Oefentherapeuten bundelen krachten Arie van Wielaard' met de VUT idUijaLgehoJpen* Rechtsgeldigheid tuinonderhoud in huurprijs omstreden pl trt 'Ik die de zaak als mijn grote woonkamer' i Kruis in slechte staat Opening informatiepunt vrijwilligers b f Kwartenfestival Koor viert K 1 1 o Bik' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 13 WOENSDAG 5 NOVEMBER 2008 Door Ruud Groot Jacqueline van Rijnen van Verkleij. Foto: Liesbeth van der Vis en rugklachten hebben door ver- Door Ruud Groot Lichamelijke klachten ontstaan en „Maar we gaan ook regelmatig we hoe iemand het werk uitvoert. Zo kunnen we onze cliënten di rect wijzen op een ongunstige velingen geven ter verbetering", zegt Albertien Meisenbacher. „Er zich in deplorabele staat. Op 30 oktober werd met behulp van een 2. Wat maakt dat jij met plezier naar je werk gaat? „Het is heerlijk om de spullen die we ingekocht hebben te eta leren in de winkel. Ik zie de zaak als mijn grote woonkamer." 4. Welk boek ligt er op je nacht kastje? „Er ligt geen boek op mijn nacht kastje. Ik ben geen boekenlezer. Wel hou ik van tijdschriften en dan met name de interieurtijd- schriften, zoals' Seasons'. Ook kijk ik niet zo veel naar TV of films maar ik hou wel van mu ziek. Ik vind het heerlijk om een hoek met de Henegouwerweg (waar nu Studio Teller gevestigd is). „Daar heb ik negentien jaar gewerkt in de werkplaats." De afgelopen weken heeft Arie zijn opvolger, de 32jarige Gui do Boxhoorn, ingewerkt. Jansje Wielaard is erg tevreden over de nieuwe kracht. „Je ziet steeds meer elektronische zaken op fiet- met Arie in de afgelopen weken ervaart hij als positief. „Arie is ie mand die echt zijn vak verstaat", meent Guido. Arie werd vrijdagavond goed in de bloemetjes gezet en had daarmee een afscheid die hij niet gauw zal vergeten. Net zo min als zijn collega's en klanten hem gauw zullen vergeten. (conservatorium en dansacade- mie) in Rotterdam. koor repeteert op woensdag avond van acht tot tien uur in de Ifnmanuelkerk. samen Foto: Carina Bergman WADDINXVEEN - Het Imma- nuelkerkkoor bestaat dit jaar 50 jaar. Op zondag 9 november wordt het 50jarig bestaan ge vierd tijdens de ochtenddienst of ziekte, maar kunnen ook ont staan door onbewust gedrag of gewoonte. Door middel van een paramedische behandelmethode maken de oefentherapeuten van Cesar/Mensendieck de cliënten bewust van hun houding en be- kunnen inkijken. Dat biedt een aanvulling op wat via het inter net beschikbaar is. Samen met bibliotheek De Groene Venen werd het project 'Kennis op de plank' verder uitgewerkt. De goedgevulde boekenkast biedt (potentiële) vrijwilligers, man- telzorgers en iedereen die meer willen' weten de gelegenheid om in een ruim en veelzijdig aanbod van actuele titels de informatie te vinden die hij of zij zoekt. Leden van de bibliotheek heb ben het voordeel dat zij de boe sen die alleen met de computer te repareren zijrj. Guido heeft hiervoor de juiste diploma's en daar zijn we heel blij mee." Guido heeft eerst in Bleiswijk gewerkt maar woonde al negen jaar in Waddinxveen. Dat hij nu in zijn eigen woonplaats werkt, vindt hij heel prettig. Ook de sfeer bij Wielaard en de samenwerking taken; ik maak bestellijsten, or ders die binnenkomen voer ik door en ik sta ook soms achter de kassa om bij te springen. Ik woon vlakbij de zaak, wat ik alleen maar als een voordeel ervaar. Ik heb hiervan nog geen nadelen ondervonden." door het Oranjefonds en bobank Gouwestreek. De nieu we directeur van de vestiging WADDINXVEEN - De oefen- therapiepraktijk van Cesar Waddinxveen, Mensendieck Waddinxveen en Mensendieck Boskoop gaan door intensieve re samenwerking de krachten bundelen. Door uitwisseling van kennis kan hierdoor