Nieuwbouw Noordkade Aldus Olieman cï Gemeente huurt toezicht zuidplas Begrijpen hoe het werkt vonk of fik Colofon Actueel nieuws Informatieavond over jeugdoverlast Zuidplas i r I 4 4 I Wanneer neemt u de stap voor Ramen Deuren Schuifpuien Lieftink Produktieweg 17» Alphen a/d Rijn T 0172 46 96 70 www.lieftink.nl VERVOLG VAN VOORPAGINA. WADDINXVEEN Gevels Serres Vouwwanden WADDINXVEEN Door Carina Bergman jimkoster.nl SCHÜCO nu dagelijks te volgen via de beeldschermen bij C1000 Waddinxveen Weekblad voor Waddinxveen is een onafhanke lijk weekblad, dat in een oplage van 15.900 exempla ren wordt uitgegeven en verspreid in Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen. Weekblad voor Waddinxveen verschijnt op woensdag. Uitgever Regionale Nieuwsbladen Groep (RNG) Alphen aan den Rijn Kantoor Oranjelaan 9, Waddinxveen Postbus 196, 2740 AD Waddinxveen Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berusten bij Regionale Nieuwsbla den Groep (RNG) c.q. de betreffende auteur. inhuur van extra toezicht over te gaan. Het seni orenconvent, een vertegenwoordiging van frac tievoorzitters, heeft hieraan goedkeuring gege ven zodat het toezicht per direct kan ingaan. Het extra toezicht zal vooral in. de weekenden tij dens de piekuren plaats vinden en wordt verricht door vrijwillige politiemensen. Cremers: Zij hebben de volledige politie-akte en - bevoegdheid maar hebben een andere betaalde baan.” De bur gemeester ziet bezuinigingen bij de politie als be langrijkste oorzaak voor de capaciteitsproblemen: Redactie Saïda Erahoutan, Carina Bergman Telefoon 0182-638288, fax 0182-631088 E-mail weekbladvoorwaddinxveen@ rngnieuwsbladen.nl Kopij kan tot maandag 16.00 uur worden aangeleverd, bij voorkeur per e-mail. Advertenties Telefoon 0182-636381 of0182-620626 Fax 0182-631088 E-mail advertentieverkoop@rngnieuwsbladen.nl Advertenties kunnen tot maandag 17.00 uur worden opgegeven. Bezorging Geen krant ontvangen? Bel 0900-1010107 (10 eurocent p.m.) verzorgd door het het gebied, zoals gepland, op termijn verdwijnen zouden ook op deze locatie woonwerkunits ge bouwd kunnen worden. Hierdoor ontstaat een gebied met een matige tot sterkte functiemen- ging, waarbij naast woningen ook kleine bedrij ven, kantoren en enige detailhandel voorkomen. De gemeente vindt de visie van de Kamer van Koophandel interessant omdat de nieuwe vor men van bedrijvigheid passen in haar uitgangs punten voor dit gebied. Wel zet ze een kant tekening bij het verplicht karakter van de woonwerkunits. „Niet in alle gevallen is een buf fer vereist en er zijn ook alternatieven denkbaar,” zo stelt de gemeente in een reactie naar de Kamer van Koophandel. In het gebied rond Noordkade is nu nog veel be drijvigheid te vinden. De gemeente heeft deze lo catie aangewezen als woongebied? Daarbij wor den de aanwezige bedrijven aangemoedigd zich op een bedrijventerrein elders in Waddinxveen te vestigen. De nog aanwezige bedrijven maken zich zorgen over eventuele klachten van geluids overlast van toekomstige bewoners van de ge plande nieuwbouw in het Noordkadegebied. Het plan van de Kamer van Koophandel zou hieraan tegemoet kunnen komen. neer te zetten. Hij strooide troep om zich heen, schold een passerende dame uit voor hoer en ging bijna op de vuist met een omwonende. Na elk rollenspel legde hij uit wat de reacties van de meespelende omwonende bij hem teweeg bracht. Een van de aanwezigen speelde een om wonende die hem aansprak op de gemaakte rot zooi. Dit escaleerde al snel: „U stapt op mij af op met grote ogen en een belerend vingertje, dat voelt bedreigend voor mij,” stelde de acteur. De vrouw die het daarna op een vriendelijkere manier probeerde, gaf hij de tip om door te lo pen. „Als u blijft kijken of ik ook echt doe wat u vraagt voelt dat voor mij als gezichtsverlies en doe ik het zeker niet.” Door de aanwezigen werden verschillende ei gen ervaringen aangehaald. Wat ging goed, wat kon anders? Tot slot was er voor iedereen een boek van Kaldenbach om het thuis nog eens na te lezen. e omwonenden konden zelf ook vra- gen stellen. Zo vroeg een vrouw zich af of het alcoholverbod alleen geldt bij Ea de geplaatste borden. Cremers: „Dat geldt overal en als ze het toch doen kost ze dat 60 euro.” Een bewoner van de Zuidplashof las een verhaal voor met negatieve ervaringen. „Er wordt hier gedeald, geblowd, gedronken en soms wordt bij ons aan de achterdeur seks bedreven. Mijn vrouw is uitgescholden voor hoer. We heb ben geprobeerd met de jongeren te praten maar dat helpt niet. Ze tonen totaal geen ontzag voor ons en ook niet voor de politie.” Burgemeester Cremers gaf aan het beeld te her kennen. „Zo erg is het wel. Het verstoppertje spe len is ons bekend, dat kan de politie ook nooit winnen. Dan moetje een ME van 150 man in zetten. Daarom gaan we nu op de meest heikele