Sierteeltproducten weer per trein Boomkwekers geven Tips? I kleur aan het leven Kerstmarkt Andere lostijden bepleit Ouder worden Groene Hart Talentenjacht Bel 0182-638222 4- F REGIO BOSKOOP BODEGRAVEN /REGIO HAZERSWOUDE p GOUDA/REGIO BOSKOOP/WADDINXVEEN REGIO 7^4 h I riv ■0/ Met de aanleg van natuurvriendelijke oevers wordt de waterkwaliteit verbeterd. (Foto: Cicero) land, België, Engeland, Ierland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Zweden, Polen en Tsjechië. Enkele voorbeel den van deze thema’s zijn: vogellokkers, kleurige klimmers of bloesempracht. In het thema vogellok- D mate per trein worden vervoerd. Eerder al zijn plan ten per spoor vervoerd naar Milaan. In februari vol gen de eerste plantencontainers via railtransport naar Polen. De pilots vormen onderdeel van het project GreenRail, waarin FloraHolland en de VGB spoor vervoer van planten via conventionele spoorverbin dingen organiseren. Spoorvervoer is voor de sierteeltsector uitermate ge schikt voor langere afstanden en is vanwege de oplo pende kosten van wegtransport, de toenemende be- e eerste container met planten, vervoerd door GreenRail, is gearriveerd in Roe menië. Het is het begin van een tendens waarbij sierteeltproducen in toenemende perkingen op rij- en rusttijden en de toenemende files een reële goedkopere optie voor het vervoer van sier teeltproducten. Bovendien is de CO2-uitstootbij rail transport tot vijftig procent lager. FloraHolland en de VGB willen met dit initiatief de positie van Nederland als internationale draaischijf van de sierteeltsector in het belang van productie en handel versterken door het verminderen van de logistieke kosten. In deze eerste pilot Roemenië is sprake van een deel rail- en een deel wegtransport. In een spedaal gecon ditioneerde container vertrok de trein naar Boedapest vanuit Duisburg en bereikte drie dagen later vanaf Boedapest over de weg de eindbestemming Boeka rest. Later deze maand volgt een transport met plan ten vanaf Wanne, West-Duitsland, volledig per trein naar Boekarest. In juni van dit jaar startte GreenRail met pilots op het spoortraject naar Italië. Sindsdien zijn 36 containers per trein naar Italië vervoerd, gemiddeld twee tot drie per week. De resultaten zijn veelbelovend. Van de 36 containers zijn er 35 op tijd uitgeleverd. De kwaliteit van de producten is van hetzelfde niveau als bij weg transport. Het ingebouwde GPS/ GPRS-systeem in de container geeft continu inzicht in de locatie van de container en controleert de temperatuurcondities. GreenRail gebruikt de ervaringen van deze eerste transporten om de dienstverlening verder te profes sionaliseren. Steeds meer exporteurs zijn geïnteres seerd in deze nieuwe vorm van transport in de sier teeltsector. lant Publicity Holland (PPH) ontvangt als enige Nederlandse promotieorganisatie in de sierteelt een financiële bijdrage van de Europese Unie voor de paraplucampagne 'Colour your Life’. Dat is de campagne waarbij de meerwaarde van het groen naar de consument toe centraal staat. Per maand staat er in elk van de 10 Eu ropese landen een actiethema centraal, waarin de ex- Bij de een zullen de zenuwen wat meer door de keel gieren dan bij de ander, maar ongetwij feld hebben alle zes kandidaten een lichte vorm van plankenkoorts als zij het podium beklim men en de microfoon in handen gedrukt krij gen. Op zaterdag 19 december wordt vanaf 16.00 uur (toegang is gratis) de eerste voorron de van de Groene Hart Talentenjacht 2010 ge houden in de Après Ski Tent op het Raadhuis plein. Vanaf januari vinden elke derde zaterdag van de maand voorrondes plaats in Grand Café Buren van de Raad. De kandidaten die zich tot nu toe hebben aangemeld, komen werkelijk overal vandaan. De organisatie heeft onder meer inschrijvingen uit Pijnacker, Lelystad, Helmond, Leidschendam, Woerden en uiter aard ook lokaal talent uit Bodegraven. Er is een zeer deskundige jury samengesteld. Voorzitter is Anita Tromp. Zij studeerde af op het conservatorium te Rotterdam. Anita speelt