ngezonden brieven I glas OnzeJB Vader en zoon eerste burger in eigen dorp kenmerken:; wewa I r ft KA handglas dubbelglas spiegels Bert Cremers wordt de zestiende burgemeester sinds de gemeen te Waddinxveen in 1870 ontstond. Hem gingen in bijna anderhal ve eeuw een vader en een zoon, een Belg, twee waarnemers en drie plaatsgenoten die eerste bur ger werden in hun eigen Gouwe- dorp vooraf. Vandaag de tweede aflevering uit een serie van drie.. WADDINXVEEN uitgezonder Door Bert J. Woudenberg "ERKEND Laminaat Bin tien- buiten- zon wering Tapijt Vinyl Marmoleum Gordijnen Horren En toen was het eindelijk de tijd voor de 54-jarige gemeentesecretaris Gerret van Dort Kroon, zoon van Waddinxveens eerste burgemeester, om in de voetsporen van zijn vader te treden. "Het bur gemeesterschap is de kroon op mijn werk,” vond de Waddinxvener, getrouwd met de dochter van landbouwer, wethouder en kerkvoogd Kors van der Torren Kzn. In zijn tijd (1910-1920) kwamen er leidingen voor water, gas en licht en deed de telefoon zijn intre de. Het herenhuis van zijn schoonvader aan de Zuidkade werd het nieuwe raadhuis. Gerret van Dort Kroon werd ziek, moest zich laten vervan gen en overleed op 63-jarige leeftijd in 1920. De 42-jarige gemeenteambtenaar Pieter Arend Troost uit de Haarlemmermeer werd vervolgens de zesde burgemeester van Waddinxveen. Naast het postkantoor aan de Kerkweg (Oost) werd een ambtswoning voor hem gebouwd. Na 21 jaar (1920-1941), waarin van het jaagpad langs de Gouwe de Henegouwerweg werd ge maakt, de trein van Gouda naar Alphen aan den Rijn ging rijden en de rijksweg van Den Haag naar Utrecht er kwam, stopte hij er op 63-jari- ge leeftijd mee en verhuisde met zijn vrouw naar Bennebroek. Intussen was de Tweede Wereldoorlog uitgebro ken. Hoe het de ‘oorlogsburgemeesters’ in Wad dinxveen verging en welke eerste burgers hier na het gezicht van Waddinxveen bepaalden komt volgende week aan bod in de derde en laatste afle vering uit deze serie. Tel: 0182 54 76 32 aertsglas@planet.nl Mark Huisman 06-22523389 Fred Ztveere 06-53798137 infolsmenfinterieur.nl Zevenhuizen i L Telefoon 0180-632703 Fax 0180-328431 O rYty WINDOW fASHIONS zestiende burgemeester voor waddinxveen Bert Woudenberg in de Burgemeester Trooststraat. Deze straat herinnert nog aan burgemees ter Pieter Arend Troost, Waddinxveens zesde burgemeester (1920-1941) in de geschiedenis van het Gouwedorp, dat in 1870 ontstond door de samenvoeging van de gemeenten Noord-Waddinxveen en Zuid-Waddinxveen en de opheffing van de gemeente Broek. Foto: Martin Sharrott Bezoek ook onze website www.menfinterieur.nl Wij helpen u geheel vrijblijvend een passende inrichting uit te zoeken, in ons adviescentrum of bij u thuis. persoonlijke benadering brede kennis goede service juiste prijs/kwaliteitsverbofiding vrijblijvende offerte e WeWa is druk doende met het vormen van een nieuwe kandida- 9 tenlijst voor de verkiezingen. Het wordt een mix van bekende We- Wa’ers en nieuwe namen van bij hun gemeen te betrokken Waddinxveners. Daarnaast heb ben de leden de rekening opgemaakt over de afgelopen periode tijdens een ledenvergade ring. Centraal stond de vraag 'waar doen we het allemaal voor en wat hebben we de afge lopen periode bereikt’. In de huidige politie ke omstandigheden van een grote en gesloten coalitie is het niet altijd gemakkelijk geweest als oppositiepartij om iets bereikt te krijgen. Wie de lijst ziet van de belangrijkste resulta ten, merkt dat toch de nodige successen zijn bereikt. 1. WeWa nam in 2007 het initiatief voor het indienen van een alternatieve begroting om de voorgenomen dertig procent OZB verho ging te voorkomen. Belangrijker nog: de al ternatieve begroting was sluitend en ken de geen verhoging van de lokale belastingen. Een waar huzarenstukje in de lokale politiek. Deze begroting werd te gemakkelijk uit poli tieke overwegingen door het college en de co alitie terzijde gelegd. Deze begroting is voor ons nog steeds het uitgangspunt waaraan wij het college toetsen. 2. De belangrijkste doelstelling van WeWa is het betrekken van de inwoners bij de lokale politiek. Met grote regelmaat ontvingen wij inwoners en vertegenwoordigers van Wad- dinxveense groeperingen bij onze openbare fractieavonden in de raadszaal. 