I I De vlag hangt halfstok 'Molenbouw' stopt na 111 jaar volleybalsters hebben geluk Faillissement voor machinefabriek J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV IBS WADDINXVEEN WADDINXVEEN WADDINXVEEN MM De vlag hangt halfstok bij van den Berg Zn. Foto: Ruud Groot van vijfentwintig, dertig en sommigen zelfs meer dan veertigjaar. Zij staan nu op straat en enkelen hebben al geestelijke en financiële steun moeten inroepen. Symbolisch hebben ze de vlag van 'hun Wetenschappelijke instituten en universiteiten in München, Berlijn en Braunschweig maken in hun positieve beoordelingen over deze vinding de naam en faam van Van den Berg Molenbouw al leen maar groter. Op een gegeven moment zijn er 65 medewerkers. De prestaties, snelheid en nauwkeurigheid van alle Waddinxveense machines en installaties blij ken namelijk van uitzonderlijke betekenis te zijn voor het doseren, breken, malen, zeven, we gen, mengen, opslaan en transporteren van aller lei droge grondstoffen. Weinigen weten hoeveel technisch vernuft uit het Gouwedorp er tegen woordig ten grondslag ligt aan een kopje koffie, een beker soep, koekjes bij de thee en allerlei an dere producten voor de levensmiddelenhandel, veevoederindustrie, chemie en farmacie. bedrijf’ halfstok gehangen. Van den Berg, dat een begrip is in Waddinxveen, gaat onzekere tijden tegemoet en wacht nu op een mogelijke doorstart in afgeslankte vorm. 1974) enJ.P. van Oosten (tot in 1985) directeur van Van den Berg Molenbouw. Vlak daarvoor (1984) komt A.P. van Eek als directeur in dienst, waar na in 1993 WM. van Leeuwen tot de directie toe treedt. Sinds 2001 is de machinefabriek een onder deel van de ‘Brabantse' KSE Groep. J. van den Berg Zn. Waddinxveen BV groeide uit van een eenvoudige timmermans- en repara- tiewerkplaats tot een toonaangevende molenbou wer en -reparateur, waarna tijdig de weg van de engineering werd ingeslagen en in het werk een sterk accent werd gelegd op Onderzoek en ont wikkeling voor de procesindustrie overal in de wereld. Aan die rijke-geschiedenis van een uiterst modem en goed geoutilleerd bedrijf is nu na 111 jaar door een faillissement (voorlopig?) een ein de gekomen. De volleybalsters van Koophuis Be Fair heb ben bij de loting voor de eerste ronde van het bekertoernooi niet over geluk te klagen en zij zijn het aan hun stand dan ook verplicht om de tweede ronde te halen. De Waddinx veense herenploeg moet voor een regelrech te stunt zorgen om zover te komen. Beide teams zijn ingedeeld in groep A, met tegen standers die in de competitie uitkomen in de regiodivisie, de promotieklasse en de eer ste klasse. Het damesteam van coach Alex Luycks neemt het in eigen zaal op tegen het tweede team van Novo, dat in de eerste klas se speelt. Als promotieklasser kan Be Fair zich geen nederlaag permitteren. De heren spelen een thuiswedstrijd tegen Punch, dat in competitieverband in de regiodivisie speelt en op papier twee klassen sterker is dan de Wad- dinxveners. De eerste bekerronde wordt ge speeld in de week van 19 tot en met 24 okto ber. De damesploeg kan er alvast rekening mee houden dat het in de tweede ronde, op nieuw in Waddinxveen, speelt tegen de win naar van de wedstrijd tussen Dosko en Jupi ter, die allebei in de eerste klasse uitkomen. Mocht het herenteam in de eerste ronde voor een verrassing zorgen dan speelt het vervol gens thuis tegen de winnaar van Inter Rijs wijk 2 - Castellum, beide ploegen spelen in de regiodivisie. Het Waddinxveense bedrijf bouwde tot voor kort in binnen- en buitenland complete, hypermoder ne fabrieken volgens eigen ontwerp, vanaf grond stoffenaanname tot en met de aflevering van eindproducten. Door zich knap en goed te ont wikkelen van een machinefabriek naar een inge nieursbureau breidt het afzetgebied zich uit van Europa naar Scandinavië, Zuid-Afrika, Midden Oosten, Taiwan en Amerika. Hiervoor moet het complex aan de Henegouwerweg in twintigjaar tijd zesmaal worden verbouwd tot het huidige complex uit 1980 en komen er nevenvestigingen in Engeland en Griekenland. In 1990 krijgt het be drijf de prestigieuze Export Award van de lande lijke EVD. In de jaren zestig en zeventig zijn wijlen M. van den Berg jr. (de derde en laatste generatie tot in Door Ruud Groot I et faillissement van de wereldwijd KggggJS bekende machinefabriekj. van den I Berg Zn. Waddinxveen BV (BMW) I