ngezonden brieven ngezonden brieven I Er ontstaat een relatie I I met het kunstwerk* Roer moet om! Heeft u nieuws? I Plastic I Geen geluk meer aan de I Gouwe? WD-fractie -> Waddinxveen o WADDINXVEEN Liquid o a» a» 4»4»4»4»4»4»4»«»4»« Mw. C. de Jong Door Tim Tempelaars het straatbeeld.” te loods met zes verwerkingsbakken voor plas tic, genummerd. Dit materiaal heeft daar bij- daar al een stuk verder mee dan wij. En meer zinvol bezig! cultureel Waddinxveen en Vonk met een bondgenoot als mevrouw Gerts, geen vijand meer nodig. P.K. Smit, cursist tekenen en schilderen bij Vonk www.weekbladvoorwaddinxveen@ mgnieuwsbladen.nl Niet alleen in Nederland zijn kunstwerken van Roosegaarde te zien. "Zestig procent van mijn tijd ben ik in het buitenland. Veel van onze werken worden in het buitenland tentoongesteld. Zo ex poseren we in februari in Tokio en volgende maand al in Londen.” Tokio, Londen en Wad dinxveen, het lijkt een beetje rare combinatie. Maar Roosegaarde is het daar niet mee eens. "Wij zitten hier perfect. We hebben ons eigen netwerk je op het Coenecoop. In onze studio in het pand van Axis Stuifmeel hebben we ook nog eens veel ruimte. We kunnen er werken, maar ook klanten ontvangen. Dit plekje in Waddinxveen zullen we altijd wel houden.” Roosegaarde verwacht dat in Nederland al binnen enkele jaren meer interactieve architectuur te zien is. Aan ambitie geen gebrek bij de Creative Direc tor. "Het is een ultiem streven van mij om ooit een gebouw te creëren dat weet wie je bent en watje doet. Dat klinkt ingewikkeld. Maar denk bij voorbeeld maar aan iets simpels als een traditione le deur. Die kan dus weg, het gebouw gaat simpel weg open als je er voor staat.” Of een van de kunstwerken binnenkort ook in het straatbeeld van Waddinxveen te zien is, durft Roosegaarde niet te zeggen. “Momenteel zijn daar geen plan nen voor. Maar het zou natuurlijk wel erg leuk zijn. Dus, wie weet.” Meer informatie over het werk van Daan Roose gaarde is te zien op de website van de studio: www.studioroosegaarde.net van het (winkel)centrum niet start, ontvangt de loopt, zal Een ander kunstwerk dat het werk van Roosegaar de typeert, is de 'Liquid Space’. "Dat is een ruimte die groter en kleiner kan worden en allerlei ver schillende kleuren kan aannemen”, legt hij uit. "En natuurlijk reageert deze ruimte weer op de per soon die de ruimte betreedt. Iemand die zijn stem verheft, zal merken dat de ruimte kleiner wordt. Zo wordt het intiemer." Bij de kunstwerken van Roosegaarde speelt tech niek een grote rol. "Maar het is niet het belangrijk- ste", benadrukt de kunstenaar. „Het gaat veel meer om de interactie die ontstaat. Wij maken al leen werken waarbij de technische aspecten aan de buitenkant niet te zien zijn. Mensen moeten zich te bestaan en zonder subsidie zal geen enkele organisatie, binnen of buiten Waddinxveen, die rol kunnen of willen ovememen. Waddinx veen wordt zo op cultureel gebied een buiten- wijk van Gouda. Waddinxveen heeft geen beleid op het gebied van kunst en cultuur. In de welzijnsnota 'Geluk aan de Gouwe’ uit 2005 is maar met grote moeite iets concreets over cultuur te vinden. Pogingen uit de gemeenteraad om bijvoor- beeld een aparte cultuurnota op te stellen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. mensen ondokken. Belangrijk is daarbij dat de kunstwerken in onenbare ruimten nenlaatst w f'W’W 4» 4» 4» 4» 4»«»4»4»4»4»*<S4-»< O 4» U» 4» 4L o* W 4» 4k le samenhang), wat volgens het College van B&W één van haar speerpunten is, maar wat niet uit deze Programmabegroting blijkt. Het schrappen van de subsidie voor de schoolbege leidingsdienst vinden wij zelfs sociaal onrecht vaardig. De VVD wil in de gemeenteraadsver gadering van 11 november een aantal bezuini gingen tegenhouden. Hiervoor is echter een meerderheid van stemmen van gemeente raadsleden nodig. We zullen woensdag zien welke politieke partijen in het belang van de in woners van Waddinxveen hiervoor willen stemmen. Het roer moet om in Waddinxveen! 