I 'Op vakantie praten we niet over zaken' I Historicus waddinxveen overleden I Zo moeder, zo zoon en dochter In memoriam Kees Neven (1947-2009) r I I WADDINXVEEN ET ‘er- sgkr' i Door Bert J. Woudenberg De familie Van Dijken. LI Tekst: Ruud Groot Foto.-Riekelt Bezemer eisen. Tot voor zijn overlijden was hij met de Waddinxveners Hans Geel, oud-wethouder dr. Martin Kraaijestein en Bert Woudenberg inten sief betrokken bij het schrijven en samenstel len van een nieuw boek over Waddinxveen dat eind 2010 zou moeten uitkomen. Zijn werk als En jullie wilden altijd direct in het bedrijf Van vader? „Ik wilde eigenlijk in eerste instantie boer wor den”, zegt de 40 jarige Gert-Jan. Maar natuurlijk was ik vaak op de zaak en voor mij en voor mijn vrienden was er altijd wel een vakantiebaantje te vinden. Zo groeide de passie voor glas en zag ik nieuwe mogelijkheden.” Zijn zus de 37 jarige Ni colette volgde eerst een toeristische opleiding en had een hele andere toekomst voor ogen. „Er werd thuis altijd over de fabriek gesproken en ik wilde eigenlijk wat anders. Toch hielp ik regelma tig ook mee en zo groeide ook bij mij steeds meer de liefde voor het bedrijf” Wanneer hebben jullie het bedrijf overgenomen? „In 2007 hebben Gert-Jan en ik het bedrijf overge nomen. Ik houd me voornamelijk bezig met de inkoop en samen met de bedrijfsleiding ook de in terne organisatie en Gert-jan doet meer de ont wikkeling, advies en innovatie”, aldus Nicolette. het glasmateriaal kunnen worden getrokken. We hebben hiermee een wereldprimeur en op beur zen in binnen- en buitenland heeft men hier heel veel belangstelling voor getoond.” Naam bedrijf; Van Dijken Glas BV. Eigenaar: Gert-jan van Dijken en Nicolette Lustig-van Dijken Adres: Coenecoop 67 Verkoopt/ma.ikt/levert: Vlakglasbcwerking in- en exterieur Dus een duidelijke afbakening van de taken? Moeder Wil: „Gert-jan is heel creatief en ziet nieuwe innovatieve toepassingen waardoor het bedrijf dat door mijn man groot is geworden, zich verder kan ontwikkelen en specialiseren." Gert- jan: „Mijn vader ging ook altijd naar beurzen en werkte met de nieuwste machines, waardoor hij zich kon onderscheiden van andere glasbedrij- ven. Wij hebben nu zelf een machine ontwik keld waardoor we een hele nieuwe techniek in de ‘SubliStyle’ kunnen ontwikkelen. Dit is een bij zondere techniek waarbij inkten (full color) in Hoe ziet de toekomst er uit? Gert-jan: „Toen mijn vader het bedrijf overnam van mijn opa werkten hier 14 mensen. Nu hebben we inmiddels al 30 mensen in dienst en werken we met de modernste machines. We zijn geves- Nu zijn er dus twee kapiteins op een schip? „We verschillen heus wel eens van mening, maar de besluiten nemen we in samenspraak met de bedrijfsleiding altijd samen in goed overleg”, zegt Gert-jan. „Daarnaast zien we elkaar ook privé re gelmatig en binnenkort gaan we met elkaar er even tussenuit. En dat is altijd erg gezellig en we praten dan niet over zaken”, aldus Nicolette. amateur-historicus kenmerkte zich door nauw gezetheid en volharding. Heel wat feiten en ge gevens wist Kees Neven door moeizaam en langdurig speurwerk boven water te krijgen. De viering van het 750-jarig bestaan van Wad dinxveen in 1983, die hij ‘ontdekte’ en bij na vraag van het Waddinxveense gemeentebe stuur bevestigd kreeg door de historicus prof, mr. H. van der Linden uit Oegstgeest, is daar een sprekend voorbeeld van. De Waddinxve- ner had er in publicities telkens op gewezen dat 20 april 1233 de ‘geboortedag’ van het Gouwe- dorp is. Van zijn historische kennis gaf Kees Ne ven ook volop blijk in zijn andere boeken ‘Toen Waddinxveen nog een dorp was' (1981), ‘Dat dorp van toen, het is voorbij’ (1990 en 2006) en ‘Een zwaar verlies' (1992) over het avondmaal- stel en het doopvont van de Hervormde Ge meente. Nieuwe publicaties over Waddinxveen, waaraan hij zijn medewerking had toegezegd, stonden nog op stapel. Kees Neven was ver bonden aan het Streekarchief Midden Hol land (SMH) in Gouda (voor de gemeenten Gou da, Moordrecht, Bergambacht, Schoonhoven en Waddinxveen), hield de jaarlijkse Open Mo numentendag overeind en maakte deel uit van de redactie'van ‘Het Dorp Waddinxveen’, het kwartaalblad van het Historisch Genootschap Waddinxveen. In djt tijdschrift publiceerde hij niet alleen doorwrochte artikelen over kerken, orgels, predikanten en kerkmeesters, maar ook over de Waddinxveense chirurgijns, de Neder landse opstand (1555-1585), het rampjaar -1672, Huize Souburgh, het nijvere Waddinxveen en het begraven worden in het Gouwedorp. Als ge boren en getogen Waddinxvener woonde Kees Neven