vakantie Colofon Horekadelive: Tropisch feest aan de Nesse Aldus Olieman I Jongeren Moerkapelle strenger aangepakt 1 i I W A” Deelnemende horecagelegenheden: I F Wietzakjes Programma: -1 ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Al tien jaar WADDiNXVEEN '1 A Woensdag 19 augustus 2009 I 3 Burgemeester Fijen kondigde tijdens de ingelaste vergadering strengere maatregelen aan. Foto: PR jongeren zelf als oplossing zien. Door Tim Tempelaars Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berusten bij Regionale Nieuwsbla den Groep (RNG) c.q. de betreffende auteur. Weekblad voor Waddinxveen is een onafhanke lijk weekblad, dat in een oplage van 15.900 exempla ren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Regionale Nieuwsbladen Groep (RNG) Alphen aan den Rijn Kantoor Oranjelaan 9, Waddinxveen Postbus 196,2740 AD Waddinxveen Maar dat komt wel goed. In de voorgaande jaren hebben we ook niet te klagen gehad. Al met al heb ik er gewoon heel veel zin in.” 1 Kreta 2 Sicca 3 Thuis 4 Italiaans restaurant 5 Drie Meiden 6 Episode 7Zinne Redactie Saïda Erahoutan, Carina Bergman Telefoon 0182-638288, fax 0182-631088 E-mail weekbladvoorwaddinxveen@ rngnieuwsbladen.nl Kopij kan tot maandag 16.00 uur worden aangeleverd, bij voorkeur per e-mail. Tijdens de door de Gemeentebelangen en de VVD-fractie ingelaste gemeenteraadsvergade ring sprakjolanda van der Spek haar verbazing - uit over de grote commotie rond de overlast van de hangjongeren. Zij is voorzitter van peuter speelzaal Het Hobbelpaard, dat naast de hang plek en het dorpshuis Op Moer is gevestigd. "Ik ben verbaasd over deze spoedvergadering, want het probleem is al vele jaren bekend. Elke dag be ginnen we met het opruimen van glas, wietzak jes, blikjes, peuken en afval. Regelmatig zijn de kozijnen beklad met leuzen die niet voor kinde ren bestemd zijn. De deursloten zijn met hars in gespoten, er is. twee keer brand gesticht en er zijn meerdere keren vernielingen aangebracht”, al dus mevrouw Van der Spek. “We hebben regel matig overleg gehad met de hangjongeren en met de politie, maar er is niet te achterhalen wie voor de vernielingen verantwoordelijk is, dus wordt er niets gedaan. Geef ze een plek ergens anders en blijf van onze spullen af”, was haar betoog tijdens 'de raadsvergadering. Ook de jongeren zelf had den om spreektijd gevraagd. Jasper Metselaar ver telt: “In al die jaren zijn er veel verschillende jon geren geweest. Wij krijgen nu de schuld, maar wij gaan niet met glas gooien. Ik vind het absurd, dat er over zoiets simpels extra wordt vergaderd. Als je ons daar verjaagt, gaan we ergens anders heen”, vindt Jasper. Op de vraag van de heer Van der Kooij van het CDA om dan namen te noemen van jongeren die wel verantwoordelijk zijn voor de overlast, geeft Jasper aan dat het kameraden zijn en datje daar van geen namen noemt. “Laat ons daar zitten of geef ons een andere locatie”, gaf hij als antwoord op de vraag van PvdA raadslid Hagens wat de Het programma is nog vöorlopig. Maar de volgende activiteiten staan momenteel op de planning voor Horekadelive 2009: - Een optreden van een Salsaband - Tropisch carnaval, een lopende parade van vier dames en een brassband - Een optreden van Feest-DJ Jan Smit - Een Limboshow met vuur - Een Vuurspuugshow - Tussendoor optredens van dansschool Da Danza. Zij gaan tussen het publiek dansen op podiumblokken. - Een springkussen voor de kinderen - Bij de horecagelegenheden aan de Nes se zullen diverse activiteiten worden ge organiseerd. Door Ruud Groot ijdens een spoedvergadering van de ge meenteraad van Zevenhuizen/Moerka pelle heeft burgemeester Fijen strengere controles toegezegd om de grote over last van hangjongeren in Moerkapelle te bestrij den. Door middel van toezichthouders, die op de fiets wendbaar zijn en bevoegd zijn op te treden en boetes uit te delen, hoopt de gemeente voor alsnog voldoende maatregelen te hebben geno men om de rust in Moerkapelle terug te laten keren. Daarbij is tevens een dringend beroep ge daan op de