een efficiënter werkwijze worden bereikt en kunnen specialis men van zeven oefenthera peuten sterker worden benut. Houding- en bewegingsthera pie worden zowel gegeven op locatie van de cliënt, als op de oefentherapiepraktijk aan de Stationsstraat en de Staring- laan in Waddinxveen en aan de Reijerskoop in Boskoop. kraan het kruis verwijderd van de spits. Hoe het smeedijzeren kruis er nu uit ziet, kan de komende twee weken bekeken worden, want zo lang is het te zien in de steeds hetzelfde smeedijzeren kerk. Vervolgens zal het circa 4 weken onder handen genomen worden door een smid, waarna het weer twee weken te zien zal zijn in de Sint Victorkerk. Daarna zal het kruis op de toren gemon teerd worden en weer gedurende decennia weer en wind trotseren. 6. Wat is jouw favoriete avondje jubileum 1. Wat houden je werkzaamhe den in? „Ik ben al 18 jaar werkzaam bij bloemen -en plantencentrum Verkleij en houdt mij voorna melijk bezig met het inrichten en het etaleren van de zaak.Ik ga ook altijd mee om inkopen te doen. Nu met de kerst voor de deur is er veel werk aan de winkel. Dit jaar is de kersttrend vooral zilver. Daarnaast zijn er ook de warmere kleuren zoals bruin en paars. Naast de in richting heb ik ook nog andere Haagsman aan. komen bij ons mensen met uit- eenlopende klachten zoals hoofd- gebouwd. Maar bijvoorbeeld bij pijn, pijn in de nek, armen, benen administratieve beroepen komt nodig, maar het kruis bevond of rug. Wij zijn dan ook opgeleid dit besef veel minder sterk voor, voor gedragsverbetering voor het terwijl daar veel mensen RSI, nek WADDINXVEEN - Arie van der Laan, al 23 jaar werkzaam bij Firma Wielaard, heeft vrijdag avond afscheid genomen. Bin nenkort wordt hij 62 en dat was voor hem een goed moment om er een punt achter te zetten en met de VUT te gaan. De win kel van fietsenhandel Wielaard stond vrijdagavond vol met gas ten die allemaal persoonlijk af scheid wilden nemen van Arie. Hij is dan ook een bekend gezicht bij Firma Wielaard, met name als chef in de werkplaats. Arie zelf was zichtbaar verlegen met alle aandacht en de vele geschenken. Temeer omdat hij „met gemeng de gevoelens" afscheid neemt. „Het is nu een goed moment om te stoppen maar ik zal het wel heel erg missen", aldus Arie. Deze gevoelens zijn wederzijds; zijn werkgevers Jansje Wielaard en haar zoon Lindert vonden het ook moeilijk om Arie te zien vertrekken. „Je wordt na al die jaren toch een soort familie van elkaar", zegt Jansje. „We gaan allemaal op zo'n goede manier met elkaar om en er is zo'n goede sfeer op de werkvloer. Maar we houden natuurlijk wel contact." Arie van der Laan is zijn car rière gestart bij fietsenhandel Kraaijenstein. De firma was ge vestigd aan de Brugweg, op de Woonpartners vindt dat de si tuatie in Waddinxveen totaal niet vergelijkbaar is met de si tuatie in Rotterdam en stelt op basis van gemaakte afspraken met de gemeente Waddinx veen dat goed tuinonderhoud rond de flats een grote bijdrage geeft aan het woongenot van de flatbewoners. Daarnaast toetst Woonpartners de wensen van de omwonenden en brengt aan passingen aan in overleg met de huurders.Het gaat de 82 jarige Cor van Vuuren niet direct om het door hem berekende bedrag van 2,52 euro per maand, maar om het principe. „De opslag van tuinonderhoud in de huurprijs is niet groot, maar ik vind dat Woonpartners zich moet con formeren aan de uitspraak van de Hoge Raad. Natuurlijk heb ik dat met Woonpartners be sproken, maar zij stellen dat er rechters zijn die hier verschil lend over oordelen. Tevens stelt Woonpartners, dat belangen verenigingen van huurders dan maar juridisch hun gelijk moe ten aanvechten. De belangorga nisatie van huurders (HWZM) heb ik