maakt abrupt een einde aan de eeu wenoude geschiedenis van een internationaal bedrijf met ‘wortels’ tot in de Hollandse molen bouw. Gebrek aan voldoende werk doet de onder neming en haar 53 medewerkers de das om. De ‘Molenbouw’, zoals het oorspronkelijke fa miliebedrijf in de volksmond nog altijd wordt ge noemd, begon in 1898 in de Rotterdamse wijk Kralingen. De verhuizing naar het Jaagpad (de la tere Henegouwerweg) in Waddinxveen was in oktober 1917. Er waren toen twaalf medewerkers. Recht tegenover het fabriekspand, aan de ande re kant van de Gouwe, stond de korenmolen ‘De Hoop’. Het waren de vakbekwame timmerlieden Ja cob van den Berg en zijn zoon Marinus (23) die in 1898 - het jaar waarin een zeer jeugdige Wilhel mina de troon bestijgt - aan de Rotterdamse wieg stonden van de molenbouwers J. van den Berg Zn. In het begin waren ook nog eventjes broer Piet en zwager Arie van der Dussen, die zich met woningbouw bezig hield, van de partij, maar het waren uiteindelijk vader en zoon die het bedrijf in het molenrijke Nederland in korte tijd laten uit groeien tot vier vestigingen in de Maasstad. Gebrek aan bedrijfsruimte deed de 40-jarige Ma rinus van den Berg in 1917 uitwijken naar Wad dinxveen, want in een advertentie las hij over de leegstaande stoommeubelfabriek van v/h Hoekstra Van der Wolf aan de Gouwe. Door commanditair kapitaal aan te trekken koopt hij voor 22.000 gulden het complex en gaat op de nieuwe plek aan de slag. In Rotterdam wordt er nog driejaar een filiaal aangehouden. Hoewel de houtbewerking lange tijd de hoofd moot van het molenmakerswerk vormt, doet ook het metaal zijn intrede. Van den Berg Molenbouw begint eerst met een kleine metaaldraaibank, die wordt gevolgd door een metaalverspanende afde ling en uiteindelijk een heuse plaatwerkerij. Marinus van den Berg neemt in 1941, in welke oorlogsjaren de productie stagneert en uiteinde lijk vrijwel stil komt te liggen, twee van zijn zo nen in de zaak op: Jacob (tot in 1953) en Marinus jr. Hun vader verlaat in 1943 het bedrijf en over lijdt in 1956 op 80-jarige leeftijd. Na de Tweede Wereldoorlog leeft de economie op en er is voor de twintig medewerkers ook volop herstelwerk aan molens en maalderijen. Nieuw is dat er voor het eerst geëxporteerd wordt. Het is de unieke snelmenger BMW-Blitz- mischer die in Duitsland niet zijn aan te slepen. H a 111 jaar is het doek gevallen voor fe, I Machinefabriekj. van den Berg I Zn Waddinxveen. De 53 medewer- kers is ontslag aangezegd en de pro ductieafdeling is direct gesloten. Alleen het kan toorpersoneel op de ontwikkelafdeling is nog tot nader order actief. De curator bekijkt de moge lijkheden van een doorstart en is in onderhan- deling met mogelijke kandidaten. Het personeel heeft al vanaf juni geen salaris meer ontvangen en ook het vakantiegeld is niet uitbetaald. Voor het personeel komt het faillissement als een don derslag bij heldere hemel. Ook het management team was niet vooraf geïnformeerd. De directeur kwam naar het personeel met alleen maar de me dedeling: ‘ik kan er niets aan doen. Het is in han den van de bank’, aldus een medewerker van het zwaar getroffen bedrijf. Volgens het personeel, waarvan het merendeel uit Waddinxveen afkom stig is, heeft de KSE groep in de afgelopen jaren Van den Berg gezien als een melkkoe. „In de an dere bedrijven van de KSE groep liep het niet ge weldig en bij ons draaide het juist goed. Toen wij hoorden dat onze situatie zo slecht was dat de sa larissen niet meer werden betaald, hebben we de directie gevraagd om bij de KSE groep om steun te vragen. Maar die gaf nu niet thuis.” Het is een zware tijd voor de gedupeerde medewerkers/ sters, waarvan er velen dienstverbanden hebben Door Bert J. Woudenberg WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 1 £T Woensdag 22 juli 2009 I Een luchtfoto van het fabriekscomplex van machinefabriekj. van den Berg Zn (Van den Berg Molenbouw - BMW) aan de Henegouwerweg de verbouwing in 1975. Het woonhuis en de machinale houtbewerking aan de Kromme Esse maken in dat jaar plaats voor een hoge fabriekshal met kraanbaan. De aanleunende gebouwen van de voormalige gasfabriek worden door het bedrijf gehuurd totdat deze moeten plaats maken voor de aan leg van de Van Speykstraat. Foto’s: Archief Bert Woudenberg na 4 I w

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 15