1 I i p Amnesty voert actie op braderie Concordia op braderie Kinderen op de foto Schminken op de braderie win siersteen op braderie I Dierenstand egelopvang Het geheel maakt het juist zo mooi!' t :W"1 r BH -F t ft Stoomschepen Uniek evenement BOSKOOP BOSKOOP BOSKOOP BOSKOOP BOSKOOP Het is een automatisme van Gert- jan Hooftman, voorzitter van de Braderie Vereniging Boskoop. "Ik denk nogal in cijfers." Uit het blo te hOOfd lepelt de voorzitter de cij- ookwel, maar er komtnu veelmeer bij kijken. Je fers van de Braderie 2009 op: "Rond de 30.000 bezoekers over het hele weekend, 150 meter bo ten, 1,5 kilometer kraampjes, 200 muzikanten, 8 bestuursleden, 1000 kilogram straatvuil en een draaiboek van 50 bladzijden." Feestplein BOSKOOP BOSKOOP af* f Tl Gezellige drukte op de badere in 2008. (Foto: archief GK) Door Tim Tempelaars ijdens de komende braderie voert Amne sty International Boskoop actie voor 23 Molukse gewetensgevangenen. Zij zijn in 2007 gearresteerd omdat zij een vlag, symbool voor de Zuid-Molukse onafhankelijk heid, toonden bij een dansvoorstelling. Tijdens hun arrestatie en detentie werden zij ge marteld door de politie. De dansers zijn vervol gens veroordeeld tot celstraffen variërend van vier tot twintig jaar. Braderiebezoekers kunnen zien als spaarjaren.” Eenentwintigjaar is Hooftman al voorzitter van de Braderie Vereniging. In de loop der jaren heeft de Boskoper ‘zijn’ evenement zien veranderen. “Vroeger kon je gewoon bij de gemeente melden datje de Braderie ging organiseren. Nu kan dat den ze met een pistool. Een van de soldaten rand de twee van haar dochters aan. Het was geen toeval dat ze juist Justine en haar familie lastig vielen. Ze hebben het op haar gemunt omdat zij werkt voor een organisatie die zich speciaal inzet om seksueel geweld tegen vrouwen te voorkomen. In een bedankbrief schrijft Justine dat de duizenden kaarten die er via Amnesty zijn gestuurd haar en duizenden andere vrouwen in Noord-Kivu die alle hoop verloren hadden, gesterkt hebben. bij de stand van Amnesty een petitie onderteke nen waarin om hun onmiddellijke en onvoor waardelijke vrijlating gevraagd wordt. Op Internationale Vrouwendag (8 maart van dit jaar) en op Koninginnedag heeft de Boskoopse Amnestygroep actie gevoerd voor Justine Masika Bihamba in de Democratische Republiek Congo. Zij werd bedreigd omdat zij zich inzette om sek sueel geweld tegen vrouwen te voorkomen.. In september 2007 drongen militairen haar huis bin nen, bonden haar zes kinderen vast en bedreig- Naast de jaarlijks terugkerende onderdelen in het Last van de recessie heeft de Braderie Vereniging overigens nauwelijks. "Normaal hebben we tus sen de 120 en de 140 kraampjes, nu zijn dat er on geveer 110. Het valt dus allemaal wel mee. Maar dat komt natuurlijk ook omdat we veel deelne mers hebben die al jaren meedoen. Neem nou de oliebollenbakker. Die komt hier al decennia lang. Dat vind ik mooi", vertelt de voorzitter. Ieder jaar bekende gezichten terugzien is niet het eni ge positieve aspect aan de Braderie voor Hooft man. "Het is het geheel wat het zo mooi maakt. De goodwill bij heel veel Boskopers, de perfecte samenwerking tussen alle partijen en natuurlijk de Boskoopse gezelligheid maken dit evenement uniek.” Vrijdag om 14.00 uur is de aftrap van de Boskoopse Braderie. Als het aan Hooftman ligt, mag het zo snel mogelijk vrijdag zijn. "Natuurlijk zijn we nu druk met de laatste organisatiehande- lingen. Maar dat geeft niet; het is druk, maar wel leuk. Vrijdagavond is het nog even stressen, maar vanaf het moment dat iedereen zijn eigen plekje heeft gevonden, wordt het yoor mij genieten. Ik heb er zin in." De pas opgerichte Stichting Egelopvang Bos koop is op de komende braderie te vinden voor de winkel van Pet’s Place, Koninginne weg. In de stand wordt alle informatie ge geven over het werk van de stichting. In het bijzonder over egels (2009 is het jaar van de egels) en vleermuizen. Mensen van de Die- renambulance informeren meer in brede zin over het welzijn van dieren. In de kraam ver koopt men ook allerhande artikelen, beschik baar gesteld door Boskoopse ondernemers. De opbrengst is bestemd voor het werk van de stichting. Onder andere worden rozen ver kocht onder het motto: stekelige planten voor stekelig dieren. Bezoekers kunnen ook raden naar het aantal spekjes in een pijp. Stichting Peuterspeelzalen Boskoop (SPB) is komende dagen met een kraam aanwe zig op de braderie in Boskoop. De stichting twee locaties: ‘t Trommelaartje en de Peu- terstek. De SPB is een voorschoolse voorzie ning, voor kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar, die gericht is op ontwikkelings-stimule- ring om peuters voldoende voor te bereiden op de overgang naar de basisschool. Bij de be nadering van de kinderen staat plezier beleven en ontdekken van de wereld in een veilige, vertrouwde omgeving centraal. Uitsluitend tijdens de braderie