Agenda Vluchtplan van de brandweer I ngezonden brieven ngezonden brieven t T I I I Telefooncirkel bestaat dertig jaar NATIONALE 1 PREVENTIE I Gescheiden vuil Klaveijassen I i iss. I Blij verrast I 4 i ai Donderdag 29 oktober Dinsdag 3 november Woensdag 4 november Zaterdag 31 oktober Gratis vluchtplan WADDINXVEEN i 1 WADDINXVEEN WADDINXVEEN D - brandweer -Ut 1M L :A t\ Door Ruud Groot ssmkjl en rode container. Twee containers erbij, die weer extra ruimte innemen, maar makkelijker voor de burger en voor de gemeentelijke op haaldienst dan gerotzooi met plastic zakken. Die containers zijn ook van plastic maar zijn minder vervuilend en gaan veel langer mee dan vele extra vervuilende kleine plastic zakken erbij, die ook een rommel in en rond het huis veroorzaken. Als de zakken straks op zijn, kun je weer nieu we zakken halen. Geen gek die dat doet of je moet lid zijn van Greenpeace. Uw activiteit ook in deze agenda? Stuur vóór vrijdag 12.00 uur een emailbericht met daarin datum, tijdstip, naam en locatie van de activiteit naar: weekbladvoorwad dinxveen@mgnieuwsbladen.nl onder vermel ding van AGENDA. Bram Heemskerk, Waddinxveen eze maand staat in het teken van de brandpreventie. Het thema dat dit jaar is gekozen is het maken van een vluchtplan. Elkjaar sterven er tiental- 20.00 uur Darten - De Paddestoel 20.00 uur Lezing Calvijn, Willem Verbaas - Remonstrantse kerk 20.00 uur Lezing Susan Smit - Bibliotheek 20.00 uur Netwerkavond Vrijwilligerswerk Anne Frankcentrum 20.00 uur Borstvoedingsavond - Verloskundigenpraktijk 14.00 uur Kindetbingo (41/m 12 jaar) - De Paddestoel 10.00 uur Rommelmarkt - De Boog Bij de brandweer van Waddinxveen kan een chec klist worden opgevraagd, waarin stapsgewijs het vluchtplan kan worden samengesteld. De eerste tien aanmeldingen worden beloond met een door de brandweer opgesteld vluchtplan, waarbij tevens een oefening zal plaatsvinden waar de brandweer bij aanwezig zal zijn. Aanmelden of het opvragen van een checklist voor het maken van een vlucht plan kan telefonisch bij de brandweer afdeling pre ventie 0182 - 624514 of 0182 - 624513 of per e- mail w.vandebildt@waddinxveen.nl of c.baars@waddinxveen.nlInschrijvingen die in aanmerking willen komen voor een gratis vlucht plan van de brandweer, dienen uiterlijk 15 novem ber te zijn aangemeld. Op vrijdag 30 oktober kunnen liefhebbers kla veijassen in de kantine van W.S.E. Aanvang: 20.00 uur. vaak in een kast of onder het bed. Het is daarom van groot belang ook kinderen te leren en te oefe nen hoe ze bij brand moeten handelen. Een goed vluchtplan is daarbij onontbeerlijk. Een vluchtplan is een verzameling van afspraken met alle huisge noten bij het uitbreken van een brand. Voor het opstellen van een goed vluchtplan moet een aantal stappen worden doorlopen. den” (ik heb het maar even vertaald). Naast het feit dat de kleine ophaalzakken ook van plastic zijn (ook vervuilend) zou ik iets meer waar voor mijn gemeentebelastinggeld willen krij gen. Ok, gescheiden afval vergt een mentali teitsverandering en veel mensen hebben nu een aparte mand in huis voor papierafval, be waren glas apart en batterijen apart om die bij de supermarkt te dumpen, en gooien Groente Fruit Tuinafval in de groene container in plaats van de grijze container voor grof vuil. De onvermijdelijke stap is dan plastic en blik apart te gaan verzamelen. Ik heb voor de grap meegewerkt en heb binnen een week al een plastic zak vol, die ik in de tuin leg, in de hoop dat de meeuwen de boel niet gaan stukpikken. Veel inwoners van Waddinxveen zullen mis schien reageren in de trant van: 'Bekijk het met je zooitje en rotzooi. Je kan m'n mg op. Ik mot al teveel gemeentebelasting dokken, dus ik doe niet mee aan deze extra flauwekul en extra moeite en gooi al die vervuilende plastic zak ken en ander plastic gewoon net als vroeger bij het grof vuil.' Hoewel deze nieuwe maatregel wel goedbe doeld en