Contouren vernieuwde Gouweknoop in beeld Voorontwerp bestemmingsplan gereed Kom naar Het Trefpunt in Waddinxveen en luister naar de plannen RZG ZUIDPLAS Het voorontwerp bestemmingsplan voor de Gouweknoop is gereed. Het plan toont in grote lijnen de ontwikkelingen in dit deelgebied van de Zuidplaspolder. Een aanpassing van het gebied, met een verschuiving 24 november 2008 worden de plannen aan belangstellenden toegelicht. Hierbij een impressie. Achtergrond Moordrecht Onderdelen van het ISP zijn het realiseren van natuurgebieden, water, infrastructuur, bedrijventerreinen, glastuinbouw en woningbouw. De veranderingen vinden plaats tussen 2010 en 2030. Voor elk deelgebied is nu een voorontwerp bestemmingsplan gemaakt dat de contouren schetst van de vernieuwde Zuidplaspolder. Het Intergemeentelijk Structuur Plan (ISP) voor de Zuidplaspolder beschrijft de herinrichting van het gebied nadat de betrokken gemeenteraden en de Provinciale Staten van Zuid-Holland de Interregionale Structuurvisie, binnen de driehoek Rotterdam, Zoetermeer en Gouda hadden vastgesteld. Binnen dit gebied van het ISP vallen de gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel, Zevenhuizen, Moerkapelle, Waddinxveen, Gouda en Moordrecht. Aanvang 19.30 uur. Start 20.00 uur. Adres: Zalencentrum Het Trefpunt, Stationsstraat 18,2741 HS Waddinxveen. Haal er ook de informatieve folders over de Gouweknoop en de andere plangebieden op. vindt in een informatieve bijeenkomst plaats waar de beleidmakers betrokkenen op de hoogte brengen van de voorgenomen plannen. Wilt u weten wat er gaat veranderen in uw directe omgeving? Kom dan en geef uw mening. Wat vindt u van het plan? U hunt nu reageren! Het voorontwerp bestemmingsplan voor de Gouweknoop is gereed. Het plan schetst in grove lijnen de voorgenomen ontwikkelingen in ons woon- en werkgebied. U kunt het plan vier weken lang, vanaf 6 november 2008 inzien bij uw gemeente. Graag horen wij van betrokkenen in het plangebied wat zij van deze plannen vinden. Wij nodigen u uit om naar de informatiebijeenkomst te komen, de plannen toegelicht te krijgen en te reageren. Middelweg behouden Met de verandering van het gebied moeten op sommige locaties agrarische bedrijven plaatsmaken voor nieuwe ontwikkelingen. De Middelweg wordt echter behouden en versterkt tot een fraai groen lint waaraan het prachtig wonen is. Het lint staat symbool voor het polderkarakter van de Zuidplas en draagt ook bij aan een ruimtelijke overgang tussen de Gouweknoop en het nieuwe landschap in Restveen en Groene Waterparel, en in de Rode Waterparel. H R Geringe bedrijvigheid slechts een gering aantal nieuwe bedrijven zal zich tot 2020 in de Gouweknoop vestigen. Greving: "Dat levert wel iets meer werkgelegenheid op, maar voor intensieve bedrijvigheid komt de Gouweknoop niet primair in beeld. In het westen en in het noorden van de Zuidplaspolder verrijzen immers al verschillende nieuwe bedrijventerreinen. "Daarom komt er naar verwachting tot 2020 maar een beperkt aantal nieuwe bedrijven in de Gouweknoop." Hoe de bedrijvigheid er ook gaat uitzien, de plannenmakers willen in elk geval de uitstraling van een 'dozengebied' voorkomen. Kwaliteit staat ook bij dit terrein voorop. Ook het aanbod aan voorzieningen blijft bescheiden. Met slechts 950 woningen, kan er gebruik worden gemaakt van dagelijkse voorzieningen in de directe omgeving. Wel wórden er mogelijkheden onderzocht voor bijvoorbeeld grootschalige detailhandel, hotel- of congresfaciliteiten. Initiatieven als deze worden nog nader bekeken." WADDINXVEEN naar een verstedelijkt karakter. Op de informatieavond Van Kom naar de informatieavond 24 november 2008 Zalencentrum Het Trefpunt te Waddinxveen driehoek V1 gemeentea hoeverre er behoefte is aan meer woningen of aan andere, nieuwe woonmilieus. De komst van nieuwe bewoners, naast de nieuwbouwwijk Westergouwe die al in ontwikkeling is, maakt het steeds beter mogelijk dat er een nieuwe halte komt op het snijpunt van de huidige drie spoorlijnen. moet voor de korte afstand een uitstekend alternatief worden voor de auto." Ook de Middelweg krijgt volgens de projectcoördinator van de Gouweknoop een groener uiterlijk en een meer ontspannen karakter. "Zo'n honderd meter oostelijk van dit lint komt een nieuwe weg die vooral voor de ontsluiting van de stedelijke ontwikkelingen binnen de Gouweknoop gaat zorgen." RELATIEF GROEN Met de nieuwe infrastructuur verdwijnt het open karakter van de polder in de Gouweknoop. Maar groen blijft een