Een kunstwerk maken Agenda I I I I Zo vader zo zoon Kinderbingo in De Boog 'Pa heeft me nooit laten vallen' Avondvierdaagse Waddinxveen I a F Waddinxveen is een groot aantal familiebedrijven rijk. Bedrijven die van vader op zoon worden over gedragen, maar ook bedrijven waarin vader en zoon, of moe der en dochter de handen in een hebben geslagen. In de we kelijkse rubriek 'Zo vader, zo', laat het Weekblad voor Waddinx veen elke week zo'n bijzonder fa miliebedrijf aan het woord. Deze week een gesprek met Piet van 't Wout junior en senior van P. van 't Wout Funderingstechnieken. Josiah Onemu, een bekende beeld houwer uit Waddinxveen en Jeanet te Rontberg docente handvaar digheid hebben samen het boek 'Gietmallen' geschreven. Hier in wordt stapsgewijs beschre ven hoe een eigen kunstwerk tot stand komt. De auteurs heb ben het boek geschreven vanuit hun jarenlange ervaring als beel dend kunstenaar en docent. Woensdag 13 mei Vrijdag 15 mei Zaterdag 16 mei Maandag 18 mei WADDINXVEEN WADDINXVEEN WADDINXVEEN heiwerken P. van 't Wout Piet van ‘t Wout junior en senior. van de groep maakt je als bedrijf sterk.” Uw activiteit ook in deze agenda? Stuur vrij dag vóór 12.00 uur een emailbericht met daarin naam, locatie, datum en tijdstip van de activiteit naar: weekbladvoorwaddinxveen@mgnieuwsbla- den.nl onder vermelding van AGENDA. Dus wilde vader dat jij in het bedrijf kwam? Senior „Toen ik in 1963 van de ambacht school kwam, ging ik bij vader in het bedrijf werken op de heistelling. Ik was het brutaalst en zat al snel op de grootste machines. Dat ik Tekst: Ruud Groot Foto: Riekelt Bezemer bij mijn vader ging werken was wel degelijk uit vrije wil, maar eigenlijk ook een automatisme. Toen mijn vader overfeed, was ik net 20 jaar en kwam er ineens veel op mijn schouders.” De 40 jarige Piet junior: „Mijn komst in het be drijf was niet veel anders. Je groeit er vanzelf in. Na de LTS ben ik inl986 in dienst gekomen als smeetjongen en mocht later op de shovel. Ik heb alle stapjes doorlopen en daarmee een goe de praktijkleerschool gehad. Toen ik in het be- drijf kwam kreeg ik wel de ruimte van pa, maar als ik die ruimte niet voldoende vond, pakte ik die wel.” Heb je het bedrijf op dezelfde manier voortge zet? Junior: „We werken nu veel meer in een ander segment van de markt. Voorheen werden er veel grote projecten aangepakt zoals het heiwerk van de Groenoordhallen in Leiden en het funderings werk voor het viaduct in Dordrecht en de via ducten vanaf Antwerpen tot de Franse grens. Nu werken we meer met kleinere machines op lo caties waar grote machines niet kunnen komen. We hebben zelfde eerste mini heistelling ontwik keld en gebouwd en werken nu veel meer voor woningbouworganisaties en particulieren.” Dat is toch een grote ommezwaai? Senior: „De techniek verandert en daar moetje steeds op inspelen. Het heien van palen verdwijnt steeds meer. Rond 1980 werden in de woning bouw de heipalen middels kokers volgestort en tegenwoordig is er veel meer sprake van trillings- vrij indraaien van de heipalen.” Junior vult aan: „Maar ook de markt verandert en daarop moest op basisvan een duidelijke visie het bedrijfsbeleid ook worden aangepast.” Botste het nooit tussen jullie? Junior: Alle beslissingen namen we in overleg. Ik heb 2 keer in afwezigheid van pa iets gedaan wat hij niet wist, maar hij was het er direct mee eens. Pa heeft me nooit laten vallen. Nu neem ikzelf de beslissingen en soms praten we er samen even over. Eén keer adviseerde vader om niet een be drijf over te nemen, maar ik deed het toch. Al snel bleek het niet te passen en ben ik er driejaar later mee gestopt. Die ouwe had het toch goed gezien en het was voor mij een duidelijke leerschool.” Wat maakt dit bedrijf zo sterk? Senior: „We hebben veel aan ontwikkeling ge daan van mens en machines. We zijn allebei doe ners in de techniek, maar hij is daarnaast veel meereen manager.” Junior: „Een goede chemie Docente Jeanette Rontberg en beeldhouwer Jo siah Onemu schreven een boek vanuit hun ei gen ervaring met gietmallen. Foto: PR