I I Altijd al de handen uit de mouwen gestoken voor waddinxveen I WO WADDINXVEEN Op 3 maart vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats. In de aanloop ernaartoe zeven inten/iews met de lijsttrekkers van de Waddinxveense po litieke partijen. Deze week: Dorenda Gerts van het CDA. tE Door Carina Bergman Jullie willen met name de sporten subsidiëren die veel mensen aanspreken. Over wel ke sporten hebben we het dan? "Dat zijn de sporten die heel veel leden hebben, zoals voetbal en tennis. Dat zou verder uitge werkt moeten worden in de Sportnota die in de raad komt.” Het zal niet bevorderlijk zijn geweest dat dit dossier halver wege de rit van wethouder Lont naar u is overgedragen. "Nee, daar komt het gewoon door. Ik ben hier nu een jaar mee bezig en die tijd is gewoon te kort geweest om een sportno ta te presenteren. De raad heeft voor de zomervakantie de ka ders gesteld en is in het najaar nog twee keer bezig geweest met het zetten van die kaders dus het heeft een vrij lange doorlooptijd gehad.” Hoe redt u het zwembad? "Ik vind het echt ontzettend be langrijk dat het zwembad zoals het nu is, behouden blijft. Ik denk dat we heel goed moeten kijken: wat kost het ons allemaal Maar bewoners zullen zeggen: u woont hier niet. “Dat klopt. Die overlast ’s nachts ga ik ook echt niet goed praten, dat kan niet.” U zegt bereid te zijn om haal bare aanpassingen aan het cen trum te accepteren. “Zover is het CDA nog lang niet. Maar stel dat het nu nog ja- ren gaat duren dan is het verklei nen van het plan voor ons be spreekbaar, als dat nodig is. Maar dan moetje echt denken aan 2012, 2013. Maar dat moe ten we nu nog niet willen. Nu gaan we nog voor de eerste paal vóór 1 juli.” Hoe zorg je dat burgers het ge loof er in houden? “Je voelt natuurlijk wel het cy nisme. Ik vind het ontzettend belangrijk dat je via de gemeen- terubriek en de nieuwsbrieven de voortgang van de projecten meldt. En als mensen een vraag hebben moet daar serieus mee omgegaan worden. Je moet geen grote verhalen schrijven in die gemeenterubriek want dat wordt niet gelezen. Maar we moeten de inwoners wel zo goed mogelijk voorlichten. Daar zit dus wel een spanningsveld." De huidige CDA fractievoor zitter, Hugo van Berkesteijn, wilde Boskoop niet uitsluiten. Is dat nog een item voor de komende raadsperiode? "Op dit moment niet. Binnen het CDA vinden we wel dat we niet alleen naar Gouda moeten kijken, we hebben nog een gro tere omgeving dan Gouda." Komt u zelf in de Zuidplas ’s avonds? "Ik fiets er regelmatig en dat kan prima. Ik begrijp natuurlijk heel goed dat wanneer er ’s nachts overlast is, dat heel vervelend is. Zeker als er alcohol is het spel is. Maar je kunt ’s avonds met goed fatsoen door de Zuidplas fiet sen.” Daar hebt u wel vertrouwen in? “Wat natuurlijk van cruciaal be lang is, is dat de bezwaarmakers hun bezwaren intrekken. Ik vind het jammer in dit hele proces dat partijen zo lijnrecht tegen over elkaar staan. Ik ga daarin niet een partij aanwijzen, ieder een is onderdeel daarvan. En het zou mij een lief ding waard zijn als iedereen dit als een gedeeld belang zou zien.” Die sportnota was onderdeel van het coalitieakkoord van de afgelopen periode maar die is er nog niet. "Dat gaan we gewoon niet red den. Het is zo’n complexe mate rie. Eerst moetje in beeld bren gen: hoe zijn zaken historisch gegroeid en hoe zijn de tarieven tot stand gekomen. En als je dat allemaal in beeld hebt kun je be palen welke tarievenstructuur je in Waddinxveen wilt. En daar naast: wat wil je bereiken met sport.” Het CDA wil de veiligheid op straat zowel overdag als ’s nachts garanderen. Betekent dat meer blauw op straat? “Het is ontzettend belangrijk dat de politie zichtbaar is. Nu heb je als gemeente niet zoveel invloed daarop. Ik vind het wel heel be langrijk. Ik vind het ook prima datje in bepaalde gevallen die reservepolitie inzet zoals in de Zuidplas gebeurd is. Maar over het algemeen vind ik Waddinxveen niet heel onvei lig-” niet alleen in voorzieningen maar ook in nieuw beleid, je zult dus ook heel voorzichtig moeten zijn met nieuw beleid en alleen wat wettelijk nodig is aan nieuw beleid zul je moe ten doen. Je kunt ook zeggen: haal het maar uit de organisa tie maar dat vind ik niet reëel. Wat wel reëel is om te kijken welke taken je niet meer hoeft te doen, alleen dan kun je uren schrappen. Ik vind dus datje andersom moet redeneren. De OZB verhoging is echt het allerlaatste middel waar we naar willen grijpen als CDA. Het CDA wil een loket voor opvoeding, is daar behoefte aan? “Ja, mensen willen praten over opvoeding en dat moetje heel laagdrempelig organiseren. Daar zou het op te zetten Centrum voor Jeugd en Gezin voor kun nen dienen. Want ofje kinderen nu klein zijn of dat het pubers zijn, daar wil je wel eens met ie mand over ‘sparren’.” Het CDA vindt dat bepalend is voor de bestuurlijk toekomst van Waddinxveen of de ge meenschap er op vooruit