Brede School viert eerste lustrum Waterschapskandidaten folderen in Zevenhuizen Zorgvuldigheid is het sleutelwoord Waterschap? Wat is dat? Waddinxveen in de steigers Volleybalsters GTI-Nesselande krijgen geen loon naar werken kü Hl!! Weekblad voor Waddinxveen De eerste contouren van de Verlegde Dreef worden zichtbaar. Op het fietspad aan de Juliana van Stolberglaan kan al gefietst worden. Kunst en cultuur Geen ontvangen? ZEVENHUIZEN - Het was win- 17-25, 28-26, 23-25 en 13-15) ver- selande in de vierde set het heft in New Orleans te overtuigen hun stem uit te brengen voor de waterschapsver- kiezingen die zowel op TV als Theo Heemskerk, lijsttrekker voor het CDA, weet het goed te verwoorden: „Wij staan er niet of vele vrijwilligers die het streven daadwerkelijk ondersteunen. Zonder hen zou het onmogelijk zijn dit initiatief, ooit vanuit de gemeente gestart, te realiseren. gezien. Ongetwijfeld zal dat ook tijdens het symposium aan de orde worden gesteld. Zo heeft de organisatie, die in handen is van de Stichting Vonk samen met de Brede School, zich weten te met de provincie en Rijkswater staat is daarbij een voorwaarde, maar Wat doet het Waterschap? Het Waterschap moet garan deren dat er voldoende zuiver 6- 19 5-18 Be Fair in de tweede plaats vast. Programma komend weekend: Dames: Altemo - GTI-Nesselan- de; Kalinko 2 - Be Fair; Heren: Be Fair - Sovicos 3, Waddinxveen, sporthal Groenswaard, zaterdag 16.30 uur. Waarom stemmen? Waarom niet? Daar waar u als burger invloed kunt uitoefenen op de overheid, kunt u die moge- Bel 0900-1010107 Welk Waterschap? Waddinxveen bevindt zich in de unieke situatie dat de grens van twee Waterschappen dwars door de gemeente loopt. Deze grens begint in het westen bij Waarop stemmen? Het Weekblad geeft geen stemad vies. Daarvoor kunt u terecht op de website van uw waterschap. Wel willen we hier vermelden dat er ook Waddinxveners mee doen met deze verkiezingen. Voor het Hoogheemraadschap Schieland en Krimpenerwaard zijn dit: me vrouw Wientjes (VVD), de heer Riethoff (CDA), de heer Water man (SGP) en de heer Van de Roest (ChristenUnie). Voor het Hoogheemraadschap Rijnland zijn dit: de heer Van den Berg (ChristenUnie/SGP), mevrouw Windrich (Lokaal Belang in Re gionale Samenwerking) en de heer Bos (idem). gekeerd. Be Fair had vervolgens de winst voor het grijpen, maar ging in de vierde set roemloos ten onder. „De vierde set was er een met een rouwrandje, maar in de tweede klasse B zijn we nog al tijd ongeslagen", was de positieve benadering van Ronald de Rooy. Ondanks het puntverlies houdt WADDINXVEEN - Heel veel projecten liggen er op het bordje van Waddinxveen. Vaak hebben ze een lange looptijd. Je ziet er nog weinig van maar ondertus sen gaat het er constant over in de politiek - met name vanwege het financiële aspect. Toch zit er echt wel beweging in, maar vaak achter de schermen en met kleine stapjes. Wie over de Kanaaldijk rijdt zal ongetwij feld gezien hebben dat er een grote hoeveelheid zand gestort is op het stukje grond naast de weg. Hier wordt gewerkt aan de Verlegde Dreef - de weg die straks de functie van de huidi ge Dreef moet overnemen. Ook wordt hier een waterberging aangelegd ten behoeve van het Nieuwe Centrum. Ook op de Juliana van Stol berglaan wordt hard gewerkt. Niet iedereen zal weten dat dit fenomeen de oudste vorm van democratie is, daterend uit de 13e eeuw. Met een dijkgraaf aan lijkheid niet aan u voorbij laten gaan. Democratie werkt alleen als burgers hier ook serieus aan deelnemen. Los daarvan is er ook echt iets te kiezen. Er doen meerdere