Collectanten Nierstichting gehuldigd Plannen voor de Zuidplas Aflevering 4 Planning en Informatie WADDINXVE Bingo in De Paddestoel Slagwerk concert Bingo Zonnig Zuid Collecte Dieren bescherming Het belang voor Waddinxveen 2010-2020 2005-2010 2020-2030 Kwaliteit RZG •ZUIDPLAS WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 11 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2005 Informatieavonden ISP Dinsdag 11 oktober Woensdag 12 oktober Voor meer informatie: www.zuidplas.nl Donderdag 13 oktober Woensdag 26 oktober Woensdag 26 oktober Hoorzitting ISP en Streekplan Na 2010 wordt er gestart met de uitwerking van de plannen A De afgelopen weken bent u in deze krant geïnformeerd over de Plannen voor de Zuidplas. In de eerste aflevering zijn de hoofdpunten uit het Ontwerp-lntergemeentelijk Structuurplan toegelicht. Aflevering twee zette in meer detail de plannen voor verstedelijking en infrastructuur uit een. Recreatie en Water zijn vorige week toegelicht. In deze aflevering wordt de fasering van het plan toegelicht. De plannen voor de Zuidplas strekken zich uit over een lange periode. Het Ontwerp-ISP richt zich op 2010-2030. Maar ook de komende jaren merkt u in het gebied al dat er wat verandert: Verstedelijking In de nieuwbouwwijken Westergouwe (Gouda) en Triangel (Waddinxveen) zullen ca. 6.500 woningen verschijnen. Tevens worden bedrijfsterreinen, zoals Gouwepark (Moordrecht/Gouda en Distripark (Waddinxveen) ontwikkeld. Dit is een publicatie van het project Zuidplas driehoek RZG waarin de vijf Zuidplas- gemeenten Zevenhuizen- Moerkapelle, Moordrecht, Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda, de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en de gemeente Rotterdam samenwerken. De vijf gemeenten stel len binnenkort een Ontwerp-lntergemeentelijk Structuurplan vast. De avond werd geopend door Rob Verton, zelf nierpatiënt. Hij vertelde over de kwaliteit van het leven. „Sinds 1982 ben ik nierpatiënt. Voor die tijd was de kwaliteit van mijn leven goed, ik kon en deed alles. Tot die ene beruchte dag, toen ik opeens he- Verstedelijking In deze periode worden ca. 15.000 woningen gebouwd. Een derde daarvan is bedoeld als dorpsuitbreiding bij Waddinxveen, Zevenhuizen, Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel. Er ontstaat tussen Zevenhuizen en Nieuwerkerk bovendien een nieuwe locatie, het Ringvaartdorp met 6.000 woningen. De overige woningen zijn gepland ten noorden van Westergouwe in de Gouweknoop, in de linten en als waterland- goederen. Bijna de volledige opgave voor nieuwe kassen, 200 ha netto, moet in 2020 gereed zijn. Daarnaast wordt uitgegaan van een behoefte aan 125 ha nieuwe bedrijfsterreinen. Recreatie en Water De Zevenhuizer Dwarstocht en de waterzone bij Moordrecht worden aangelegd. In het restveengebied onder de A20 wordt het waterpeil gestabiliseerd, wat zorgt voor nieuwe, natte natuur. Daarnaast wordt een groene zone bij de dorpsuitbrei ding ten zuiden van Zevenhuizen aangelegd evenals langs Triangel. Infrastructuur Het doorgaande verkeer wordt zoveel mogelijk uit de kernen weggehaald en rijdt op een verbindend stelsel van regionale wegen door de polder. Dit stelsel zorgt er ook voor dat het regi onale verkeer niet vaststaat bij aansluitingen op de snelwegen. Daarnaast dient de infrastructuur in de Gouweknoop te wor den aangepast. Voor het Openbaar Vervoer wordt gedacht aan het openen van een station Westergouwe/Gouweknoop Zuid en een nieuwe eindhalte van de Nesselandelijn voor de woning bouw in Nieuwerkerk aan den IJssel. In de tweede fase wordt, afhankelijk van de behoeften op dat moment, het middengebied verder ontwikkeld. De afweging of er in dat gebied meer woningen gebouwd zullen worden is afhankelijk van de bereikbaarheid per trein of ander openbaar vervoer. Daarnaast lijken er mogelijkheden te zijn voor meer verstedelijking in de Gouweknoop. Dat is sterk afhankelijk van het beperken van de milieuoverlast. Deze keuzes, waarbij de financiën een belangrijke rol spelen, moeten