2 IN MEMORIAM Beter in balans r Vr 1 In de zomer van 2007 gaf W. Tanis een interview aan het Week blad voor Waddinxveen en de Gou we Koerier. Hieronder plaatsen wij nogmaals het artikel 'Groente man W. Tanis koestert zijn wagens' Lekker werken REGIO Sinaasappelen WADDINXVEEN/BOSKOOP e bakker, de groenteman, de melk- man en de olieman, allemaal nering- doenden die vroeger gewoon langs de ■1^^ deur kwamen. Net als de schillenman (of-boer) en de kolenboer. Vroeger met paard en wagen, daarna met een bestelbusje of een of an der gemotoriseerd vehikel. Allemaal verdwenen uit het straatbeeld... -wffffiLAtrvauRwraTOEBj 'I -n Groenteman W. Tanis overleden 1 Wim Tanis werd maandagmiddag naar de begraafplaats gereden in zijn eigen bestelauto. Foto: Martin Sharrott Een cursist aan het werk. Foto: PR De bekende Waddinxveense groente man Willem Tanis (roepnaam Wim) is vorige week na een ziekte op 62-ja- rige leeftijd overleden. Maandag werd hij begraven na een dienst in de Imma- nuëlkerk. ker, hij bouwde carrosserieën bij Verheul (auto busbouwer in Waddinxveen, red.). In die tijd deed je nog watje vader zei dus werd ik timmerman, maar eigenlijk had ik toen al iets met groente. Als jong ventje ging ik met kisten sinaasappelen langs de deur, gewoon voor de handel. Volgens mijn vader was dat maar niks: groenteman is geen vak, vond hij.” Tanis leerde de kneepjes van het groen tevak al heel jong bij Piet Verbeek, eengroente- verbouwd tot camper maar die club heeft wel 500 leden. Best handig want zo kom je nog eens aan onderdelen.” Zijn eigen wagens zien er voor hun leeftijd perfect uit. Volgens Tanis een kwestie van er goed voor zorgen. "Je moet ze geregeld aaien”, zegt hij gekscherend. Er is genoeg aan de wagens gesleuteld, dat krijgje met de jaren, maar het lak werk is nog origineel. Tanis maakt tegenwoordig wat minder uren. Hij werkt per week nog een dag in elk van de drie De afdeling Preventie van GGZ Midden Hol land start na de zomer verschillende cursus sen om u te helpen in balans te komen of te blijven: Groepscursus ‘Uit de put’, voor 18 jaar en ouder. In 10 bijeenkomsten leert u vaar digheden om anders met somberheid om te gaan. Start: maandag 24 augustus van 14.00- 16.30 uur op de Thijsselaan 45 te Gouda. Groepscursus”Op zoek naar zin”, voor 55 jaar en ouder. In 12 bijeenkomsten blikt u terug op de positieve ervaringen in uw leven. Start: donderdag 1 oktober van 14.15-16.45 uur in Nieuwerkerk aan de IJssel, tegenover het sta tion. Groepscursus "De verhalen die we leven”, voor 55 jaar en ouder. In 9 bijeenkomsten blikt u terug op uw leven en leert u om zich te verzoenen met uw levensloop en een nieuw toekomstperspectief te ontwikkelen. Start: dinsdag 6 oktober van 09.30-11.30 uur op de Rónsseweg 225 te Gouda. Internetcursus "Kleur je Leven”. In 8 lessen leert u thuis achter uw computer vaardighe den om anders met somberheid om te gaan. Start: na aanmelding via www.rivierduinen. kleurjeleven.nl. Na de lagere school doorliep Tanis de LTS (Tech nische School) in Gouda. "Dat was nog de oude school achter het politiebureau aan het Paradijs. Best een gezellige tijd. Ik leerde voor timmer- Bijna dan. Wie op doordeweekse dagen wel eens door Waddinxveen of Boskoop fietst, komt af en toe Waddinxvener Wim Tanis tegen. Hij ver koopt nog ouderwets groente aan huis en ge bruikt daarvoor een stokoude Mercedes 307 be stelauto. Zeepgroen van kleur. Eigenlijk een kleine vrachtauto, verbouwd om de kisten groen te te kunnen vervoeren. Een nostalgisch beeld uit de jaren zestig van de vorige eeuw. Het vraagt om een nadere kennismaking en Tanis (60) be toont zich een goed gastheer. Naast zijn woonhuis aan de Zuidkade heeft Ta nis een garage waar notabene niet één maar wel drie van die klassieke vrachtwagentjes staan. Al lemaal in perfecte conditie. Daartussen het cas co van een Britse TVR sportauto. Leuk ding maar er moet nog een hoop aan gedaan worden. "Ik vind dat gewoon leuk”, verklaart Tanis een beet je overbodig. Hij heeft twee Mercedes