Agenda I 'Ik werd in Turkije herkend' Ruimte voor mantelzorg ri5" Ml Klaverjassen Actueel nieuws Parkinson op achtste plek «Ma *5*11 I* Ze zijn al jaar en dag een be kend gezicht achter de toon bank, de kassa of in de zaak. Die man die u altijd zo pret tig helpt als u iets zoekt of die vrouw die altijd zo vriendelijk een praatje met u maakt. Men sen met een centrale rol in de winkels waar u graag komt. Het Weekblad voor Waddinxveen laat elke week een 'bekende' Waddinxvener aan het woord. Deze week zes vragen aan Ani ta Spanenburg van Blokker Woensdag 29 juli vrijdag 31 juli Maandag 3 augustus Donderdag 30 juli WADDINXVEEN ferWaddinxveeiis WADDINXVEEN WADDINXVEEN wsa r i - x I* Foto: PasAan (zorgbedrijf) jimkoster.nl "■■MU. Anita Spanenburg. aS' 1. Wat houden je werkzaamheden in? „Wij zorgen met elkaar voor de winkel: we Tekst: Désirée Oudshoorn Foto: Evert Hardendood 2. Wat maakt dat jij met plezier naar je werk gaat? „Dat zit hem niet echt in één ding maar het gaat om het totaalplaatje. Ik vind het heerlijk om on der de mensen te zijn. Ik ben een gezelligheids- mens en maak graag een praatje met iedereen. Ik heb een leuk contact met al mijn collega’s en met mijn baas Peter en zijn vrouw Gerda. Elke dag is leuk en weer anders dan de dag ervoor.” 4. Welk boek ligt er op je nachtkastje? „Met twee kleine kinderen kom ik niet zo erg aan lezen toe. Mijn literatuur beperkt zich mo menteel tot het voorlezen uit het boek 365 ver haaltjes voor het slapen gaan.” 5. Als je 100.000 euro zou winnen, wat zou je daarmee doen? „Ik zou graag nog een keer naar Indonesië wil len gaan. Mijn man en ik zijn daar op huwelijks reis geweest. Verder zou ik het eigenlijk niet we ten. Ons huis en de auto zijn naar wens dus daar 6. Wat is jouw favoriete plekje in Wad dinxveen? „We lopen veel in het Gouwebos met de kin deren. Verder is kinderboerderij Dierendal ook een favoriete bestemming. Maar als ik heel eerlijk ben is de fijnste plek mijn eigen achtertuin.” 19.30 uur Concert Operettekoor Cantara - Souburgh 19.30 uur Zomerzangavond - Gebouw De Hoeksteen 20.00 uur Zomerklaverjassen - Het Zuid- honk 14.00 KBO Bingo - Anne Frankcentrum 19.00 uur Zomerdrive Bridgeclub - Anne Frankcentrum Vrijdag 31 juli houdt Stichting Wijkwerk De Zuidplas een klaverjasavond (20.00 uur )in Het Zuidhonk. Toegang is 2,50 euro p p. Woensdag 29 juli 2009 3. Welk leuk voorval op het werk herinner je je nog steeds? „Met mijn laatste zwangerschap ben ik een half jaar uit de running geweest. Toen ik weer te rug kwam kreeg ik leuke reacties van veel klan ten. Een heel grappig voorval vond echter plaats op vakantie in Turkije waar ik door vakantie gangers herkend werd als het meisje van van der Wal.” vullen aan, bestellen en zoeken folders uit. Ver der bedien ik de kassa en help ik de klanten. Ik werk al vijftien jaar in deze winkel, die eerst van der Wal heette. Ik heb lange tijd fulltime ge werkt maar tegenwoordig werk ik twintig uur per week.” r V CX-fCl/LWW voor nu dagelijks te volgen via de beeldschermen bij C1000 Waddinxveen verzorgd door het zou ik het geld niet aan uitgeven. Ik denk dat ik een groot gedeelte opzij zou zetten voor de kinderen.” te vallen in het oorspronkelijk gestelde doel. Ook moeten we er op toezien dat deze regels uitslui tend gelden voor chronisch zieken en voor men sen die als hulpbehoevend geregistreerd staan waarbij een doktersverklaring aangeeft dat hulp verlening noodzakelijk is”, zegt Van den Berg. Vooral in Scandinavië en België worden steeds meer Kangoeroewoningen gebouwd. Dit zijn aan elkaar gekoppelde, zelfstandige woningen of wooneenheden met een inpandige verbinding. De familie verleent dan vanuit de (grotere) hoofd woning mantelzorg aan bijvoorbeeld hulpbehoe vende familieleden. In Nederland is deze vorm van huisvesting veel minder bekend. Er zijn maar twaalf wooncorporaties, die zich hiermee bezig houden en zij hebben gezamenlijk nog geen hon derd van de kangoeroewoningen beschikbaar. Probleem is hierbij dat de zorgverlener bij overlij den van de zorgbehoevende, de woning binnen een halfjaar moet verlaten waardoor de mantel- zorger elders huisvesting moet gaan zoeken. „Daarom is tijdelijke aanpassing van de woon omgeving een goed alternatief, waarbij natuur lijk milieutechnische zaken, veiligheid, goede ventilatie en geen overlast