goedwillende kern van de hangjeugd om binnen de groep regulerend op te treden en/ of kenbaar te maken wie de overlast veroorzaakt. Indien dit binnen afzienbare tijd niet tot het ge wenste resultaat leidt, zullen er van overheidswe ge 'één of meerdere tandjes worden bijgezet’. Advertenties Telefoon 0182-636381 of0182-620626 Fax 0182-631088 E-mail advertentieverkoop@rngnieuwsbladen.nl Advertenties kunnen tot maandag 17.00 uur worden opgegeven. Buurtbewoner Jan Willem de Vos is blij dat de bom nu eindelijk gebarsten is. “Tien jaar lang heb ik dingen zien gebeuren, die de gemeenschap veel geld kosten. Ik ben regelmatig op hen afge stapt, maar het heeft niet geholpen, 's Nachts om half vier word ik vaak wakker van het geluid van de scooters. Het probleem speelt al tien jaar. Tra ceer ze en pak de daders aan. De politie probeert dat ook wel, waarvoor alle lof. Maar ik constateer ook dat ze er vaak niet waren of pas kwamen na dat alles al was gebeurd”, aldus De Vos. Gemeen teraadslid Van Eijk (VVD) noemt de zaak zeer ernstig. “Dit kan in onze gemeente niet. Waar om heeft het bestuur niet eerder actie onderno men?”. De heer Zijderhand (Gemeentebelangen) voegt daar aan toe: “De toename van de overlast van de laatste tijd heeft voor ons de emmer doen overlopen, waardoor we nu in spoedoverleg bij el kaar zijn om tot snelle oplossingen te komen. De jongeren moeten zelf elkaar aanspreken op mis plaatst gedrag of aangeven wie de daders zijn. Zo niet, dan zijn ze medeschuldig’, aldus Zijderhand. De heer Van der Kooij (CDA): "Dat dit al tien jaar speelt, heeft mij verbaasd. Het jeugdhonk Op Moer is al een paar keer gesloten vanwege ernsti ge vernielingen. De politie heeft misschien wel wat laks gereageerd. Ik roep de jongeren op om zelf met oplossingen te komen. Zo niet, dan moe ten we verder ingrijpen”. Ook de heer Zweere (PvdA) is van mening dat de jongeren niet voor val. “Dat spreekt mij enorm aan en ik denk ook dat de mensen dat erg leuk vinden.” Toch wil de organisator eigenlijk liever niet één speciale acti viteit eruit pikken. “Het hoogtepunt is voor mij het programma in z’n geheel. De afgelopen drie jaar was Van Vliet op de achter grond betrokken bij de organisatie van Horekade live. Dit jaar neemt hij met zijn evenementenbu reau in samenspraak met de horecagelegenheden aan de Nesse de organisatie voor zijn rekening. “We proberen alles een beetje te professionalise ren. Ik kan bijvoorbeeld gebruik maken van de - leveranciers die ik via mijn bureau al ken. Dat is een voordeel.” Als Waddinxvener begrijpt de or ganisator maar al te goed dat het evenement be langrijk is voor zijn woonplaats. “Ik denk dat de kracht van Horekadelive ligt in de sterke basis die we hebben. Groeien is leuk, maar het moet niet te snel gaan. In tegenstelling tot andere eve nementen, is Horekadelive er jaar in jaar uit. En dat is mooi. Met dit project kunnen we de toe komst in.” Belangrijk voor een goed verloop van de editie van 2009 is uiteraard het weer. Eén ken merk van de tropen kan Van Vliet missen als kies pijn: een tropische regenbui, toch maakt hij zich geen zorgen. “We hopen natuurlijk op goed weer. oplossingen naar de overheid moet wijzen, maar zelf de daders moeten melden. De heer Vroeg- op (VVD) vraagt het college de politie directer en frequenter te laten surveilleren en wil conti nu cameratoezicht, waarbij de privacy maar even moet wijken voor de veiligheid. In zijn antwoord gaf wethouder Bosman een opsomming van de maatregelen die tot nu toe zijn genomen. “In 2008 zijn we als proef voor 1 jaar, jeugdhonk Op Moer gestart. Er zijn gesprekken geweest met jonge ren en met hun ouders. We hebben de politie op dracht gegeven tot verhoogde aandacht in het ge bied en we hebben een mosquito aangebracht. Vorige week hebben de jongeren ons gevraagd mee te denken over een andere plek.” Burgemees ter Fijen zegt regelmatig overleg te hebben gehad met de politie. “We zijn gekomen tot de volgende maatregelen: Het extra toezicht wordt nog meer verhoogd. Niet alleen bij