, als laatsten het park. Elkaar opjut tend hadden ze bijna elk eng rit je, met behulp van Ton, getrot seerd. De griezelgrot werd door de heren maar liefst negen keer bezocht. Ook de hoogtevrees van Lasse werd naar het verle den geholpen. Het standje van Meti dat we in de ritjes beter op Lasse moesten passen ('die jon gen is toch veel te licht, die vliegt w I Bentwoud Gouda Zevenhuizen Krimpenerwaard Verstedelijking en Infrastructuur Rotterdam Alexander Nieuwerkerk? ra.d. UsseL j i Moerkapelh f 8 f ■M

Weekblad voor Waddinxveen | 2005 | | pagina 11