voor de directe omge ving natuurlijk een vereiste is”, vindt Peter van den Berg. „Het is fijn als men andere mensen kan helpen en dan moeten de drempels voor de man- telzorgers/sters zo laag mogelijk zijn”, aldus het PCW-gemeenteraadslid. Uw activiteit ook in deze agenda? Stuur vóór vrijdag 12.00 uur een emailbericht met daar in datum, tijdstip, naam en locatie van de ac tiviteit naar weekbladvoorwaddinxveen@ rngnieuwsbladen.nl onder vermelding van AGENDA. Een complete mantelzorgwoning in de tuin of een aangepaste schuur biedt oma of opa de moge lijkheid om langer thuis te blijven wonen. Door Ruud Groot ML JM ede door de vergrijzing wordt in ■W ft toenemende mate een beroep ge- I daan op de mantelzorg en thuis- I zorg, waarbij een ouder, een fa milielid, een buur of een kennis in de eigen woonomgeving de zorg krijgt van een naaste. In vele gevallen wordt de hulpvrager verzorgd in het huis van de hulpverlener (mantelzorger/ster). In het kader van de WMO (Wet maatschappe lijke ondersteuning) wordt deze vorm van hulp verlening ondersteund, waarbij de hulpverlener een beroep kan doen op de WMO. Middels het WMO worden middelen ter beschikking gesteld die de taakuitoefening van de mantelzorger/ster zo gemakkelijk mogelijk maakt. In veel geval len wordt de hulpvrager in huis verzorgd van de mantelzorger/ster, waarbij er een spanning zou kunnen ontstaan binnen de huiselijke omgeving van de hulpverlener. Een goede oplossing kan dan het inrichten van huisvestingsvormen zijn in bestaande aan- en bijgebouwen van een woning waarmee door langer zelfstandig wonen, vereen zaming en isolement kan worden voorkomen. Te denken valt dan aan het ombouwen van ga rages in een drive-inwoning, aanpassing van een aanbouw in een woning of het ombouwen van een beschikbare ruimte die is opgezet met een erf- of tuinbestemming. Met name op agrarische locaties zijn deze ruimtes vaak voor handen. In de praktijk blijkt dan dat bij het ombouwen van deze locaties, gestuit wordt op bestemmingsplan nen omdat deze ruimten oorspronkelijk voor an dere doeleinden waren bestemd. Het PCW, die zich sterk maakt voor de toepassing van mantel zorg, heeft een rapport opgesteld waarin de knel punten staan weergegeven, waarbij oplossin gen worden aangedragen om aanpassingen van woonruimten voor mantelzorg niet door bureau cratische regelgeving tegen te laten houden. „Na tuurlijk moeten we erop toezien dat versoepeling van deze regelgeving, niet tot misbruik zal lei den”, zegt gemeenteraadslid Peter van den Berg, die het rapport heeft opgesteld en door de ge meente Waddinxveen en alle Zuidplas-gemeen- tes is aangenomen. Inmiddels hebben ook ande re gemeentes in het land belangstelling getoond in dit rapport en willen zij dit ook gaan t.oepas- sen. „De regelgeving rond de WMO is niet in elke gemeente hetzelfde en natuurlijk moeten we excessen proberen te voorkomen. Wanneer de zorgverlening ophoudt, omdat de zorgvrager is overleden of dat deze daar niet meer kan worden gehuisvest, dient de aangepaste locatie weer terug .1 Op het Europees Jeugd Olympisch Festival (EJOF) is volleyballer Michael Parkinson met de Nederlandse jeugdploeg op de achtste en laatste plaats geëindigd. In het Finse Tampere won Oranje de eerste poulewedstrijd met 3- 2 van Polen, een tegenstander die tijdens het Europees Jeugd Kampioenschap dat in april in Rotterdam werd gehouden, nog te sterk bleek. Na de 0-3 nederlaag tegen Duitsland leek het duel tegen Europees kampioen Frankrijk een verrassing op te leveren, maar de ‘Haantjes’ waren op tijd bij de les en wonnen met 2-3. Nederland werd vierde in de poule en speel de vervolgens om de plaatsen vijf tot en met acht. Na 2-3 nederlagen tegen Rusland en Frankrijk restte slechts de klassering als achtste. „Het Nederlands team heeft, sportief gezien en als geheel, niet voldoende laten zien.” Dit stelt Marjan Olyslager, chef de mission van het Nederlandse EJOF-team en voormalig tophordeloopster. Op presentatie scoort het team getoond. „Er heerste een goede sfeer binnen het team. In Tampere heeft Nederland zich van zijn al lerbeste kant laten zien. Dat was bijvoorbeeld zichtbaar op de tribunes. De Nederlandse sporters kwamen elkaar bij andere takken van sport aanmoedigen en stonden voor el kaar klaar.” i

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 15