II II II II Een verloving moet je niet te lang laten duren II '3 k 1 I ei e<fc 4 1 Op 3 maart vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. In de aanloop ernaartoe zeven interviews met de lijsttrekkers van de Waddinxveense po litieke partijen. Deze week: Henry ten Zijthoff van de PvdA. Door Carina Bergman Kun je iets over jezelf vertel len? "Ik ben twintig jaar beleidsamb tenaar bij de gemeente Wad dinxveen geweest, bij de afdeling SBO, met name op het gebied Wat is er toen veranderd? "Ik had mijzelf geen kandidaat gesteld maar anderen hebben mij kandidaat gesteld. Toen kreeg ik de vraag om fractie voorzitter te worden, daar heb ik na enig nadenken mee inge stemd. En vervolgens ben ik unaniem gekozen door de leden. Momenteel ben ik me aan het inlezen in alle dossiers en ik heb er alle vertrouwen in dat het me ook gaat lukken. Met gezond verstand de problemen klein maken." Zit daar een termijn aan? “Het is heel gevaarlijk om zulke In de nieuwe wijk Triangel wil de PvdA de scholen, woning bouw en welzijnsinstellingen in één gebouw te realiseren. Maar dan moeten kinderen wel een grote afstand reizen. En dat lijkt haaks te staan op een ander voorstel in uw pro gramma om het parkeren bij scholen tegen te gaan. "Hierbij moetje denken aan een multifiinctionele accommodatie met een redelijke parkeerruimte erom heen. Zo’n gebouw her- De PvdA wil dat er in samen werking met Jongerenwerk Midden-Holland, Vonk en de Jeugdadviesraad een aantrek kelijk aanbod van activiteiten voor de jeugd aangeboden wordt. “Als ik nu mensen tegen kom die in de jaren tachtig onze jon- En hoe gaan we dat betalen? "Het voorstel van de gemeente van de albouw kost ook veel geld. Daarmee kon je wel tien, vijftien jaar de huidige situatie in stand houden. Ik heb ook begre- De PvdA wil één organisatie voor cultuur, welzijn en buurt huiswerk. Wordt dat geen log, bureaucratisch gebeuren met veel overheadkosten? “Dat zal op de schaal van Wad- dinxveen wel meevallen. Vonk is klein, Welzijnswerk is bijna ter ziele, de bibliotheek zit al in een samenwerkingsverband en dan heb je nog Concordia. Het gaat om het bevorderen van samen werking. Die samenwerking is er hier en daar wel maar het is nog wat on gebreideld allemaal. Die samen werking zou verstevigd mogen worden. Het is ook niet altijd geld." 'Lang niet iedereen die recht heeft op financiële ondersteu ning meldt zich bij de gemeen te. Vaak zijn kerken, scholen en welzijnsinstellingen wel in staat deze mensen te berei ken.' Wat bedoelt u hiermee? "Bij de bijzondere bijstand zie je dat mensen de weg niet kunnen vinden of zich schamen. Maar we hebben een redelijk kerkdijk leven in Waddinxveen en daar is niets mis mee en die doen ook veel van dat soort zaken. Maar ik denk dat daardoor, ondanks de goede bedoelingen, toch wel mensen buiten de boot vallen.” Hoe kijkt de PvdA tegen de centrumontwrkkelingen aan? “Zoals ik al zei, ik vind datje al vorens een huwelijk met Gouda aan te gaan, een centrum moet hebben, in welke vorm dan ook Ik denk dat de trein moet door rijden. Maar als het onbetaalbaar wordt dan moet je je creativiteit gebruiken om daar aanpassingen te doen. Het centrum moet er komen, daarin is de PvdA duide lijk, maar ook daar kun je keuzes in maken. Als we straks moeten kiezen in financiën, dan eerder een versobering in het centrum dan in versobering van het wel zijn. De WD vraagt: hoe kijkt de PvdA terug op afgelopen vier Met het gedoe rond wethouder Lont en het vertrek van Alhaft, kan het beeld ontstaan dat het wat rommelt bij de PvdA. "De PvdA is altijd een bewegen de partij geweest met soms wat emotie. Zeker in de vergadering onlangs waar we de begroting bespraken, waarbij de emoties hoog opliepen. Dat zijn zakelijke emoties. Maar na afloop zijn Dirk en ik samen een pilsje we zen drinken bij café De Sport. Dus om nu te zeggen dat het rommelt in onze partij, dat zeker niet. Wij hebben gemotiveerde mensen en we hebben stabili teit." heb overigens ook nooit die am bitie gehad tot een maand gele den.” geren waren, dan zeggen ze dat ze toch wel een leuke tijd heb ben gehad. Een gemeente van deze grootte moet op z’n minst één voorziening zoals de Bonke- laar hebben. Je bent er wat mij betreft niet met een hangplek. Dat vind ik te eenzijdig, want we hebben duizenden jongeren in Waddinxveen. Voor ouderen hebben we ook geen hangplek maar wel voorzieningen. En mijn grootste bezwaar in het jongerenwerk is de repressie van het huidige college