nog worden gemaakt. Tussen deze verstedelijkingsgebieden moet dan een stevige groene en waterrijke structuur komen. Het maximum aantal woningen voor de tweede fase is ca. 15.000. Daarnaast komt er - afhankelijk van de vraag - ongeveer 150-175 ha bedrijfsterrein bij. Wat gaat er nu de komende maanden gebeuren? Het concept voor het ISP (Intergemeentelijk Stuctuurplan) wordt op 27 sep tember door de colleges vastgesteld en vrijgegeven voor inzage. Dit inzien kan van 6 oktober tot en met 16 november in het gemeentehuis. Op 11 oktober wordt er een informatieavond georganiseerd in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Tijdens deze avond kunt u vragen stellen en uw mening geven. U kunt uw zienswijze ook schriftelijk indienen. Dit kan via de post, een e-mail of de website www.driehoekrzg.nl Streekplan Parallel aan het Ontwerp-ISP is door de Provincie Zuid-Holland een herziening van het Streekplan Oost opgesteld. Dit plan komt tegelijkertijd ter inzage te liggen. De teksten van beide documenten zijn op elkaar afgestemd. Het Ontwerp-ISP is con creter, omdat ook aandacht is besteed aan realisatie en finan ciering van het plan. Zienswijze De gemeente wil u zo goed mogelijk informeren en ontvangt graag uw reactie op de voorgenomen plannen. U kunt dan ook uw zienswijze (mondeling of schriftelijk) geven op het ontwerp plan. Het document ligt 6 weken ter inzage van donderdag 6 oktober tot en met woensdag 16 november 2005 op het gemeen tehuis en in de bibliotheek van uw gemeente. Via de website www.driehoekrzg.nl kunt u het document downloaden. U kunt ook een exemplaar van het Ontwerp-ISP aanvragen bij uw gemeente. Wanneer u het op prijs stelt uw zienswijze monde ling in te dienen, dan kunt u gebruik maken van de hoorzit ting. U kunt via de post schriftelijk uw zienswijze geven. Belangrijk Burgemeester Roijers vertelt waarom de interesse en de inspraak van de inwoners van Waddinxveen, zelfs in dit rela tief vroege stadium, zo belangrijk is. “De plannen betreffen niet alleen de inrichting van de Zuidplaspolder, maar indirect bijvoorbeeld ook de infrastructuur en de economie van de gemeente. Verbetering van de uitvalsroutes maakt het óók voor inwoners uit andere gedeelten van Waddinxveen een stuk gemakkelijker Waddinxveen uit te komen. De nieuwe bedrij vigheid in de polder zal van invloed zijn op de economie van de hele gemeente.” Inzage “Het is belangrijk dat u zich, als inwoner van Waddinxveen, 19.00 uur 19.30 uur F zoals die nu in het Ontwerp-ISP staan. Voor deze uitwerking wordt er een onderscheid gemaakt tussen 2 fases; 2010 - 2020 en 2020 - 2030. Wet voorkeursrecht gemeenten Zoals u wellicht weet is de Wet voorkeursrecht gemeenten (Wvg) in een groot deel van de Zuidplaspolder gevestigd. De Wvg moet worden hervestigd na vaststelling van het Ontwerp- ISP. Donderdag 10 november Nieuwerkerk aan den IJssel Raadhuis Raadhuisplein 1 Start hoorzitting: 19.30 uur Infrastructuur De omlegging van de N219 bij Zevenhuizen is over enkele jaren klaar, terwijl er gestart wordt met de verlegging en verbreding van de aansluiting Moordrecht op de A20, evenals het ongelijk vloers maken van de spoorwegkruising. Bovendien worden de A12 en de A20 in de spits uitgebreid met rijstroken. Recreatie en Water De Vierde Tocht wordt verbreed, met een verbinding onder de A12 naar de Noordelijke Dwarstocht. Er komt dan meer opper vlaktewater in het kassengebied. Ook wordt gestart met de ontwikkeling van het restveengebied in het zuidelijk deel van de Zuidplaspolder. Het Bentwoud wordt gestart en het recre atiegebied Eendragtspolder komt tot stand met ruimte voor waterberging. gezet, is Henny Moerings. Een hardwerkende vrijwilliger blijkt al snel. Behalve voor de Nier stichting collecteert hij ook voor de Hartstichting, de KWF Kan kerbestrijding en het Reuma fonds. „Ik heb veel vrije tijd, dus waarom zou ik die niet nuttig besteden," redeneert hij logisch. „Daarnaast vind ik het leuk om te doen. Doelloos thuiszitten is niets voor mij.” Moordrecht