D66: 'Het zelfvertrouwen van Waddinxveen kan veel sterker' F I O .3 ta t IS b WADDINXVEEN Op 3 maart vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. In de aanloop ernaartoe zeven interviews met de lijsttrekkers van de Waddinxveense po litieke partijen. Deze week: Albert Grooten van D66. V.' - j Foto: Ton Benne- meer. Kunt u iets over uzelf vertel len? "Ik werk als director technology bij de kabelfabriek Draka, vroe ger was dat NKF. Aan de Noordkade was ons kantoor, wij noemde het de zetel. Ik houd mij bezig met glasvezel naar wo ningen trekken. Ik ben ge trouwd, en heb een zoon en een dochter die het huis uit zijn.” U hebt al eerder in de politiek gezeten? “Ik ben van 1996 tot 2006 duo- raadslid geweest in verschillende commissies. Ik ben ook heel lang afdelingsvoorzitter ge weest, van 1994 tot 2007. Nu ben ik afdelingssecretaris. Bij de vorige verkiezingen stond ik op nummer twee. Ik wilde toen eigenlijk naar de raad, want ik had al heel lang commissie werk gedaan. Toen werd Yvon ne gekozen, er was maar één ze tel, en ik had geen zin om weer in die commissie te gaan. Bo vendien ging ik toen ook in Am sterdam werken, dus ik wilde even overslaan. Het thema van D66 voor de verkiezingen is 'Een nieuw elan’. Klinkt wat elitair. “Er zijn meer mensen die dat zeggen. Wat we bedoelen is dat politiek bedrijven wel anders moet dan nu.” achter gesloten deuren allemaal plannen bedenken. Zoals: ‘we gaan het zwembad maar sluiten’ tot ‘we gaan ergens een bouw project beginnen’. Dat wekt irri taties op, mensen voelen zich niet serieus genomen. Dan ont staat het gevoel van ‘de politiek kan het niet, van dat centrum komt niks voor elkaar’. Dan wordt er zo’n project als de Rijn- landstraat stilgelegd. Hoe komt dat? Omdat mensen veel te laat van zo’n plan horen en er dan negatief op reageren. Bij dat Al- blasplan zie ik nu hetzelfde ge beuren.” Bij de plannen van het centrum zijn in het laatste stadium de burgers pas actief betrokken. Dat was met Hans Barth. We hebben met verschillende groe pen mensen dat plan ingericht. Dat was heel erg leuk. Daarna is het heel stil geworden. Ja, er zijn wel nieuwsbrieven, maar dat is allemaal eenrichtingsverkeer." Als Passagewinkelier kun je het gevoel krijgen dat je hierdoor wordt bedot. “Dan kan ik me voorstel len, dat is ook niet han dig. Je moet niet halver wege de wedstrijd met nieuwe regels komen. Maar dan nog vind ik dat je niet je gelijk moet pro beren te krijgen door te gen het centrum te proce deren.” zijn: wat staat daar tegenover? Het hangt af van het onderhan delingsresultaat. Maar u hebt toch wel voor ogen waar voor D66 de grens ligt: dat u bijvoorbeeld de zelf standigheid wilt behouden? “Volgens mij zit niemand op die fusie te wachten. Het is ook ze ker niet zo dat wij daar naar gaan streven. Ik zou ook niet de argumenten weten om één ge meente te worden.” Maar uw huidige fractievoor zitter, mevrouw Van Went, vond juist dat de planning te krap was. “Ja, dat weet ik. Ik val haar abso luut niet af. Ik vind niet datje het onderzoek moet afraffelen, maar ik vind dat er gekeken moet worden of je dit niet an ders in elkaar kunt steken door dingen parallel te laten lopen.” maak daar dan gebruik van. Na tuurlijk zit daar ook eigen be lang bij. Maar kijk serieus naar de plannen en ga niet alleen leu nen op het verkeerscirculatie plan van een extern bureau.” De D66- kandida ten voor de raadsverkiezin gen met vooraan Albert Grooten. Door Carina Bergman Op welk vlak? "Het belangrijkste is eigenlijk het zelfvertrouwen van Wad dinxveen, dat kan veel sterker. Iedereen heeft het gevoel: er ge beurt niets, het zit vast. Er wordt negatief over de politiek gesproken. Ik vind dat jammer, want ik denk dat Waddinxveen juist heel veel te bieden heeft als gemeenschap. We moeten er veel trotser op zijn. Dat nieuwe elan, daarmee be doel ik het zelfvertrouwen. Dat vertaalt zich in een aantal zaken. Wij zeggen bewust niet: het roer moet om. Dat vind ik te ne gatief. Ik ben juist positief. Je moet de onderhandelingen met Gouda en rond de bouwprojec ten vanuit eigen kracht doen. Je moet je nooit door angst laten leiden. We