aan de Jan Dorrekenskade-Oost, het ver lengde van de Veenkade en de Kleikade die van af de zestiende eeuw de landscheiding vormden tussen de Noordplas en de Zuidplas. Water staatkundig gezien een belangrijke kade en een postweg. Hij was getrouwd met Reiny Neven- Oskam, die als dichteres onder meer de bundels ‘Gods snarenspel’ en ‘Leen mij een lied’ (1994) publiceerde, en had vier kinderen, onder wie de kunstenaar Jan Neven, met een atelier aan de Staringlaan. BB BI addinxveen is een groot aan- W AA K tal familiebedrijven rijk. Be- I B drijven die van vader op zoon W W worden overgedragen, maar ook bedrijven waarin vader en zoon, of moe der en dochter de handen ineen hebben gesla gen. In de wekelijkse rubriek ‘Zo vader, zo', laat het Weekblad voor Waddinxveen elke week zo’n bijzonder familiebedrijf aan het woord. Deze week een gesprek met de fami lie Van Dijken. Amateur-historicus Kees Neven (rechts op de foto) bij de overhandiging van de herdruk in 1983 - toen Waddinxveen 750 jaar bestond - van het boekje ‘Uit de Geschiedenis van Waddinxveen’ (1940) van P. van Balen, waarvoor hij een geactualiseerde verantwoording schreef. Op de foto staan verder van links naar rechts wijlen Annie Veldwijk van de toenmalige boekhandel in ‘de Passage’, wijlen chef Algemene Zaken in het gemeentehuis Wim Meijer en Wim van Baarle, toen tertijd voorzitter van de ‘Stichting Waddinxveen 750Jaar’. Archieffoto BB mateur-historicus Kees Neven, de geschiedschrijver van Wad- dinxveen en de man achter meni- w ge verrassende publicatie over de (kerkgeschiedenis van het Gouwedorp, is vo rige week maandag 15 juni jl. na een kort ziek bed op 62-jarige leeftijd overleden. Afgelopen vrijdagmiddag 19 juni jl. is hij op de algeme ne begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan ter aarde besteld. Het is aan Kees Neven te dan ken dat de gemeente Waddinxveen in 1983 voor het eerst aandacht ging besteden aan haar oor sprong in 1233 en in de woonwijk Zuidplas ver volgens straatnamen vernoemde naar de stich ters van het oude veendorp. Kees Neven was archivaris van de Hervormde Gemeente Wad dinxveen in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). In die functie deed hij tientallen jaren onderzoek naar de geschiedenis van zijn kerk. Al in 1978 publiceerde hij op initiatief van de kerkvoogdij het boek ‘Omme twoort Gods’, op gedragen aan zijn grootmoeder Hilletje Neven- Broere. In dat boek beschrijft Kees Neven de onbekende en uiterst boeiende historie van ge lovig Waddinxveen in de jaren 1233-1657. Het lukte hem de aandacht te richten op 8 septem ber 1577 toen de inwoners van Waddinxveen een akkoord sloten met ds. Gerrit Jacobsz. van der Goude ‘omme twoort gods ende sijn he- ijlige Evangelium te prediken ende vercondi- gen voor de gemeente’. Hoewel zijn boek in 1983 werd herdrukt, is een vervolg over de loca le kerkhistorie in de laatste eeuwen helaas altijd uitgebleven. Kees Neven was. tot aan zijn ver vroegde uittreding vorig jaar zomer, als admi nistrateur werkzaam bij de christelijke scholen gemeenschap ‘De Nieuwe Waarden’ in Gouda. Daarnaast bleef de (kerkgeschiedenis van Wad dinxveen veel van zijn aandacht en vrije tijd op- Ta® Hoe is het bedrijf begonnen? „Mijn man Jaap van Dijken heeft het door zijn opa opgerichte bedrijf in de derde gene ratie Van Dijken voortgezet. Het bedrijf was toen nog gevestigd op de Zuidkade en er wa ren allerlei kleine ruimten waarin opslag, glasbewerking en administratie moest plaats vinden. Ik ben bij mijn schoonvader begon nen met wat administratieve werkzaamhe den, maar heb ook vaak meegewerkt aan de productie zegt de 69 jarige Wil van Dijken. „In 1989 zijn we naar de Coenecoop verhuisd en toen mijn man overleed heb ik het bedrijf voortgezet. Gelukkig waren Gert-jan en Ni colette toen al in het bedrijf actief en samen met een goede bedrijfsleiding hebben we het bedrijf verder kunnen uitbouwen. Bij ons is dus niet alleen sprake van zo moeder, zo zoon, maar ook van zo moeder, zo dochter.” tigd op twee locaties in de Coenecoop en we zijn mede-eigenaar van een bedrijf in OoSter- hout waar speciaalglas wordt gehard en gela mineerd. Met daarnaast ook onze showroom in Gouda willen we vooralsnog niet verder uitbreiden. We zullen wel steeds bezig blijven met vernieuwing en kwaliteitsverbetering. En met onze nieuwe ontwikkeling waarbij kunst en techniek verder ineen worden ge schoven, blijft dat een uitdaging op zich.” WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I 1“7 Woensdag 24juni 2009 I JL/ .«A’ j-igj ■- f

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 35