belangrijk gegeven. Waar mensen wonen, is recreatie immers een van de vitale levensbehoeftes. De Gouweknoop wordt omgeven door landschapsparken, waaronder het Weegje en straks de Waterparels, de Ringvaart en het Moordrechtse veld. Het Boogpark - van noord naar zuid - verbindt omvangrijke natuurgebieden als het Bentwoud en de Krimpenerwaard. Maar ook de nieuwe Vredenburghzone, het groengebied dat in Zuidplas Noord wordt gerealiseerd. "Een landelijk fietspad voert door deze nieuwe, groene zone en verbindt de Hollandse IJssel met het Bentwoud", zegt Greving. "Verder komen er routes voor langzaam verkeer, die bedoeld zijn voor recreanten en voor mensen op weg naar hun werk of terug naar huis. Dit fietsnetwerk een vaarroute gepland door de Gouweknoop. "Je moet straks met bijvoorbeeld een kano door het gebied kunnen peddelen", zegt Greving. "En vanuit de Gouweknoop ook naar andere deelgebieden binnen de Zuidplaspolder. Van het waterrijk wonen in de Rode Waterparel, via de Nieuwerkerker Dwarstocht en de 5e Tocht naar de toekomstige sluis bij Westergouwe. Vanaf daar is de Ringvaart weer bereikbaar." Betere ONTSLUITING Maar een van de belangrijkste aanpassingen in de Gouweknoop betreft toch de infrastructuur. De verlegging van de provinciale weg N456, bekend als de nieuwe Moordrechtboog, verbindt de A12 en de A20 en zorgt voor een efficiënte ontsluiting van het gebied. De nieuwe weg wordt deels verhoogd aangelegd, zodat lokale wegen en fietspaden, maar ook groen en water de Moordrechtboog ongelijkvloers kruisen. Verder zijn nieuwe fietsroutes en autoroutes gepland, om bijvoorbeeld ook de nieuwe woon- en werkgebieden goed te kunnen bereiken. gemeente gouda KWALITEIT VOOROP De Gouweknoop ligt in de zuidoosthoek van de Zuidplaspolder en betreft grotendeels het grondgebied van Moordrecht en voor een klein deel Waddinxveen. De plannen betreffen een periode van twintig jaar. Tot 2020 wordt een startprogramma voor woningbouw gerealiseerd. In 2015 moet de Moordrechtboog gereed zijn. "Bij al deze zaken staat kwaliteit voorop. Er zijn veel partijen betrokken bij de ontwikkeling van de Zuidplaspolder in het algemeen en de Gouweknoop in het bijzonder", zegt Eric Greving, projectleider Gouweknoop vanuit de gemeente Moordrecht. "Denk aan de gemeenten, de provincie, bouwondernemingen, waterschap en milieuorganisaties, om er maar enkele te noemen. Al die partijen zijn met elkaar overeengekomen om samen de kwaliteit van het gebied te waarborgen. De afspraken gelden als een soort leidraad als straks de schep echt in de grond wordt gestoken." Peddelen in nieuw water Tussen oost en west komt de Nieuwerkerker Dwarstocht. Een doorgaande fietsroute leidt langs deze nieuwe waterverbinding die ook overtollig water moet kunnen bergen. Naast grote tochten en waterpartijen geven de planologen ruime aandacht aan een fijnmazig netwerk van slootjes. Op die manier ontstaat een variatie in het waterlandschap. Ook is COMPACTE BOUW Een goed wegennet op nationaal, regionaal en lokaal niveau maakt de Gouweknoop bereikbaar en daarmee aantrekkelijk. Maar het stelt ook voorwaarden aan de wijze waarop je invulling geeft aan het gebied. "De leefbaarheid hangt immers nauw samen met de manier waarop je aan de verschillende functies invulling geeft", zegt Greving. Er komen in het westen 650 woningen met compacte bouw als karakter. Omdat die de afronding vormen van het bijzondere en landelijke woonmilieu in de Rode Waterparel, worden de woningen hier nog omgeven door water en groen. In het oosten van het plangebied komt hoogbouw: de resterende 300 woningen. Die kijken uit op de natuur van Het Weegje. Jaarlijks bekijken onderzoekers in GEMEENTE Nog even en dan start ook de ontwikkeling van de Gouweknoop, voor een goede bereikbaarheid van de Zuidplas. De Moordrechtboog wordt in de Gouweknoop de belangrijkste verbindingsweg tussen de A20 en de A12. De deels verhoogde weg moet de huidige provinciale wegen ontlasten en voor een betere doorstroming zorgen. Elders in het gebied worden tot 2020 vooralsnog 950 woningen gerealiseerd, een groot deel omgeven door water en groen. Deze plannen staan vermeld in het voorontwerp bestemmingsplan, dat onlangs werd uitgebracht. Wie interesse heeft, kan naar een informatieve bijeenkomst komen, waar de voorgenomen ontwikkelingen worden toegelicht (zie kader). Bezoekers krijgen dan ook te horen hoe en tot welke datum zij hun visie op die plannen kenbaar kunnen maken. o e I 3 e

Weekblad voor Waddinxveen | 2008 | | pagina 11