d WADDINXVEEN Op 3 maart vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. In de aanloop ernaartoe zeven interviews met de lijsttrekkers van de waddinxveense po litieke partijen. Deze week: Theo van der Velde van de WD. weg." De kandidaten van de WD voor de gemeenteraadsverkiezingen willen het roer om. Foto: PR een kandidaat daarvoor.” dat komt ook niet van de grond.” De Westelijke Randweg moet er komen zegt u. Hoe wilt u dat bereiken? "Wij denken dat de gemeente, in combinatie wellicht door die Floriade naar Boskoop te halen, die ze niet hebben waargemaakt zoals bij het centrum.” Zou u anders toch de Passage verder willen ontwikkelen zo als eerst de bedoeling was? "Ja dat zou kunnen. Dat was het plan van WD'er Maria Wien- tjes trouwens.” Bij de vorige verkiezingen werd de VVD niet betrokken bij de coalitie-onderhandelin- gen. Zal het nu anders gaan? “Toen wij begonnen als fractie waren we allemaal nieuw en we werden als broekies beschouwd en niet serieus genomen. Maar gaandeweg hebben we steeds meer weten te bereiken. En ik ben er van overtuigd dat we bij een goede uitslag wel aan die ta fel komen te zitten. En wij slui ten geen enkele partij uit.” Drie Waddinxveense lijsttrek kers hebben ook een vraag voor de WD. Allereerst de vraag van de WeWa: Als de WD iets daadwerkelijk kan ver anderen wat echt totaal anders moet in de komende vierjaar, wat zou dat zijn? "Meer openheid naar de bur gers, niet meer beperkt tot het gemeentehuis. Dat willen wij veranderen. Dat vind ik toch wel belangrijk die openheid." Vraag van het CDA: Hoe denkt de WD de wensen (het zwembad en de tariefsaanpassing voor de hockeyclub) en de bezuinigingen die er aankomen doordat de ge meenten minder geld uit het ge meentefonds krijgen, op te van gen? "We hebben natuurlijk al een al ternatieve begroting ingeleverd die 1,4 miljoen euro opleverde en daarvan kan dat zwembad en die hockeyclub betaald worden. De hoofdpunten van die alterna tieve begroting betreffen minder inhuur van dure adviesbureaus, bezuinigingen op het ambtelijke apparaat, nog eens goed met de uitstel van investeringen zoals de aanschaf van een vrachtwa gen. Afhankelijk van wat het Rijk nog op ons af laat komen, moeten we keuzes maken. En wat het zwembad betreft zeg ik richting onze vrienden van het CDA: de burger heeft dat al be taald middels de OZB-verho- ging. En wat die hockeyclub be treft, dat is afhankelijk van die prachtige sportnota die er nog steeds niet is. Die sportnota is ons vierjaar geleden al beloofd en nu komt het pas in april." Hoe wilt u dat bereiken, met dwang? “Nee, wij zijn als gemeente al leen fadliterend bij veel van die projecten. We moeten de pro jectontwikkelaars benaderen en het aantrekkelijk maken om te beginnen. En er zijn ook projec ten die we zelf in de hand heb ben. Dan denk ik aan het cen trum en Triangel. Daar heb je zelf de touwtjes in handen. En Vorige keer was Kees Kroes kandidaat voor het wethou- dersschap. En nu? “Hij is één van de kandidaten. We hebben de les geleerd om niet gelijk met de wethouder- skandidaat te komen. We gaan eerst praten met de partijen en bekijken welke post wij kunnen krijgen en dan komen wij met Maar u zegt in uw programma dat er met Triangel pas gestart moet worden als die lege plek ken gevuld zijn. “Waarom wij dat zeggen: als je die inbreilocaties vol huizen gaat zetten tegelijk met Triangel, dan schiet je jezelf in de voet. Dan heb je aan alle kanten huizen in de verkoop en je moet maar zien of je die allemaal kwijt raakt. Als je in die inbreilocaties allemaal dure huizen gaat zetten dan moetje in Triangel begin nen met de sociale woning bouw. Dat bijt elkaar niet.” Maar dat is pas in 2022. “Maar van