regelmatig benaderd om deze zaak op te pakken, maar ik krijg daarop geen antwoord", aldus Van Vuuren. Natuurlijk heeft het Weekblad voor Waddinxveen ook HWZM om een reactie gevraagd, maar voorzitter Fokke Gorter wil daar nu niet op reageren. „Het is een Ze zijn al jaar en dag een bekend gezicht achter de toonbank, de kassa of in de zaak. Die man die u altijd zo prettig helpt als u iets zoekt of die vrouw die altijd zo vriendelijk een praatje met u maakt. Mensen met een centrale rol in de winkels waar u graag komt. Het Weekblad voor Waddinxveen laat elke week in een 'bekende' Waddinxvener aan het woord. Deze week zes vragen aan Jacqueline van Rijnen van Verkleij. Tekst: Désirée Oudshoorn; Foto: Martin Sharrott. WADDINXVEEN - Sinds vorige week staat er geen kruis meer op en boomkwekers. Maar de torenspits van de Sint Victor- vaak zijn zij goed bewust van kerk aan de Zuidkade. In de ruim hun houding en 3. Welk leuk voorval op het werk herinner je je nog steeds? „Het enige dat ik nu kan beden ken is dat als een collega vijftig jaar wordt, we de zaak altijd versieren. Er komt dan uiteraard een pop in de winkel te staan en foto's van de betreffende per soon door de hele zaak heen. Dit is eigenlijk alleen maar leuk als het niet om jezelf gaat. Gelukkig duurt het bij mij nog eventjes voor het zover is." handelingen zover geholpen, dat door aanpassing van houding of beweging hun klachten zijn afge nomen of verdwenen. „Gelukkig worden de kosten vrijwel altijd gedekt door de (aanvullende) ziektekostenverzekering, hoewel de verzekeraars daar steeds meer druk op uitoefenen. Toch blijft preventief werken aan een goede houding en beweging ook in het belang van de verzekeringsmaat schappijen. Immers voorkomen is beter dan genezen en daar kunnen wij een flink steentje aan bijdra gen", aldus Marijke Esseboom. WADDINXVEEN - In 2005 heeft de Hoge Raad in arrest be paald, dat voor het onderhoud van de groenstroken en tuinen die openbaar toegankelijk zijn rond een flatgebouw, geen opslag in de huurprijs van de flatbewoners mag worden door berekend. Deze uitspraak was een gevolg van een door de huur- dersvereniging aangespannen rechtszaak tegen de Rotterdamse wooncorporatie Woonbron. Op basis van deze uitspraak spant de in Waddinxveen woonachtige Cor van Vuuren zich al jaren in om de opslag van het groenonderhoud in de huurprijzen in Waddinxveen ook ongedaan te maken. zaak van Woonpartners en wij willen ons eerst intern beraden over deze kwestie", aldus de voorzitter. „HWZM is zich nu al ruim één jaar aan het beraden over deze situatie en ondanks herhaal delijk verzoek, krijg ik daarop geen enkele reactie terug", zegt Van Vuuren. Ook Woonpartners is uiteraard om een reactie ge vraagd. "De Hoge Raad heeft in verschillende zaken uitspraak gedaan over deze kwestie", zegt directeur van Woonpartners drs. René Mascini. „De eerste keer betrof het de westelijke tuinsteden in Amsterdam. Daar werd niet alleen extra betaald voor de directe groenstroken rond de woonlocatie, maar het ging om alle groenvoorziening in de tuinsteden. Die uitspraak is in Waddinxveen niet van toepassing. De uitspraak van de Hoge Raad in de situatie in Rotterdam tegen Woonbron is gebaseerd op groenstroken die rond de wopnflats openbaar toegankelijk zijn en geen recht reeks voordeel voor de huur der betekenen. In Waddinxveen zijn veel van die groenvoorzie ningen rond de woonflats ook openbaar, maar ze geven wel degelijk een verhoging van het woongenot als dit goed en re gelmatig wordt onderhouden. Deze groenstroken zijn niet in eigendom van Woonpartners, maar van de gemeente. De ge meente stoot het tuinonderhoud af en daarom zijn er in het ver- leden met Woonpartners afspra