'Het is fijn om er bij te zijn' Dringen aan de top bij Zomerschaak glas Monique Swerts grote winnaar in Waddinxveen III Onderzoek naar kunst van het ouder worden V Vijfde plaats Niels Koetsier hardglas dubbelglas spiegels Jan Verhoef wint avondcompetitie HSW Uitslagen Zomerbridge Goudstaven in bibliotheek Reizen en lezen in de bibliotheek Volleybaltrainer Erik Gras begonnen aan eerste klus Erik Gras is in de zomermaanden intensief betrokken bij het Nederlands team. Foto: Marianka Peters Op voorhand relativeert de as- De taak van Erik Gras zit er nog Winnaars Arie Versluis (links) nam het op tegen het jeugdig talent Robbert-Jan Bosch. Foto: PR I was het spel dat Jaap Smit op het bord legde tegen Peter de Louw. Smit had niet alleen het betere van het spel, maar wist ook De Louw tot opgave te dwingen. Achtste ronde Erik Gras heeft in de afgelo pen jaren in het volleybal zijn sporen verdiend. Als achtjarige kwam hij in Zaanstad met deze sport in contact en bleek hij een snelle leerling te zijn. „Met Jong Oranje heb ik aan een wereld kampioenschap meegedaan", gaat hij terug in de tijd. „In de Zaanstreek en na mijn verhui zing naar Gouda heb ik jaren lang in de eredivisie gespeeld. Op mijn 38e ben ik als spe ler gestopt en inmiddels ben ik al weer drie jaar assistent- trainer van Ortec.Rotterdam. Nesselande, waar Peter Blangé hoofdcoach is. Ook train ik in Zevenhuizen het reserve heren- werd er later toch een punten- deling overeengekomen. Ronald Dannis speelde een scherpe par tij tegen Wim van Os. Het paard dat Dannis in de aanbieding deed, werd niet genomen door Van Os en dat zal achteraf nog wel enkele hoofdbrekens heb ben veroorzaakt. In ieder geval wel bij de toeschouwers. Dannis ronde het bekwaam af. Jeroen Eygelaar en Eduard Philipse schoven zodanig dat remise werd overeengekomen. Hans van Offeren deed één stuk ex tra in de aanbieding tegen Van Nieu kerke. Dit bleek beslissend voor de par tij. Kevin Bakker deed het goed team van VC Nesselande, dat in de eerste divisie uitkomt." Gras legt ook de acties van de te genstanders vast en als verant woordelijke coach kan Blangé op ieder gewenst moment over deze informatie beschikken en zonodig zijn tactiek aanpassen. „De wedstrijden worden op video opgenomen en achteraf worden beeld en vastlegging elkaar gekoppeld. Mede de hand hiervan wordt Meedoen kan door naar de col lectie boeken over reizen en Haan met 3.680 gr en derde werd Gerard Reijm met 2.800 gram. Verhoef won de avond- competitie met acht punten, de verdere uitslag was: 2. Reichard 11 punten, 3. Reijm 14 punten, 4. De Jong 17 punten, 5. Den Haan 19 punten, 6. A. van Leeuwen 21 punten, 7. M. van Leeuwen 25 punten, 8. Van Elswijk 30 punten. Tel: 0182 54 76 32 aertsglas@planet.nl In hun eerste dubbelpartij, tegen Ingrid Loef/Yvonne van Sprang, lieten Monique en Marlies Swets hun tegenstanders de fouten ma ken. De kwartfinale tegen Wilma Busser/Hildelies van Maaren nam veel tijd in beslag. Marlies Swets: „Over de eerste set, die we met 5-7 verloren, deden we vijf kwartier. In de tweede set gaven we een 4-1 voorsprong uit handen. Na 4-4 wonnen we met 6-4." In de derde set was de betere conditie van Swets/ Swets doorslaggevend: 6-1. De als nummer twee geplaatsten Loes Hoos/Jenny Olaria werden in de halve finale het slachtoffer van de dadendrang van de zus jes Swets: 6-2 en 6-2. De finale, topsprongen genoteerd. Win naar bij de junioren werd Jaco de Groot uit Kamerik met 17.04 meter voor zijn jongere broer Jan Willem met 16.31 meter en Christiaan Spruit uit Snelre- waard met 15.57 meter. Komende zaterdagavond