wagens die 32 en 34 jaar oud zijn en nog een 35 jaar oude Hanomag. Qua leeftijd echte klassiekers, maar met een klassieker ga je nog eens met moeder de vrouw toeren op zondagmiddag, dat doe je niet met 50 kilo uien achterin. Tanis: "Die wagens zijn mijn hobby. Eén heb ik destijds nieuw gekocht, dat wil zeggen je koopt de basis en die laatje ver der naatje eigen wensen aanpassen. Dat heb ik la ten doen bij garage Kok in Boskoop. Die anderen zijn er later bijgekomen. Puur voor de gein, ik ga er niet mee toeren natuurlijk.” Hij is ook lid van een club van mensen die allemaal een beetje gek zijn van die Mercedes wagens. "De meeste zijn handelaar die woonde in de ‘kuil’. Dat is de naam die oudere Waddinxveriers gebruiken voor het kleine woonwijkje langs de Henegouwerweg ten zuiden van de hefbrug. Als timmerman heeft Wim Tanis een paar jaar voor een baas gewerkt maar op 21-jarige leeftijd trok hij de stoute schoenen aan en begon als zelf standig groenteman. Niet met een winkel maar werkend vanuit twee garageboxen aan de Amalia van Solmsstraat, gewoon langs de deur en maar zien datje klandizie krijgt. Dat lukte hem goed en in de loop der jaren breidde Tanis zijn werkgebied uit tot Boskoop en Moordrecht, ‘s Morgens vroeg er uit, inkopen bij de groentegroothandel en dan man. Mijn vader wilde dat. Zelf was hij bankwer- met de wagen de weg op. Lange dagen makend. Hij heeft het nooit als een belasting ervaren want het werk was zijn lust en zijn leven. Een winkel wilde hij niet, het vrije leven langs de deur trok hem meer. "Soms had ik wat hulp maar meestal deed ik het werk alleen.” Woensdag 29 juli 2009 I 2-2/ Cursus portretschilderen WADDINXVEEN et Seniorenwerk Waddinxveen van de Stichting Vonk houdt een cursus ‘por- I tretschilderen’. De cursus start op 14 I september. In vijf lessen zal de schil- derdocente Aleid Abels u de grondbeginselen van het portretschilderen bij te brengen. „De cursis ten leren allereerst goed te kijken naar het mo del en verhoudingen over te brengen op papier. Tijdens dit leerproces werken we natuurlijk met houtskool omdat dat materiaal gemakkelijk aan te brengen is en ook weer gemakkelijk te ver wijderen mocht het resultaat niet helemaal naar wens zijn”. De lessen vinden plaats op de maan dagmorgen van 9.00 tot 11.30 uur in het tekenlo kaal van de Stichting Vonk in de dependance aan de Peter Zuidlaan. De kosten voor deze cursus bedragen 73 euro. Voor materiaalkosten moet u over de gehele cursus een bedrag rekenen van on geveer 10 euro. Tijdens de cursus zal er een model aanwezig zijn. De kosten voor dit model worden door de cursisten gezamenlijk betaald, per cursist komt dit ongeveer op 2 euro per bijeenkomst. U kunt zich aanmelden bij het kantoor van het Se niorenwerk Waddinxveen in het Anne Frank- Centrum, Jan van Bijnenpad of via 0182 - 63 19 32. Mailen kan ook: cursussen@stichtingvonk.nl dorpen en drie dagen per week is mooi genoeg. In 2005 kreeg hij de gevreesde ziekte. Werd daar voor behandeld en knapte ook op maar zal niet genezen. Van zijn klanten kreeg hij bèrgen kaar ten en dat heeft hem echt goed gedaan. Het con tact met de mensen is ook altijd een belangrijk as pect van zijn werk geweest. Hoorde aan de deur over lief en leed maar nam die verhalen niet mee naar huis. Stoppen met werken komt geen seconde in hem op. Zo lang het kan wil hij aan de gang blijven. "Vroeger was het 60 uur per week, nu 30.” De zaak verkopen is er niet bij, niemand wil nog op de ouderwetse manier, langs de deur in weer in wind. Tanis heeft het nooit gedeerd. "Laat mij maar lekker werken. Ik heb het nooit met tegen zin gedaan als het aan mij lag zou ik door willen gaan tot mijn 85e. Ik heb best veel meegemaakt, heb in de dorpen veel zien veranderen maar het was altijd gezellig. Daarom heb ik geen zin om thuis te gaan zitten. Weetje wat het is: wanneer je in bed gaat liggen voel je altijd wel iets, maar zo lang je bezig bent heb je daar geen last van.” (cb) -t

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 23