o Op de motor naar Gambia Plannen voor de Zuid plas Aflevering 3 Recreatie en Water WADDINXVEI 50+ Bingo Koffielezing over veiligheid Jeugddisco de Paddestoel Open dag in Bethelkerk r 'i Bouwen met water Natuur en Recreatie RZG ZUIDPLAS Jj) f-l/jfe WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 15 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 2005 (foto: Liesbeth van der Vis) 14 september Recreatie en Water 21 september Planning en Informatie Voor meer informatie: www.zuidplas.nl Gouda grens plangebied Recreatie en Water Rotterdam Alexander ■Kfa Dit is aflevering drie van 'Plannen voor de Zuidplas'. In aflevering 1 (31 augustus) van Plannen voor de Zuidplas, het Ontwerp-lntergemeentenlijk Structuurplan, ging het over de veranderingen in de polder. In aflevering 2 lag de nadruk op de verstedelijking en infrastructuur. In deze derde aflevering spelen natuur, recreatie en water de hoofdrol. Deze drie elementen krijgen een belangrijke plek in de polder. aan het binnenhalen van spon sors en donateurs. Wel hebben sommige bedrijven al een aantal tweedehands voertuigen ge schonken, waaronder twee ME- bussen. We kijken uiteraard wel uit met wat we meenemen. Le gervoertuigen kunnen we bij- Recreatie Er komt een uitgebreid recreatief netwerk voor fietsen, wandelen, skeeleren en kanoën. Bij de Rottemeren en de Zevenhuizerplas kan meer intensieve recreatie plaatsvinden zoals surfen en zeilen. De voorzieningen die hierbij horen zijn speelweides, restaurants, kanoverhuur, parkeergelegenheden en een jachthaven. De Eendragtspolder die aansluit op de Zuidplaspolder krijgt een plas, een plasdrasgebied en dient als waterberging. Er zullen nadrukkelijk geen strandjes of andere voorzieningen worden getroffen. Het moet een natuurlijk karakter krijgen met mogelijkheden voor wandelen, vogelen, fietsen en kanoën. Dat geld ook voor het restveengebied en de natuurkern met Waterparel. Ecologische verbindingen Ecologische verbindingen zijn aaneengesloten stukken en stroken natuur, waardoor planten en dieren zo min mogelijk gehinderd worden door wegen en bebouwing. In de Zuidplas worden twee van deze verbindingen gerealiseerd. De eerste loopt van de Polder de Wilde Veenen, langs de Vierde Tocht, het restveengebied bij Moordrecht naar de Krimpenerwaard. De tweede verbinding langs Triangel en Westergouwe naar de Krimpenerwaard. ruimte voor waterberging, mogelijk gecombineerd met een roeibaan. voorbeeld beter thuislaten. Op reis naar Gambia rijd je nog wel- eens door landen waar het zien van een legervoertuig bepaalde argwaan of agressie kan opwek ken. Dat willen we voorkomen." De reis naar Gambia voert de politieagenten door België, Frankrijk, Spanje, waar de boot naar Marokko wordt genomen, Mauritanië en Senegal. Aange komen in Gambia zullen ze de plaatselijke artsen ontmoeten en eventueel een aantal ziekenhui zen bezoeken. Daarna vliegen de Desert-cops terug naar Ne derland. „Ik denk dat ik in het vliegtuig blij ben dat ik eindelijk op een normale stoel kan zit ten," zegt Stephan." Behalve de Desert-cops, reizen er ook twee verpleegkundigen en een monteur mee naar Gam bia. „Die gaan mee voor als er onderweg iets misgaat, hoewel we daar natuurlijk niet vanuit gaan. We willen de voertuigen per se in perfecte staat afleve ren. Ze moeten er in Gambia nog jaren plezier van hebben. Daarom gaat de monteur mee. Na zo'n lange reis, moeten de motoren en auto's misschien even worden opgeknapt." In de Zuidplaspolder is het van belang om bij het bouwen en ontwerpen rekening te houden met de karakteristiek van de bodem en de waterhuishouding. Door de grote veranderingen die op komst zijn, moet de waterhuishouding worden aange past. Alles is erop gericht om het risico van wateroverlast zo klein mogelijk te houden. Bodem en water Nieuwe woningen, bedrijven en kassen kunnen het best wor den gebouwd op de droge kleigronden in het noordwesten en op de hoger gelegen delen op de kreekruggen in het midden van de Zuidplaspolder. In het zuidelijk deel zal nauwelijks extra woningbouw worden gerealiseerd. De grond is daar slap per. Kleinschalige woningbouw kan plaatsvinden, als extra maatregelen worden getroffen