'Goedkope starters- woning geen oplossing' I i PC WmSPMMi >1WWWUM I bii u thuis Nationale Hypotheek Garantie versoepeld wOOh/wih/Kll wOOcvwitvKll -tl h Wij willen niet dat u zomaar iets koopt omdat u De Bokkesprong een leuke winkel vindt. Een sfeervol huis koop je niet pats boem in één keer, zo werkt dat niet. Ook een interieur moet groeien. Samen kunnen we dan bekijken wat goed past, zodat de inrichting klopt. Kiftiwegpassagn Gouda telefoon (0182) 58 62 91 REGIO Zo bereiken we dat, stap voor stap... Wilt u. dat arde? Vow een afspraak. waag naar Marjotifn afbel kaar! T 06 51815666 REGIO II te verhuizen komt vaak al na een paarjaar aan de orde door de komst van kinderen, door een ande re baan of door een (andere) relatie. De goedko pe woningen die nu worden aangeboden hebben dan een nadeel: er is een anti-speculatiebeding of winstdeling die 5 jaar duurt. Dat betekent dat de eigenaar bij verkoop binnen vijfjaar een deel van de winst moet afdragen aan bouwer Timpaan en mogelijk ook aan de gemeente, als die laatste ei genaar blijft van de grond. Het eerste jaar moet alle winst worden afgedragen, de jaren daarna steeds 20% minder. Pas na vijfjaar mag de huisei genaar de overwaarde volledig zelf houden. Deze regeling blijft ook van kracht als binnen enkele jaren een verhuizing noodzakelijk is in verband met verandering van werk, arbeidsongeschikt heid of andere dwingende omstandigheden. De belangrijkste prijsopdrijvende factor bij wonin gen is de hoge grondprijs. Daar wordt ook bij deze starterswoningen nog niets aan gedaan. De prijs van een starterswoning kan belangrijk lager worden als gemeenten ofprojectontwikkelaren genoegen nemen met minder dan de maxima le winst. De grondeigenaar realiseert ook bij deze goedkope starterswoningen nog steeds de hoog ste prijs bij de verkoop van de bouwkavel. Vereni ging Eigen Huis wil daarom dat het grondprijssy steem als eerste op de helling moet. Want aan de hoge grondprijs wordt ook bij deze goedkope wo ningen niets gedaan. Bron: Vereniging Eigen Huis voor een verhoging van de maximumgrens naar 350.000 euro. De NHG geldt alleen voor wonin gen die maximaal 265.000 euro kosten. Volgens Eichholtz zal de vraag naar duurdere woningen toenemen, als deze ook onder de hypotheekga- rantieregeling vallen. Bovendien zijn banken dan eerder geneigd hypotheken te verstrekken voor duurdere woningen. Brancheorganisaties drin gen er bij het kabinet ook al maanden op aan om de NHG te verhogen. Vereniging Eigen Huis heeft hiertoe in oktober vorig jaar als eerste een voorstel gedaan. Bron: Vereniging Eigen Huis woningen zal vanaf 1 juli 2009 als extra voor waarde worden gesteld dat sprake is van een in- solventieverzekering. Op basis hiervan krijgt de koper van een woning de zekerheid dat de wo ning adequaat wordt gerealiseerd, ook bij een eventueel faillissement van de aannemer. Mo menteel is in het kader van de GI W-garantie voor ongeveer 70% van de nieuwbouwwoningen reeds sprake van een dergelijke verzekering. In Nederland zijn circa 750.000 hypotheken met NHG afgesloten. Dit betreft circa 18 procent van alle eigenwoningbezitters. Veeleigenwoningbe- fK ereniging Eigen Huis vindt het W K initiatief van goedkope starters- woningen met een koopprijs van ■w 100.000 euro sympathiek. Deze woningen zijn vooral goedkoop omdat op één kavel vier slim ontworpen en snel ge bouwde woningen worden gerealiseerd. Voor de kopers is het een uitkomst dat zij voor een relatief laag bedrag een eigen huis kunnen kopen en het is goed voor de werkge legenheid in de bouw. Maar het is geen echte oplossing voor het woningprobleem. Starters verhuizen over het algemeen eerder en va ker dan gezinnen. De wens of noodzaak om zitters komen niet in aanmerking voor een hy potheek met NHG en dus ook niet voor de ver soepeling. Dat baart de Vereniging Eigen Huis zorgen. Hoewel de vereniging de versoepeling een goede ontwikkeling vindt, dringt ze erbij banken op aan om zich ook soepel op te stellen bij woningeigenaren die in problemen komen en voor wie de hypotheekgarantie niet geldt. Vastgoedeconoom Piet Eichholtz van de univer- siteit van Maastricht stelt na onderzoek dat ‘het kabinet de woningmarkt kan stimuleren door de hypotheekgarantieregeling te verruimen’ en pleit Kosten 85,00 Bij besteding vanaf 1000,00 krijgt u dit bedrag retour i interieuradvies Huis stij igenwoningbezitters die een hypo- theek met Nationale Hypotheek Garan tie (NHG) hebben en in betalingsproble- men komen, mogen tot maximaal 9% van de hypotheekschuld extra bijlenen, om zo de lasten te kunnen blijven betalen. Minister Van der Laan van WWI en de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) hebben hiervoor toestem ming gegeven, om woningeigenaren in deze tijd van recessie tegemoet te komen. De stichting Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW) zal via de Nationale Hypotheek Garan tie (NHG) borg staan voor een betalingsachter stand van maximaal 9% van de hypotheeklening. Daarmee wil het fonds in een tijd van toenemen de werkloosheid gedwongen verkoop van wonin gen tegengaan. Mensen die buiten hun schuld de hypotheeklast tijdelijk niet meer kunnen betalen, krijgen hiermee de tijd om een beperkte periode te overbruggen. Een andere maatregel is dat het WEW onder een aantal voorwaarden zal toestaan dat te koop staande woningen die zijn gefinancierd met NHG tijdelijk worden verhuurd. Een belangrijke voor waarde is dat de desbetreffende gemeente hier voor op basis van de Leegstandswet toestemming heeft verleend. Ook de geldgever moet instem men met de tijdelijke verhuur van de woning. Met deze maatregel wordt beoogd doorstromers met dubbele woonlasten te ontlasten en gedwon gen verkopen met verlies te voorkomen. Bij cle verstrekking van NHG voor nieuwbouw- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN GOUWE KOERIER I DA Woensdag 20 mei 2009 i waart

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 26