ken gemaakt. Goed tuinonder houd kost natuurlijk geld en de bijdrage van de omwonenden dekt slechts een gedeelte van de kosten. De rest wordt door Woonpartners bijgelegd." Vol gens Woonpartners komen ze ook in overleg met de flatbewo ners zo veel mogelijk tegemoet aan hun specifieke wensen. Mascini: „We willen zeker naar deze zaak kijken en we trek ken 2009 uit om de huurders naar hun mening hierover te vragen. We willen het gesprek aan met de bewoners middels de bewonerscommissies. Het tuinonderhoud willen we graag handhaven en we steken er ook veel geld in. Als we stoppen met het onderhoud, verliezen we de controle over de kwaliteit van de groenvoorziening die nu onomstreden is. Als het terug moet naar de gemeente, zal die ook de mate van het onderhoud gaan bepalen. Woonpartners zal het overleg met de bewoners zorgvuldig aangaan en bij alle varianten die voorhanden zijn, wijzen op de gevolgen er van. Regelmatig worden de huurprij zen en het woongenot van onze huurhuizen door onderzoeken getoetst met het landelijke ge middelde. De huurprijs ligt iets onder het landelijke gemid delde, terwijl de WOZ waarde aanzienlijk hoger ligt dan de landelijke maatstaf. Eén van die oorzaken is zeker toe te rekenen aan de mooie groene woonom geving, maar die moet dan wel mooi gehouden blijven." De heer Van Vuuren blijft van mening dat Woonpartners veel eerder in overleg had moeten treden met de bewoners en dat ondanks de uitspraken van de Hoge Raad, duidelijk gemaakt had moe ten worden dat de opslag voor tuinonderhoud nog altijd in de huurprijs blijft opgenomen. zij de informatie thuis op hun gemak kunnen lezen of mee kunnen nemen naar bijv, een (bestuursvergadering. De realisatie van dit project werd opgevolgd door de be is financieel mogelijk gemaakt kende Aad van Vliet. Daarna Ra- kwamen nog Pim de Koning en Ralph van Vliet (neef van Aad) en Marchien Leopold. Zij is al Waddinxveen, de heer Calkho- ruim 20 jaar dirigente. ven zal daarbij aanwezig zijn. Nieuwe leden zijn van harte Geïnteresseerden zijn van harte welkom, met name heren. Het welkom om vanaf 10 november een kijkje te komen nemen in de nieuwe 'vrijwilligersbieb'. uit? „Ik ben niet zo'n uitgaanstype. Ik vind het wel leuk om af en toe naar het Casino te gaan en voor af gezellig uit eten te gaan. In Waddinxveen vind ik 'De Drie Meiden' erg leuk en we zijn met in de Immanuelkerk. De dienst de baas bij Akkeroord gaan eten, begint om 10.00 uur. In 1958 Dat was ook heel lekker." besloot mevrouw van Beek een koor Op te richten in de Imma nuelkerk. Aanvankelijk was het alleen een dameskoor met acht leden ken kunnen lenen, waardoor dat zong onder leiding van me vrouw van Beek. Later kwamen er ook heren bij en werd het een gemengd koor Teun Plomp was de eerste echte koordirigent, hij REGIO - Culturele instellin gen uit de vier gemeenten in de Gouwestreek hebben de handen ineengeslagen om het Kwartenfestival organiseren. De deelnemende instellingen zijn: Stichting Vonk in Waddinxveen, Het Evertshuis in Bodegraven, De Zeven Muzen in Zevenhui- zen-Moerkapelle en de Stichting Muziekschool Nieuwerkerk aan den IJssel. Het festival bestaat uit twee on derdelen. Kwartenfestival voor alle instrumenten en ensembles (tot en met 20 jaar) en het onder deel Drumspektakel. Dit laatste is specifiek voor slagwerkers die optreden met een CD of een band. De deelnemers van beide onderdelen zijn leden/leerlin- gen van genoemde instellingen. De vorm van het festival is dat elke deelnemende instelling een voorronde organiseert op 6, 7, 8 en 10 november met een jury be staande uit docenten van de lo kale organisatie aangevuld met een docent van de deelnemen de instelling. Voor het Drum spektakel geldt