om bouwen mogelijk te maken. Dijken De hele polder wordt beschermd door dijken. Bebouwing op en langs deze dijken wordt niet toegestaan om de stevigheid ervan niet in gevaar te brengen. Ook moet ruimte worden vrijgehou den voor eventuele dijkverzwaringen in de toekomst. Veiligheid Het is niet mogelijk om het risico op een overstroming volledig uit te sluiten. Op dit moment is de kans op een overstroming in de polder eens in de 10.000 jaar. Het gebied wordt zó ingericht, dat de kans op een overstroming bij een dijkdoorbraak van de Hollandsche IJssel, de Gouwe of de Ringvaart zo klein mogelijk is. De hiervoor genoemde waterberging speelt een belangrijke rol in het vóórkomen van wateroverlast. Groen en water rondom Waddinxveen De Zuidplaspolder moet een gebied worden waar je lekker kunt wonen, werken en recreëren. Om dit te bewerkstelligen wordt er goed gekeken naar de inrichting van het gebied. Er wordt meer groen en water gecreëerd en de identiteit van de polder blijft zoveel mogelijk gehandhaafd. Ten zuiden van de woonwijken Triangel en Zuidplas komt een ecologische zone. Deze zone vormt de verbinding tussen de Krimpenerwaard en het Bentwoud. Waddinxveen wil graag dat deze zone zo’n 400 meter breed wordt. Een ecologische zone zit tussen een bos en park in, met hier en daar een recreatief karakter. U kunt hier bij denken aan het gebied langs de Zuidelijke Rondweg. Linten, lanen en tochten Het is belangrijk dat de identiteit van de polder zoveel mogelijk gehandhaafd blijft. Het creëren van linten, lanen en tochten draagt hier een steentje aan bij. Linten zijn nieuwe wegen die, op zo’n 100 tot 150 meter afstand, parallel aan bestaande wegen worden gelegd. In de ruimte ertussen kunnen afhanke lijk van de ligging in de polder, woningen, bedrijven of kassen worden gebouwd. Dwars op de linten liggen twee lanen die in een oost-west richting lopen. Dit zijn de Beijerincklaan en een nieuw aan te leggen weg, parallel aan de huidige Zuidelijke Dwarsweg. Het worden brede lanen met bomenrijen en ventwe- gen aan weerszijden. Er worden twee vaarten (tochten) gegra ven. De ene vaart wordt de verbreding van de huidige Vierde Tocht. Een tweede vaart loopt langs de nieuwe provinciale weg ten noorden van de A12 en de Westelijke Randweg langs Waddinxveen. Voordeel halen uit water Water biedt in de polder ook kansen. Er kunnen bijvoorbeeld woningen op en aan het water worden gebouwd. En water kan ook geschikt zijn voor recreatie. Op de hoger gelegen delen in het middengebied kunnen in lage dichtheden huizen worden gebouwd. Het wonen mag echter geen schade aan de waterkwa liteit en de natuur toebrengen. WADDINXVEEN - De maande lijkse Paddestoel disco voor de jeugd van 9 tot en met 14 jaar be gint weer op vrijdag 16 septem ber. Om het vakantie gevoel nog een beetje terug te krijgen, wordt er deze maand een speciale back to school party gehouden. De muziek wordt verzorgd door DJ Ricardo. Kaartjes kunnen vrijdag voor 3,- euro aan de deur wor den gekocht. ecologische verbindingszone fietsverbindingen recreatie gebied recreatie water vaarwater Uw kopij en/of advertenties voor het Weekblad voor Waddinxveen kunt u inleveren in de daarvoor bestemde bus in de winkel van Cl 000 Passage 208, Waddinxveen. Natuur in het Restveengebied Ten zuiden van de A20 ligt het restveengebied. Hier is de onder grond vrij slap en waterrijk, waardoor het gebied over het alge meen niet echt geschikt is voor woningbouw en andere vormen van verharding. Het waterpeil zal hier niet meer worden aange past, waardoor het gebied op een aantal plekken natter wordt. De plekken zijn daardoor uitstekend geschikt voor (natte) natuurontwikkeling. Natuur rond de Waterparel Direct ten noorden van de A20 ligt de zogeheten Waterparel. Hier komt water van zeer goede kwaliteit voor. In het te ont wikkelen natuurkerngebied van ca 175 hectare kunnen bezoe kers wandelen, fietsen, kanoën of vissen. Naast de ontwikke ling van natuur en recreatiemogelijkheden blijft in het rest veengebied zo’n 200 hectare bestemd voor agrarische bedrijven. Deze bedrijven kunnen ook een rol gaan spelen in natuur-, water- en landschapsbeheer. In de Eendragtspolder