wordt vanaf 18.30 uur gesprongen in De Vlist. WADDINXVEEN - De laatste zomeravondwedstrijd van de Hengelsportvereniging Wad dinxveen (HSW) werd dicht bij huis gevist in de Gouwe aan de 'koude hoek'. Zeven deelnemers vingen in totaal achttien kilo vis, de helft daarvan kwam op naam van Rinus Reichard. Hij werd winnaar met 9.120 gram, als tweede eindigde Henk den mee aan de European League en op 28 juli spelen we weer in het Topsportcentrum in Rot terdam. In deze periode liggen de trainingen bij Nesselande en mijn werkgever, de ge meente Nieuwegein, werkt vol op mee zodat ik me voldoende vrij kan maken." eert de Nederlandse Volleybal Bond de huidige aanpak van het Nederlands team. Daarna weet Gras of hij een blijvertje is als assistent-bondscoach. Bij het Nederlands team regi streert Gras alle spelmomen ten in een geavanceerd com puterprogramma. „Met behulp van codes leg ik de acties van de spelers vast", vertelt Erik Gras. „Wat de speler doet, zoals opslaan, passen, spelverdelen, aanvallen of blokkeren en hoe goed de actie wordt uitgevoerd. Misschien is zo'n waardeoor deel subjectief, maar voor ie dereen gelden dezelfde normen en dan zijn de uitkomsten goed vergelijkbaar. Aan spelers wor den eisen gesteld en zij moeten 'targets' halen. Na afloop van een wedstrijd zijn zij ook be nieuwd naar hun scores." In ronde 8 zette Barthold Jansen zijn opmars voort in zijn treffen met WSV-kampioen Erik Hen- nink. Jansen won wederom een Hennink-onderonsje. Ditmaal tussen Arjan en Wim. Laatst genoemde stelde op zeker mo- tnent voor om bier en remise aan te bieden. Het eerste werd door Arjan geaccepteerd, maar het tweede niet. Waarschijnlijk onder de invloed van het eerste naar voren wat goed is gegaan en wat voor verbetering vatbaar worden en kwam massaal is. Ook wedstrijden van tegen standers worden op die manier bekeken. Aan de hand van de ZEVENHUIZEN - Kinderen die van verrassingen houden kun nen deze zomervakantie naar de bibliotheek in Zevenhuizen komen om een goudstaaf te le nen. Op het pirateneiland staat een schatkist met goudstaven. Duik een goudstaaf op en pak de verrassing. In de goudstaaf zitten leuke, spannende of stoere boeken. Pas thuis mogen de kin deren de goudstaaf openen. In juli liggen de goudstaven voor kinderen van 7 tot 14 jaar klaar. Wees er snel bij want op is op. WADDINXVEEN - De Open bare Bibliotheek Waddinxveen start in de zomervakantie een leesprogramma voor kinderen vanaf 7 jaar. Het thema van het Leespro gramma 2006 is reizen en ont moeten: bezoek andere plaatsen en andere mensen en ontmoet verschillende culturen. De deel nemers aan het programma rei zen bijvoorbeeld naar de Veluwe, of naar Spanje, of ze bezoeken de indianen in Amerika. Met lang ge- de fiets, auto en de trein, of per kameel, boot of ruimteschip. WADDINXVEEN-De Waddinx- selende wind werden geen echte vener Niels Koetsier behaalde een vijfde plaats bij de junio ren bij. het polsstokverspringen in Jaarsveld. Koetsier kwam al tot deze afstand in de eerste sprong. In de volgende twee omlopen belandde Koetsier in het water, waarbij hij zich bij de laatste sprong blesseerde. Door de wis- REEUWIJK - Op 8 mei ontving volleyballer Erik Gras zijn di ploma als oefenmeester-C en werd benoemd tot assistent- trainer van het Nederlands herenteam. Inmiddels heeft de nationale ploeg zich geplaatst voor het Europees Kampioen schap 2007 en heeft de Reeuwij ker zijn eerste ervaringen opge daan als assistent-bondscoach. de Berg met 54,17 procent. Tot eind augustus worden er elke donderdag om 19.30 uur in het Anne Frank Centrum