3. De gebruikers en verenigingen van het zwembad de Sniep, konden hun standpunt duidelijk maken tijdens een door WeWa ge organiseerde avond, zodat daar geen misver standen meer over waren. 4. Het college weet zich strak gevolgd door de partij door het indienen van moties. Vaak haalden die geen meerderheid maar fouten en ook blunders werden zo wel wereldkundig gemaakt en kregen de aandacht die zij ver dienden. 5. De WeWa fractie heeft een on-line peti- tiesite opgezet, met steun van WD en D66, om de inwoners van Waddinxveen de moge lijkheid te geven om te reageren op de dertig procent OZB verhoging. Hierop werd mas saal door de inwoners van Waddinxveen ge reageerd. 6. WeWa heeft bereikt dat de inwoners de af gelopen jaren geld terug hebben gekregen van hun afvalstoffenheffing. Geld dat anders ten onrechte bij Cyclus of de gemeente ge stald wordt of, erger nog, aan andere projec ten besteed wordt waar deze gelden niet voor bedoeld zijn. 7. De jeugd heeft de toekomst en menigmaal hebben wij de jeugd uitgedaagd en gemoti veerd om hun zegje te doen. *8. WeWa heeft een avond voor de zorg in Waddinxveen georganiseerd om samen met huisartsen, fysiotherapeuten, tandartsen en apothekers van gedachten te wisselen over de borging van de kwaliteit van zorgverlening in Waddinxveen. 9. Eenmaal per jaar neemt de WeWa fractie zelf de verfkwast en de hamer ter hand om het lokale onderwerp bij uitstek, de kinder boerderij Dierendal, te helpen. 10 Onze fractie is ook betrokken bij het hel pen van allochtone vrouwen om hen weer baarder in onze maatschappij te maken. Bovengenoemde opsomming geeft een door kijkje waar we het allemaal voor doen en voor willen blijven doen! De WeWa fractie heeft goede en betrokken mensen voor de lijst, maar wil verder groeien. Daar hebben wij nog meer betrokken Waddinxveners bij no dig. Dat is het uitgangspunt bij WeWa, waar andere partijen de overtuiging hebben dat zij het allemaal wel weten en de "burgers van Waddinxveen” juist niet willen laten meebe slissen en -denken. Weerbaar Waddinxveen roept hierbij een ieder op die met ons mee wil praten en denken op onze openbare fractie avond op maandag 25 mei om 20:00 uur in de raadszaal van ons gemeentehuis. Fractievoorzitter Weerbaar Waddinxveen, Stephan I. Peters, 06-15033481. ■L a het vertrek van Waddinxveens eer lek ste burgemeester Gerrit Willem I Christiaan van Dort Kroon, die na ze- H ventien jaar (1870-1887) op 58-jarige leeftijd met zijn gezin naar Nijmegen verhuisde, bleef alleen zijn oudste zoon Gerret in Waddinx veen achter. Hij werd door de gemeenteraad be noemd tot gemeentesecretaris als opvolger van zijn vader. Het door hem felbegeerde burgemees terschap zit er dan nog niet in. De nieuwe burgemeester wordt Raoul Tissot (33), die in België (Brussel) is geboren, maar Papen- drecht als laatste woonplaats kende. Hij kwam als vrijgezel naar Waddinxveen, maar trouwde di rect na zijn installatie in 1887. De door zijn voor ganger gebouwde villa 'Beukenhof’ aan de Kerk weg (Oost) werd zijn huis. Opvallend is dat Raoul Tissot het in het Gouwe dorp kennelijk snel had gezien, want hij vertrok al na twee jaar (1889) naar Arnhem. Van die ge legenheid maakte de toen pas getrouwde Gerret van Dort Kroon gebruik door in de villa te gaan wonen. Een tegenvaller was intussen wel dat de als raads lid en wethouder in Waddinxveen door de wol geverfde landbouwer Pieter Rupke (65), geboren in Moerkapelle, de gemeentesecretaris te vlug af door in 1889 het burgemeesterschap voor zijn ogen weg te grissen. Na acht jaar burgervader te zijn geweest kon het echter niet anders dan dat hij er in 1897 als 74-jarige mee moest stoppen. Dat ging de zeer hardhorende politicus niet makkelijk af want tijdens zijn afscheid “werd hij door aan doening onderbroken en verliet de vergadering,” aldus de raadsnotulist. Hij bleef overigens wel tot in 1905 lid van de gemeenteraad. De Groningse vrijgezel Sebo Comelis Tuymelaar (40) was Waddinxveens vierde burgemeester in de periode 1897-1910. Hij ging in de ambtswoning aan de Dorpstraat wonen, vlak bij de hoek met de Kerkweg (West). De aubade van scholieren op Koninginnedag werd onder het balkon van zijn huis afgenomen. Vanwege een zwakke gezond heid zei hij de Waddinxveners na dertien jaar vaarwel en vertrok in 1910 naar Santpoort. a^rts WFEKBÜAD VOOR WADDINXVEEN I "Tf) Woensdag 20 mei 2009 Z-37

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 29