komt een natuur- en recreatiegebied van ongeveer 475 hectare met veel GEMEENTE’ Hoe zit het met Stephan? Heeft hij al sponsors en donateurs ge vonden? „Ik wacht momenteel op een reactie van een aantal be drijven, maar ik heb er alle ver trouwen in dat ik genoeg geld bij elkaar weet te sprokkelen. Daar heb ik ook nog wel even de tijd voor. En wie weet doet dit artikel wonderen.” Het is in elk geval duidelijk dat Stephan heel veel zin heeft in de lange reis. „Absoluut, het lijkt me een mooie ervaring. Toen ik een folder van Desert-cops in mijn handen kreeg, waarin stond dat politieagenten zich konden hebben we besloten dat het toch geen echte race gaat worden, we gaan rustig achter elkaar aanrij den. De bedoeling is dat alle voertuigen in goede staat aan komen. We schatten zo'n drie weken over deze reis te doen.” Met wat voor een voertuig gaat Stephan deze reis afleggen? „Ik ben van plan een motor te ko pen, maar tot op heden hebben we geen van allen nog een voer tuig gekocht," legt hij uit. „Dat doen we pas volgend jaar. Eerst werken we hard aan de naams- Duurzaamheid Duurzaamheid speelt een grote rol in het geheel. Glastuinbouwers moeten zoveel mogelijk gebruik maken van duurzaam glas. Bij de bouw van de bedrijventerreinen wordt er ook gekeken naar goede manieren om zo efficient mogelijk om te gaan met energie. Daarnaast moet ook bij de woningbouw in de Zuidplas rekening gehouden worden met het milieu. De nadruk dient gelegd te worden op de inzet van duurzame energie. In de woonwijk Triangel gaat dit ook gebeuren. Waddinxveen heeft de ambitie om van Triangel een duurzame woonwijk te maken. Er worden strenge eisen gesteld aan ener gieprestaties. Zo wordt gekeken naar de mogelijkheden van een biomassa warmtekrachtcentrale en wordt het gebied zo inge richt dat optimaal gebruik gemaakt kan worden van (passieve) zonne-energie. Ook bij het aanleggen van de wegen, fiets- en looppaden houdt de gemeente rekening met het milieu. Dit is een publicatie van het project Zuidplas driehoek RZG waarin de vijf Zuidplas- gemeenten Zevenhuizen- Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda, de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en de gemeente Rotterdam samenwerken. De vijf gemeenten stel len binnenkort een Ontwerp-Intergemeentelijk Structuurplan vast. Om u daarover te informeren verschijnt ‘Plannen voor de Zuidplas’ in deze krant op: Natuur, recreatie en water in de Zuidplas zijn belangrijk voor de leefbaarheid en voor een aangenaam woon- en werkklimaat. Waterberging Om wateroverlast te voorkomen, moet er ruimte zijn voor waterberging als er teveel water in de polder komt door bijvoor beeld extreme neerslag. Op een aantal plekken worden meer sloten gegraven, bestaande watergangen verbreed om gebie den geschikt te maken voor wateropvang. De Eendragtspolder wordt een belangrijke plaats voor waterberging. Rekening houdend met de bodemstructuur - zeeklei in het noordelijk deel, restveen in het zuidelijk deel en katteklei in het middengebied - vari ëren ook de ruimtelijke mogelijkheden voor oppervlaktewater. In het Zuidoostelijk deel van de polder bedraagt het aandeel water 15% van het totale oppervlak, in het midden gebied 10% en in het noordwesten 5%. WADDINXVEEN - In de (ver nieuwde) Bethelkerk aan de Bil- derdijklaan is er op zaterdag 17 september een open dag. De kerk heeft de afgelopen maan den een drastische verbouwing meegemaakt. Daarom worden op zaterdag 17 september van 13.00 tot 17.00 uur de deuren ge opend voor de inwoners van Waddinxveen en omgeving. Er is deze dag een uitgebreide rond leiding door de kerk. Kijk voor meer info op www.kerken-wad- dinxveen.nl/nhk of bel naar 0182 - 619157. MOERKAPELLE - Desert-cops is een organisatie door en voor politiemensen die in oktober 2006 een reis gaan maken naar Gambia. Deze reis zal in auto's en op motoren worden afge legd. Desert-cops zal er, met behulp van stichting Riders for Health, voor gaan zorgdragen dat de meegenomen voertuigen in Gambia aan plaatselijke artsen worden geschonken. Eén van de deelnemers van dit initiatief is Stephan Mooij. De Moerkapellenaar is sinds 1992 werkzaam bij Politie Haaglan