en met name de raad die zich steeds oriënteert op een stel raddraaienjes in de Zuidplas. Je maakt een relatief klein probleem heel groot. En dat heeft ook weer aantrekkings kracht op andere jongeren want die denken, daar gebeurt ten minste wat. Dan denk ik zorg voor een voorziening, neem je jongeren serieus. En zie ze als volwaardig deel van de bevol king. En wat de overlast betreft, ik vond een aardig archiefstuk uit 1924 waarin het college ou ders opriep om hun kinderen tot de orde te roepen omdat ze mensen bespuwden en uitschol den. Het is dus van alle tijd. Ik praat het niet goed hoor, maar het is te eenzijdig gericht op het neerdrukken van overlast geven de jongeren en dat is maar een klein percentage en daarmee is een hele grote groep in de verge telheid geraakt. Ik denk dat je jongeren gewoon een plek moet geven. Zelfs de postduivenvereniging heeft een plek maar de jongeren hebben niks. Vind je dat de gemeente op dit gebied faalt? “Ik denk gewoon dat voedsel- banken moeten doorverwijzen naar de gemeente. Mijn bezwaar zit absoluut niet in de inzet van vrijwilligers. Alleen het gevaar datje loopt, bijvoorbeeld als ker ken actief zijn op dat gebied, dat mensen die eigenlijk niet tot de kerk behoren, er ingezogen wor den. Ik vind gewoon datje dat soort dingen bij de gemeente moet leggen.” Geldt dat ook voor bijvoor beeld Care for Family? “Ik ben in principe niet zo voor voedselbanken. We moeten ge woon voldoende gemeenschap pelijke voorzieningen hebben. Voor mensen die, door welke omstandigheden dan ook, geen voedingsmiddelen meer kunnen kopen moetje gewoon regelin gen treffen. Het is een goedbe doeld initiatief geweest maar ik vind dat er nu teveel op geleund wordt. Van zouden ze mij eigen lijk mogen verdwijnen en zorg gewoon voor goede voorzienin gen.” de eerste leden van het Histo risch Genootschap. Kom niet aan Waddinxveen want dan kom je aan mij. Dus dat is het niet. Maar als je over bestuurlij ke fusie spreekt dan hebt je het over een fusie tussen besturen en ambtelijke apparaten. De bur ger in Waddinxveen merkt er niks van. We worden echt geen wijk van Gouda, dat is onzin na tuurlijk Maar er zitten wel een paar voorwaarden aan. Ik vind datje pas over bestuurlijke fusie kunt spreken als je je zaken op orde hebt. Dat betekent datje een centrumontwikkeling afgerond moet hebben, in welke vorm dan ook En dat ook je welzijn en culturele voorzieningen goed neergezet zijn. Want anders dan verkwansel je het dorp wel. Dat geldt ook voor een zwembad.” Wil de PvdA in de coalitie de ze komende periode? “Ik vind dat de PvdA voor het wethouderschap moet gaan. De PvdA is altijd een betrouwbare coalitiepartner geweest. Maar er zitten wel voorwaarden aan. On ze uitgangspunten van Cultuur en Welzijn moeten wel'tot uiting komen in het coalitieakkoord.” pen dat we zeven magere jaren krijgen en daarna gaat het alle maal goed komen. Dus dan denk ik overbrug ze maar, want als je nu afbreekt dan ga je over zeven jaar niet meer bouwen. Want dan ben je een veelvoud aan je investering kwijt. Dat vind ik kapitaalvernietiging. Na tuurlijk kunnen er meerdere op ties nog plaatsvinden, maar dat laat onverlet dat wij vinden dat het zwembad in zijn huidige vorm moet blijven. Ik denk dat de zwembadcommissie zaak ge noeg is - er zitten ondernemers in - om het ook reëel te houden. Die hebben er ook geen belang bij om nu een beleid neer te zet ten dat over driejaar helemaal niet klopt en ons in allerlei finan ciële debacles brengt. Dat zou hun eigen reputatie ook erg schaden. Ik heb er wel vertrou wen in.” jaar? "Ik vind dat de PvdA behoorlijk goed werk venicht heeft op so ciale zaken zoals met project LAMP. Ook het punt van Lottie, de betaalbare huisvesting, is op de agenda gekomen. Het fonds bovenwijks en de grondbedrijf- functie opgezet door Dirk Lont, dat vind ik sterke punten waar je de PvdA in terugziet. Wat ik minder goed vond was die discussie waarbij Dirk Lont zijn sportportefeuille moest inle veren. Dat heeft me wel geïrri teerd, want daar lag een college- verantwoordelijkheid. Ik vind dat er teveel een daad voor de büh ne is gesteld. Ik weet ook dat Dirk dit zelfvoorgesteld heeft Ik verwacht van de volgende coali tie dat we met tegenslagen wat meer gezamenlijke verantwoor delijkheid nemen. Ik vond de motie van wantrouwen tegen Dirk Lont niet terecht. Als je de portefeuille financiën hebt dan heb je overal de schuld van in de ze tijd. Maar we praten over col- legebesluiten. Je