I o j Gereedschap naar Afrika I i i I I Halverwege de Noordkade in Wad- dinxveen staat een monumentaal kantoorgebouw met erachter een flink industrieterrein. Velen herin neren zich dit als de NKF, de 'ka- belfabriek'. Maar het gebouw was oorspronkelijk de tabaksfabriek Dobbelmann. Daarover is tot eind oktober een tentoonstelling te zien in de Waddinxveense bibliotheek. Oud gereedschap Avonturier Rijksmonument WADDINXVEEN WADDINXVEEN 1 F) i. D □J Door Cees Bakker Foto's: PR De vrijwilligers van Gered Gereedschap. Foto: PR Expositie over oude fabriek Dobbelmann aan Noordkade ken zijn een samenstel van blokvormige bouw massa's. De overige gebouwen op het terrein zijn vanwege leeftijd of ingrijpende wijzigingen voor bescher ming van ondergeschikt belang. Louis keerde weer terug in Nederland en nam in Rotterdam een tabaksfabriekje over. Hij wist dit tot grote bloei te brengen. Een groot deel van de productie bestond toen uit pruimtabak want er werd in die tijd volpp gepruimd. Naar naast enkele soorten shag en later ook sigaretten. Merken shag waren bijvoorbeeld Sabu, Apex, Topper en London. Na de sluiting stond het complex korte tijd leeg en werd toe betrokken door de Neder landse Kabelfabriek. In de tweede helft van de j aren '60 was op het terrein ook een woonoord voor de eerste groepen Turkse gastarbeiders, zoals die toen nog werden genoemd. Deze Turkse mannen werkten niet bij de NKF maar elders in de regio. Vandaag de dag is het complex eigendom van Van Uden, maar helemaal bovenop het hoofdgebouw prijkt nog altijd de goudkleurige Ibis, het logo van de toentertijd bekende Ibisshag. De tentoonstelling in het historische ontmoe tingspunt (HOP) in de Waddinxveense biblio theek, omvat veel foto’s, documenten en voor werpen die een levendig beeld geven. Ook verpakkingen van de producten en reclamemate riaal wordt getoond. "Het is allemaal te zien tot 28 oktober maar op 12 september willen we nog een lezing geven’, aldus Versluis, die destijds zelf ook nog bij de NKF ge werkt heeft. dit keer werden de kisten door de vrijwilligers zelf gemaakt. Heeft u nog oud gereedschap liggen dan kunt u bellen met de stichting 633 043. U kunt ook een gift overmaken op rekeningnummer: 3224.29.609 of66389 t.n.v. Stichting Gered Gereedschap Werkgroep Waddinxveen. Wanneer u een kijkje wilt nemen in de werk plaats van Stichting Gered Gereedschap in het ge bouw Wereldwijd aan de Mauritslaan 55, graag even van tevoren (zie eerdergenoemd nummer). De stichter, Louis Dobbelmann, was telg uit een oorspronkelijk Duits geslacht dat in Nijmegen de bekende zeepfabriek stichtte. Louis was een avon tuurlijk type en ging naar Amerika. Vocht tijdens de Amerikaanse burgeroorlog aan de kant van de Yankees. Zijn belevenissen beschreef hij in een dagboek. Een familielid bewerkte dit later tot een boek en een exemplaar daarvan is te zien op de expositie. Er is duurzaam materiaal van goe de kwaliteit gebruikt en veel is nog authentiek. Het trappenhuis is rond uit schitterend met als blikvangers enkele prach tige glas-in-lood ramen, geschonken door het per soneel. De figuratieve voorstellingen in het glas hebben betrekking op de verschillende stadia van groei, handel en fabricage van tabak. In de hoog tijdagen werkten er honderden mensen bij Dob belmann. Het gehele complex bestaat uit een kantoorge bouw, een watertoren, enkele grote fabriekshal len, een ketelhuis en een hoge schoorsteenpijp. Het kantoorgebouw en de watertoren zijn aan gewezen als rijksmonument wegens hun cultuur historische waarde als oorspronkelijk en gaaf on derdeel van de fabriek. De vormgeving wordt Zakelijk Expressionisme genoemd. De kenmer- Het fabriekscomplex met het monumentale hoofdgebouw in de jaren ‘50. Fragment van één van de schitterende glas-in-lood ramen in het trappenhuis. e tentoonstelling is ingericht door W twee Waddinxveners, C. Verlooij en J. Versluis, enthousiaste amateur his- torici die al vaker van zich lieten ho ren. Er waren verschillende redenen om nu eens een tentoonstelling te wijden aan de fabriek, ver tellen ze. “Allereerst is het hoofdgebouw monu mentaal, maar het betreft hier ook een belangrijk stukje geschiedenis. Wij vinden het belangrijk dat vooral de jeugd hier kennis mee maakt want het is een stukje Waddinxveense his torie. Hun grootvaders hebben er misschien nog gewerkt." De fabriek is gebouwd in 1941. De bouw startte in 1940, vrij kort na dat de oorspronkelijke fabriek in Rotterdam door de Duitsers was plat gebombardeerd. Herbouwen in Rotterdam was niet mogelijk, de keuze viel op een grote kavel in Waddinxveen. Het gebouw is ont worpen door de bekende archi tect P.D. Stuurman. Met de bouw is veel haast gemaakt, net voordat de bezetters bouwmateriaal rant soeneerden. richting Gered Gereedschap heeft 1775 kilo aan gereedschap naar Afrika verzonden. Leerlingen auto- monteur in Sudan hebben gereed schap gekregen en in Sierra Leone is gereed schap naar een opleiding tot timmerman en handnaaimachines gegaan. Maar liefst 33 kisten met een gewicht van 1775 kg is verzonden. Het gereedschap werd, zoals standaard bij Gered Gereedschap, schoongemaakt en zo nodig hersteld, geslepen en geverfd en ook WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I DQ Woensdag 22 juli 2009 I E -J DESIGNSALE IN WADDINXVEEN KORTINGEN TOT 50% BoConcept Waddinxveen Kanaaldijk 32,2741 PA Waddinxveen T: 0182 64 97 44 DESIGNSALE met kortingen tot 50% op showroommodellen. Alle lederen banken zeer aantrekkelijk geprijsd in leder Rio, in de kleuren zwart, wit en bruin.

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 23