Mijn wijk Ingezonden brieven College Waddinxveen houdt wekelijks spreekuur Open Monumentendag Brugkerk in teken van uniek orgel Vrouwen van Nu Muziek op schoot en peutermuziek Scholieren op pad voor kinderzegels Fusie Boskoop-Waddinxveen Happyoga fl Rouw is méér dan verdriet alleen Samen met uw (klein)kind muziek maken Activiteiten in de Paddestoel Vermiste gevonden huisdieren*. Frans Bos Waddinxveen Door Jolanda van Luinen W WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2006 VERMIST GEVONDEN Geslaagde Open Monumentendag in Waddinxveen. Foto: Liesbeth van der Vis Jan van Hal in 'zijn' wijk De Beetshoek. Foto: Liesbeth van der Vis 4 nodig, iedereen kan meedoen. Het is een cursus van acht we ken. Voor kinderen van 1 tot 2 jaar is er plek van 9.30 tot 10.15 uur, voor wat oudere kinderen van 2 tot 3 jaar vindt de les plaats van 10.30-11.15 uur. De cursus start alleen bij voldoende aanmeldingen. De lessen vinden plaats in Kreater aan de Kerk straat 13 in Waddinxveen. Info en aanmeldingen: 0182-614422 of info@kreater.nl. Jan van Hal (73) Ruim twee jaar voorzitter Woont al 40 jaar in de wijk Beet shoek 3. Wat is er voor verbetering vatbaar? „Wanneer je de Willem de Zwij- 5. Wanneer er iets speelt in de wijk. Kunt u dan terecht bij de gemeente? „Wanneer er iets is dan leggen we dat meteen neer bij de ge meente. Daar hebben we goed contact mee. We hebben wel het 7. Waar bent u als voorzitter op dit moment mee bezig? „Op dit moment is het vrij rus tig. Maar de bewoners weten me altijd wel te vinden als er iets speelt." 8. Is er eenheid in de wijk? „Ja mensen springen altijd wel gevoel dat de gemeente dingen doet voor de wijk. We krijgen bijvoorbeeld een nieuwe fietsen stalling. En we hadden laatst een probleemje met de gezamenlijk tuin van de flat. Er zaten brand netels in het groen en de kin deren hadden daar last van. De gemeente heeft toen besloten om er een hekwerk omheen te plaatsen." 6. Is het een kinderrijke buurt? „Ja er wonen wel kinderen. Het is een mix van jong en oud." bij in geval van nood. We ken nen elkaar ook allemaal." dan de koffieochtenden bezoe ken en deelnemen aan allerlei andere activiteiten. Belangstel lenden kunnen voor meer infor- Poes, Lapje, Burgemeester Co- lijnstr Boskoop Poes, Lapje, met veel wit, gevlekt op kop, staart en vlek op flank, stukje uit oor, halsband zwart magneet, Reijerskoop Boskoop Uil, Wit-bruin, Kerkuil, is ge ringd, Rozenstraat Zevenhuizen Kat, Zwart, met witte afteke ningen, loopt achter vreemd, Waddepad/Hoensvoorde Wad dinxveen Kat, Grijs, effen, zonder wit, Rij- neveld Boskoop Poes, Zwart, witte kin, bef, buik en sokken, N 219 Zevenhuizen 4. Hoe ziet u de toekomst? „Ik zie het positief in. Ik heb het naar mijn zin hier. Je ziet nu ook dat er veel jonge mensen bij komen, maar dat gaat gewoon goed met de rest van de bewo ners." 1. Wat is het voor een soort wijk? „Het is een prettige wijk. De mensen kunnen goed met elkaar opschieten en de meeste mensen kennen elkaar ook van naam. Het is ook wel een wijk waarin je dingen tegen elkaar kunt zeg gen. Als ik bijvoorbeeld zie dat er een vuilniszak voor de deur staat in de flat waar ik woon dan zeg ik daar gewoon wat van. Er hangt gewoon een goede sfeer. Wanneer ik buiten kom dan ko men ook alle kinderen naar me toe rennen. Dat is erg leuk." Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevon den dieren kunt u bellen 0186- 601199. Binnen 24 uur een melding op internet. Kijk voor recente gege vens op www.dierencentrale.nl. overleed, ging Schmidt onder zijn eigen naam verder. Het was toen de arme Franse tijd, dus hij kreeg meer opdrachten om or gels te onderhouden, dan om ze te bouwen. Het is te danken aan een legaat van vierduizend gul den, nagelaten door koopman Leendert Voorbij, dat de Oude Kerk in Waddinxveen een orgel kon laten bouwen. Dit zou het eerste kerkorgel worden waar de naam J.P. Schmidt aan ver bonden is. Toen de Oude Kerk in 1839 werd afgebroken, ver huisde het orgel naar de nieuw gebouwde Brugkerk." De brieven, kwitanties, foto's en tekeningen in de vitrines ver tellen elk hun verhaal. Archi varis Neven licht toe: „Al op 27 november 1808 werd het orgel genoemd in de pers. Dit artikel gaat over de ingebruikname er van. En dit is een kwitantie uit 1817 van de (h)orregeltreder. Voor zes stuivers bediende hij de lange voetpedalen, die WADDINXVEEN - Op Vrij dag 15 september wordt er in de Paddestoel de maandelijk se jeugddisco georganiseerd. Het seizoen start met een ge weldige Black 'N White Party. Alles zal tijdens deze avond geheel zwart en wit zijn. Aanvang: 19:30 tot en met 22:00 uur. Entree: 1,50 euro (inclusief één consumptie en een lot voor de loterij) Voor de disco is ook dit seizoen geen pasje meer nodig. En er wordt geen voorverkoop gehouden. Ook wordt er in de Paddestoel op zaterdag 30 september een rommelmarkt gehouden. Voor meer informatie of voor het huren van een tafel kan gebeld worden naar 0182- 618689 of 0182-614715. De Paddestoel is gevestigd aan de Lijsterbesstraat 18 in Wad dinxveen. ervoor zorgden dat het orgel zijn wind kreeg. Tegenwoor dig wordt het orgel elektrisch bediend. De pedalen zijn er nog wel, dus mochten we een stroomstoring hebben, dan vra gen we iemand uit het publiek om hiermee wind te maken." Boven de psalmborden zijn de wapens te zien van Waddinx veen en de wijk Bloemendaal. Kees Neven hierover: „De Brug kerk was lange tijd de enige kerk voor Waddinxveen en de huidige Goudse wijk Bloemen daal. In mijn jeugd zaten er wel duizend mensen in de kerk, tegenwoordig zijn dat er zo'n 450. Dit komt niet alleen door dat het kerkbezoek in zijn alge meenheid terugloopt, maar ook doordat er hier nu vier kerken zijn in plaats van één. Deze vier kerken hebben samen acht organisten, die ieder wekelijks in twee diensten spelen. Acht is dus echt wel het minimum dat je nodig hebt." ideeën of suggesties zijn wel kom. Belangstellenden moeten zich van tevoren aanmelden via telefoonnummer 0182-624600. Lange wachttijden worden zo voorkomen en de collegeleden kunnen zich voorbereiden op het onderwerp. Onderwerpen die op het spreekuur aan de orde worden gesteld, zullen besproken worden in de B&W- vergaderingen. Mensen die het spreekuur bezocht hebben, krij gen binnen drie weken te horen wat de eventuele vervolgstap pen zijn.Op 6 september startte burgemeester Roijers al met het spreekuur. Wegens grote be langstelling kunnen inwoners nu ook terecht bij één van de wethouders. gerlaan afslaat naar de Vondel- laan, kom je op een stukje waar sommige mensen te hard rijden. Daar kan wel iets aan gedaan worden. Ik denk dat een camera plaatsen te kostbaar is, maar misschien is een agent de op lossing. Die kan dan misschien geregeld surveilleren." 2. Wat is voor u het mooiste plekje in de wijk? „Het mooiste plekje is bij ons achter de voetbalvelden. Naast de velden heb je bomen. Daar laat ik altijd mijn hond uit. Er zitten ook vaak mensen te vis sen. Het is goed voor je sociale contacten. Een ander leuk plekje is de kinderspeelplaats. Daar zit ten vaak moeders met hun kin deren. Mijn vrouw vindt dat ook erg gezellig." 