milieuvriendelijk is, krijgt ze waar schijnlijk meer draagvlak bij de inwoners van Waddinxveen; als er net als de groene contai ner voor gft-afval en de grijze voor ander afval, bijvoorbeeld een blauwe container voor plastic afval en een rode container voor blikafval komt. De ene week zetje de groene en blauwe Delissen. Momenteel maakt zij zelf ook gebruik van de telefoondrkel. Is zo'n telefoondrkel nu niet een beetje overbodig in deze tijd waarin veel ouderen ook een alarm bij zich dragen? Mevrouw Delissen denkt zelf van niet. „De tele- fooncirkel moet gezien worden als een mooie aan vulling op het alarm. De alarmketting draag je om je nek maar je moet wel op de knop drukken. Bo vendien heb je het alarm 's nachts in bed niet om. Als je vanuitje bed even naar het toilet gaat doe je niet altijd je ketting om. Hetzelfde geldt voor het douchen. Tijdens het douchen leg je het alarm er gens in de badkamer neer maar als je op zo’n mo ment onwel wordt, heb je er niks aan", aldus me vrouw Delissen. Mevrouw Ravensbergen vult aan: „Bovendien zijn de mensen die deelnemen alleenstaand en door de telefoondrkel voeren ze toch elke dag minimaal twee telefoongesprek ken." Twee keer per jaar wordt er voor de deelnemers een koffie ochtend in het Anne Franck centrum georganiseerd. Daarnaast nodigt het Rode Kruis Gouda de deelnemers af en toe uit voor een schouwburgvoorstelling of een uitje. Deelname aan de Telefoondrkel is gratis, wel be talen deelnemers de gesprekskosten van één tele foontje per dag. Heeft u interesse dan kunt u contact opnemen met Margreet Delissen, 0182-613937. container bij de stoep, de week daarop de grijze i en rode container Twee containers erbii die hoor wij zijn hier niet in Engeland of zo) in plaats van het Nederlands namelijk “Plastic hel- e Waddinxveense Telefooncirkel be- staat ruim dertig jaar. De telefooncirkel is dertig jaar geleden binnen het Rode Kruis opgericht door mevrouw Ra vensbergen. Op 20 december 1978 verscheen het eerste artikel over de Telefooncirkel in de Wad dinxveense Post. In dit artikel legde mevrouw Ra vensbergen het principe van de telefooncirkel uit en daarbij benadrukte zij dat het niet de bedoeling was om in de voetsporen te treden van sociaal werkers. „Middels de telefoon is er contact maar verder gaan we niet.” De bedoeling van de telefooncirkel is dat alleen staande ouderen die zelfstandig wonen elkaar in de ochtend tussen 8.30 uur en 9.00 uur bellen. De dienstdoende vrijwilliger pleegt het eerste tele foontje naar deelnemer nummer één van de lijst, die op zijn of haar beurt naar de volgende belt. Zo gaat de cirkel rond tot de laatste deelnemer de vrij williger weer belt. Wanneer een deelnemer de te lefoon niet opneemt wordt de vrijwilliger op de hoogte gebracht. Zij onderneemt dan verdere stappen. Meestal wordt een buur of een familielid gebeld die in het bezit is van de sleutel. Mocht er niemand bereikt worden dan belt de vrijwilliger met de alarmeringsdienst van de Vierstroom zorg- ring. Mevrouw Ravensbergen heeft zo’n vijftien jaar ge leden het leiderschap overgegeven aan mevrouw len mensen door brand. Toch hoeft een brand ze ker niet altijd tot slachtoffers te leiden. Rookmel ders en een goed vluchtplan zorgen ervoor datje snel en veilig het huis of het bedrijf kan verlaten. Brand ontstaat vaak 's nachts. Door brand kunnen normale vluchtwegen geblokkeerd zijn, zeker als de brand op een ondergelegen etage uitbreekt. In de praktijk is gebleken, dat de altijd zo bekende trap, hal en overloop in die omstandigheden on herkenbaar zijn geworden of zeer moeilijk bereik baar zijn. Dat komt niet alleen door het vuur, maar zeker ook door dikke en giftige rookontwik keling. Op dat moment ziet men niets meer en ook de ademhaling wordt bemoeilijkt. Daarom is het noodzakelijk dat iedereen weet hoe het huis of bedrijf snel kan worden verlaten. De eerste reactie van kinderen is het vluchten naar een