piano, geeft les en is diligente van een jeugd koor. De andere juryleden zijn Carolien van Os en Jeff. Carolien is eigenaresse van dansschool VivaDans en de Bodegraafee zanger Jeff werd opeens een landelijke beroemdheid door een optreden in de show ‘Lieve Paul’ van Paul de Leeuw. Wie alsnog besluit mee te willen doen, kan zich tot 31 januari aanmelden om straks op 4 juni 2010 tijdens Muzivaria te strijden om de felbegeerde hoofdprijs: een reis voor twee per sonen naar Barcelona. Aanmelden kan via ta- lenten@muzivaria.nl. driejaar, waarbij bijna 1 miljoen euro subsidie wordt verkregen van de Europese Unie voor deze campag ne in de landen Nederland, Duitsland, Engeland en Frankrijk. Dit betreft 50 procent van de totale kosten. Wanneer een plant meer te bieden heeft dan alleen een mooie vooijaarskleur, betekent dit dat de waarde van de plant toeneemt en dat betekent weer dat de prijs van de plant omhoog kan. Want een toegevoeg de waarde kan het prijsverschil maken. PPH zal in de campagne volop aandacht geven aan deze extra waarden van de planten. De producten die bij de maandelijkse thema’s horen, worden samen met het bedrijfsleven bepaald. Alle vakgenoten in binnen- en buitenland kunnen op eenvoudige wijze inhaken op de campagne. Zo kunnen zij gebruik maken van het door PPH aangeleverde digitale promotiemateriaal dat zij eenvoudig via de website van ‘Colour your Li fe’ kunnen personaliseren. Zo kunnen er professio neel ontworpen posters Online worden besteld waarop een kweker of tuincentrum hun eigen lo go en/of achtergrondfoto van hun product kun nen plaatsen. Maandelijks wordt aan belangstellen den een digitale nieuwsbrief verstuurd. te verbeteren. Om de visie in 2030 te bereiken, zijn maatregelen nodig voor de komende vijfjaar. Het waterplan zet vooral in op de verbetering van de waterkwali teit en ecologie. Met de aanleg van natuurvriende lijke oevers wordt de waterkwaliteit in Boskoop verbeterd. Ook is een natuurvriendelijke inrichting goed voor de uitstraling van het water. Omdat het onderhoud van een natuurvriendelijke oever be langrijk is voor het behoud van de oever wordt een nieuw onderhoudsplan opgesteld. Tegelijk wordt een onderzoek gestart naar de oorzaken van de slechte/matige waterkwaliteit om de wa- Jeu de Boer aan de Galgweg 5 in Hazerswoude heeft de boerderij omgetoverd in kerstsfeer. Met lichtjes, dennengeur en verleidelijke lek kernijen. Diverse kraampjes èn sfeertafels met bijzonder handwerk, prachtige cadeau-ideeën en mooie kerstartikelen voor onder de kerst boom. U kunt aanschuiven in een verwarmde sfeerstal voor een hapje en een drankje of om gezellig bij te kletsen. Winterartikelen, glüh wein, warme chocolademelk, snert, muziek en leuke activiteiten voor de kinderen. Afgelopen weekend was het gezellig en knus. De dampende erwtensoep heerlijk. De glüh wein hartverwarmend. De eigen olijfolie van Finca- Forata is ambachtelijk bereid. Verder waren er kerstukjes van Luise, brocante artike len van Huisje en Zo en natuurlijk de beroem de honing van Maap Groenendijk Ook het ko mende weekend is de kerstmarkt nog open. De wereldwinkel van Boskoop geeft dan acte de presence. Jeu de Boer ligt aan de Galgweg 5 te Hazerswoude. De openingstijden zijn: Donder dag 17 decembervan 15.00 uur tot 21.00 uur, vrijdag 18 decembervan 13.00 uur tot 21.00 uur, zaterdag 19 december van 11.00 uur tot 17.00 uur. Voor het volledige programma kunt u op onze site www.jeudeboer.nl terecht. terkwaliteit verder te kunnen verbeteren. Hierbij wordt samengewerkt met het hoogheemraad schap. De kosten voor de maatregelen uit het waterplan zijn geraamd op basis van kentallen. Voor de ver deling van kosten is het uitgangspunt dat de taak- houder betaalt. Daar waar sprake is van een geza menlijk belang worden de kosten naar rato ver deeld. De totaal geplande investeringen bedragen tot en met 2015 ruim 1,6 miljoen euro en voor de periode 2010-2020 ruim 2,4 miljoen Euro. De kos ten zijn inclusief voorbereiding en toezicht, maar exclusief