10. Als u zou kunnen verhui zen. Waar zou u wonen? Spanje! Mijn kleindochter van 26 woont daar. Daar zou ik heel graag heen willen. In Waddinxveen? Nee, ik zou in geen andere wijk willen wonen. Mijn zoon heeft een zeven ton tekort delen door 26.000 inwoners is voor de in woners duurder dan delen door 40.000-plus inwoners. En ook: twee ambtenaren van niveau X (één uit Boskoop en één uit Wad dinxveen) zijn minder effectief dan één van een hoger niveau en één assistent van een lager niveau. Het saldo is meer deskundigheid voor hetzelfde geld! Kan het u wat schelen of u uw paspoort op het gemeentehuis van Boskoop of op de dependance te Waddinxveen moet ophalen? Ik krijg de indruk dat de gemid delde inwoner van Waddinxveen toch al niet overloopt van en thousiasme over 'het gemeente huis' en al zijn instanties. Wie zijn er dan wel tegen? Sommige van onze plaatselijke politici. Zij vrezen voor hun pluche. Logisch ook: nu zijn er 21 plus 17 dus 38 raadsleden, waarvan er na een fusie hooguit 27 overblijven. De rest moet een andere maatschap pelijke hobby zoeken. En het wordt er voor deze goed willende amateurs niet gemakke lijker op. Plots moeten Waddinx- veners zich met Boskoop gaan bemoeien en andersom. Maar dat hoeft niet per se: stel bijvoorbeeld dorpsraden in met ruime bevoegdheden. Want dit 'ongemak' mag een voortvarende aanpak van een fusie niet in de weg staan. We worden er immers allemaal alleen maar veel beter van! WADDINXVEEN - Het nieu we yogaseizoen is weer be gonnen in Kreater. De lessen worden gegeven op woens dagavond van 20.00 tot 21.00 uur en op donderdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur. Er worden oefeningen aangebo den die het lichaam krachtig en soepel maken, maar ook ontspanning geven. Deelne mers hoeven niet heel lenig te zijn;de lessen worden zo gegeven dat iedereen mee kan doen. De eerste les is gratis. Voor meer informatie kan contact opgenomen wor den met Eefje Driessen, tel. 0182-618990/ 06-50424275 of via www.happyoga.nl. Een fusie tussen Boskoop en Wad dinxveen is door de stellingname van een ruime meerderheid van de Boskoopse gemeenteraad een stapje dichterbij gekomen. En als uiteindelijk ook Rijnwoude mee doet: des te beter. Dat is een goede zaak. De burgemeesters Rijsdijk en Roijers zitten op één lijn: 'Als je de stap zet, doe het dan goed en kies voor een gemeente met vol doende inwoners', heb ik beiden verschillende malen horen zeg gen. Elke gemeentelijke fusie is altijd een pijnlijk besluit. Het dorp is het dorp niet meer en verliest zijn eigenheid. Maar dat is niet waar. Er zijn wegen om het ka rakter van de afzonderlijke dorps kernen te bewaren. Een fusie van verschillende kernen betekent he lemaal niet, dat het 'allemaal één pot nat is'. Boskoop blijft Boskoop met een 'snelweg door het cen trum' en een oergezellig centrum. Waddinxveen blijft Waddinxveen met een eeuwig verstopte Kanaal straat, een onbereikbaar centrum en prettige terrassen aan de wa terkant. Boskopers wroeten in de grond, Waddinxveners ploeteren in een magazijn. Dat blijft zo. Zelfs tussen de voormalige dor pen Vreeswijk en Jutphaas, nu het fors gegroeide Nieuwegein, zijn nog verschillen merkbaar. Wat is er dan tegen een fusie? Ik kan niks bedenken. Een fu sie geeft meer inwoners. En dus worden kosten (van het zwembad bijvoorbeeld) over meer hoofden verdeeld. Ga maar na: meer dan WADDINXVEEN -De Waddinx- veense wethouders houden, in navolging van burgemeester Roijers, sinds vorige week een wekelijks spreekuur. Belangstel lenden kunnen iedere maandag tussen 16.00 en 17.00 uur terecht op het gemeentehuis. Om alles soepel te laten verlopen is het nodig om vooraf een afspraak te maken. Het college wil graag de con tacten met inwoners versterken. Eén van de middelen daartoe is een spreekuur. Dit spreekuur kan in principe worden bezocht door alle inwoners en of or ganisaties uit de gemeente. Het spreekuur is voor iedereen be stemd die specifieke aandacht voor iets wil vragen. Ook leuke Deze week beginnen we met een serie interviews met voor zitters van bewonerscom- missie's. Want prettig wonen willen we allemaal. En een leefbare wijk begint immers bij de inwoners zelf. Samen met de bewonerscommissies moet de wijk een fijne omge ving worden om in te wonen. Deze week laten wij Jan van Hal aan het woord over 'zijn' wijk De Beetshoek. WADDINXVEEN - Op vrijdag 29 september start docent Marie Alice van Zutphen weer met een nieuwe cursus Muziek op schoot/ peutermuziek. Ouders of grootouders die graag met hun (klein-)kind zingen, maar de liedjes niet (meer) kennen of graag nieuwe liedjes willen le ren, zullen aan deze cursus veel plezier beleven. Noten kunnen lezen of zelf een muziekinstru ment kunnen bespelen is niet gel in Nederland is. De andere zijn verloren gegaan tijdens de Tweede Wereldoorlog en de wa tersnoodramp in Zeeland, maar ook wel door brand." 