Waar komt het geld aan uit? waar geven we het vandaan, Tarieven per 1 januari 2009 Kijk en vergelijk G M E E N E T E Pagina 5 Woensdag 19 november 2008 Nieuw beleid Sober en sluitend Grote projecten Baten 2009 Gemiddelde jaarlasten Lasten 2009 Gemiddelde jaarlasten Meet per soonshiiishouden Totale belastingdruk bij: 1.J www.waddinxveen.nl 4 T De gemeente geeft veel geld uit aan de alledaagse dingen binnen onze ge meente. Zoals voor onderwijs en sociale uitkeringen. Maar ook subsidies aan de bibliotheek, Stichting Vonk en het zwembad. Zie ook nevenstaand figuur. Er komt ook geld binnen. Een groot deel komt van het rijk, een betrekkelijk klein deel wordt opgebracht door de OZB en andere belastingen. De afvalstoffenheffing De afvalstoffenheffing ging sinds 2008 tijdelijk omlaag met 60,- per huishouden, aflopend naar 20,- in 2010. In 2009 bedraagt de korting veertig euro. Waddinxveners met een minimum inkomen kunnen via het minimabeleid verschillende tegemoetkomingen aanvragen, zoals het kwijtschelden van de afvalstoffenheffing en de hondenbelasting. Rioolheffing Inwoners van Waddinxveen betalen met ingang van 2009 elf euro meer rioolheffing. De stijging hangt samen met de nieuwe wet Gemeentelijke Watertaken. Door die wet heeft de gemeente sinds 2008 meer verplichte taken gekregen. Namelijk een zorgplicht voor gezond water in slo ten en voor goed beheerd grondwater. Met de nieuwe programmabegroting 2009-2012 zijn ook de nieuwe belastingtarieven vastgesteld. OZB Vorig jaar hebben we de inwoners een bijdrage gevraagd in de vorm van een verhoging van de OZB, met 20% in 2008 en een extra 10% in 2009. Daar komt de inflatiecorrectie bovenop. Voor een gemiddelde woning van 225 duizend euro is dat ongeveer dertig euro per jaar extra. Colofon Dit is een uitgave van de Gemeente Waddinxveen. Meer informatie: Stafafdeling Ondersteuning. Cluster Communicatie. Telefoon 0182 624 624 300 -I ■250 - 200 - 150 - 100 - 50 - 0 - Ter vergelijking treft u hieronder een overzicht met de kosten van 2008 van de omliggende gemeenten. 300 -] 250 - 200 - 150 - 100 - 50 - 0 - Gemeente Reeuwijk Boskoop Moordrecht Gouda Bodegraven Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen Nieuwerkerk a/d IJssel Gemiddelde Waarde woning 225.000 894,25 863,75 829,30 774,30 771,45 756,70 660,54 548,33 762,33 Afvalstoffenheffing 2008 Afvalstoffenheffing 2009 Rioolrecht 2008 Rioolheffing 2009 OZB eigenaren 2008 OZB eigenaren 2009 Afvalstoffenheffing 2008 Afvalstoffenheffing 2009 Rioolrecht 2008 Rioolheffing 2009 OZB eigenaren 2008 OZB eigenaren 2009 WADDINXVEEN Begroting 2009-2012 Bedragen x 1000,- Eenpersoonshuishouden Bedragen x 1000,- s we ervoor doen? Wat gaan geren, ouderen en mantelzorgers Bron: Provincie Zuid-Holland bestrijding. zijn van de bijstand. mi/n, r. y. uet Boordevol ontwikkeling ii irïi Afgelopen week is de begroting behandeld in de gemeenteraad. In de programmabegroting geeft de gemeente aan wat er de komende jaren bereikt gaat worden, hoe dat moet gebeuren en hoeveel geld dat gaat kosten. Het is als het ware het huishoudboekje van de gemeente. Net als bij een gewoon huishouden is het soms behoorlijk puzzelen. De programmabegroting voor 2009- 2012 is sober en sluitend. Voorop staat De gemeentelijke financiën gezond .maken, dat heeft de volle aandacht. De gemeente geeft daarom weinig ruimte aan nieuw beleid, behalve als het wette- Leefbare Wijken: De gemeente heeft een zwaar accent ge legd op het bevorderen van de sociale samenhang, de veiligheid en de kwaliteit van de openbare ruimte binnen de Wad- dinxveense wijken/buurten. Om daar inhoud aan te geven zijn in 2008 vier wijkplatforms