tevoren kun jë de in frastructuur al aanleggen. Die weg moet er echt komen want Waddinxveen slibt dicht. Er is nu nog een gat van 30 miljoen. Daar moet de provincie zich sterk voor maken. Dat is een kwestie van sterker lobbyen bij de provincie. En voor wat hoort wat - geef iets toe aan de Provin cie en je krijgt wat terug van de Provincie.” U pleit voor behoud van het zwembad. Hoe wil de VVD dit financieren? "Er was een voorstel waar ieder een het redelijk mee eens was. Toen kwam het college met een voorstel om alles te slopen en dan één bad van 15 bij 25 meter neer te zetten. Dat ging ons veel te ver. De OZB is in het verle den verhoogd, mede om het zwembad in stand te houden. Dan kun je het niet maken met een voorstel te komen voor zo’n badje. Toen hebben wij ge zegd: onderzoek dat alternatieve voorstel van de zwembadbe- heercommissie. Op 17 februari komt dat aan de orde. Ik ben er van overtuigd dat wanneer de omliggende gemeenten ook wat willen bijdragen - er komen bij voorbeeld veel Boskopers - en als men het voor elkaar krijgt om de horeca te privatiseren, het veel goedkoper kan." De VVD wil dat er iets gebeurt met de lege en verpauperde plekken? "Dat zijn die inbreilocaties. Zo’n locatie van Alblas bijvoorbeeld, en dat bouwval aan de Noord- kade en de locatie van het cen trum. We hebben hier in Wad dinxveen allemaal van die loca ties waarbij huizen zijn afgebro ken en het onkruid naar boven komt. Dat ziet er niet uit. Wij willen dat daar zo spoedig mo gelijk activiteit zal plaatsvinden.” Maar er is een contract met ASR. Als u stopt kost dat toch geld?: “Die zal dan wel gaan claimen ja. Je moet die lui ook veel meer achter de broek zitten. Ze wach ten nu op die onherroepelijke bouwvergunning. En er moeten ook nog zestig procent van die woningen verkocht zijn maar heb jij ooit een advertentie ge zien? Als die datum van 1 juli niet gehaald wordt dan stoppen we met dit plan.” In uw verkiezingsprogramma zegt u: in 2010 moet er echt wat gebeuren met het centrum en anders moet het worden heroverwogen. Betekent dat stoppen? “Ja, stoppen of kleinschaliger of meer huizen. Of alleen maar huizen en opnieuw naar de Pas sage kijken. Kijk, dat hele cen trum is een ongeloofwaardig ge heel. We hebben nu al drie keer een worst voorgehouden gekre gen van dit college dat er gestart zou worden. En dan gebeurde het weer niet. Nu hebben we weer zo’n prachtig blad gekre gen: 1 juli dan komt ie hoor jon gens, dan gaan de bouwactivitei ten beginnen hoor. Wat zeggen ze er dan bij? We laten wel een deel van de winkeliers op de Passage zitten. Denk je dat die winkeliers daar blij mee zijn? Dat gaat dus weer vertraging opleveren en dan gaat die paal er op 1 juli niet in. De conse quentie daarvan is dat we 2,4 miljoen euro subsidie kwijt zijn. Dat is dat hele zwabberbeleid van dat college. Er is een advies bureau die die gesprekken moet voeren. Dat duurt al een jaartje of drie, vier. Ze komen er niet uit. In plaats dat de gemeente die adviseurs op hun donder ge ven dat ze hun werk moeten doen zeggen ze: we laten die winkeliers zitten en dan hebben we dat probleem getackeld en we gaan lekker aan dat centrum beginnen. Dat vind ik sneu voor die winkeliers. Zo ga je niet met mensen om. Je ziet wel vaker dat ze terug ko men op afspraken. Net als met dat centrale voetbalpark. Als je eenmaal een beslissing hebt ge nomen, kom die dan na. Duide lijkheid naar je burgers. Die be grijpen dat toch niet meer? Ik hoop oprecht dat dat cen trum er komt hoor. Maar je kunt het toch niet meer maken tegenover je burgers als je nu zegt, sorry het wordt weer een jaartje later.” Maar de kiezer wil toch wel weten op wie zij stemmen? “Bij de Tweede