momenten permanent toezicht instellen. Een sa menscholingsverbod is een maatregel die we ach ter de hand houden als de geplande aanpak niet werkt.” Een vrouw vroeg zich af of de jongeren zich niet zouden verplaatsen als er permanent toezicht komt. Cremers:Je hebt zeker een verplaatsings- effect. We kunnen ook naar een permanente plek met toezicht toe [de JOP, red]. Maar daar gaat het vanavond niet over, en dat is de portefeuille van mevrouw Gerts. Maar de jongeren verdwijnen natuurlijk niet van de aardbodem, ze wonen in deze wijk.” Een man stelde voor om de jongeren in het weekend verplicht thuis te laten blijven. Dit ontlokte gelach uit de zaal. Cremers: „Zoiets kun nen we niet afdwingen. Dat kan alleen de rechter doen als er strafbare feiten zijn gepleegd.” Vervolgens was het woord aan de deskundige, Hans Kaldenbach. „U kunt zich afvragen: waar om zijn wij hier? Zij misdragen zich toch? Maar, u kunt de wind niet veranderen maar hoe de zei len staan bepaalt u zelf.” Kaldenbach wees op het verschil tussen begrip en begrijpen. Als je be grijpt hoe het werkt, weetje hoe je er op kunt rea geren. Maar je hoeft er geen enkel begrip voor te hebben.” Aan de hand van een aantal voorbeel den en oefeningen liet hij de aanwezigen ervaren hoe je de jongeren door een tegenbeweging meer kracht geeft - de karatebeweging - en door hen te begrijpen en mee te bewegen kunt losmaken - de judobeweging. Daarna speelde acteur Ramon een paar situa ties na. Hij wist een levensechte hangjongere e gemeente Waddinxveen maakt dit jaar 35.000 euro en volgend jaar 55.000 U euro vrij voor de inzet van extra toe- zicht in de Zuidplas in verband met de jeugdoverlast. De tweede helft van de zomerva kantie is de situatie in deze wijk verslechterd en was er sprake van grote overlast. De burgemees ter heeft hierover veel brieven van omwonenden gekregen. Omdat de politie met capaciteitsproble men kampt heeft het College voorgesteld zelf tot urgemeester Comelis weet het wel: Waddinxveen en Gou- da, die horen bij elkaar. Dat Jas ik vrijdag in mijn ochtend krant. Zozo, dacht ik, dan ben ik wel be nieuwd waar de vonk is overgesprongen, onze identiteit, de sport, het verenigings leven? Maar toen ik het verhaal las, bleek dat Cornelis in zijn oude refrein is blijven hangen: bedrijvenparken en nog eens be drijvenparken. Eerst wilde Gouda deze bedrijvenparken annexeren. In het huidi ge verhaal lijkt Waddinxveen vooral het aanhangsel van die zelfde beoogde bedrij venparken. De bruidegom is meer geïnte resseerd in de bruidschat dan in de bruid. Burgemeester Cremers deed zulke stel lige uitspraken niet. Huwelijk of vriend schap, het is hem om het even, als het maar tot duidelijkheid komt. Onder tussen heeft hij het druk genoeg met de jeugdoverlast in de Zuidplas. De gemeen te heeft nu maar zelf geld vrij gemaakt voor de inhuur van permanent toezicht op de piekuren. Overigens geen nieuw fe nomeen: in Nieuwerkerk schijnen ze dat ook al te doen. Opvallend detail: dit besluit is niet door de Waddinxveense raad genomen maar heeft het fiat gekregen van een - niet openbaar - clubje genaamd het Senioren convent waarin alleen fractievoorzitters zitting hebben. Maar dit terzijde. Dit jaar wordt 35.000 euro en volgend jaar 55.000 euro uit eigen zak betaald voor extra po- litie-inzet. De politie zelf kampt name lijk met capaciteitsproblemen. Nu heb ik zitten denken: als we nu eens het politie toezicht weg halen bij grote voetbalwed strijden en feestjes op het strand? Er gaat genoeg geld om bij deze organisaties om zelf bewaking in te huren. Kan de politie tenminste weer de straat op. Een ander alternatief is om de bedrijven parken maar gelijk voor grof geld aan Gouda te verkopen. Daar kun je hartstik ke veel beveiligers van inhuren en we zijn van het gehijg van Gouda af. Ik weet het: het is korte termijn denken. Maar stelt u zich eens voor wat een feestje de be grotingsbespreking dan zou zijn dit na jaar. Ballonnen en champagne! We zetten een extra verdieping op het zwembad, het centrum bouwen we uit eigen zak, de OZB wordt een vrijwillige bijdrage en Stichting Vonk wordt Stichting Fik. e Kamer van Koophandel wil van het W Noordkadegebied in Waddinxveen een 'broedplaats voor bedrijvigheid’ maken. Dit kwam naar voren tijdens een presentatie die zij onlangs hield voor de ge meente. Belangrijkste stap in het plan is de vor ming van een soort buffer tussen de nieuwe wo ningen en de bestaande bedrijvigheid van het gebied. Dit zou kunnen door de bouw van zoge naamde woonwerkunits. Dit zijn woningen met een werkgedeelte. Wanneer de grote bedrijven in WTEKBLAD VOORWADDINXVEEN I Q Woensdag 16 september 2009 I Een bewoner spreekt hangjongere Ramon aan op de troep, op de achtergrond Hans Kaldenbach. Foto: Carina Bergman

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 3