I I Dat PvdA wethouder dit tekent RNG Prijsvraag T ngezonden brieven f I I t I Dorenda Gerts lijsttrekker CDA I I I I T PCW: 'Geen fusie met Gouda' I I 11 I EP ■a i Aansturen op fusie? REGIO WADDINXVEEN 1 EP WADDINXVEEM WADDINXVEEN J I- A eb Markus Markus dertig jaar jong Door Ruud Groot SS» Kees Bax, namens de PCW Waddinxveen drage voor sportdeelname door kinderen en jon- te blijven zetten voor Waddinxveen. "Ik ben heel erg blij met deze avond. Natuurlijk vanwege mijn herverkiezing als lijsttrekker van CDA Wad dinxveen, maar ook omdat ik mij in het program ma herkennen kan. Ik wil graag de handen uit de mouwen steken en hier concreet invulling aan geven. Laat de verkiezingen maar komen.” Motto van het CDA voor de komende raadspe riode is ‘Handen uit de mouwen in Waddinx veen’. In het programma is gekozen voor duide lijke punten, die voortvloeien uit de CDA-visie op de samenleving. Daarbij is dankbaar gebruik gemaakt van verkre gen input uit persoonlijke gesprekken, het be- Nee, absoluut niet aansturen op fusie. De raad zal juist daarvoor moeten waken en waarbor gen dat er een eerlijke en objectieve opsom ming plaats vindt van de voor- en nadelen van samenwerking of fusie. Aan de hand van die uitkomst zal de PCW samen met de raad con clusies trekken. Maar vóórdat dit het geval is zullen ook de Waddinxveense burger en het bedrijfsleven in tensief bij de gesprekken betrokken zijn ge weest. Sterker nog, hun visie moet deel uit ma ken van het onderzoek. Want het belang van Waddinxveen is het belang van de burger. jaren geleden een siroopwafelfabriek opgestart. Deze is inmiddels weer verkocht, maar werkt nog altijd volgens dezelfde methode als de Gebr. Mar kus in Nederland. Twee jaar geleden is het bedrijf over gegaan naar de derde generatie Markus. Martin Markus is aangesteld tot directeur en broer Paul werkt zelfstandig in de verkoop in de 'route- handel', waarbij vele dag- en weekmarkten in het hele land een belangrijk afzetkanaal vormen. Ook dochter Martine Markus werkt op de admi nistratie mee in het bedrijf, zodat ook voor de toe komst Markus een echt familiebedrijf blijft. Het bedrijf heeft naast de bestaande productielijn een nieuwe lijn geopend voor de mini-stroopwafels. „Ook dat is een groeimarkt en door deze nieuwe productielijn kunnen we ook aan die vraag vol doen”, zegt een trotse directeur Martin Markus. „Ik zet het beleid op dezelfde manier voort als dat van mijn vader en oom Leo. Eerlijk zaken doen, heeft immers hier wel duidelijk bewezen dat het zijn vruchten afwerpt. Er werken hier nu 26 men sen en kwaliteit, versheid en service zijn ook mijn pijlers, waarop het bedrijf in de toekomst zal rus ten”, aldus de jonge 29-jarige nieuwe directeur. voren komen: een extra verhoging voor de bij- drage voor sportdeelname door kinderen en jon- geren, tegemoetkoming in zwemlessen voor mi- Leo (achterste rij links) met zijn vrouw en Jan Markus met echtgenote. Vooraan op de eerste rij de nieuwe directeur Martin Markus. Foto: Ruud Groot we kunnen de vraag stellen: wat is Vonk u waard?” Wethouder Lont„Het is niet zo dat we altijd bezuinigen op de zachte sector, van de 1 miljoen die we bezuinigen is ongeveer 17 procent- in subsidies en bijdragen gevonden.” Martin Kraaijestein: „Het is voortdurend deze sector, het is allemaal achteruit gegaan onder jouw verant woordelijkheid.” Lont: „Ik ontken dat in mijn pe riode de zachte sector steeds aan de orde is. Maar Waddinxveen heeft geen ruim voorzieningenbe- leid.” Kraaijestein: „Het is gewoon een feit. Ik vind het zeer kwalijk dat een PvdA wethouder hier zijn handtekening onder zet.” Anneke Goedkoop: ,Als wij ons niet meer her kennen in de keuzes, dan moeten we ons maar terugtrekken. Mensen zeggen tegen mij: datje nog lid blijft van die club. Dat vind ik eigenlijk zelf ook wel.” Lottie van de Berg las tenslotte een gedeelte voor uit een landelijke PvdA-brochure