bridge- wedstrijden gehouden. Deelne mers hoeven geen lid te zijn van de vereniging om aan de drive deel te nemen. Daarnaast kunnen belangstellenden zich nu inschrijven voor de negen de kroegentocht die dit jaar op zaterdag 16 september wordt gehouden. Nadere informatie is te vinden op www.bcwaddinxveen.nl. WADDINXVEEN - Afgelopen donderdag werd alweer de zevende competitieronde ge speeld bij Bridgeclub Waddinx veen. De A-lijn werd gewonnen door de dames Van Delft/Luiten en de heer Schiereck en me vrouw van Hoorn met 62,50 pro cent. Derde werden de dames Jansen/Van As met 55,65 pro cent. In de B-lijn kwam het echtpaar Grootendorst tot 55,42 procent. Tweede werd het echt paar Buzing met 54,58 procent en derde werd het echtpaar van GOUDA/REGIO - Het Trimbos instituut GGZ Midden-Holland en Kwadraad Maatschappelijk Werk onderzoeken de 'kunst' van het ouder worden. Voor dat doel zoekt men 55-plussers in de regio die daaraan willen mee werken. Leven met plezier. De balans opmaken van het verleden en de toekomst positief en met zelf vertrouwen tegemoet zien. Soms valt dat niet mee, zeker niet voor mensen die zich somber voelen. Een steuntje in de rug is dan meer dan welkom. De cursus 'Op zoek naar zin' en de film 'De kunst van het ouder worden' kunnen dit steuntje bieden. Het is echter nog niet wetenschappe lijk bewezen welke van de twee het meest effect heeft. Het Trim- bos-instituut is dit samen met verschillende GGZ instellingen aan het onderzoeken. In de re gio Midden-Holland gebeurt dat met GGZ Midden-Holland afdeling Preventie en Kwadraad Maatschappelijk Werk. Na de cursus en het film aanbod in dit voorjaar gaat in septem ber weer een nieuwe cursus van start. Daarom worden 55-plus sers in de regio Midden-Hol land gezoctit die hieraan willen meewerken. Tijdens het onderzoek volgen 55-plussers de cursus 'Op zoek naar zin' of ze bekijken de film 'de kunst van het ouder worden'. De ervaring leert dat deelnemers aan de cursus vaak aangenaam verrast zijn over de opzet ervan. De nadruk ligt niet op praten, maar ouderen staan actief stil bij positieve ervaringen in hun WADDINXVEEN - Monique Swets heeft zowel het dames enkel als het dubbel, samen met haar zus Marlies, van 'Tennis vereniging Waddinxveen' op haar naam geschreven. Op sport park 'De Woerd' was de Waddinxveense in de klasse 7 heer en meester en dat leverde haar onder meer de 'overall-award' op voor de meest opvallende speelster. In de eerste ronde van het da mes enkel stond Monique Swets tegenover de Bodegraafse An- nemarieke Zwaneveld, die als verdedigend ingestelde tennis ter furore maakt. „Annemarieke bracht veel ballen terug, maar ik won wel met 6-1 en 6-3", blikt Swets terug. In de kwartfinale bleek de als tweede geplaatste Muriel Franken kansloos te gen Monique Swets: 6-0 en 6- 2. „Mijn tegenstander maakte meer fouten dan ik", zei Swets bijna verontschuldigend. In de halve finale kreeg zij van Christelle de Winter onver wachts veel tegenstand, maar bleef met 7-6 en 6-2 overeind. „In de eerste set stond ik met 2-5 achter. Toen ik met meer sprei ding ging spelen maakte ik de achterstand ongedaan", lichtte zij haar winst toe. In de finale stuitte Swets op Marijke Bak ker, die in de halve finale de als nummer één geplaatste Patricia Ros had verslagen. De verwach te spannende finale bleef uit en Swets won met 6-0 en 6-1. De Bodegraafse Bakker zocht niet naar uitvluchten: „Ik had geen antwoord op de service van Mo nique en ook tactisch speelde zij erg sterk." Dubbel het goede en degelijke spel van Philipse bleek voldoende voor de overwinning. Hans van Of