meldingen, maar ook op eigen initiatief. In het kader van de veiligheid heb ben we een convenant afgesloten met omringen de gemeenten over 'toezichthouders’, die wend baar op de fiets controles kunnen uitvoeren en met verdergaande bevoegdheid kunnen optre den. We gaan de daders nog nadrukkelijker re gistreren en ook de ouders daarmee confronte ren. Het gebied krijgt een 'zone rood’, waarbij een zero tolerance en lik op stukbeleid zal worden ge voerd. Natuurlijk hoop ik dat vanuit de jongeren zelf regulerend zal worden opgetreden. De resul taten van de maatregelen zullen we in septem ber bespreken. Maat als dit allemaal niet lukt, dan zetten we een tandje bij', kondigt hij aan. aribisch (tropisch) feest aan de Nes- se, dat is het thema van Horekadelive w 2009. Locatie voor het jaarlijks terug- kerende evenement in Waddinxveen is de Nesse aan de Gouwe. Op 12 september is deze straat, samen met de daaraan gelegen horecage legenheden (zie kader), voor een dagje de plaats waar Waddinxveners zich in het Caribische feest gedruis kunnen mengen. Volgens organisator Ri cardo van Vliet verloopt de organisatie tot nu toe voorspoedig. “We zijn alleen nog druk bezig met het vinden van sponsoren. Maar ik heb er alle ver trouwen in dat dit ons gaat lukken. Het wordt gewoon een mooie dag met een spetterend the ma.” Van Vliet, die een eigen evenementenbu reau heeft, legt uit hoe de organisatie op het tro pische thema is gekomen. “Dat was een wens van de horecagelegenheden die meedoen. Daar komt bij dat ik met mijn bedrijf al vaker dat soort 'tropi sche’ evenementen heb georganiseerd. Dat sloot dus mooi op elkaar aan.” In het bijgevoegde kader kunt u de verschillende activiteiten vinden die ge pland zijn voor de desbetreffende zaterdag.” Van Vliet kijkt persoonlijk uit naar het tropisch carna- ok uw columnist is deze zo- K mer op vakantie geweest - in w, Tsjechië om precies te zijn. Een paar dingen vielen mij daar op. Zo bleek dat we met ons Duits, Engels en Frans totaal niet uit de voeten konden. Tsjechen in Noord-Moravië spre ken alleen Tsjechs. Ja de oudere genera tie heeft wel een andere taal geleerd maar die zul je ze nooit horen spreken: het Rus sisch. Gelukkig hadden we ons Wat Hoe-boekje bij ons en met gebarentaal kom je ook een heel eind. Wat ook opviel was dat in elk boerendorp minstens één grote verlaten fabriek staat. Waarschijnlijk is de productie gestopt na de val van het communisme waardoor bedrijven ineens winst moesten gaan ma ken in plaats van als werkverschaffing te fungeren. Niemand heeft echter tijd of geld om die oude zooi tegen de vlakte te slaan. Dat veel oude gebouwen vol Duitse tek sten en inscripties stonden, vond ik ook opvallend. Krijg je in een kasteel een el lenlang Tsjechisch verhaal over je uitge stort, hangen er achter de gids allerlei oor kondes die in het Duits geschreven zijn. Na een tijdje kwam ik achter de - schok kende - reden van al dat Duits. Achthon derd jaar lang heeft in dit gedeelte van Tsjechië een grote Duits sprekende min derheid gewoond. Na de Eerste We reldoorlog door de Geallieerden onge wild toegevoegd aan Tsjechië. Maar na de Tweede Wereldoorlog waren de Tsje chen alles wat Duits was behoorlijk beu en knikkerden ze hun Duits sprekende landgenoten er meteen ook maar uit. Bij de gewelddadige deportatie van die 3 mil joen mensen kwamen duizenden om het leven. Je gaat ineens heel anders te gen dit ogenschijnlijk vredig volkje aan kijken. Tenslotte viel op dat veel Tsjechische da mes er nogal schaars gekleed bij lopen. Een rok die net onder de billen ophoudt is daar een gebruikelijk kledingstuk in het straatbeeld. En korter kan ook. Zo wees mijn jongste op een mevrouw waar van hij zich afvroeg of ze zich die morgen vergeten was aan te kleden. Het is dat ik geen Tsjechisch spreek maar anders had ik regelmatig tegen wildvreemde dames geroepen: trek alsjeblieft een legging aan! Bezorging Geen krant ontvangen? Bel 0900-1010107 (10 eurocent p.m.)

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 3