geïnstalleerd. Bewoners willen we stimuleren tot het nemen van initiatieven om de sociale verbonden heid in hun wijk/buurt te versterken. En we willen bewoners in de wijk/buurt via de wijkplatforms stimuleren initiatieven te nemen om de leefomgeving te verbe teren. Hieronder leest u in het korte waar de gemeente de komende jaren aan werkt. dat de gemeente zich verder wil blijven ontwikkelen, zodat Waddinxveen ook in de toekomst mooi en aantrekkelijk blijft voor alle inwoners. Daarom voert de gemeente de strategische keuzes ‘uit in het kader van het collegepro gramma “Waddinxveen in de steigers”. Deze keuzes zijn de verplaatsing van de bibliotheek, vernieuwing van zwem bad de Sniep, het centraal voetbalpark en de voorzieningen in de toekomstige wijk Triangel. Inmiddels is al veel gedaan: het nieuwe voetbalpark ’t-Suyt en het tennispark van digitale gemeentelijke producten verder worden uitgebreid. op starters en senioren. De realisering van de nieuwe woonwijk Triangel heeft daarom een hoge prioriteit. De plan ning is dat in 2010 wordt gestart met de bouw. 1. Maatschappij (8.562) 0 2. Economie en bedrijven (82) s3. Fysieke omgeving (7.104) 04. Bestuur (0) 5. Grondbedrijf en grote projecten (50.192) a6. Algemene dekkingsmiddelen (29.199) De Gouwe Smash. Ook de realisatie van het nieuw Centrum vordert gestaag en voor de nieuwe wijk Triangel wil de ge meente onverminderd vasthouden aan haar ambitie een duurzame, mooie, groene wijk te maken. Belangrijk hierbij is dat de grote projec ten geen invloed hebben op de meer jarenbegroting, omdat deze projecten per saldo zichzelf bedruipen. Verkeer en bereikbaarheid: We willen een goede bereikbaarheid van Waddinxveen voor iedereen. We willen ook een verkeersveilig Waddinxveen met prioriteit voor fietsers en voetgangers. Daarom pakken we o.a. de verkeerssitu atie op de Kerkweg-oost en de hefbrug aan, om de veiligheid voor fietsers te vergroten. En werken we verder aan de verkeersvisie en het vrachtwagencircu- latiepian. Wat betreft de Westelijke Rand weg, is inzet van de gemeente gericht om deze weg verder zeker te stellen. Openbare ruimte en duurzaamheid: Wij werken aan een openbare ruimte die aantrekkelijk, veilig, heel en schoon is en lijk verplicht en/of onvermijdelijk is. En dat op zich is al behoorlijk veel. Zoals onder andere het Centrum voor Jeugd en Gezin, het Elektronisch Kind Dos sier, het bestrijden van vandalisme en graffiti, de kwaliteit van de brandweer zorg in regionaal verband en duurzame onkruidbestrijding. Een uitzondering is er voor het project Leefbare Wijken. Wij gaan graag in samenspraak met de vier wijkplatforms investeren in leefbaar heid van de woonmilieus. Hiervoor is 40.000 euro uitgetrokken. De gemeen te voert geen nieuwe bezuinigingen door. Wel wordt in 2011 de reclamebe- lasting ingevoerd. Jeugd: Een speerpunt van de gemeente is de jeugd en de jongeren. Zij moeten in een veilige en stimulerende omgeving kun nen opgroeien, zodat ze de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Jongeren die dreigen te ontsporen moeten weer op de rails zien te komen. Daarom willen wij blijven investeren in het Jeugd Preventie Team, Elektronisch Kind Dossier en het Centrum voor Jeugd en Gezin. Sociale samenhang en integratie: Hierbij kunt u denken aan onderlinge verbondenheid, een naturalisatiedag, te rugkerende evenementen en natuurlijk Stichting Vonk. Dit zijn elementen die hoog in het vaandel staan voor het be houd van een veilige en fijne gemeente om in op te groeien en in te wonen. Zorg en welzijn: Zowel instellingen als de gemeente le veren de komende jaren veel inspannin gen in het kader van de Wmo. Deze