waarin wordt gesteld dat de PvdA altijd in het College wil zitten maar dat het beter is om wat minder een bestuurderspartij te willen zijn. „Soms is het beter om af te zien van de macht.” Onlangs hield uitgever RNG Nieuwsbladen een prijsvraag. De winnaars van het Bobo- abonnement: Floor Kasius WOERDEN, Mi- chiel van 't Spijker SCHOONHOVEN, Niels Zwijnenburg BODEGRAVEN, Elize Hedder- gott GOUDA, Nina Wolvers ALPHEN AD RIJN, Demi de Bruijn STREEFKERK Win naars National Geographic jr. pakket: Thyra Huizer ALPHEN AD RIJN, Kaya Hoogen- doom, BOSKOOP, Lotte Verhoeve KAME- RIK, Jasper Boer, LOPIK De abonnementen zijn geactiveerd en de pakketten zijn aan dé winnaars gestuurd. drijfsleven en het verenigingsleven. Het verkiezingsprogramma werd enthousiast ontvangen door de aanwezigen. Na een korte toelichting door Wim Huijzers, voorzitter van de Programmacommissie, was er ruimte voor discussie over de invulling van pun ten als herstel van vertrouwen respect, duur zaamheid, de voorzieningen voor minima en het onderwijs. Nu het nieuwe verkiezingsprogram ma en de lijsttrekker bekend zijn, kan de laatste hand worden gelegd aan de samenstelling van de kieslijst, waarop naast vertrouwde gezichten ook nieuwe Waddinxveners hun plaats zullen inne men. k|k km aandag was het driedubbel feest bij HU ft de siroopwafelbakkerij van de Ge- 9 br. Markus aan de Staringlaan. Het I bedrijf nam een nieuwe bedrijfshal in gebruik met een compleet nieuwe productielijn voor mini siroopwafels. Maar tevens werd offi cieel stilgestaan bij het dertigjarig bestaan en ook de overname van het bedrijf door de derde gene ratie Markus stond die dag centraal. „De familie Markus is een echte siroopwafel familie”, zegt de 56 jarige Jan Markus. „Mijn vader Leen Markus is begonnen op de He- negouwerweg en toen het bedrijf zo sterk groei de, hebben mijn broer Leo en ik in 1978 besloten om een eigen siroopwafelbakkerij te beginnen aan de Staringlaan. Ook hier was sprake van een ster ke groei van het bedrijf en enkele jaren na onze start moesten we het bedrijf uitbreiden met een koelbaan, een stroopmenginstallatie en een nieu we oven met meer capaciteit”, aldus Jan Markus. Enthousiast vult Leo Markus (60) aan: Jan deed de administratie en ik de verkoop. We waren het vrijwel altijd wel met elkaar eens en door de liefdé en respect voor elkaar en voor het bedrijf houd je het vol. Ook de constante groeimarkt heeft er toe bijge dragen, dat we gemakkelijker samen beslissingen konden nemen. We hebben ons altijd vooral ge concentreerd op de Nederlandse markt, maar een klein deel van onze omzet gaat naar omringende landen. Wij willen de lijn van fabricage naar de eindgebruiker zo kort mogelijk houden omdat we een kwaliteitsproduct willen leveren zonder con serveringsmiddelen en zonder toevoegingen. Dan mag het niet lang in magazijnen en in schappen liggen. Wij slaan daarom de groothandel over en geven we zelf invulling aan het verkoopkanaal”, zegt Leo. Ook in Canada hebben de broers enige en misverstand kan makkelijk ont- staan. Vooral als het om politieke kwesties gaat waarbij veel partijen 9MH hun zegje doen en de pers zijn inter pretatie hiervan geeft. Een kop als “fusie dich terbij” of een kolommetje over dit onderwerp waar iemand onder een pseudoniem zijn zegje doet, kan er zo maar toe leiden dat de beeld vorming over de visie van de PCW maar ook over de visie van de raad in zijn geheel, scheef groei gaat vertonen. Al heel lang wordt gesproken over een fusie of samenwerken. Dit omdat Waddinxveen te klein is om zowel het zware pakket van taken dat de overheid op het bord van de gemeente legt als alle toekomstige ontwikkelingen (in de regio) bestuurlijk aan te kunnen (bestuurs kracht). Jaren richtte Waddinxveen zich op het noorden. Onderzoek wees uit, dat zelfs een fu sie met Boskoop nog te weinig bestuurskracht en slagkracht zou opleveren om alle