4» 4» o -> C C »B»4»4»4»4^«<«' •B, BIB. «M. BB*b Foto: Studio Roosegaarde. Valt het tij nog te keren? Ik hoop het. Me vrouw Gerts gaf tijdens de commissievergade- ring aan dat zij kunst en cultuur van grote waarde acht en dat zij als bondgenoot en niet als vijand met Vonk wil optrekken. Daar moet dan wel wat voor gebeuren. Een duidelijke cultuurvisie is een noodzakelijke, eerste stap. Daarna volgen een 'marktverken ning’ naar een redelijk tarief, en de zoektocht naar mogelijke aanbieders en hun kostprijs. Pas dan valt er iets zinnigs te zeggen over de nodi ge subsidie. Een blik naar andere welzijnsfacto- ren kan dan niet uitblijven. Een seniorlid bij bij- voorbeeld ‘Gouwe Smash', onlangs nog voor- i zien van een mooi tennispark, betaald 136 per jaar. Dat lijkt niet zonder de nodige subsi die/kostenreductie te kunnen. i Ten slotte. Of de steun uitgesproken door me- vrouw Gerts feit of fictie wordt, moet nog blij- ken. Als het gemeentebestuur volhardt, hebben Ik zet vraagtekens bij de inzameling van plastic. Er wordt nu op de kleine stukjes gelet, zoals verpakkingsmateriaal, dat vaak nog milieu- vriendelijk is ook Veel mensen pakken de re- clamefolders niet uit, hup, bij het Oud papier. En het hard plastic dan? Een afwasteiltje of tuinstoel stop je niet zo makkelijk tussen de ou de kranten, hup de Kliko in. Het is mijns in- ziens zinvoller om daar ook aandacht aan te be- steden. Volgens mij laten de bedenkers een steek vallen. In 1991 al zag ik in de VS een gro- i voorbeeld onder de fles een nummer 3. Zij zijn I -- »<44»W4»4»«r«B 44» «4» «Bh BB BB Studio Roosegaarde ontwerpt architectuur van de toekomst. namelijk niet gaan afvragen hoe het werkt. Het is geen puzzel." De dertigjarige kunstenaar is drie jaar geleden met een eenmanszaak begonnen. Inmiddels is zijn be drijf getransformeerd tot Studio Roosegaarde BV. Waar Roosegaarde zijn zaak alleen opstartte, heeft hij nu negen medewerkers. "Ik voelde altijd al dat er flink wat potentie in Studio Roosegaarde zat." Over de huidige gang van zaken is de Creative Di rector van het bedrijf dik tevreden. “Wij zitten echt in een flow. De aanvragen stromen binnen. We hebben onze eigen nichemarkt gecreëerd en dat werkt perfect.” Ook in de media krijgt Studio Roosegaarde volop aandacht. In tv-programma’s De Wereld Draait door en Opium mocht de Creative Director van het Waddinxveense bedrijf al vertellen over zijn kunstwerken. "Ik vind dat leuk om te doen”, ver telt Roosegaarde. "Het is stukje exposure voor mijzelf, maar ook voor de kunst in het algemeen. Kunst is namelijk zoveel meer dan een oude man met een baard die een bronzen beeld maakt. Kunst is ook voor jonge mensen.” Ongeveer 700 Waddinxveners volgen lessen in muziek, dans en beeldende kunst via de Stich ting Vonk. Dezelfde stichting bereikt 2000 ba sisschoolleerlingen via onderwijs ondersteu- nende projecten op dezelfde gebieden. Dat is in j 2011 afgelopen. Waddinxveners moeten dan hun heil gaan zoeken in de omliggende ge meenten om voor een redelijke prijs muziek (nu nog 444) of tekenlessen (nu nog 321) te volgen. Als het in Waddinxveen 800 moet j gaan kosten, is Gouda voor 419 echt een be- ter alternatief. Hoe komt dit? Het gemeentebestuur wil vanaf 2011 geen 244.000 subsidie (61% van de ‘cul- tuurinkomsten’ van Vonk) meer betalen om Waddinxveners tegen een redelijk tarief cul tuureducatie te bieden. De culturele tak van Vonk, het vroegere Kreater, zal dus ophouden te bestaan en zonder subsidie zal neen enkele o -9 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I -i Woensdag 11 november 2009 I JL JL Woensdag 11 november wordt in de openbare gemeenteraadsvergadering de Programmabe groting van de gemeente Waddinxveen voor de jaren 2010 - 2013 behandeld. Deze program mabegroting schetst een somber beeld en doet afbreuk aan het sociaal beleid van het College van B&W. De WD-fractie vindt niet veel van dit beleid in de programmabegroting terug. Dat de ambities van dit College niet realistisch zijn, heeft onze WD-fractie al direct bij de start van deze raadsperiode in 2006 verkondigd. 