Gemeentehuis Westeinde 1 Aanvang: Start presentatie: GEMEENTE' Waddinxveen Gemeentehuis Raadhuisplein 1 Aanvang: 19.00 uur Start presentatie: 19.30 uur veel te lang en kan zelfs dodelijk zijn. Met de komst van een kunstnier zouden patiënten niet meer afhankelijk zijn van een nierdonor, maar een transplan tatie kunnen krijgen wanneer ze maar willen. Voor die onderzoeken is geld nodig, heel veel geld. Elke bij drage in de vorm van een finan ciële gift of activiteit is daarom van harte welkom." WADDINXVEEN - In wijk en Speeltuinvereniging De Padde stoel wordt er op vrijdagavond 23 september weer een bingo ge houden. Deze avond wordt al tijd druk bezocht en staat garant voor gezelligheid en plezier. De superronde is inbegrepen in het boekje, dus deelnemers hoe ven hiervoor geen apart bingo- boekje te kopen. De organisatie doet zijn uiterste best om de prij zen altijd verrassend, handig en gebruiksvriendelijk te houden. De bingo is voor iedereen vanaf 12 jaar toegankelijk. Entree is gratis. Zaal gaat om 19.30 open, aanvang is om 20.00 uur. Momenteel zijn er wetenschap pelijke onderzoeken gaande om te kijken of er een kunstnier ont worpen kan worden. „Dat zou de perfecte oplossing zijn," al dus regiocoördinator José van Kesteren. „Gezien het feit dat er te weinig donoren beschikbaar zijn, is de wachttijd voor een niertrans plantatie opgelopen tot gemid deld 4,5 jaar. Dat is natuurlijk geen kwaad kan om een mede- ik geen niertransplantatie mens te helpen. Dat zou ieder een zo nu en dan eens moeten doen. Daarnaast ben ik met de VUT en heb ik nog geen zin om achter de geraniums te gaan zitten. Ik wil mijn geest en lichaam zo lang mogelijk actief houden." Eén van de collectanten die vo- Gouda Stadhuis Antwerpseweg 5 Aanvang: 19.00 uur Start presentatie: 19.30 uur WADDINXVEEN - Vierentwin tig collectanten van de Nier stichting werden vorige week woensdagavond in het Anne Frank-centrum gehuldigd. „We zetten vandaag de mensen in het zonnetje die al tien, twintig, vijfentwintig of dertig jaar in Waddinxveen collecteren," sprak Ton van Ginkel, coördina tor Nierstichting Waddinxveen. „We willen laten zien dat we hun trouwheid enorm waarde ren. Elk jaar staan ze weer pa raat en werken ze keihard om geld binnen te halen voor dit goede doel." De collectanten kregen één voor één een speldje, dashanger, ket ting of een minicollectebusje uit gereikt, afhankelijk van het aan tal jaren dat zij werkzaam zijn voor de Nierstichting. Van Gin kel: „Het kost steeds meer moei te om collectanten te krijgen. Het leven wordt voor de meeste mensen steeds drukker en hecti- scher. Ze hebben simpelweg geen tijd meer om hun vrije avond op te offeren. Dat is jam mer, want het is zo ontzettend belangrijk dat er vrijwilligers zijn die zich inzetten voor hun medemens. Voor de Nierstich ting is dat helemaal belangrijk, want wij krijgen geen geld van de overheid." Zevenhuizen-Moerkapelle Dorpshuis Swanla Burg. Klinkhamerweg 86 Aanvang: 19.00 uur Start presentatie: 19.30 uur verdiept in de Zuidplaspolder. Het gaat immers om uw toekom stige woon- en leefgebied. De woningen in de polder zijn voor een groot gedeelte bedoeld om het regionale woningtekort op te vangen. Dat wil zeggen dat ook bewoners uit de bestaande wijken van de gemeente hun intrek nemen in de Zuidplas. Ook natuur en recreatie zijn natuurlijk niet alleen bedoeld voor de bewoners van de nieuwe woningen, maar voor alle Waddinxveense inwoners.” De inzage en de informatieavond zijn dé gelegenheden om uw stem te laten horen en een goede manier om te laten weten wat van de Zuidplas vindt en welke dingen graag wilt zien. “Langs deze weg wil ik u allen nadrukkelijk uitnodigen gebruik te maken van de inzage in de plannen van de Zuidplaspolder en u tijdens de informatieavond te laten informeren én vooral te laten horen.” Nieuwerkerk aan den IJssel Raadhuis Raadhuisplein 1 Aanvang: 19.00 uur Start presentatie: 19.30 uur driehoek ZEVENHUIZEN - In Dorpshuis Swanla in Zevenhuizen wordt er op zaterdag 24 september een slagwerk