opgaven van de komende jaren uit te voeren. Toen Rijnwoude Waddinxveen afwees is er een nieu we situatie ontstaan. Het resulteerde uiteinde lijk in een opdracht van de provincie voor Waddinxveen en Gouda om te werken te wer ken aan niet-vrijblijvende samenwerking dan wel fusie. In aanwezigheid van de commissaris van de koningin hebben we raadsbreed ingestemd met een onderzoek naar de voor- en nadelen inzake samenwerking/fusie met Gouda. Dit met de uitdrukkelijke kanttekening dat dit onderzoek niet bij voorbaat mag toesturen naar een con clusie (bijvoorbeeld fusie) want dan kun je net zo goed niets onderzoeken. Raadsbreed was toen overigens nog zonder de fractie Alhaft, maar in de laatste raad heeft ook hij zijn akkoord daarvoor gegeven. De opzet van het onderzoek is heel belangrijk. Hoe de uitvoering zal zijn, moeten we kritisch blijven volgen. Het gaat om een uitvoering die waardevrijheid nastreeft. Een goed onderzoek zal natuurlijk nagaan in hoeverre samenwer king/ fusie de bestuurskracht vergroot en wat de financiële consequenties zijn. Maar dat niet alleen. Zeker niet. Ook godsdienstige en cultu rele aspecten zijn belangrijk en zijn het onder zoeken waard. Zo heeft de PCW het in de laat ste raad ook naar voren gebracht. Want we vinden het belangrijk dat ook dat specifieke ka rakter van Waddinxveen behouden blijft. nima en verruiming van de collectieve ziekten- kostenverzekering. Na de pauze kwam de begroting ter sprake die net die dag gepresenteerd was door het College. Henri ten Zijthoffbrak een lans voor de kleine instellingen die worden wegbezuinigd. „We le ven in een steeds maar rijker wordende maat schappij en al dertig jaar valt op dat kleine instel lingen aan het kortste eind trekken. Waarom dan maar geen verlegde Dreef? Of maar een half cen trum? Wat moetje dan als socialist?” Raadslid Teus Twigt reageerde: Je noemt nu voorbeel den die al in de steigers staan. Je kunt nu niet zeg gen, we veranderen dat. Mij valt de bezuiniging op Vonk op. Wij hebben de samenwerking van Stichting Welzijn en Kreater bevorderd. Daar zit dus een verantwoordelijkheid van de gemeente in.” Bert de Rijke:„Kreater is altijd het haasje geweest. Het is altijd de zachte sector, die is makkelijk te pakken. Dat irriteert me mateloos. Wie gaat er nu wonen in een gemeente waar je geen blokfluit kunt leren? De OZB gaat nu niet omhoog maar sa m k ethouder Dorenda Gerts is door de 9 9 ledenvergadering van het CDA 99 99 Waddinxveen gekozen tot lijsttrek- 99 ker voor de gemeenteraadsverkie zingen in maart 2010. Dorenda Gerts is voor veel Waddinxveners geen onbekende. Hiermee kiest het CDA voor continuïteit en vertrouwen. Niet onlogisch gezien de lastige dossiers en de huidige economische situatie. Ook Waddinxveen zal de komende periode immers de broekriem moeten aanhalen. Vol enthousiasme sprak Dorenda de wens uit om zich juist ook in deze mindere tijden zichtbaar in WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I Woensdag 21 oktober 2009 I h k ethouder Lont krijgt de wind van 9 9 voren van zijn eigen achterban 999 naar aanleiding van de gemeente- begroting. Vooral de bezuiniging op Vonk valt niet goed. „Ik vind het heel kwalijk dat een PvdA wethouder hier zijn handtekening onder zet,” zei Martin Kraaijestein, voorzitter Vonk en PvdA-lid tijdens een bijeenkomst vorige week. Diverse leden verzochten de fractie met klem hier niet mee in te stemmen. Lottie van de Berg: „Dat betekent dat wij een harde noot te I kraken krijgen met onze wethouder.” Eerder was een eerste opzet van het verkiezings- programma ter sprake gekomen. Ook hierover werd stevig gediscussieerd. Het programma is tot stand gekomen in samenspraak met organisaties zoals het Platform Sociaal Waddinxveen, de WMO raad, de seniorenraad, het Wijk en buurt beheer en de ICW. Voorstellen die hierbij naar

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 13