De zorg voor een ander is topsport 39.95 FASHION Aspirant adoptiefouders wijzen op mogelijkheden van pleegzorg - +- Jurk G E E E M N T E J Klaverjasavond Bonnenbingo www.shoebyfashion.nl Boekenmarkt in Moerkapelle Kanaalstraat 1, Waddinxveen Bingo in De Boog SF 1 Woensdag 5 november 2008 Pagina 5 www.waddinxveen.nl Carla Beerlink en Hanneke Driedonks van stichting Horizon. Foto: Walter Planije MOERKAPELLE - Op zaterdag 15 november houdt het comité van Woord en Daad Midden-Hol- land een boekenmarkt. De markt begint om 10.00 uur en wordt ge houden in één van de zalen van de Gereformeerde Gemeente aan de Kerkstraat in Moerkapelle. gemaakt van de kennis van de pleegzorgwereld. „Bij elkaar is onder leiding van Ella Kalsbeek aan minister Hirsch Ballin een positief advies over dit onder werp uitgebracht. Colofon Dit is een uitgave van de Gemeente Waddinxveen. Meer informatie: Stafafdeling Ondersteuning. Cluster Communicatie. Telefoon 0182 624 624 in de uitzending mail dan naar avonduren@rtw.nl. RTW FM is te beluisteren, via de ether op 105.8 Fm, 103.4 Fm op de kabel en wereldwijd via www.rtw.nl. WADDINXVEEN - Op vrijdag 7 november wordt er een bingo in buurtcentrum 'De Boog' gehou den. U bent van harte welkom in het buurtcentrum aan de C. Huygenslaan 2 in Waddinxveen. Er zijn veel prijzen te winnen. De zaal gaat open om 19.00 uur, de bingo begint om 20.00 uur. WADDINXVEEN - Op dinsdag 11 november wordt er een bingo- avond gehouden in wijkgebouw 'Zonnig-Zuid' in de Victorstraat in Waddinxveen. Er zijn 10 rondes en de avond begint om 20.00 uur. atie kan zijn van We gaan nu onderzoeken welke dwarsverbanden er nog meer te WADDINXVEEN - Autoclub De Gouwe Rijders uit Waddinxveen houdt op donderdag 6 novem ber haar traditionele klaverjas avond in Eetcafe ZINNE aan de Nesse 20. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. Het klaverjassen be gint uiterlijk om 20.00 uur. Er worden 4 ronden gespeeld. Voor informatie: 06-23671549. WADDINXVEEN - Vrijdag 7 november is het programma de Avonturen tussen 19.00 en 22.00 uur weer geheel gevuld met lokaal en regionieuws. Tus sen 20.00 en 21.00 uur zijn de meiden Ilse en Anouk van de selectie Dance Focus II, samen en adoptiefouders groot waren, had onder meer met geld te ma- met Anja Vergeer, (coördinator jazz binnen T.O.O.S) live in de uitzending. Zij vertellen alles over hun vereniging, bezieling en de stap om deze heerlijke hobby uit te oefenen. Verder In Nederland zijn een op de tien mensen mantelzorger. Een mantelzorger is iemand die uit liefde of persoonlijke betrokkenheid altijd klaar staat voor een ander. Die an der kan een chronisch ziek of gehandicapt persoon zijn, een hulpbehoevende partner, ouder, kind, een ander fa milielid, vriend of kennis. Op 10 november worden alle mantelzorgers in het zonnetje gezet tijdens de landelijke Dag van de Mantelzorger. Ook Waddinxveen doet daar aan mee. Pleegzorg Horizon onderkent deze valkuil, „De selectie van aspirant-pleegouders is dan ook streng" stelt Carla Beerlink. „In het voorbereidingstraject wordt heel goed naar de motieven ge keken. Het is niet zo dat iedereen die zich bij ons aanmeldt om pleegouder te worden, dat ook inderdaad wordt. Mensen kun nen zich bedenken en wij kun nen ook 'neen' zeggen." Horizon heeft voldoende pleeg ouders voor de crisisopvang, maar niet voor de langdurige plaatsingen. „Als een pleegkind bij ons op de wachtlijst staat, dan is het al in een crisispleeggezin", benadrukt Beerlink. „Afhanke lijk van de situatie kan het wel gebeuren dat het verblijf op de crisisplek langer duurt dan de toegestane vier weken en uit loopt naar bijvoorbeeld een half jaar." Hoewel er landelijk in de afge lopen jaren wervingsacties zijn gehouden, heeft Horizon zich op dit terrein niet nadrukkelijk la ten gelden. „Wij hebben vooral meegelift op de landelijke acties en dat leverde voldoende aan meldingen op om de voorberei- dingscursussen vol te krijgen. Vanaf 2009 werven we gericht in de regio." Het lijkt vreemd dat mensen wel de weg weten te vinden om zich aan te melden voor een adop tiekind, maar niet op het idee komen