wet gaat over heel veel zaken, bijvoorbeeld over de leefbaarheid in de wijk, jeugd en gezin of de hulp in het huishouden. Het motto is: meedoen in de samenleving, voor iedereen. Niet iedereen kan dat en moet dan een beroep doen op zijn om geving. Als dat niet lukt, is de gemeente verantwoordelijk voor het geven van de nodige hulp. De gemeente legt het ac cent op drie speerpunten: jeugd en jon- Sociaal beleid: Nieuw in 2009 is de werkleerplicht voor jongeren tot 27 jaar. Jongeren onder de 27 jaar kunnen geen beroep meer doen op de bijstand, maar moeten werken, leren of een combinatie hiervan. Het doel van de werkleerplicht is jongeren betere kansen te bieden op een baan en te voorkomen dat jongeren afhankelijk Sportief Waddinxveen: Sport levert een belangrijke bijdrage aan het lichamelijke en geestelijk welzijn van de inwoners. Met ons sportbeleid willen we de deelname aan sport- en beweegactiviteiten voor alle geledingen van de bevolking toegankelijk houden. Dat doen we onder andere door mee te werken aan het sportproject Waddinx veen actief. Veiligheid: De Waddinxveense brandweer zal in 2010 aan een bepaald kwaliteitsniveau moeten voldoen en dat is het nog niet. De komende tijd gaat de gemeente daar in investeren. In dat kader wordt ook ge sproken over het al of niet regionaliseren van de brandweerzorg onder centrale regie van de Regionale Brandweer Hol lands Midden (RBHM). De gemeenteraad dient hierover binnenkort een bestuur lijke keuze te maken. Veder gaat de gemeente meer aandacht besteden aan oefenen en opleiden van de organisatie in het kader van rampen- Heeft u interesse in de volledige begroting, dan kunt u deze inzien bij de publieksbalie of downloaden op www.waddinxveen.nl. Handhaving: De gemeente houdt vast aan een hardere aanpak voor de bestrij ding van vandalisme en graffiti en een intensievere controle op de naleving van het alcoholverbod. 1Maatschappij (23.298) 0 2 Economie en bedrijven (187) 3. Fysieke omgeving (13.948) H 4. Bestuur (2.714) 5. Grondbedrijf en grote projecten (50.808) DB. Algemene dekkingsmiddelen (3.828) Disclamer: Overname van artikelen en afbeeldingen is in beginsel toegestaan mits hieraan vooraf toestemming van de gemeente is verkregen. Deze pagina is met grootst mogelijke zorgvuldigheid samengesteld. De gemeente is niet aansprakelijk voor fouten en/of omissies in deze pagina. Economie en werk: Er wordt geïnvesteerd in het onderne mersklimaat in Waddinxveen. Bedrijven moeten hier een duurzame ontwikke ling kunnen doormaken, want daardoor kunnen ze kwantitatief en kwalitatief voldoende werkgelegenheid bieden. Dus zorgen voor mooie bedrijfslocaties, gunstige ligging, goede bereikbaarheid. Een goed voorbeeld hiervan is de ont wikkeling van Coenecoop III. Samenwerking: In de komende jaren geven we meer inhoud en vorm aan de bestuurlijke samenwerking met Gouda. Ook zal ver der invulling worden gegeven aan de in 2008 reeds in gang gezette bestuurlijke samenwerking. Daarnaast willen we meer samenwerken en doelmatig inko pen (bijvoorbeeld stroom). Dienstverlening: Burgers en bedrijven verwachten dat de overheid steeds meer diensten en pro ducten digitaal aanbiedt. In navolging van 2008 zal ook in 2009 het aanbod Wonen en volkshuisvesting: De belangrijkste doelstelling van het volkshuisvestingsbeleid is het wegwer ken van de achterstanden in de woning productie voor alle doelgroepen. Daar bij richt de gemeente zich specifiek waar mensen zich vrij kunnen bewegen. Wij willen ook dat de milieubelasting verder wordt teruggedrongen en duur zame ontwikkeling wordt gestimuleerd. W«J(|4nxve»n

Weekblad voor Waddinxveen | 2008 | | pagina 5