Naam bedrijf: P. van ‘t W out Funde ringstechnieken. Eigenaar: Piet van ’t Wout jr Adres: Export weg 30 Verkoopt/maakt/levert: Funderings- en vijzclteclinieken voetbalvereniging Be Fair ‘t Suyt. Dit jaar wor den er door de verhuizing van de voetbalclub nieuwe routes gelopen. Inschrijven kan op 16 mei van 10.00 tot 11.30 uur en op 26 mei vanaf 19.00 uur in het clubge- 19.00 Alzheimercafé - Anne Frankcentrum 19.30 uur Vrijwilligersfeest - Anne Frankcen trum 09.00-16.00 uur Rommelmarkt - Evenemen tenterrein Dreef 10.00 uur Viswedstrijd vijver Bilderdijklaan 20.00 uur Reünie Samenwerkingsschool 19.30 uur Optreden accordeonensemble Da Capo - Zorgcentrum Souburgh Op woensdag 20 mei wordt er een kinderbin go gehouden in buurtcentrum ‘de Boog’. De zaal gaat open om 13.30 uur en de bingo be gint om 14.00 uur. Er wordt geen entreegeld geheven. Alle kin deren vanaf 4 jaar zijn van harte welkom in het centrum aan de C. Huygenslaan 2 in Waddinxveen. Dient de 4e generatie Van ’t Wout zich al aan? Junior: "Het bedrijf heb ik van pa overgeno men als een pak wat mij prima past. Of dit pak mijn kinderen ook precies zo past dat weet ik nog niet.' Senior: “Je moet de voort gang in de familie niet forceren. Dat zal de toekomst moeten uitwijzen”. Hoe is het bedrijf begonnen? De 62 jarige Piet senior: „Mijn vader, die ook Piet heette, is in 1937 met een T-Ford begon nen in handel en transport van zand en grint. Later ging dat over in hei- en funderingswerk. Als jongen van 10 jaar zat ik al op de bulldo zer en op de kraan, want het bedrijf was als een speeltuin voor grote mensen.” bouw van Be FairGroepen betalen bij voorin schrijving 3,50 euro per persoon. Individueel zijn de kosten bij de voorinschrijving 4 euro per per soon. Meer informatie is te vinden op www.wad- dinxveenwandelt.nl. I rion en beschrijft op eenvoudige wijze hoe men beelden kan vormgeven en reproduceren in bij zondere materialen zoals brons, tin, polyester, aluminiumcement, gips en was. Nadat de ama teur of professionele beeldhouwer een beeld heeft gemaakt, komt het moment om te beslissen hoe men het eigen werk als het ware wil ‘vereeu wigen’. Het boek van Josiah Onemu en Jeanet te Rontberg is een perfecte handleiding voor de volgende stap; het beeld in eigen regie af te gie ten, met een keuze aan materialen en technieken. Naast het gieten van beelden komt ook het boet seren in bijzondere materialen aan bod. De op genomen foto’s in het boek beschrijven ook stap voor stap hoe te handelen en waarop te letten bij het werken met de verschillende materialen om tot het resultaat te komen: een eigen kunstwerk. Duurzaam vereeuwigd en in eigen beheer uitge voerd. De informatie biedt de beeldhouwer niet alleen de mogelijkheid om de beschreven technieken toe te passen in eigen werk en om door te geven aan anderen, maar ook om te experimenteren en zichzelf verder te ontwikkelen. Het boek is be doeld voor de amateurs, professionele kunste naars, docenten en studenten. Het boek is te verkrijgen bij de boekhandel, via internet, of bij de auteurs via de e-mailadressen: onemu@onemu.net of rontbergajm@hotmail. com en kost 24,95 euro. I osiah Onemu geeft sinds 1989 beeldhouw- I en boetseerles in zijn atelier en bij de Stich- I ting Vonk, voorheen Kreater. Veel van de cursisten zijn al jaren trouwe bezoekers van de lessen. Onemu is een kunstenaar en leraar van de oude stempel. In zijn cursussen begeleidt hij mensen die op zijn lessen komen van stap naar stap tot het best denkbare resultaat. Om zijn ken nis door te geven en als naslagwerk heeft hij sa men met Jeanette Rontberg, docente handvaar digheid van het Lyceum Ypenburg in Den Haag, het boek ‘Gietmallen’ geschreven. Dit boek is onlangs uitgebracht bij Uitgeverij Ti- I e 13e Waddinxveense avondvierdaag- W se wordt dit jaar gehouden van 9 tot en met 12 juni. De start zal plaatsvin- den vanaf het nieuwe complex van de WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I X"7 Woensdag 13 mei 2009 -*-/ Waddinxveen 0182 617767

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 17