partijen mee met de Waterschapsverkiezingen die allemaal hun eigen prioriteiten hebben. Hoe gaan we om met de klimaat verandering? Of valt het wel mee met de voorspellingen? Hoe ver moeten de dijken worden ver hoogd? Hoe hoger hoe duurder, maar ook hoe veiliger. Wat doen we met overtollig regenwater? we wethouder Dorenda Gerts, Hans de Haas, directeur van basisschool De Kameleon, Hu go Slootjes, afgevaardigde van Wijk- en Buurtbeheer en Henk Nentjes, projectbegeleider van uit de gemeente. Wat is het? Het Waterschap is de oudste be stuursvorm in Nederland. Niet zo verwonderlijk in een land waar alles draait om water. Al in de 13e eeuw zagen de bewoners van dit lage land in dat je water alleen kunt beheren als je dat in samenwerking doet. Buurt- schapjes gingen regionaal sa menwerken om sterk te staan in de strijd tegen het water. Zonder duinen, waterkeringen, dijken, kanalen, sluizen en sloten zou de helft van Nederland onder water lopen. Waterschappen zijn democra tisch van opzet. Omdat iedere burger belang heeft bij goed wa terbeheer, heeft ook iedereen hier een stem in. Aan het hoofd van het Waterschap staat de Dijk graaf die net als een burgemees ter door het Rijk benoemd wordt. Alle andere bestuurders worden democratisch gekozen. de Kleikade, loopt via de Veen kade, Jan Dorrekenskade-west, Jan Dorrekenskade-oost richting de Zuidkade. In het zuiden van Waddinxveen beheert het Hoog heemraadschap Schieland en Krimpenerwaard het water. In het noorden van Waddinxveen doet Hoogheemraadschap Rijn land dit. De fietsers kunnen al over het fietspad, nu nog de rest van de weg in orde brengen. Medio december moet het klaar zijn zo vermelden de borden. Het project met de grootste im pact, de bouw van het nieuwe centrum, wil nog niet zo op gang komen. Op het oude Be Fair terrein, waar het centrum moet komen, werd voor de zomer hard gewerkt aan het verwijderen van de bestaande bebouwing, de doelpalen en het parkeerterreintje. Maar nu lijkt het werk al een tijdje stil te liggen. Wethouder Dijkster- huis kondigde op 12 juni aan dat spoedig gestart zou worden met de voorbelasting met zand op het terrein. „Het gaat nu echt beginnen, het is nu on omkeerbaar," zo zei hij. Maar sindsdien is er voor het oog het zich penerwaard. Dat vindt plaats in het City Informatiecentrum Rotterdam (Coolsingel 197), aan- WADDINXVEEN - De Brede School in de wijken Noord en Zuid besteden op woensdag 19 november aandacht aan hun vijfjarig bestaan. Dat gebeurt met een symposium voor genodigden in basisschool De Regenboog aan de Jacob Catslaan niet voldoende voor de setwinst. en dan bij De fans steunden Nesselande tot het laatste punt van de beslis sende set, maar dat gaf net niet de doorslag. Bij Dordrecht, de num mer drie van de tweede divisie C, kwam het tweede team van VC Nesselande van een koude ker mis thuis. De nummer zes van de kwam Esther van Berkel binnen je de lijnen en zij had een belangrijk aandeel in het 'kantelen' van de De Waddinxveners traden in Delft aan zonder Michael van wer- herstelde den prima vervangen door Tjerk Wijnstra en Peter Bruggenkamp Stand dames Promotieklas se A 1. Leython 2. Spanning 220 3. Koophuis/Be Fair 4. Novo 5. Sovicos 6. Castellum Drukwerk 6-18 7. Kratos '08 8. Velo 9. Visade Voorburg 3 10 Dosko 11 Kalinko 2 12 VollinGo 13 Punch 6- 18 7- 16 6-13 6- 9 5- 5 6- 4 5- 1 ties die zich bij de Brede School in een wijk betrokken voelen in een samenwerkingsverband. In een volstrekt willekeurige volg- daarmee is in orde zijn dat: peuterspeelzalen, buurtcentra, sportverenigingen, voor Wat zijn hun