kunnen veel meer dan we zelf voor mogelijk hou den. Dat zien we bijvoorbeeld terug in wat de burgemeester onlangs zei over de raad, namelijk: de raad is niet innovatief. Volgens mij bedoelt hij dat de raad vrij ingeslapen is. Hij zei het wat eu femistisch. Daar kan ik me wel enigszins in vinden. In dat be houdende, voorzichtige, overi gens helemaal niet a la D66. D66 heeft vertrouwen in de toe komst en staat positief in het le ven. Als gemeentebestuur moet je je burger veel serieuzer nemen, vinden wij. Betrek ze erbij. Men sen zijn verstandig, weten waar ze over praten, dus je moet ze bij veranderingen in hun eigen omgeving eerder polsen. En niet niet het geval is. Want het moet geen open einde verhaal wor den. Daar mag je best harde af spraken over maken." De OZB mag van u niet stij gen? “De OZB is al met dertig pro cent verhoogd. Dat moetje vol gens mij niet willen. Je bepaalt voor een ander, als gemeentebe stuur, wat hij gaat betalen. De mensen hebben geen keuze. Het gaat zeer waarschijnlijk niet naar degene die betaalt, want het wordt bepaald naar de grootte van je huis. Je hebt na tuurlijk wel solidariteit als bewo ners onder elkaar. Ik vind het te makkelijk om de OZB te verho gen. Als gemeente moetje tot het uiterste proberen om dat niet te doen. Als je dan met der tig procent in een keer ver hoogt, dan heb je dat naar mijn smaak niet gedaan." In uw verkiezingen spreekt u over overbodi ge regeltjes en overheids bemoeienis. Waar in Waddinxveen is daar sprake van? “Bijvoorbeeld hoe er hier met jongeren omgegaan wordt. Door heel Waddinx veen zijn bordjes opge hangen met ‘geen drugs geen al cohol’, dat vind ik overdreven. En ik vind dat het volkomen averechts werkt, als je dit als ou dere leest denk je meteen: waar zitten de junks? Je wordt bang gemaakt. Onschuldige mensen gaan zich ongemakkelijk voelen. Ik zeg niet dat er totaal geen overlast is. Ik heb persoonlijk een enorme hekel aan vandalis me. Dat is iets anders dan kinde ren die buiten staan, geen enkele gelegenheid te geven en het hele dorp vol te hangen met dit soort bordjes. Dat vind ik overdreven bemoeienis. Mensen kunnen ook zelf hun zaken regelen. Ze moeten niet steeds naar de over heid kijken, ze moeten het met elkaar doen. Bovendien, waarom staan die jongeren op straat? Omdat ze nergens anders heen kunnen. Moet er niet iets van een disco of een muziekgelegenheid ko men? Dat moetje niet als ge meente gaan neerzetten. Je ziet nu dat de gemeente dit soort dingen tegenhoudt uit angst voor overlast, maar dan krijg je het omgekeerde effect. Die overlast krijg je natuurlijk door dat je het wegdrukt.” Heeft D66 een wethouder- skandidaat? “Ja, dat is Bauke Zoodsma, die staat niet op de lijst. Hij heeft eerder vier jaar in de raad geze ten. Hij heeft bij de gemeente Alphen gewerkt en werkt nu bij de gemeente Veenendaal en hij kent het gemeentelijke apparaat van binnenuit. Hij is een heel goede kandidaat, maar hij staat niet voorop, het gaat om de raad. Het hangt natuurlijk van zoveel factoren af. We hebben nu één zetel, ik hoop dat dat er meer worden. Maar we zijn er wel klaar voor.” Maar waarmee wil D66 de kas dan vullen? “Dat zoeken we dan toch in de gemeentelijke organisatie. En wel in samenwerking met ande re gemeenten, en dan zeker niet alleen met Gouda. We gaan na tuurlijk die niet-vrijblijvende sa menwerking onderzoeken, maar wij willen het veel breder trekken. Als kleinere gemeente moetje kijken wat, ambtelijk ge zien, je sterke portefeuilles zijn en dat uitwisselen met elkaar. Op die manier kun je efficiency bereiken.” Uit welk potje wil D66 het zwembad bekostigen? “Ik vind dat belastinggeld zoveel mogelijk naar de mensen terug moet. Dat betekent datje dus heel voorzichtig moet zijn met- dat geld uit te geven aan externe adviseurs, enzovoort. Ik wil niet zeggen datje dat nooit moet doen, maar je moet wel kritisch kijken. Als het geld naar het zwembad gaat vind ik dat goed, dat is belastinggeld dat rechtst reeks naar de mensen terug gaat. Maar je wilt wel dat er met dat geld efficiënt wordt omge gaan. Je kunt met de zwembad- commissie taakstellende budget ten afspreken