dat deelname mogelijk is tot 21 jaar. Bij het Kwarténfestival voor alle instru menten gelden vier categorieën: le categorie tot en met 10 jaar, 2e categorie 11 tot en met 14 jaar, 3e categorie 15 tot en metl8 jaar en 4e categorie voor ensembles (vanaf 2 personen tot en met 12 cd van DJ Tiesto keihard op te personen) tot en met 20 jaar. zetten." De winnaars van elke categorie gaan optreden in de finale in het 5. Als je 100.000 euro zou win- Evertshuis op 22 november, aan- nen, wat zou je daarmee doen? vang 19.30 uur (toegang gratis). „Ik heb eigenlijk best wel wat Als prijs valt een prachtige beker wensen. Ik zou heel graag een te bemachtigen en alle winnaars mooie ruige Jeep kopen. Verder gaan op excursie naar Codarts staat een eigen paard ook op mijn verlanglijstje. De rest van het geld zou dan naar het onder houd van zowel de Jeep als het paard gaan." Arie van der Laan voor het laatst op zijn vertrouwde plekje in de werkplaats van Wielaard, met zijn opvolger Guido Boxhoorn (links). WADDINXVEEN - Maandag 10 november wordt om 19.30 uur in de centrale hal van bibliotheek de Groenen Venen het nieuwe informatiepunt van stichting Vrijwilligerswerk op feestelijke wijze in gebruik genomen. De opening wordt verricht door wethouder Dorenda Gërts. In het voorjaar zocht het be stuur van stichting een laag drempelige plaats waar het voor iedereen mogelijk is om boeken over vrijwilligerswerk, mantelzorg, maar ook bestuurs kunde en fondsenwerving te ning worden ongunstige gewoon tes afgeleerd en een gezonder houding aangeleerd, waardoor op locatie, zodat lichamelijke klachten afnemen en/of verdwijnen. „Natuurlijk is het beter om lichamelijke klach ten te voorkomen. We leren daar- houding en kunnen we aanbe- om door middel van houding- en bewegingsleer te werken aan een gedragsverandering waardoor de zijn beroepsgroepen met een ver- belastbaarheid van het lichaam hoogd risico voor het lichaam zo- afneemt", zegt Marijke Esseboom. als stratenmakers, automonteurs, „Door onze oefeningen gaan, kappers mensen bewuster om met hun vaak zijn zij goed bewust van lichaam, want vaak weten ze zelf hun houding en weten zij heel 125 jaar dat de kerk bestaat heeft niet waardoor him lichamelijke goed om te gaan met de hulpmid- klachten ontstaan", vult Miranda delen die hen wordt geboden. Bo- kruis de toren gesierd. Enige tijd Heidi Sinke: „Er vendien hebben zij ook vaak een geleden werden toren en kruis groter weerstand hiertegen op- bouwkundig geïnspecteerd; de j toren had dringend onderhoud V.l.n.r. Marijke Esseboom, Heidi Sinke, Miranda Haagsman, Carolien van Eijk, Yolande Tijdink veelal door een verkeerde houding en Albertien Meisenbacher. Afwezig: Renate Lankhorst. of beweging die kunnen voortko men uit een bepaalde afwijking gehele menselijk lichaam. Toch zijn er door scholing en ervaring keerde houding of foutief gebruik ook binnen ons team, specialis- van de hulpmiddelen", vervolgt men ontstaan die door middel Meisenbacher. De meeste cliënten van een intensiever samenwer- nemen zelf contact op met de oe- king nu optimaal kunnen worden fentherapeuten van Cesar/Men- benut." sendieck. „Maar we geven ook De oefentherapie wordt gehou- behandeling op indicatie van een weging in relatie tot hun klachten, den in de praktijkruimten aan de huisarts of specialist", zegt Yolan- Door middel van oefening ën trai- Stationsstraat en de Staringlaan de Tijdink. „Aandoeningen zoals op de Reijerskoop in Boskoop, bij hernia, Parkinson, MS vragen om een goede begeleiding, maar kunnen zien ook bij een whiplash kunnen wij mensen helpen." Volgens Carolien van Eijk zijn de meeste cliënten met 12 tot 14 be- '>a j

Weekblad voor Waddinxveen | 2008 | | pagina 13