Schoon water Droge voeten Nieuwe Driemanspolder Nieuwe gemalen Schoon baggeren Nog schoner water Afkoppeien regenwater eerst alleen in digitale vorm beschikbaar. jaarverslag. En geven we een kleine doorkijk naar wat we verder gaan doen. Opwww.rijnland.net/jaarverslag vindt u ons jaarverslag van 2005, voor het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft veel gedaan in 2005. In deze advertentie hebben wij een paar onderwerpen voor u uitgelicht uit ons Het hoogheemraadschap van Rijnland is de waterbeheerder voor een groot gedeelte van Noord-Holland en Zuid-Holland. Simpel gezegd: Rijnland houdt uw voeten droog, het water schoon en de zee buiten de deur! 1/ A Opwww.rijnland.net/nieuwedriemanspolder houden wij u op de hoogte van de ontwikkelingen rond de Nieuwe Driemanspolder. De Nieuwe Driemanspolder in Zoetermeer krijgt een nieuwe bestemming. De polder wordt ingericht als waterbergings-, natuur- en recreatiegebied. Wij kunnen daar als het nodig is water kwijt en wateroverlast voorkomen. Voor u als inwoner van de omliggende steden en dorpen wordt het een plek om te genieten van de natuur en te recreëren. In 2006 hebben wij samen met onze partners ingestemd met het inrichtingsplan. Het inrichtingsplan laat bijvoorbeeld zien waar fiets- en wandelpaden komen. Het is de bedoeling dat in 2009 de eerste schop de grond in gaat. Omwonenden, grondeigenaren en pachters zijn intensief betrokken bij de ontwikkelingen in de Nieuwe Driemanspolder. In de gemeente Lijnden, aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer, hebben wij naast het oude gemaal een nieuw gemaal gebouwd. Door het nieuwe gemaal met de automatische pompen is de totale pompcapaciteit daar met 50% toegenomen. We hebben niet alleen het gemaal in Lijnden vervangen, maar ook de gemalen Zaanse Rietveld bij Alphen aan den Rijn en het gemaal Zuid-zijderpolder bij Bodegraven. Door de grotere pompcapaciteit kunnen wij bij zware regenval sneller overtollig water wegpompen, waardoor u het droog houdt. Baggeren zorgt voor schoner en daarmee gezonder water in uw stad. Het is ook nodig om water, bijvoorbeeld grachten, op diepte te houden zodat boten er kunnen varen. Door baggeren verbetert ook de waterafvoer, waardoor de kans op wateroverlast voor u afneemt. De komende veertien jaar gaan wij 6,7 miljoen m3(!) bagger uit de Rijnlandse boezem verwijderen. Van november 2005 tot mei 2006 hebben wij samen met de gemeente Gouda in totaal zo’n 20.000 m3 bagger uit de stadsgrachten en singels verwijderd. Haarlem, Katwijk en Leiden zijn op het moment aan de beurt. Om het oppervlaktewater bij u in de buurt nog schoner te maken, blijven wij zoeken naar nieuwe en betere oplossingen voor onze afvalwaterzuiveringsinstallaties. In de komende jaren gaan wij zes installaties aanpassen en uitbreiden met biologische zandfilters. De filters verwijderen meer stikstof en fosfaat uit het gezuiverde afvalwater, dan nu gebeurt. Samen met vier gemeenten zijn wij een proef gestart om regenwater af te koppelen van de riolering. Regenwater hoeft niet gezuiverd te worden en kan gelijk op het opper vlaktewater worden geloosd. Nu gaat het regenwater nog naar een afvalwaterzuiveringsinstallatie. Door dit te scheiden van de riolering kan de capaciteit bij de afval waterzuiveringsinstallaties naar beneden en wordt het zuiveren goedkoper voor ons en uiteindelijk ook voor u. Opwww.rijnland.net/baggeren vindt u meer informatie over baggeren in Haarlem, Katwijk en Leiden. 1

Weekblad voor Waddinxveen | 2006 | | pagina 6