dat een pleegkind ook welkom kan zijn in hun gezin. Vanuit haar brede ervaring zegt Hanneke Driedonks: „De beeld- vorming.van pleegzorg is veelal niet goed: Er zijn bijvoorbeeld langdurige plaatsingen, maar ook kortdurende,. Pleegouders voor alleen af en toe een weekend of de vakantie zijn ook welkom en hetzelfde geldt voor de opvang van een crisissituatie. Er zijn ge woon heel veel mogelijkheden en dat is niet algemeen bekend." Op initiatief van de Nederlandse Vereniging van Pleeggezinnen (NVP) voert Sire op dit moment een campagne om het 'werk' van pleegouders onder de aandacht te brengen en hen een compli ment te maken. Driedonks en Beerlink zijn er blij mee: „Het komt de bekendheid van pleeg zorg ten goede." Voor meer informatie zie www. horizon-jeugdzorg.nl, www. pleegzorg.nl en www.pleegou- derszijnbijzondernodig.nl. De overeenkomst tussen pleeg ouders en adoptiefouders is dat zij zich inzetten voor het kind van een ander. Een van de verschillen is dat pleegzorg in principe altijd tijdelijk is, terwijl adoptiefouders blijvend een gezin willen vor men. Wie voorheen pleegouder wilde worden en adoptief was ingesteld maakte een grote kans om niet door de selectieproce- maken zijn." Carla Beerlink vult dure heen te komen. Sinds jaar aan: „De tijden zijn veranderd, en dag is er een tekort aan pleeg- We leggen er nu minder de na- ouders en een wachtlijst voor druk op dat aspirant-pleegouders pleegkinderen, terwijl er ook een niet adoptief zijn ingesteld." Verschillen M"tU TG n O D RTW cente brandweeruitrukken ver- nemen. Heeft u een interessant in deze uitzending de nieuwe onderwerp, of wilt u meepraten cd van Jolanda en een kort in terview met deze zangeres. Na 21.00 uur de plaat die staat en de wekelijkse mening van Henk Bres. Ook kunt u de re- wachtlijst is voor aspirant adop tiefouders. Twee jaar geleden is voor de eerste keer de proef- Dat de verschillen tussen pleeg- ballon opgelaten om deze twee lijsten in elkaar te schuiven. Op 1 mëi 2008 heeft een commissie ken. Wié een kind adopteert moet eerst een fors bedrag neertellen en aan zoiets wordt een zekere status ontleend. Voor het adoptie kind ontvangen de ouders alleen „In de afgelopen jaren hebben kinderbijslag en moeten zij alle de pleegzorg- en adoptiewereld kosten zelf betalen. Pleegouders elkaar steeds beter weten te vin- krijgen een tegemoetkoming in den", is de ervaring van Hanneke de kosten die zij voor hun pleeg- Driedonks. Als coördinator van kinderen maken en van menige het Adoptieteam van Horizon is pleegouder is gezegd dat hij het zij nauw betrokken bij de hulp voor het geld deed. die Horizon biedt aan adoptie- Voor de meeste ouders die een gezinnen, waarbij gebruik wordt gezin willen stichten is het krij gen van een eigen kind de groot ste wens. Als dit niet haalbaar gekeken hoe ouders worden voor- blijkt is adoptie een tweede keus bereid op de komst van een kind, en wanneer de switch wordt ge- Of het nu gaat om een pleegkind maakt naar pleegzorg zou dit of een adoptiekind, in beide situ- zelfs de derde keus genoemd er bijvoorbeeld sprake kunnen worden. Als het pleeg- hechtingsproblematiek. kind niet aan de verwachtingen voldoet, is voor alle betrokke nen de teleurstelling erg groot. ALPHEN - „Onder de aspirant adoptiefouders zijn ongetwij feld veel prima pleegouders te vinden", zegt Carla Beerlink. Zij is coördinator 'instroom' van Horizon-Pleegzorg. „Ik sta positief tegenover het idee om mensen die zich aanmel den voor adoptie te wijzen op de mogelijkheden van pleeg zorg." WADDINXVEEN nspi Boordevol SHOEBY heeft een verwendag georgani seerd speciaal voor de mantelzor gen Behalve de gemeente Waddinx- veen, doet ook de gemeente Gouda en Reeuwijk mee. De dag staat in het teken van ontspanning en ont moeting. Bent u mantelzorgen, dan bent u van harte welkom! Kent u een mantelzorgen? Attendeer hem of haar dan op deze speciale dag. ten die nergens te verhalen zijn. Er zijn weinig mogelijkheden om de zorg tijdelijk over te dragen. Zolang de draaglast en de draag kracht met elkaar in balans zijn, geeft mantelzorg geen proble men en kan het juist