feren speelde een solide partij tegen Chris de Kogel en pakte het punt. Van Nieukerke behaal de zijn eerste overwinning van het toernooi tegen Kraijesteijn, die wel tijdens de partij gewon nen stondmaar werd verslagen door een ver opgerukte vrijpion. Ab Scheel waste Randy Gird- hari de oren en Van der Starre, toch een oude rot in het vak, ver slikte zich lelijk in jeugdig talent Robbert-Jan Bosch. Djarah had een opponent van formaat in Theo Goor en de uitslag was niet al te verrassend. Wel verrassend tegen het als eerste geplaatste duo Cynthia Nomen /Patricia Ros kreeg voor Marlies Swets een pikant tintje: „Patricia Ros is mijn vaste dubbelspelpartner, we kennen eikaars sterke en zwakke punten." De finale, met Monique en Marlies Swets als winnaars bracht de verwachte spanning: 6-4 en .6-3. „Met 186 deelnemers is het toer nooi iets minder druk bezet dan vorig jaar", vertelt wedstrijdleid- ster Deborah Kortenoeve. „Het is gezellig druk geweest en we hebben uitvoerig aandacht be steed aan de vijftigste verjaar dag van Piet Jan van Nes, die zo wel had ingeschreven voor het gemengd als het herendubbel in de klasse 7." Namens Rand stad, de hoofdsponsor van het toernooi, deelde de wedstrijd leiding cadeautjes uit aan alle deelnemers. De plantjes en bonnen van de kledingzaken Deftig en Heftig en Mulder Mannenmode vielen bij de tennissers in de smaak. „Zonder deze sponsors en ook Voorn en Koning is een toernooi niet te organiseren. Alleen in de finales van de heren dubbels in de klassen 7 en 8 stonden stonden de geplaatste spelers tegenover elkaar. In alle andere klassen waren er volop verras singen. WADDINXVEEN - Na de ze vende en achtste ronde van het zomerschaaktoernooi van Schaakclub Waddinxveen heb ben de favorieten zich langzaam maar zeker naar boven gewerkt op de ranglijst. Lijstaanvoerder Ben van Geffen voelt de hete adem van een groepje van vier •achtervolgers in de nek. Met veertien afmeldingen was het Zuidhonk afgelopen don derdag matig bezet, toen de strijd om 20.15 uur losbarstte. Vanwege vakantie was lijstaan voerder Van Geffen niet aanwe zig en dat motiveerde de ach tervolgers om er nog een extra schepje bovenop te gooien. Aan het hoogste bord werd de con frontatie gevolgd tussen zoon Erik en vader Wim Hennink. Beide aanvallende spelers, maar het liep uiteindelijk toch uit op een puntendeling. Datzelfde speelde zich af op het bord bij Ronald Dannis en Arjan Hen nink. Ook hier werd het punt gedeeld. Barthold Jansen krijgt langzamerhand zijn oude vorm weer terug en Jeroen Eygelaar moest dat ondervinden. Wim van Os kwam dan wel laat en gehaast het Zuidhonk binnen rennen, maar veel invloed op zijn spel had dat niet. Kevin Bakker kon het niet bolwerken teren theoreticus Van Os. De langste partij van de avond kwam op naam van Eduard Phi lipse die met de witte stukken aan moest treden tegen Wim Mulder. Philipse wist in het middenspel een toren te verove ren maar zoiets brengt bij Mul der het beste boven. Strijdend tot de laatste snik bleef Mulder het Philipse lastig maken. Maar aan elkaar gekoppeld. Mede kont. Dit was de eerste stap aan de hand hiervan wordt om het schip vlot te trekken, het duel geanalyseerd en komt - De spelers toonden ambitie, het publiek was nieuwsgierig ge naar Rotterdam. De successen spre ken aan en zijn ook belangrijk om sponsors aan te trekken." verkregen informatie maak ik Gras is blij dat hij een bijdrage het strijdplan voor de volgende kan leveren aan de 'revival' van wedstrijd", licht Erik Gras zijn Oranje: „Dit voelt uitstekend, rol toe. de financiële middelen waar we over