Kamerverkie zingen weetje ook niet wie er minister wordt." De WD pleit voor openheid van het gemeentebestuur. Waar ontbreekt het aan die openheid? “Er wordt meer in beslotenheid vergaderd dan nodig is. Soms moet dat, als het om cijfertjes of mensen gaat. Maar je moet de burgers ook willen vertellen waar je mee bezig bent. De WD vindt dat er soms te snel een stempel van vertrouwelijk heid wordt gezet op stukken. Bijvoorbeeld onlangs met Trian gel, waarbij het niet over aanbe stedingen of personen ging, maar dit wel in beslotenheid werd behandeld. De communicatie houdt niet op bij het gemeentehuis. Als je mensen er meer bij betrekt wor den ze ook meer tevreden. Het vertrouwen is nu een beetje weg, er worden dingen beloofd WD-lijsttrekker Theo van der Velde gaat voor vijf zetels. Foto: PR Jullie maken nog geen wet- houder-kandidaat bekend? We hebben er meerdere op het oog maar we noemen nog geen stofkam door de begroting en namen.” Vraag van de PCW: We weten dat de gemeente Waddinxveen surd?'^ f In uw verkiezingsprogramma lees ik dat de WD tegen een fusie met Gouda is. Maar wat als de Provincie de druk op voert? "Als we verplicht worden te fu seren, dan kunnen we er niet veel aan doen. Maar de op dracht was niet-vrijblijvende sa menwerking of samenvoeging. Wij vinden als WD dat we in Waddinxveen de potentie in huis hebben, zeker als we ge groeid zijn naar 35.00 inwoners en met de financiën op orde, om zelfstandig te blijven. We hebben een hoop in ons dorp opgebouwd. En we hebben heel veel vrijwilligers die zich belan geloos inzetten voor de samen leving. Dat is een beetje onze identiteit als Waddinxveen, daar zijn wij sterk in. Daarom zijn wij faliekant tegen een fusie met Gouda. Samenwerking vinden we prima. Je fuseert niet om een geld los kan peuteren voor die sterk ambtenarenapparaat te krijgen. Je fuseert als er voor de inwoners een meerwaarde in zit. Dat zien wij niet gebeuren, zeker als je de ellende ziet in de naburige stad." miljoenen minder gaat ontvangen van het Rijk. U hebt nogal wat wensen op velerlei gebied, maar geeft tegelijkertijd aan niets te willen verhogen. U zegt zelfs 'eerst verdienen, dan uitgeven'. Vindt u niet dat u de kiezer zand in de ogen strooit en veel te veel verwachtingen wekt door te doen alsof het wel mee gaat vallen de komende jaren (de WD zegt: in dien bezuinigingen noodzakelijk zijn)? Uw programma is niet be taalbaar zonder forse OZB verho gingen. "Dat woord 'indien' is eigenlijk niet zo gelukkig gekozen want er moet bezuinigd worden, dat is een feit. Maar het is geen au tomatisme dat die OZB ver hoogd moet worden. Wanneer de projecten van de grond ko men kun je de nodige inkom sten genereren voor de gemeen schap en dan hoefje die OZB niet te verhogen. Als je moet bezuinigen dan kun je twee dingen doen: je inkom sten verhogen of je uitgaven verlagen. Die inkomsten via OZB verhoging die hebben we al gehad, dat doen we niet meer. Maar bij die uitgaven kun je nog wel iets halen. Wij heb ben dus een bezuiniging inge diend van 1,4 miljoen zonder de OZB er bij te betrekken. Door die 1,4 miljoen die wie hebben ingediend is de meerjarenbegro ting wel in de plus. Alleen is het de vraag, dat weet ook de PCW niet, hoeveel bezuinigingen we dan krijgen van de overheid. En dan nog proberen we die OZB overeind te houden. Als de PCW dat niet wil dan komen we niet met elkaar in het colle ge- Alleen de huiseigenaren betalen OZB, de huurders niet. Alleen de huiseigenaren betalen dus het zwembad, dat is toch ab- WD: 'Er moet meer openheid komen naar de burgers' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I Woensdag 20 januari 2010 I

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 15