bijdragen aan het gevoel van “geluk”. Maar als de belasting te zwaar wordt, kunt u als mantelzorger uw taak niet goed meer uitoefenen. Dan kunt u zelf in de problemen ko men. Dan is het tijd om onder steuning te vragen. vorm van een mantelzorgvervan- ger of recreatieve en ontspan- ningsactiviteiten voor zowel de mantelzorger als de hulpvrager; Gastgezinnen en oppascentrale voor kinderen met een beper king; Ondersteuning aan naasten en familie van GGZ-cliënten;' Ondersteuning aan naasten en familie van mensen met een be perking. Waar kan ik terecht? De gemeente Waddinxveen vindt mantelzorg erg belangrijk. Om te voorkomen dat de belasting te zwaar wordt kunt u ondersteu ning krijgen. De medewerkers van het Zorgloket helpen graag om de ondersteuning te vinden die het best bij u past. Daarvoor kunt u contact opnemen met het Zorgloket van de gemeente. Als u naar het zorgloket toegaat als mantelzorger en zich daar bekend maakt als mantelzorger ontvangt u iets fanTAStischl. Een tas met een prachtig handboek over mantelzorg waarin u vele tips vindt. Er zit meer in de tas maar dat ziet u als u de tas ont vangt. Ervaringen Als mantelzorger kunt u het van zelfsprekend vinden om voor uw naaste te zorgen. Daarbij kunt u allerlei knelpunten ervaren: De zorg is vaak moeilijk te combine ren met een betaalde baan. Man telzorgers maken veel extra kos- Wat is mantelzorg? Mantelzorg is het langdurig en onbetaald zorgen voor iemand. Mantelzorg is die zorg die gebo den wordt door een familielid of door iemand met wie je al een persoonlijke relatie hebt. Mantel- zorgers zijn geen professionele hulpverleners, maar geven zorg omdat zij een persoonlijke band hebben met diegene voor wie ze zorgen. Dankzij mantelzorg kun nen mensen langer zelfstandig wonen. Vaak is een hulpbehoe vende langer dan drie maanden afhankelijk van een mantelzor ger. Meestal is het een periode van jaren. De openingstijden van het Zorg loket zijn: Maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 1 2.30 uur. Donderdagavond uitsluitend op afspraak. U kunt ons bereiken op telefoon nummer 0182-624 767, of per mail via zorgloket@waddinx- veen.nl een presentatie voor werkende mantelzorgers en werkgevers. Ook is er de mogelijkheid voor discus sies en het uitwisselen van ideeën. Voor een maaltijd wordt gezorgd. Mantelzorgers worden van harte uitgenodigd om aan het dag- of avondprogramma deel te nemen. Het is in het wijkcentrum de Toren, Middenmolenplein 104 in Gouda. Mantelzorgers kunnen zich aan melden bij Informele Zorg Midden Holland, telefoon 0182 - 547920, e-mail: info@informelezorg.nl Op de website www.informelezorg.nl staat het volledige programma. Welke ondersteuning is er? Informatie, advies en voorlich ting, bijvoorbeeld over een ziek tebeeld of de wettelijke mogelijk heden om werk en mantelzorg te combineren; Emotionele ondersteuning, bij voorbeeld door lotgenotencon tact of gesprekken (zowel een- op-een als telefonisch); Praktische ondersteuning in de Veel mantelzorgers combineren hun zorgtaken met andere bezig heden zoals zorg voor het eigen gezin of een baan. Dag in dag uit zorgen voor een ander doe je vaak met liefde maar kan je soms even boven het hoofd groeien. Daarom worden de mantelzorgers maan dag 10 november in het zonnetje gezet tijdens de landelijke dag van de Mantelzorg. Het thema dit jaar is: “De zorg voor een ander is top sport". Informele Zorg Midden Holland 10.00 - 15.00 uur zijn er tal van activiteiten, zoals kerstkaarten ma ken, jeu de boules en bingo. Om heerlijk te ontspannen is er ook een handmassage, voetzonereflex- massage en stoelmassage. Ook is er volop gelegenheid vragen te stellen en andere mantelzorgers te ontmoeten. Na de lunch zijn er workshops stemexpressie en Nor dic walking. Voor een aantal activi teiten moet men zich inschrijven. Tijdens het avondprogramma staat de werkende mantelzorger centraal. Dit programma start om 16.00 uur en biedt tot 19.30 uur een afwisselend programma met Programma De verwendag is opgedeeld in een dag- en avondprogramma. Van ontwikkeling 1) 'y7' A

Weekblad voor Waddinxveen | 2008 | | pagina 5