moetje afvra gen of het verwijtbaar was of dat het iedereen had overkomen in deze positie.” Er mag dus geen religieus tin tje aan zitten? "Nee. Kijk als mensen van een bepaalde club elkaar willen hel pen is dat prima. Maar ik vind dat voedselpakketten niet in de ze tijd passen. We zijn een wel varend land.” Dus een fusie is een logisch ge volg op de bestaande samen werking? “Het is een logisch gevolg in mijn denken. Ik hoor nogal eens Hoe staat de PvdA in de be stuurlijke toekomst? Voor of tegen fusie met Gouda? "Fusie is geen doel op zich. Maar als je nu kijkt naar de huidige ontwikkeling dan is er al zoveel samenwerking tussen Waddinx veen en Gouda datje bijna kunt spreken van verloving en een verloving kun je niet te lang la ten duren. Ik kan zo wel een stuk of zes terreinen noemen waar al heel nauxye samenwer king met Gouda is. De bestuurs kwaliteit in zowel Gouda als Waddinxveen kunnen de ont wikkelingen in deze metropool zelfstandig niet meer aan. Het is veel te ingewikkeld geworden. Je hebt die kwaliteit gewoon no dig om dingen van de grond te krijgen. Ik geloof dat een ge meente als Waddinxveen best een Triangel kan bouwen alleen dat zal met veel ups en downs gaan." in de wandelgangen dat we Waddinxveen verkwanselen, nou daar doe je mij wel een beetje pijn mee. Ik ben een ge boren Waddinxvener en ik houd van Waddinxveen. Ik ben verza melaar van oude foto’s van van Bibliotheek, Welzijn en Kre- Waddinxveen en ik ben één van ater. Ik ben ook wijkregisseur geweest in Groenswaard. Sinds anderhalf jaar werk ik bij Woon- partners en van daaruit werk ik als woonconsulent voor de afde ling wijk en buurtbeheerder in Gouda-oost en Kort Haarlem. In het verleden heb ik jarenlang ge werkt als welzijnswerker in jon gerencentrum De Bonkelaar. Daar heb ik veel jongerenactivi teiten gedaan en ook de taalles sen voor de eerste generatie bui tenlanders. En elke vrijdagavond hielden we een disco voor jon geren tot zestien jaar. Daar kwa men zo'n tweehonderd jongeren op af. Er zijn sindsdien alleen maar meer jongeren in Wad dinxveen gekomen en geen en kele voorziening is er meer. Daar is Waddinxveen uniek in. Sinds eindjaren zeventig ben ik bij de PvdA. Ik heb in de loop der jaren alle functies in het be stuur wel bekleed. Nooit in de raad omdat dat niet kon vanwe ge mijn werk bij de gemeente. Ik uitspraken te doen want het lijkt net alsof dat het doel is en dat is het niet. Maar gezien het tempo van de samenwerking zoals het nu gaat dan denk ik dat een hu welijk tussen de twee gemeentes toch wel in de komende raads periode geregeld wordt. Ik denk dus aan 2014, 2015. Maar er zit ten natuurlijk veel haken en ogen aan en het vergt ook veel van de gemeente Waddinxveen. Maar de samenwerking zal on verminderd door gaan, daarvan ben ik overtuigd.” U wilt het zwembad in z’n huidige vorm behouden. Maar het college, met daarin uw ei gen wethouder, heeft een an der voorstel gedaan. “Dat is het lot van wethouders, datje wel eens afwijkend van je eigen partij moet opereren. Ik ben een voorstander van het du alisme. De PvdA zal blijven gaan voor het zwembad in z’n huidi ge vorm. Er was al een raads- meerderheid en ik heb wel een beetje het gevoel dat er een spel letje gespeeld wordt om het over de verkiezingen heen te til len en het onderdeel van de co alitieonderhandelingen te ma ken. Dat vind ik naar de bevol- bergt dan heel veel organisaties. king toe gewoon bedrog.” Er zijn natuurlijk legio mogelijk heden. Ik denk dat het verstan dig is om die voorziening ook echt op te nemen in zo’n wijk En ook leuk om boven een school te wonen. Zeker voor se nioren, er gebeurt wat, het leeft. Veel bewoners van Anne Frank vinden het heel gezellig om over de scholen daar uit te kijken. Een beetje levendigheid houd je jong." Want? "Iedereen was het eens dat het zwembad in z’n huidige vorm behouden moet blijven. De pu blieke tribune zal vol, de vele re acties. Dan is het niet slim om vlak voor de verkiezingen te zeggen datje daar tegen bent. Dat vind ik een vorm van poli tiek bedrijven die mij absoluut niet aan staat. Zeg gewoon waar je voor staat. Een zwembad moetje gewoon hebben in een gemeente van deze grootte.” W-aBLAD vOOH i f -7 Woensdag 27 januari 2010 J. De kandidaten an de PvdA met vooraan lijsttrekker Henry ten Zijthoff en links, leunend tegen de muur de beoogd wethouder Marjan Stoffers. Op de foto ontbreekt Theus Twigt. Foto: PR

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 17