den. Wat heeft hem doen beslo ten om agent te worden? „Van kleins af aan vond ik dat al een prachtig beroep," vertelt hij. „Ik vind het geweldig om men sen te helpen, zorgen dat ze zich veilig voelen. Of ik vandaag de dag zelf wel veilig ben op straat? Ja, ik maak weliswaar van alles mee, maar niets waar lometer afleggen. Uiteindelijk ik niet mee kan omgaan. Ik heb een goede opleiding genoten." Desert-cops is een stichting die in februari dit jaar is opgericht. Stephan: „Twee collega's kwa men met het idee om een race te organiseren. Al snel koppelden zij daar een goed doel aan vast. De bedoeling is dat wij op 21 ok tober 2006 met vijftien motoren en tien auto's naar Gambia gaan rijden. Daar schenken wij deze voertuigen aan lokale artsen. Waarom Gambia? De broer van één van de bedenkers van Des- sert-cops heeft vijftien jaar als bekendheid van Desert-cops en verpleegkundige in Afrika ge werkt. Hij weet hoe groot de be hoefte aan goede voertuigen in Gambia is. Daarmee kunnen artsen de benodigde medische hulp gaan verlenen aan de plaatselijke bevolking." De deelnemers van Desert-cops opgeven, werd ik meteen en thousiast. Het is een heel goed doel en ik vind het geweldig dat we de voertuigen zelf gaan brengen. Zodoende kunnen wemet eigen ogen zien bij wie de voertuigen terechtkomen." doen het niet alleen. „We doen dit project in samenwerking met Riders for Health. Dat is een in de jaren tachtig opgerichte stich ting die zich inzet voor de ver betering van de gezondheids zorg in Afrika. Zij doen heel goed werk en weten precies wie er in Gambia wat nodig heeft. Tevens zijn wij op zoek naar be drijven en particulieren die ons financieel willen steunen, zodat wij dit alles mogelijk kunnen maken. Iedere bestuurder is verant woordelijk voor zijn eigen bud get. Met het geld dat we mid dels sponsors en donateurs hopen binnen te halen, kopen we ieder een auto of een motor. Daarnaast moet de brandstof, de inentingen die we voor ver trek krijgen, de bootovertocht, de steekpenningen en ons eten en drinken van dat geld worden betaald. We gaan ruim 6500 ki- WADDINXVEEN - In het Zuid- honk, Zuidplaslaan 552, wordt er op vrijdag 16 september om 14.00 uur een 50+ bingo gehou den. Er worden negen rondes gespeeld, met een enkel boekje (kosten 5,- euro) of een dubbel boekje (kosten 7,- euro). Jeugd wordt niet toegestaan. Als afslui ting op de middag wordt er nog een loterij gehouden. Bedrijven en/of particulieren die dit initiatief financieel willen ondersteunen, kunnen een e- mail sturen naar stephan- mooij@desert-cops.nl of een be drag overmaken op gironummer 5334887, onder vermelding van Stephan Mooij. driehoek Moerkapellenaar Stephan Mooij is één van de deelnemers van Desert-cops, een organisatie van en door politiemensen die een reis gaan maken naar Gambia. WADDINXVEEN - Zolang mogelijk zelfstandig wonen, leven en mobiel zijn is niet alleen een wens van oude ren, maar ook van de over heid. Wie de berichten in de me dia volgt, krijgt al gauw de indruk dat het erg onveilig is in Nederland. Toch valt dat reuze mee. Meer informatie hierover is te verkrijgen tijdens een kof fielezing op woensdag 21 september in de bibliotheek Waddinxveen. Het doel van deze ochtend is het gevoel van veiligheid vergroten en de weerbaar heid verhogen. De lezing wordt georgani seerd door de bibliotheek Waddinxveen, in samenwer king met de politie Hol- lands-Midden en Stichting Waddinxveen Welzijnswerk. Belangstellenden kunnen deze morgen kennismaken met de wijkagent en de ou derenadviseur. De politie geeft tips over veiligheid in en om het huis, inbraakbeveiliging en verko pers aan de deur en er is volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Tjjdens de workshop weer baarheid zal trainer Thijs de Jong u aan de hand van videobeelden, tips en oefe ningen laten zien hoe het trainen van uw weerbaar heid uw gevoel van veilig heid kan vergroten. De toegang voor de lezing bedraagt 3,50 euro. Aanvang is 10.00 uur, van te voren aanmelden wordt op prijs geteld en kan via 0182 - 640572 of informa- tie@bibliotheekwaddinx- veen.nl. Sentwoud S S Waddjnxveen Krimpenerwaard

Weekblad voor Waddinxveen | 2005 | | pagina 15