Hulp voor Elena I I Aandacht voor watertoren Tips? D Terzijde tijdens de sale 5e zitplek gratis! Getuigen van eenheid BoConcept Een nieuw plafond in 1 dag! >1 I |b Bel 0182-638222 PLflMECO showroommodellen op www.boconceptwaddinxveen.nl 4 Joost Röselaers Vooroordelen Geloof BOSKOOP BOSKOOP m m et contact ontstond ■LJ® toevallig,” vertelt Iedereen in Boskoop heeft ze wel eens gezien: de straatkrantverkopers bij de ingang van de winkel centra. Slechts weinigen maken contact en bijna niemand weet dat dit Roma (een andere naam voor zigeuners) uit Roemenië zijn. Alice van Nimwegen en Jolanda Mohanu hebben zich ingezet voor de 'Boskoopse' straatkrantverkoopster Elena Lucaci. cb Door Sjaak Blaazer BoConcept Waddinxveen Kanaaldijk 32 2741 PA Waddinxveen Tel. 0182-649744 www.boconcept.nl e Nieuwjaarsviering in de Beurshal van afgelo pen zondag heeft ook dit jaar veel indruk op mij gemaakt. Honderden mensen waren bijeen om de viering bij te wonen, waarin voorgan- ling van de Gemeentebegroting 2010 afgelopen november heeft de SLS in het kader van het Monu mentenbeleid aan de Raad om be- leidssteun gevraagd voor het Wa- tertorenproject. Onderzocht wordt inmiddels welke financiële mogelijkheden er voor de Ge meente zouden zijn. Duidelijk is dat er ondermeer nog een groot bedrag aan subsidie beschikbaar is bij de vroegere Rijksdienst voor de Monumentenzorg, nu de Dienst voor het Cultureel Erfgoed. Maar er zullen meer fondsen moeten worden geworven. De nieuwe Stichting Boskoopse Watertoren, in oprichtingsfase, is bedoeld om de verschillende aktiviteiten in het Watertorenproject beter te kun nen organiseren en coördineren. Ook moet op deze manier een eenduidig aanspreekpunt ontstaan voor de Gemeente, voor de subsi- Predikant Vrijzinnig Protestantse Geloofsgemeenschap Boskoop Jolanda Mohanu weet dat veel mensen vooroordelen briek. Daar werd zij ontslagen, omdat zij een gezwel aan haar hand kreeg. Haar drie kinde ren - man was al lang uit beeld - kon ze niet meer on derhouden. Ze ging naar Ne derland. Ze dacht er geld voor haar kinderen en voor een opératie te verdienen. Dat luk te niet. Zelfs geld voor de te rugreis kwam er niet. Het werd Jolanda en Alice duidelijk dat er veel meer mensen wa ren die Elena kenden en zich haar lot aantrokken. Door in zamelingsacties kon Elena urban design diegevers en voor andere Fondsen en betrokkenen. Wie verantwoor delijk is voor wat, dient goed te worden vastgesteld. De Waterto ren is dit jaar een eeuw oud ge worden en staat al 10 jaar op de lijst van Rijksmonumenten. Met zijn kop in Art Deco-stijl kan hij een mooie uitstraling geven en bij dragen tot de allure die'wij voor ons sierteeltcentrum en de Inter nationale Greenport nastreven. gers van zes verschillende kerken uit Boskoop aan meede den. Thema van de bijeenkomst was: jij bent mijn getuige’. Bij het doorlezen van het programma spraken vanzelfspre kend niet alle onderdelen van de viering mij aan. Alle ge loofsrichtingen moeten immers aan bod komen. Maar ik heb geprobeerd om met een open houding alle onderdelen op mij af te laten komen. Ik heb liederen met vreugde mee gezongen die ik in mijn eigen gemeente niet zo snel zou la ten zingen. Ik heb indrukwekkende verhalen gehoord die ik in de krant of op de televisie snel zou overslaan. De Nieuwjaarsviering is een oefening in aandacht en open heid. Daardoor heb ik bijvoorbeeld nieuwe inzichten ge kregen dankzij de overdenking van ds. Bart Visser. Zijn beeldende overdenking sprak mij erg aan. Ik besef dat dit een aantal decennia geleden nog ondenkbaar was: een re monstrants predikant die zich laat inspirerend door een christelijk gereformeerde predikant! In Boskoop is dat op de eerste zondag van het jaar weldegelijk mogelijk. Op de achtergrond speelde bij mij in gedachte mee de or ganisatie van een nieuwe protestantse Nationale Synode. Vier eeuwen na de synode van Dordrecht, die dramatisch is afgelopen voor de remonstranten, zullen alle protestant se kerken dit jaar opnieuw bijeenkomen, wederom in Dor drecht. De verwachtingen zijn hooggespannen, ook van remonstrantse zijde. Zal deze synode wel goed voor ons aflopen? Zullen de partijen dit keer wel nader tot elkaar komen? Het is jammer dat de organisatoren van de synode niet aanwezig waren bij de Nieuwjaarsviering in Boskoop. Want daar was daadwerkelijk sprake van eenheid, en van een sfeer van respect en tolerantie. Een sfeer, die het beste gekenmerkt