omzetbelasting. de esthetische waarde belicht. Een mooi voorbeeld hiervan is dat vogels (net zoals mensen) geen vitami ne C kunnen aanmaken. Vogels halen hun vitamines uit bessen. Een tuin met bresdragende planten in de herfst en winter trekt dan ook verschillende vogel soorten. Vanaf januari 2010 aanstaande gaat het pro ject lopen in 10 Europese landen. De campagne duurt tra waarde van het groen wordt toegelicht. Dit bete- kent 120 maandacties per jaar. Die landen zijn: Neder- GGZ Midden-Holland in januari 2010 de cur sus ‘Op zoek naar zin’. Voor deze cursus zijn nog plaatsen beschikbaar. De cursus biedt een verkenningstocht naar de len van het eigen levensverhaal: puzzelstukjes die men later in elkaar legt als een mozaïek. Deelnemers gaan op verschillende manieren op zoek naar stukjes van deze legpuzzel. De deelnemers leren zo ook nieuwe mensen kennen; de cursus helpt om anders tegen het leven aan te kijken en de toekomst positiever tegemoet te zien.De cursus start op donderdag 28 januari 2010 en wordt 's middags gegeven in het gebouw van GGZ Midden-Holland, Thijs- selaan 45 te Gouda. Voor meer informatie en aanmelden kunt u contact opnemen met het secretariaat van de afdeling Preventie van GGZ Midden-Holland, 0182-563656 (ma t/m do) preventie@ggzmiddenholland.nl e regio Boskoop en Waddinxveen is een kwetsbaar gebied als het gaat om water. Het waterrijke landschap in de veenpolders, de lage ligging van de die pe polders en de aanwezigheid van de sierteelt vra gen om een zorgvuldige benadering. De laatste decennia is Nederland geconfronteerd met grote waterproblemen. Denk hierbij aan de hevige neerslag in 1995 en 1996, maar ook aan de droge zomer van 2003. Vanwege de grote schade die dit veroorzaakte, is in 2003 op landelijk niveau afgesproken dat iedere gemeente een Waterplan opstelt om waterproblemen in de toekomst zoveel mogelijk te beperken. De gemeente Boskoop en Waddinxveen hebben in 2007 besloten het waterplan gezamenlijk op te stellen. Deze samenwerking heeft veel voordelen. Zo kunnen problemen die in beide gemeenten spelen gezamenlijk opgepakt worden, zijn de kos ten voor het opstellen van een waterplan lager én wordt de kennis gedeeld die in beide gemeenten aanwezig is. Het waterplan is opgesteld in samen werking met het Hoogheemraadschap van Rijn land en het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard. Bovendien hebben leden van diverse Boskoopse en Waddinxveense organisaties en verenigingen via klankbordgroepen een bijdra ge geleverd aan het waterplan dat inmiddels ge reed is. De belangrijkste beleidsontwikkelingen zijn de Eu ropese Kaderrichtlijn Water, het Nationaal Be stuursakkoord Water en de Wet Gemeentelijke Watertaken. Het gezamenlijke waterplan bevat maatregelen op het gebied van organisatie en communicatie, planvorming en onderzoek en (kostenefficiënte) uitvoering van het beheer en on derhoud. Doel is om de gehele waterhuishouding VN)-NCW, EVO en het MKB Nederland be pleiten andere laad- en lostijden voor vracht verkeer, die ondernemingen bedienen. Het Groene Hart kent in een aantal gemeenten zo genaamde 'venstertijden' die het transporteurs vanuit met name milieuoogpunten onmogelijk maken op bepaalde tijden goederen te leveren of af te halen. Het is de bedoeling dat de ko mende twee jaar wordt bekeken wat de voor- en nadelen van deze maatregels zouden kun nen zijn. In elk geval geldt in bepaalde plaatsen dat bevoorrading van winkels bijvoorbeeld niet meer mag in de middaguren. De pletbezorgers willen graag dat dit wel mogelijk gemaakt wordt en dat na vooraf bepaalde perioden wordt gekeken naar de voor- en nadelen ervan. Redenen om het huidige beleid los te laten zijn ondermeer de toegenomen aantallen files in de Randstad én de overlast die nachtelijk 1 laden/lossen op sommige nu met zich mee brengt. Het is aan de gemeenten om hieraan mee te werken. WEEKBIAD VOOR WADDINXVEEN y Woensdag 16 december 2009 Waterplan voor gebied Boskoop en waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 27