zodat er druk op hen wordt gelegd om het geld goed te besteden, voor zover dat nu al Hoe staat D66 ten opzichte van fusie? “Op dit moment kun je niet zeg gen of je voor of tegen bent. De WD zegt dat ze tegen fusie is, daarbij gebruiken ze de verkeer de argumenten. Ze zeggen: wij hebben veel vrijwilligers en in Gouda zijn veel problemen. Dat zijn geen houtsnijdende argu menten om tegen fusie te zijn. Kijk, dit is een onderhandelings proces en daar moetje voordeel voor Waddinxveen mee berei ken. De provincie wil dat wij fu seren, dan zou mijn eerste vraag aan de pro vincie D66 wil minder inhuur van ex terne bureaus en meer gebruik maken van lokale bedrijven. Die hebben toch ook een prijs kaartje? “Dat heeft meer te maken met wat ik in het begin zei: mensen willen serieus genomen worden. Dat geldt ook voor de bedrijven. Als je eerder en beter met bedrij ven praat, dan doen ze ook mee met de plannen en zijn ze er on derdeel van. We hebben ook met de ICW gesproken, die heb ben visie voor het ver keersbeleid, Vraag van Waddinxveens Be lang: Hoe kan D66 verklaren dat zij voorstander is van het aanpakken van het uitputten, het vervuilen van onze leefom geving en de aantasting van onze natuur en milieu, terwijl zij voorstander is van het reali seren van het centrum en par- keergeldheden? "D66 is inderdaad voorstander van Duurzaam Wonen en be strijdt de aantasting van onze na tuur. Dat betekent dat wij kri tisch kijken naar alle bouwpro jecten gezamenlijk die nu in Waddinxveen worden gepland. Zonder het nieuwe plan voor het winkelcentrum Zuidplas gaat het al om 1400 woningen, waarvan 360 in het nieuwe cen trum. En dan komt de Triangel daar nog bij! Daarom staat in ons programma dat begonnen moet worden met die inbreilo- caties die een meerwaarde ople veren voor ons dorp en wat ons betreft hoort het nieuwe cen trum daar zeker bij. Bovendien kunnen de voormalige voetbal velden echt niet zo braak blijven liggen, dat is geen natuur, maar kaalslag. Het centrum moet na tuurlijk geen steenwoestijn wor den, maar vanwege de nabijheid van het Wamaarplantsoen, dat gehandhaafd blijft, evenals de kinderboerderij en de vele bomen in en om het plan zijn, wij op dat punt positief. Betaald parkeren in de par keergarage van het centrum, na een gratis begin - het Zoetermeerse mo del - is vooral be doeld om misbruik te voorkomen. An ders wordt het een gratis droge plek voor je auto. Ho pelijk komt ieder een zo veel moge- - lijk met de fiets. Goed voor het milieu!" U wilt het centrum snel reali seren. Hoe wilt u dat versnel len? “Je hebt veel mensen die zeg gen: van mij hoeft dat centrum niet meer. Maar wij vinden dat Waddinxveen er beter van wordt, qua wonen, winkelen en met een sociaal culturele voor ziening. Er zijn nu subsidies aan gevraagd dus gelukkig begint er iets los te komen. En als de bouw midden dit jaar begint dan vinden wij dat prima. Maar je hebt allemaal procedures, zo als van winkeliers die zelf in het centrum willen gaan zitten en toch tegen datzelfde centrum procederen. Dat snap ik niet. Is dat dan om het onderste uit de kan te halen? Of zijn het echt reële problemen van deze men sen? Zo ja, dan moetje dat an ders oplossen dan via de rechter, want dan snijd je jezelf volgens mij in de vingers. Dan gaat die subsidie verloren en duurt het allemaal nog langer. Ik snap niet dat die winkeliers op deze manier bezig zijn. Ze ker nu een gedeelte van de Passage kan blijven staan, dan heb je eigenlijk nog een keu ze.” WEEKBAD VOOR WADDINXVEEN I -t —r Woensdag 3 januari 2010 j. Is het een onderwerp voor een referendum? “Ik zou wel beter willen weten van de bevolking hoe ze hier te genaan kijken. Dat plaatje is vol gens mij niet duidelijk. Als je nu praat over stakeholders, dan hoort de bevolking daar ge woon bij. Ik vind wel dat de betrokkenen moeten opschieten. Je moet de dingen niet onnodig rekken. Ik zou in de raad willen voorstellen om te kijken naar het tijdsche ma, of dat echt zo uitgebreid en lang moet zijn. Vaak is dat ook een beetje een strategie om lang over dingen te praten.” ,s?' K,- J I

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 17