inkomsten? Voor de uitvoering van hun taken ontvangen Waterschappen geen geld van het Rijk of de provincie. Daarom heffen Waterschappen belastingen bij diegenen die be- drinkwater is en dat de bevol king beschermd wordt tegen watersnoodrampen. Concreet houdt dit in dat Waterschap pen drie kerntaken hebben: ze moeten inwoners beschermen tegen overstroming door zee en rivieren. Daarvoor beheren zij dijken, duinen en kaden. Daar naast moeten Waterschappen zorgen voor een goed waterpeil met behulp van gemalen. En tot slot zorgen Waterschappen voor de aanpak van watervervuiling door de inzet van waterzuive ringsinstallaties. lang hebben bij het werk van het Waterschap: de burgers en be drijven. Dit kunnen de volgende belastingen zijn: 1. Verontreini gingsheffing: elk huishouden betaalt deze belasting. 2. Inge zetenenomslag: deze belasting wordt per woonruimte geheven. 3. Omslag Gebouwd: u betaalt deze belasting als u eigenaar bent van een huis of een ander pand. 4. Omslag Ongebouwd: u betaalt deze belasting als u eigenaar bent van onbebouwde grond. 5. Precariobelasting: u be taalt deze belasting voor het heb ben van een brug, dam, steiger of ligplaats voor een boot. weinig gebeurd. Een woord voerder van de gemeente wijst op de zorgvuldigheid die wordt betracht bij de 'Ter inzage leg- gingen' van de verschillende fases en de daarop ingediende zienswijzen door omwonenden. Maar op de vraag waarom er vijf maanden na aankondiging van de wethouder nog steeds geen zandauto's gesignaleerd zijn op het oude Be Fair terrein, blijft de gemeente het antwoord schuldig. „Binnenkort wordt er gestart", weet de woordvoerder te melden. Op de themapagina in deze krant geeft de gemeente een uitgebreid toelichting op de te nemen stappen. 'Sinds maandag 10 november kan elke inwoner van Waddinxveen de werkzaamheden ook daadwer kelijk zien,' zo staat hier te le zen. Be Fair, rechts van het net; Angela Hunink valt aan tegen het tweemansblok van Novo. Aranka Hetyey (9), Christine Bos (11), Marit van der Louw (7), Inge Ganeff en Annemiek Grootendorst (1) wachten af of de smash een punt oplevert. Foto: Martin Sharrott WADDINXVEEN - Deze week valt bij iedere Nederlander een brief op de mat voor de water schapsverkiezingen. Tot 25 november hebt u de tijd uw stem schriftelijk uit te brengen. Maar wat is het Waterschap eigenlijk? En wat doen ze? Waarom zou u stemmen? Op het voormalige Be Fair terrein - de locatie voor het nieuwe centrum - lijkt nog niet veel te gebeuren. Foto's: Carina Bergman Het symposium kreeg het the ma mee 'Brede School Breed in de Wijk' en een paar woorden gezegd, waar het eigenlijk om gaat. Want wie de gemeente, instellingen zich vasthoudt aan het woord kinderopvang, jongerenopvang, 'School' heeft het doel en de op- welzijn ouderen, vluchtelingen- zet van Brede Scholen nog niet werk, bibliotheek, kunstzinnige begrepen. In een gesprek met vorming, woningbouwvereni- betrokkenen wordt al snel veel ging, politie, gehandicaptenzorg, duidelijk. Om de tafel treffen thuiszorg, het wijk- en buurtbe heer en natuurlijk de scholen in de wijk. Vrijwilligers Wethouder Gerts benadrukt hierbij dat de Brede School haar activiteiten niet zou kunnen ont- Gedreven door hun enthousias- wikkelen zonder de hulp van de me weten zij uit te leggen waar het wezenlijk om gaat, name lijk het inzetten en ondersteu nen van alle middelen die de leefbaarheid in een wijk bevor deren. Dat geldt nadrukkelijk Terugkijkend op de eerste vijf niet alleen voor kinderen. Ook jaar is er dankzij hen al veel voor hun ouders en de overige bereikt en