kunt u uw peuter laten in schrijven zonder inschrijfkostenPeuters kun nen tijdens de braderie geschminkt worden en er staat een grabbelton. Meer informatie: www.peuterspeelzalenboskoop.nl Kinderen kunnen verkleed als prinses, boef of piraat op de foto bij de stand van speel- o-theek De Speelstek op de braderie. Bij de speel-o-theek kun je speelgoed voor binnen en buiten en spellen voor alle leeftijden le nen. Het voordeel hiervan is dat de kinderen steeds met nieuw speelgoed kunnen spelen en dat ze hun motoriek en spelvaardigheid kunnen verbeteren. Meer informatie op de sitewww.despeelstek.nl Bij de kraam van Boskoop Creatief is komend weekende een groene fluit serpentijn uit Zimbabwe te winnen. Raadt u het gewicht van deze bijzondere steen dan is de serpen tijn zaterdagavond uw eigendom. Vul bij de kraam van Boskoop Creatief het door u ge schatte gewicht in, meer hoeft niet. De steen is te gebruiken als decoratiemaar kan ook bewerkt worden. Op de braderie geeft Bos koop Creatief ook alle informatie over cur sussen. Aanmelden voor diverse cursussen kan bij www.boskoopcreatief.nl of je belt met Willeke Claus tel. 0172-212274. programma, zoals de feestactiviteiten in de Boot smaat, zijn er ook nieuwe activiteiten. Zo liggen er acht grote historische binnenvaartsleepboten van de Vereniging De Motorsleepboot (www. motorsleepboot.nl) aan de loswal en aan de Ba- rendstraat. "Vooral ‘s avonds, als alles mooi ver licht is, gaat dit een prachtig plaatje opleveren”, volgens Hooftman. Dit jaar is er ook weer een au- toplein. Het terrein tussen ijssalon Janssen en café Gouwezicht wordt ingedeeld als een plek waar de vierwielliefhebber zijn lol op kan. “Meerdere au todealers hebben dit gezamenlijk opgepakt. Zo staan er nieuwe auto’s, want geloof het of niet: er zijn mensen die tijdens de Braderie een nieuwe auto kopen, maar we hebben ook meerdere Old timers staan.” Bij het rijke muzikale aanbod op de brade rie vinden we ook muziekvereniging Concor dia met een informatieve stand en een optre den van de slagwerkgroep, vrijdagavond op het Kerkplein. Op zaterdag 7 november houdt Concordia de jaarlijkse rommelmarkt worden gehouden. En zoals gewoonlijk wederom in het eigen gebouw aan de A.P.van Neslaan. Wie nog materiaal over heeft (geen meubels) kan dit beschikbaar stellen. In het gebouw aan de A.P. van Neslaan is iedere maandag-, dinsdag - en donderdagavond iemand aanwezig om het aangeboden materiaal in ontvangst te nemen. moet bijvoorbeeld meerdere vergunningen aan vragen en tot in het detail kunnen aangeven hoe je ervoor gaat zorgen dat er niets uit de hand gaat lopen.” In vergelijking met de dertigste editie van de Bos koopse Braderie zijn er wel wat dingetjes veran derd. “Ons feestplein, met podium en bar, stond vorig jaar op het parkeerterrein achter de Albert Heijn, daar organiseren we nu de kindermarkt op zaterdag. Dit jaar is de locatie voor ons feest plein het plein voor de Hoogvliet.” Op het Kerk plein, voorheen de groene’ afdeling van de Bra derie, zijn meerdere kinderattracties te vinden en speelt een fanfare. Wat niet veranderd is het enorme aantal be zoekers dat jaarlijks op de Braderie af komt. Ook voor dit jaar verwacht Hooftman onge veer 30.000 bezoekers. Zo’n drukte brengt na tuurlijk heel wat organisatiewerk met zich mee. "Maar dat was voor ons geen probleem. De orga nisatie is voorspoedig verlopen. De samenwer king met politie, brandweer, EHBO, gemeente, (horeca)ondememers en natuurlijk de omwonen den was perfect. Natuurlijk hebben alle partijen verschillende belangen, maar ik denk dat we er goed in zijn geslaagd dit op elkaar af te stemmen.” Toch heeft de voorzitter nog wel een tip voor de bezoekers: "Kom vooral met de fiets, want iedere parkeerplek is toch al bezet.” e éénendertigste editie van de Bos- W koopse Braderie start vrijdag om 14.00 uur met de officiële opening. Het startsein wordt ter hoogte van de kruising BC-straat/Zijde gegeven door burge meester Rijsdijk. Voorzitter van de Braderie Ver eniging Boskoop Gertjan Hooftman legt uit dat er dit jaar niet voor een thema gekozen is. “Wij hadden niet echt een thema waar we allemaal achter stonden. Dus hebben we gekozen om het dit jaar zonder te doen. Maar ook zonder thema moet het hartstikke leuk worden. Kijk bijvoor beeld maar naar de carnavalsoptocht. Die had ook geen thema en was ook een groot succes.” Vorig jaar vierde de Boskoopse Braderie Vereni ging haar dertigjarig jubileum en werd er flink uitgepakt. Dit jaar is het iets kleinschaliger aange pakt. Hooftman: "Om de vijfjaar, tijdens de jubi leumjaren, pakken wij het groots aan. Natuurlijk doen we dit de tussenliggende jaren ook, maar dan toch iets minder. Die jaren kun je een beetje 31e Boskoopse braderie T WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN GOUWE KOERIER I IQ Woensdag 16september2009 I 1 j

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 19