kan worden door een oud remonstrantse lei draad: Eenheid in het nodige Vrijheid in het niet-nodige In alles de liefde Elena- haar naam betekent ‘de stralende' - wil zich op haar beurt gaan inzetten voor andere Roma. "Elena is God heel dankbaar en wil graag weer een licht zijn voor ande re mensen en zo de fakkel doorgeven”, vertelt Alice van Nimwegen. Ook zij, Jolanda en Alice, zijn God heel dank baar en willen zich voor de Roma blijven inzetten. Bij ‘Qasa Elena’ is een garage die gebruikt kan worden als dis tributiepunt en waar vanuit ook weer andere activiteiten georganiseerd kunnen wor den. Meer informatie? Bel 0172- 210419. Een financiële bijdrage leveren? Dat kan op rekening nummer: 432312064 van A. van Nimwegen-Gritter, Bo skoop. Zet er dan wel Elena bij. Alice van Nimwegen en Jolanda Mohanu bekijken foto’s van Elena’s casa in Roemenië. Foto Sjaak Blaazer Zonder hak- en breekwerk terwijl de meubels blijven staan! Verlichting naar wens! Plafonds geschikt voor iedere ruimte. PLAFONDS Showroom Bloemendaalseweg 2 te Waddinxveen Tel. 0182 -391 135 Fax. 0182 - 395 470 www.plameco.nl hebben als het gaat over Ro ma die straatkranten verko pen. “Deze mensen zijn niet lui. Zij willen graag werken, maar mogen dat niet, omdat zij geen werkvergunning krij gen. De Straatkrant verkopen is de enige mogelijkheid om aan wat geld te komen. Zij dachten dat er in Nederland op een gemakkelijke manier geld te verdienen was. Omdat dit niet het geval is, willen ze graag terug, maar geld voor de terugkeer hebben ze niet. Sommigen verkeren echt in een uitzichtloze situatie. Dat was ook het geval met Elena, maar die hebben we gelukkig kunnen helpen.” eind 2008 naar Roemenië te rug. Maar haar situatie was niet veranderd, eerder ver slechterd. Haar ‘huis’ van 3,5 bij 3,5 meter was in slechte staat. Ze woonde er - hoe be staat het - samen met haar zoon (19) getrouwd en een kind, haar dochter (16) met vriend en een kind, en haar 6- jarig dochtertje Johanna. Kans op werk was er niet. Om dit lot te doorbreken hebben Alice van Nimwegen en Jolanda Mohanu acties op touw gezet om een ‘nieuw’ huis te kopen. Dit lukte als door een wonder. Een Wad- dinxveense vrouw die onbe kend wil blijven, schonk het grootste deel van 20.000 euro die er nodig was. Vlak voor kerst 2009 kon Elena haar nieuwe woning betrekken. Voor Elena een geschenk uit de hemel. Dit is niet het ein de van het verhaal, want Ele na gaat verder geholpen wor den om zelfstandig aan de kost te komen. Er zijn plan nen om Elena en haar gezin aan inkomsten te helpen via een moestuin en het houden van kippen. Verder wordt er gedacht aan het maken van stroopwafels als er een stroopwafelijzer beschikbaar komt, het maken van kleren en het vervaardigen van klei ne souvenirtjes. Dat het al met al een heel project aan het worden is, wordt als een zegen gezien. richting Leefbaar Snij- delwijk spant zich in om de Boskoopse Waterto- ren gerestaureerd te krij gen en de kop weer in alle oude eer en glorie op het Rijksmonu- ment te herplaatsen. Als deel van de voorbereidende aktiviteiten zijn zij nu mee bezig een aparte Stich ting Boskoopse Watertoren in het leven te roepen. Bij de behande- Jolanda Mohanu, I die getrouwd is met de Roemeen Romeo, die met een stage bij Parousia zijn op leiding tot voorganger heeft afgesloten. Zoals velen beperk te ook zij zich tot gedag zeg gen of een straatkrant kopen. Tot zij in 2008 plotseling werd aangesproken door Elena, de Roemeense vrouw die in 2008 bij de ingang van Hoogvliet in de Snijdelwijk stond. Tegen woordig werkt een Roemeen se weduwe op deze plek. Jo landa Mohanu, die door haar huwelijk goed Roemeens spreekt, had bewust afstand gehouden, "omdat deze men sen zich dan door het contact vaak aan je vastklampen”. Het bleek dat Elena een tele foonnummer van iemand in Boskoop had gekregen. Toen Jolanda dat nummer belde, kreeg zij tot haar verrassing Alice van Nimwegen aan de lijn. Zij kenden elkaar vanuit Bethel. Beide vrouwen werden geraakt door het verhaal van Elena en de kansloze situatie waarin zij zich bevond. Alice van Nimwegen: "Hoe dit zo gekomen is? Het was gewoon een ontmoeting. Elena viel mij op. Zij bleek een warm mens.” Het verhaal van Elena Lucaci is aangrijpend. Zij werkte in Roemenië in een schoenenfa- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I Woensdag 6 januari 2010 I scheef

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 21