kan de toekomst met bewoners van de wijken biedt vertrouwen tegemoet worden de Brede School verrassende ac tiviteiten. Dat kan variëren van een bood schappendienst en gym voor ouderen, tot taallessen en the- verzekeren van de medewerking mabijeenkomsten voor vrouwen van provinciale instellingen uit verschillende culturen of de als onder andere PJ Partners, organisatie van een gezamenlij- Kunstgebouw, Erfgoedhuis en ke lunch voor kinderen met hun de Stichting Kunstzinnige Vor- ouders. Ook het bevorderen van ming Rotterdam. de belangstelling voor kunst en Ons land telt op dit moment zo'n cultuur in alle denkbare vormen 450 Brede Scholen in evenveel speelt een zeer belangrijke rol in wijken. Naar de twee in Wad- het brede programma. Kortom dinxveen kan met trots en vol- alles wat het leefklimaat en de doening worden gekeken. Nog sociale samenhang in een wijk veel werk zal moeten worden kan bevorderen wordt door de verzet, maar beide Brede Scho- Brede School als onderwerp len hebben hun bestaansrecht aanvaard en gestimuleerd. Het inmiddels ruim bewezen. Ook wekt bewondering en zelfs enige dat zal tijdens het symposium verbazing wanneer men zich be- zeker opnieuw worden vastge- wust wordt van de vele instan- steld. Rooy terug. De spannende twee- naar de thuisploeg, vervolgens werden de rollen om- WADDINXVEEN - In een ware ranglijst kreeg klop met 4-0 (25- uit het tweede team. „Wij kenden welkom. Ook Radio Rijnmond thriller hebben de volleybalsters 16, 28-26, 25-20 en 25-11) en zakte Wijnstra als libero in onze eigen zal aandacht aan het debat be- van GTI-Nesselande de thuiswed- naar de negende plek. steden, waarmee de verkiezings- strijd tegen Pollux met 2- 3 (25-21, De heren van Koophuis/Be Fair tournee wordt afgesloten en het woord verder aan de kiezer zal zijn. JanPaul Woudstra, kandi- enig ongeloof, maar uiteindelijk prioriteiten af te wegen. toont hij zijn respect voor het Kandidaten hopen op een op werk dat hier door de diverse komstpercentage tussen de 30 derig en vrij koud op zaterdag 8 Hoogheemraadschappen wordt en 40%. Zij hebben allen hun november in Zevenhuizen. Voor verricht. Zelfs in Indonesië en na best gedaan om het belang van de kandidaten die verkiesbaar de ramp in New Orleans werd onze waterschappen waar moge- zijn voor het waterschap Schie- onze hulp ingeroepen om kennis lijk uit de dragen. Zo volgt er op land en de Krimpenerwaard en kunde te bieden ter voorko- zaterdag 15 november nog een geen enkele reden om thuis bij ming van nieuwe rampen." lijsttrekkers debat voor het wa de verwarming te blijven. Vanuit Heemskerk vervolgt: „Hier op terschap Schieland en de Krim- een open partytentje in de Dorps- het platteland is men straat, door het Waterschap be- beter bewust dan in de grote schikbaar gesteld, toonden zij steden. Laatst nog zei een voor- zich graag bereid om de kiezers bijganger dat hij woonde op de vang 13.30 uur. Wie de verschil- tiende etage van een apparte- lende standpunten van de poli- ment in Rotterdam. Voordat ik tieke partijen wil horen is daar natte voeten krijg, zal het wel via de radio brede bekendheid even duren, maar hij vergat daar- zal aandacht aan het debat be- van GTI-Nesselande de thuiswed- naar de negende plek. ploeg, maar hij deed het prima hebben gekregen. bij de gevolgen van een over- steden, waarmee de verkiezings- strijd tegen Pollux met 2- 3 (25-21, De heren van Koophuis/Be Fair als spelverdeler. Met goed ge- Van 13 tot 25 november krijgt stroming die ook hem zouden tournee wordt afgesloten en het 17-25, 28-26, 23-25 en 13-15) ver- hielden