's Middags, tussen twee orgel- uitvoeringen door, heerst er in de Brugkerk een serene rust. De archivaris vertelt dat er voort durend aanloop is, maar dat de mensen steeds in kleine aan tallen binnenkomen. Gelukkig blijkt er ook buiten de Open Monumentendag veel aandacht te zijn voor het kerkorgel. Om dat dit het enige overgebleven Schmidt kerkorgel in Neder land is, en zijn ontstaan en levensloop goed gedocumen teerd is, spreekt Neven van een uniek instrument. Hij vertelt: „J. P. Schmidt, van oorsprong een Duitser, werkte in de achttiende eeuw als knecht bij Hermanus Hess in Gouda. Hij heeft des tijds veel orgels gebouwd, maar nog wel onder de naam van Hess. Toen deze orgelbouwer REGIO - Op vrijdag 29 sep tember 2006 start (bij vol doende belangstelling) weer een nieuwe gesprekskring voor mensen die hun part ner hebben verloren. De bij eenkomsten zijn één keer per veertien dagen op de vrijdag middag of de vrijdagavond. Ze zijn voor iedereen in de regio toegankelijk: mannen én vrouwen en er zijn géén kosten aan verbonden. Een advies is wel dat men beter niet te snel naar een gespreks kring kan gaan maar te wach ten tot ca. 9-12 maanden of langer, na het overlijden van de partner. Wanneer een partner over lijdt, komt het leven op zijn kop te staan. Er moet van alles worden geregeld, terwijl men daar vaak helemaal niet toe in staat is. Gelukkig sturen mensen meelevende brieven en informeren belangstellend hoe het gaat. Maar na verloop van tijd ebt de belangstel ling weg. Het leven gaat door. Behalve voor de achterblij vende, die kan onmogelijk op de oude voet verder gaan. Mensen zeggen vaak goed bedoeld: "Als het eerste jaar maar voorbij is, dan heb je het ergste gehad.' Vaak echter is het tweede rouwjaar zwaar der dan het eerste. Er bestaat nu eenmaal geen vastomlijnd rouwproces dat iedereen op dezelfde wijze doormaakt. Mensen weten zich vaak geen raad met alle emoties en proberen er tégen te vechten. Je kunt er echter beter méé vechten en de emoties naar buiten brengen. Mogelijk kan een gesprekskring verliesver werking daarbij behulpzaam zijn. Daar wordt de mogelijk heid geboden met lotgenoten, die hetzelfde doormaken, in contact te komen. Men leert van elkaar wat normale ge voelens zijn tijdens de rouw en het werkt troostend wan neer men deze gevoelens bij zichzelf herkent. Voor meer informatie kan contact opge nomen worden met Ingrid Smit-Nijhof, 0172 - 216420 of via i.smit@zonnet.nl. op een veilige plek. Dankzij de Kinderpostzegelactie hebben kin deren in Nederland en het bui tenland uitzicht op een geborgen omgeving waarin ze kunnen wer ken aan hun toekomst. Zo is de opbrengst bestemd voor kinderen die geen thuis hebben of moeten werken voor het gezinsinkomen. Kinderen die dagelijks worden gepest of veel in het ziekenhuis moeten verblijven. En kinderen die opgroeien in armoede en geen onderwijs krijgen. Kinderpostzegels steunt bij voor keur projecten waarin kinderen en jongeren zelf een actieve rol spelen en hun veerkracht en ini tiatief een kans krijgen. Ook in Zuid-Holland steunt Kinderpost zegels tal van projecten. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor meer informatie. ZEVENHUIZEN - Op dinsdag ochtend 26 september start de cursus 'Muziek voor jonge kin deren' als onderdeel van een on derzoek naar jonge kinderen die samen met hun (grootouders muziekmaken. De lessen wor den gegeven door Margré van Gestel. Een van haar oud studenten, José Retra (pianiste, muziek op schoot docent en muziek psy chologe) start een wetenschap pelijk onderzoek naar muziek en beweging bij jonge kinde ren. Retra studeert momenteel aan de Universiteit van Exeter in Engeland en observeert de muzikale bewegingen van jonge kinderen om zo de invloed van muziek op de motoriek vast te leggen. Alle lessen, in het kader van dit onderzoek, worden op video opgenomen en daarna ge analyseerd. Van de (grootouders die mee doen aan deze speciale cursus sen wordt gevraagd of zij een dagboekje bij willen houden. Dit dagboekje is een vragenlijst waarbij de antwoorden kunnen worden aangekruist. Als dank voor deelname krijgt iedere deelnemer een kopie van de vi deo als aandenken. De cursus omvat acht lessen en vindt plaats in Dorpshuis Swanla. De kosten bedragen 50 euro in clusief liedmateriaal. Aanmel den kan bij Margré van Gestel 0180-632829 of via Info@zingen- doemaarmee.nl. REGIO - In de provincie Zuid- Holland gaan 44219 kinderen van 914 basisscholen vanaf woensdag 27 september op pad om bestel lingen voor kinderpostzegels en wenskaarten te verzamelen. Met de opbrengst van deze jaarlijkse actie steunt Stichting Kinderpost zegels Nederland projecten voor kinderen in binnen- en buiten land. Landelijk hebben bijna 6.000 ba sisscholen zich ingeschreven voor de actie met zo'n 250.000 kinde ren. Deze cijfers zijn vergelijkbaar met die van vorig jaar. De actie bracht toen 8,3 miljoen euro op. In Zuid-Holland werd 1.426.000 euro opgehaald. Het thema van de Kinderpost zegelactie 2006 is 'Veilig Verder'. Of het nu thuis is, op school of op straat: kinderen hebben recht WADDINXVEEN - Tijdens de 20e editie van de Open Mo numentendag was afgelopen weekend een groot aantal mo numenten vrij toegankelijk voor het publiek. In Waddinxveen kon men zaterdag de Brugkerk, de Remonstrantse Kerk - beide zijn officiële rijksmonumenten - en de Sint Victorkerk bezich tigen en er een rondleiding krijgen van deskundigen. Kees Neven (anno 1947), dertig jaar archivaris van de Brugkerk (gebouwd in 1837/1838), richt elk jaar speciaal voor de Open Monumentendag een aantal vi- trinetafels in. Dit keer was het onderwerp het unieke Schmidt- orgel dat boven in het neo- classistische gebouw staat. De redenen: „Omdat het een mo nument binnen een monument is, de bouw aan het orgel pre cies tweehonderd jaar geleden begonnen is én dit het enige overgebleven Schmidt kerkor- WADDINXVEEN - Op dinsdag 19 september begint het winter seizoen voor de Vrouwen van Nu. Deze avond wordt gehou den in de Marchandzaal van Zorgcentrum Souburgh. De aan vang is 20.00 uur. De heer drs. J.P.M. Maas houdt een inleiding over Klezmermu- ziek. Deze muziek is een vorm van volksmuziek. Ze wordt al 9. Is er veel verloop in de wijk? generaties doorgegeven. Impro- „Het is een tijd heel rustig ge- visatie en zelfbedachte arran- weest, maar nu zie je wel dat er gementen maken klezmer tot mensen komen en gaan.klezmer. Het is een eeuwenou de vrolijke, soms weemoedige, maar altijd uit de joodse ziel dan willen afkomstige, springlevende mu ziek. De heer Maas laat de dames kennismaken met wat vandaag de dag klezmer is. Ook krijgen zij historische opnamen te ho ren. De toegang is 3,50 euro per tijdje in de wijk Zuidplas avond. Belangstellenden kunnen gewoond. Wanneer ik met hem ook lid worden. Leden kunnen over straat liep zei niemand, elkaar gedag. Mensen kennen elkaar daar niet. Dat vind ik dus helemaal niks. Bij ons in de wijk staan mensen voor elkaar matie contact opnemen met Ria klaar." Slaman, 0182-614790. tt

Weekblad voor Waddinxveen | 2006 | | pagina 13