plek waar zij denken dat het veilig is. Ze verstoppen zich dan 1^. lij verrast lazen wij VVD fractie) de aanhef van het artikel van de rubriek ingezonden brieven “PCW geen fu- sie met Gouda”. De heer Bax laat in het artikel duidelijk en terecht blijken dat een fusie met Gouda zonder raadpleging van onze inwoners en bedrijfsleven niet acceptabel is. i Ook zijn opmerking, dat het specifieke karakter van Waddinxveen behouden moet blijven is uit het hart van de WD gegrepen. Overigens valt het ons op, dat de heer Bax regelmatig spreekt over te weinig bestuurskracht en slagkracht bij onze gemeente. Is het niet zo, dat de partij van de heer Bax PCWraadsperiodes lang zitting heeft in de colleges van Waddinxveen. Wat heeft deze partij er aan gedaan om dit te voor- komen cq. te verbeteren? De provincie heeft bepaald dat Waddinxveen niet vrijblijvend moet gaan praten met Gouda i over de mogelijkheid tot samenwerking of sa- mengaan (fusie). Van samenwerken, daar waar het beide gemeenten voordelen biedt, is de VVD natuurlijk een voorstander. Fuseren is een heel ander hoofdstuk. Volgens ons tast een fusie met Gouda zowel de eigen identiteit als het dorpse karakter van Waddinxveen alleen maar aan, laat staan, dat deze door een fusie zullen worden vergroot. Hiernaast beschikt de j gemeente Waddinxveen momenteel al over voldoende voorzieningen op het gebied van sport, cultuur, religie, maatschappelijk werk en onderwijs. Ook het vrijwilligerswerk binnen i Waddinxveen is een groot goed. Het is alleen zaak om deze voorzieningen te koesteren en ook de komende jaren in stand te houden. De gemeente Waddinxveen zal daarom in de ko- mende periode intern de zaken op orde moe- ten krijgen. Dit zowel bestuurskundig als finan- deel. Waddinxveen moet weer die glanzende parel aan de Gouwe worden, een parel, die weer gaat meetellen in de regio. Een parel met voldoende bestuurskracht en met een stevig fi- nancieel fundament. Gouda is zelf een armlasti- ge gemeente die naarstig op zoek is naar meer grondgebied. Op ons prachtige natuurgebied 't i Weegje heeft Gouda eerder een claim gelegd. Landjeroof noemen wij dat. De programmabegroting 2010 - 2013, die de Raad in november a.s. gaat behandelen, stemt niet tot optimisme. Een artikel 12-status ligt op de loer. Dit zou kunnen betekenen, dat de “pa- 1 rel aan de Gouwe” het ‘Jelijke eendje” van de regio wordt en helemaal niets meer te vertellen en te regisseren heeft. Het roer moet nu echt i om in Waddinxveen om het tij te kunnen ke- ren. Inkomsten moeten worden gegenereerd. Dit kan door middel van het bouwen van wo- ningen en winkels. Hierdoor zullen‘en de uit- kering van het rijk en de lokale inkomsten sty- gen. Slagkracht is nu het motto, kom maar op met die steigers. In de ogen van de WD biedt een fusie met Gouda voor onze inwoners nadelen en nauwe- lijks voordelen. De WD zal blijven ijveren voor een zelfstandige gemeente totdat het te- gendeel blijkt. Schaalvergroting met de ge- meente Zuidplas is dan een mogelijke optie. i Dat duurt nog wel enige jaren maar het is,vol- gens de commissie v/d Berg, de meest duurza- me oplossing. Wel zullen te allen tijde de bur- i gers en het bedrijfsleven betrokken moeten worden bij de toekomst van onze gemeente Waddinxveen. Wij hopen dan ook dat de nieuwe raad, die in maart aantreedt meer afstand neemt van een fusie met Gouda alleen. De WD heeft dit als speerpunt in haar verkiezingsprogramma 2010- 2014 opgenomen. Wij vertrouwen op bijval van Kees Bax, fractie- voorzitter van de PCW. Fractie WD Waddinxveen u| edereen in Waddinxveen kreeg een enve- I lop in de bus met plastic zakken, die op 23 november bij het vuil kon. Het irritante I was weer dat dit weer in het Engels moest (je mag gerust Nederlands blijven praten F® BRAND B WEW WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I ir Woensdag 28 oktober 2009 I

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 15