'Waddinxveen in de steigers’ is het motto, maar ik weet niet of u al steigers of palen in de grond hebt gezien? Wij in ieder geval niet. De bouw van het nieuwe (winkel)centrum, de nieuwbouwwijk Triangel en vele kleine plano logische ontwikkelingen zijn nog steeds niet van start gegaan. Iedere maand dat de bouw van net wiriKeiicenirum nier start, ontvangt ue gemeente geen rente-inkomsten. De bouw van het centrum zou aanvankelijk op 1 april 2008 starten. Na 7 maanden zou het dak van de parkeergara- ge gereed zijn. Op dat moment zou de ge meente van de projectontwikkelaar circa 33 miljoen ontvangen voor de grond van het braakliggende Be Fair-terrein. Omdat er niet gebouwd wordt, mist de gemeente sinds 1 no vember 2008 iedere maand ruim 100.000 aan rente-inkomsten! Het College van B&W geeft aan dat de economische crisis de oorzaak is van deze vertragingen. Uiteraard heeft dit momen teel sterke invloed op de plannen, maar de oor zaak ligt in het feit dat de onderhandelingen te lang hebben geduurd. De geloofwaardigheid onder de inwoners van Waddinxveen over de komst van het winkelcentrum neemt af. Er wordt al veel te lang in ons dorp over de komst van een winkelcentrum gesproken en telkens is weer sprake van uitstel. In de Programmabegroting 2010-2013 heeft het College van B&W grote bezuinigingen voorgesteld op voornamelijk zorg, cultuur en onderwijsondersteuning. Ook wordt op de be- heerplannen voor de openbare ruimte structu reel bezuinigd en voorlopig komt er geen nieu we brandweerkazerne. Wethouder Lont geeft aan dat de gemeente er voor de lange termijn financieel gezond voor staat. ‘Bescheiden trots is gepast’, schrijft hij in de Programmabegro ting. Het College van B&W heeft zelfs in de Pro grammabegroting al aangegeven wat de toela tingseisen zijn om artikel 12 gemeente te wor den. Een gemeente met een artikel 12-status is een Nederlandse gemeente die onder financiële curatele is gesteld door het Rijk vanwege een structureel slechte financiële situatie. Hoe kun je dan schrijven dat de gemeente op lange ter mijn financieel gezond is? Na Nieuwerkerk a/d IJssel heeft de gemeente Waddinxveen in de re gio de laagste belastingen. Daarom zullen eerst de belastingen verhoogd moeten worden, voordat onze gemeente artikel 12 gemeente kan worden. Zo worden wij haast gedwongen om te fuseren met Gouda. De WD is hier ech ter geen voorstander van. De WD vindt be zuinigingen op activiteiten als Koninginnedag en de Wielerronde op 2e Paasdag onbegrijpe lijk. Dit zijn de enige jaarlijkse evenementen voor de burgers van Waddinxveen. Zeker in econo misch slechte tijden moeten dit soort sociale evenementen gehandhaafd blijven. Dit zou <e> «r o <r o »4»<»>4»4»4»4»4»4» 4» 4> 4» 4» 4» 4» 4» *4»4»4»4»4»4»4»4»4» 4»4»4»4»4»4»4»4»4»4*4» 4» 4» 4» 4» C C t 4» 4» 4S>' aa addinxveen is sinds drie jaar de W K thuisbasis voor de internationaal bekende kunstenaar Daan Roose- gaarde. In het pand van elektro- mechanisch technisch bedrijf Axis Stuifmeel op het bedrijventerrein Coenecoop heeft hij zijn studio. Het werk van Roosegaarde is het best te omschrij ven met de term ‘sociale architectuur’. Het doel van zijn kunstwerken is een bepaalde reactie bij kunstwerken in openbare ruimten geplaatst wor den. "Ik probeer een soort interactie tussen het kunstwerk en de mensen te laten ontstaan.” Roosegaarde vergelijkt zijn werk met ‘social me dia’ als Facebook en Hyves. “Alleen vinden de conversaties dan niet meer plaats op je beeld scherm, maar in openbare ruimten. Ik wil de ar chitectuur levend maken. Zie het maar als een soort Facebook-Square.” Wellicht een van de bekendste creaties van Roose gaarde luistert naar de naam ‘Dune’ (Duin). De kunstenaar heeft bij dit project een soort helmgras gemaakt. De sprieten kunnen oplichten en reage ren door middel van bewegingssoftware op bewe ging of geluid in de omgeving. Wie langs de me ters Duin loopt en flink beweegt of schreeuwt zal een oplichtend helmgras zien. Iemand die rustig een zwakker licht zien. “En dat bedoel ik dus met interactie. Iemand doet iets en het kunst werk reageert. Eigenlijk is het een soort gesprek. Zo komt het kunstwerk dus tot leven.” In 2007 stond het project Dune in de Maastunnel in Rot terdam. Vorige week is er zestig meter Duin ge plaatst in de Rotterdamse wijk De Esch. “Die plaatsing is echt een hoogtepunt. Dune blijft daar namelijk permanent en maakt onderdeel uit van ook in lijn liggen met de ‘sociale cohesie’ (soda- het straatbeeld.” 4» 4» 4» '■4»4»4»4»4»*4»<*4»« ****4»*4I»4»4»4»4»4»4*>4»

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 11