concert gegeven. Af slag 9, de slagwerkgroep van De Kleine Trompetter en Animato, en een percussiegroep uit 's Gra- venzande verzorgen dit concert. Het is de eerste keer in de ge schiedenis van De Kleine Trom petter dat er een concert gegeven wordt met alleen maar slagwerk. Afslag 9 heeft de afgelopen jaren een onstuimige groei meege maakt van drumband naar slag werkgroep. Op dit moment heeft Afslag 9 ongeveer 20 leden, waarvan de meeste nog in oplei ding zijn. Het uiteindelijke doel is een slagwerkgroep te worden zoals 'Slagerij van Kampen' of 'Stomp' (New York). Dit concert is tevens een voorproefje van wat u kunt gaan horen en zien als Afslag 9 binnenkort ook weer op straat gaat spelen. Animato doet al vele jaren mee aan concertwedstrijden en heeft hiermee zijn sporen verdiend. Zij zullen een stuk laten horen waar geen instrumenten maar alleen stoelen aan te pas komen. Iedereen is van harte welkom om deze primeur bij te wonen in Dorpshuis Swanla, Burgemees ter Klinkhamerweg in Zevenhui zen. Aanvang 20.15 uur en de toegang is gratis. WADDINXVEEN - De maande lijkse bingo bij Wijk- en speel tuinvereniging Zonnig Zuid (St. Victorstraat 2) wordt weer ge houden op dinsdag 27 septem ber. Deelnemers kunnen een en kel bingoboekje kopen voor 8,50 euro en een dubbel boekje voor 12,50 euro. De zaal gaat om 19.30 uur open, de bingo begint om 20.00 uur. de Nierstichting in het zonnetje gezet. Nierpatiënt Rob verton vertelde zijn ei- (foto: Liesbeth van der Vis) REGIO - Ter gelegenheid van We relddierendag op 4 oktober zal de Dierenbescherming afd. Gouda, werkgroep Waddinxveen van 3 tot en met 8 oktober haar jaarlijk se collecte houden. Het resultaat hiervan komt vooral ten goede aan het Dierentehuis Midden Holland te Gouda. Daar worden uit de hele regio zwerf- en af- standsdieren opgenomen. Voor de medische controle en verzor ging zijn twee dierenartsen ver bonden aan het Dierentehuis. Dat het tehuis nog altijd nodig is, ge tuigt het feit dat er jaarlijks zo'n 700 honden en katten worden op genomen. Bijna alle dieren krij gen een nieuw tehuis of gaan te rug naar de eigenaar. Om een zo goed mogelijk resultaat te beha len kan de Werkgroep nog collec tanten gebruiken. Ook jongeren vanaf 14 jaar kunnen zich aan melden. Voor nadere inlichtingen bel naar Heia Bakker, tel 0182 - 630953 (Waddinxveen) of Jet Bar- kel, tel 079 - 5931474 of 0640505428 (Moerkapelle). vige hoofdpijn kreeg. Er was duidelijk iets mis. In de vier jaar die zouden volgen ging mijn nier steeds minder goed werken en nam de kwaliteit van mijn le ven af. Ik kon alleen nog maar in leven blijven doormiddel van dialyse (het bloed zuiveren van afvalstoffen, red). Maar dialyse is een intensieve en belastende behandeling en de nierfunctie blijft beperkt. Al die tijd stond ik op de wachtlijst voor een nier transplantatie. Pas in 1992 was het zover. Eindelijk kreeg ik een nieuwe nier. Sindsdien is de kwaliteit van mijn leven met stappen vooruit gegaan. Ik ben weer in staat om veel meer te doen. Weliswaar zal ik altijd nierpatiënt blijven, want dat blijf je je hele leven, maar ik kan niet beschrijven hoeveel die transplantatie voor mij heeft be tekend." Voor Verton is het belangrijk dat hij zijn verhaal kan vertellen aan collectanten. „Zij doen geweldig werk, dat mogen ze best we ten," vertelt hij. „Ik wilde dat ze van een nierpatiënt zouden ho ren dat ze het ook echt ergens voor doen. Dat er met het geld Vorige week werden vierentwintig collectanten van dat zij inzamelen heel nuttig gen ingrijpende verhaal. werk wordt verricht. Ik heb alles te danken aan de collecte. Zon- goed doel. Waarom? Omdat het der geld blijft alles stilstaan en zou hebben gekregen. Daar ben ik alle collectanten eeuwig dank baar voor." Ton Van Ginkel doet zijn werk zaamheden voor de Nierstich ting op vrijwilligersbasis. „Be halve coördinator, ben ik ook collectant," zegt hij. „Ik vind het fijn om me in te zetten voor een rige week in het zonnetje werd :k ‘T,

Weekblad voor Waddinxveen | 2005 | | pagina 11