beschikken zijn minimaal maar we presteren wel. Het is sistent-bondscoach het belang fijn om er bij te zijn", laat hij be- van zijn inbreng. „Voor 95 pro- scheiden glimlachend weten, cent wordt de wedstrijd beslist op het speelveld", stelt Gras. „De verschillen tussen de teams niet op. „Onze aanstelling geldt zijn gering en dan kunnen een alleen voor de zomermaanden, paar ballen doorslaggevend Tot 21 augustus doet Nederland zijn voor winst of verlies. Mijn gegevens zijn een hulpmiddel voor de technische staf en wat dat betreft laat Blangé niets aan het toeval over. De win nende coach heeft altijd gelijk stil en dat was Blangé in de afge lopen weken. Na toernooien in Rotterdam en Macedonië heeft Oranje het kwalificatietoernooi Na de zomermaanden evalu- voor het Europees Kampioen schap van 2007 gewonnen. „Dat was hard nodig", laat Erik Gras weten. „Na het EK van 2005 .lag het Nederlands team op zijn leven. Alle zintuigen worden ge prikkeld. Zo brengen geuren en smaken het verleden tot leven. En ook creatieve werkvormen helpen om in gedachten terug te keren naar het gezin van her komst, de lagere school, vriend schappen en bijzondere gebeur tenissen. Dat alles met het doel opnieuw bewust te worden van de eigen levenskunst en -kracht. Ook in de film 'De kunst van het ouder worden' gaat het om het koesteren van mogelijkheden en het aangrijpen van de kansen die het leven biedt, zelfs met het vorderen der jaren. Doel is mensen bewust te maken van de stappen die zij kunnen zet ten om beter om te gaan met moeilijke gebeurtenissen en om zichzelf te beschermen tegen somberheid. De cursus begint op maandag middag 4 september en be staat uit twaalf lessen. De cursus zal of in Nieuwerkerk aan den IJssel worden gehouden of in Gouda. Wanneer de film wordt gedraaid wordt nog nader be kend gemaakt. Door middel van loting bepaalt het Trimbos-in- stituut wie in aanmerking komt voor de cursus in september en wie voor de film. Overigens kunnen deelnemers die zijn ingeloot voor de film in het voorjaar 2007 meedoen aan een volgende cursus 'Op zoek naar zin'. Wie wil meedoen aan het onder zoek kan contact opnemen met de afdeling Preventie van GGZ Midden-Holland, 0182-563600; voor meer informatie zie: www. opzoeknaarzin.nl. tegen Ab Scheel en pakte het punt. Chris de kogel en Wim Mulder deden het deze ronde rustig aan. In een gelijk eind spel werd het remise. Robbert- Jan Bosch speelde wederom een goede partij en na een vecht moest Henk van Erk zich gewonnen geven. Theo Goor Het programma is voor kinde- had tegen Jan Kraijesteijn al snel ren vanaf 7 jaar. flinke druk opgebouwd en de stelling van Jan Kraijesteijn be zweek al snel.. Ronde 9 en 10 ontmoetingen te gaan. Wie zich worden gespeeld op donderdag aanmeldt, krijgt een reispas. Wie 20 juli. Onder het genot van een boek van het leesprogramma een drankje zijn belangstellen- heeft gelezen, krijgt een sticker den welkom om eens te komen op de pas. Na vijf stickers is de kijken. De aanvang is 20.00 uur pas vol en krijgen de deelnemers in het Zuidhonk. een cadeautje. Klasse 7, dames enkel: M. Swets; dames dubbel: M. Swets/M. Swets; heren enkel: S. Vermeij; heren dub bel: W. Klaverveld/M. Steen bergen; gemengd dubbel: J. Olaria/R. Zuidema klasse 8: dames enkel: J. Weck; dames dubbel: M. Bakker/A. Zwaneveld; heren enkel: S. Maasdam; heren dubbel: M. v.d. Maat/ F. Rutten. Gemengd dub bel: L. Kaan/J. Visser, klasse 9: heren enkel: R. Veldhuis; ks n tJ WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 17 WOENSDAG 19 JULI 2006 i I V-

Weekblad voor Waddinxveen | 2006 | | pagina 17