een slecht gevoel over aan concentreerd spel haalden we de iedere burger boven de 18 jaar treffen. Gélukkig kon ik hem dat woord verder aan de kiezer zal loren. Bij de ploeg uit Oldenzaal de vierde set van hun uitwedstrijd eerste setwinst binnen", keek De die gelegenheid.. Men kreeg duidelijk maken." zijn. JanPaul Woudstra, kandi- was Karin Vermeulen een oude tegen Delta 3, die in een 2-2 (20-25, daarvoor een stembiljet thuisge- Met zijn 14 jaar ervaring in het daat voor de Partij van de Arbeid bekende van het thuispubliek. De 25-23, 2J-25 en 25-12) gelijk spel de set ging stuurd, waarop een keuze kan Hoogheemraadschap Schieland beijvert zich die zaterdagmiddag middenaanvalsters speelde jaren- eindigde. Een eerlijke aanvoer- worden aangekruist. Simpel en en de Krimpenerwaard toont in Zevenhuizen ook met het uit- lang voor Nesselande. der Ronald de Rooy: „Wij hadden eenvoudig daarna op de post Heemskerk zich graag bereid wat dragen van de standpunten van De thuisploeg startte voortvarend onze krachten niet goed verdeeld doen, want niemand hoeft dit- meer te vertellen over de ach- zijn partij. en had in Eva Heerschap een veel en bakten er weinig meer van." maal in de rij te staan bij een tergrond van de waterschappen. Op de vraag naar zijn motivatie scorende aanvalster. Pollux liet stemlokaal, zoals we dat kort geleden nog in Amerika op de beeldbuis hebben kunnen zien. Eigenlijk wordt de grote bete- van de standpunten van meer te vertellen over de ach- zijn partij, tergrond van de waterschappen. Op de vraag naar zijn motivatie voor de kandidaatstelling volgt in de tweede set zien dat het in een eerlijk antwoord: „Wat ik het de A-league niet toevallig op de Maaren en Theo van Eijk. Zij mooie vind van de waterschap- tweede plek stond en het pen is dat je bezig bent met lange zich knap. Bij 4-8 in de derde set kenis van de waterschappen in hoofd, die is te vergelijken met de termijn denken. Dat betekent dat ons land nog altijd flink onder- burgemeester in een gemeente, je dus ook bezig bent voor schat. Vrijwel niemand realiseert hebben de hoogheemraden de rol kinderen en kleinkinderen. Wer- zich bij een blauwe lucht en een van wethouders die op hun beurt ken aan een duurzame en veilige set. Met een blok zorgde mid- warm zonnetje dat we Jiier met verantwoording afleggen aan het toekomst. Dat heeft mij er toe denspeelster Lizzy Koole van het zijn allen zo'n zes tot zeven me- bestuur van 30 leden dat nu geko- gebracht om mij voor het eerst beslissende punt. Tot 7-2 had Nes ter onder de zeespiegel werken, zen wordt. Nauwe samenwerking kandidaat te stellen." Door de wonen en recreëren. met de provincie en Rijkswater- eeuwen heen was en is water handen, maar de voorsprong was onze vriend en onze vijand. Het het hoogheemraadschap is goed om daar zo nu voert de besluiten uit. Sinds kort stil te staan. Zeker op dit moment heeft het waterschap ook de zorg waarop iedereen de kans krijgt over het grondwaterpeil overge- zijn stem uit te brengen voor een nauwelijks bij stil, maar vertel het nomen van de provincie. Met een nieuw waterschapsbestuur. Ge- eens aan een buitenlander die totale begroting van 70 miljoen is hoopt mag worden dat velen van Hier op bezoek is. Je ziet dan de het belangrijk om zorgvuldig te hun democratisch recht gebruik verbazing op zijn gezicht, zelfs werk te gaan en even zorgvuldig zullen maken. PAGINA 17 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 12 NOVEMBER 2008 Door Fred Spoor Door Fred Spoor i 6- 27 7- 22 5- 20 (10 cent p.m.)

Weekblad voor Waddinxveen | 2008 | | pagina 17