gaat. Dat klinkt niet als een nee te gen fusie. “Nee, er wordt op dit moment een onderzoek gedaan, wat zijn de voordelen voor Waddinx- veen en wat zijn de voordelen voor Gouda en ga je verder sa menwerken of misschien wel fu seren. Dat kan alleen maar als het voordeel oplevert voor Waddinxveen en anders moetje er niet aan beginnen. Ik vind het heel belangrijk om met die sta keholders te praten. En wat voor mensen in Waddinxveen heel belangrijk is, is of we onze eigenheid en de leefbaarheid be houden en dat moet gewaar borgd blijven. Het bekende dorpse karakter.” Als enige van het huidige col lege heeft u besloten om u nogmaals verkiesbaar te stel len. Waarom? “Ik vind het nog steeds ontzet tend leuk dat ik een bepaalde be tekenis kan hebben voor Wad- dinxveen. Ik wil me op deze plek blijven inzetten voor de Waddinxveense samenleving. Aan de ene kant is dat iets idealistisch en aan de andere kant ook iets nieuwsgierigs. Ook kan ik me zo ontzettend goed vinden in het CDA gedachte goed. Datje dat maatschappelij ke middenveld vorm kan geven, de verenigingen, het vrijwilli gerswerk. Dat is mooi datje dat kan en mag doen.” Het lijkt wel of er veel aan dacht is voor wat bereikt is en dat de dingen die tegenvallen wat verdoezeld worden. “Ik begrijp watje bedoelt. Het is inderdaad wel eens moeilijk om te communiceren dat din gen tegenvallen of anders lo pen. Dat is wel iets om bewus ter mee bezig te zijn. Het is natuurlijk onze taak om te la ten zien hoe het is gekomen. En bij het centrum blijft het gewoon vervelend omdat het al zolang speelt in Waddinx- veen. Dat heeft zo’n lange his torie, en dan snap ik dat cynis me natuurlijk ook.” Heeft het zin om Boskoop er bij te betrekken? "Ik denk datje inderdaad, als je meer kwijt zou zijn dan die 7,5 ton, naar middelen moet zoeken om dat op te vangen. Ik denk wel dat wanneer je naar Bo skoop gaat en om een bijdrage vraagt, dat Boskoop zegt: jullie maken weer gebruik van andere dingen van ons. Maar als je een specifiek onderdeel kunt aanwij zen, zoals schoolzwemmen, dan kun je daarover wel met Bo skoop praten.” Vraag van Waddinxveens Be lang: het valt op dat het CDA nu pas klaar staat om de han den uit de mouwen te halen voor Waddinxveen. Wat heeft het CDA al die jaren betekent? "We hebben natuurlijk altijd al de handen uit de mouwen ge stoken voor Waddinxveen. We vonden dit nu een pakken de titel om aan te geven van: dat blijven we doen! Grijp de programma’s van vier, acht, twaalf jaar terug, wij hebben ons altijd heel erg ingezet voor het maatschappelijk midden veld. Dat is echt het CDA-ge- dachtegoed, kijk alleen maar naar de ontwikkeling van het vrijwilligerswerk. Wat ik ge woon niet wil is om dat alleen het CDA toe te eigenen, want je bent in de politiek samen bezig. Maar als je nu vraagt wat heeft het CDA bijgedragen dan zeg ilc als je alleen al kijkt naar het verenigingsleven, dat is een zeer bloeiend gebeuren waar het CDA een behoorlijke steen aan bijgedragen heeft." eenzaamheid is een gevoel waar vaak een patroon aan ten grond slag kan liggen. Je moet dus eerst goed in beeld brengen waar je het over hebt. Het kan om mensen gaan die een part ner hebben verloren. Dan kun je een activiteit aanbieden, en dat is dan een uur of zo, maar de dag bestaat uit veel meer uren. En dan kan het op sommige mensen nog veel harder z’n weerslag hebben.” Eén van de punten die het CDA in het verkiezingspro gramma noemt in relatie tot de WMO is eenzaamheid. “Ook daarin zul je goed moeten weten watje doet. Eenzaam heid kan bij iedereen voorko men. En dan is het te makkelijk om te zeggen dat eenzame men sen iets moeten gaan onderne men, dat we hen activiteiten moeten aanbieden. Eigenlijk zit daar vaak niet de oplossing want U hebt u als wethouder onder andere bezig gehouden met de WMO. Kunt u daar iets over uitleggen? “WMO staat voor Wet Maat schappelijke Ondersteuning en dat heeft alles te maken met het kernbegrip dat mensen mee moeten kunnen doen in de maatschappij. Ofje nu ge zond bent, tijdelijk ziek bent, een handicap hebt, oud of jong bent - het mee doen wordt ge stimuleerd door die WMO. Dat moetje natuurlijk abso luut niet allemaal tegelijk wil len oppakken als gemeente, daar moet je je speerpunten voor uitkiezen. De gebruikelij ke dingen zoals hulp bij de huishouding en voorzieningen die blijven gewoon door gaan en daarnaast kun je nieuwe dingen oppakken, bijvoorbeeld de mantelzorgers. Maar dan moetje eerst goed weten waar zij behoefte aan hebben om daar je beleid op te ontwikke len. En we doen dit al heel goed. Uit een onafhankelijk, vergelijkend onderzoek is ge bleken dat wij het bovenge middeld doen.” per jaar. En dan vind ik een be drag van 7,5 ton per jaar voor Waddinxveen een groot bedrag. Maar als het daar binnen kan, dan denk ik dat we daar voor moeten gaan. Als lijsttrekker van het CDA zeg ik: probeer het zwembad te behouden zoals het nu is." Vraag van PCW: Zal het CDA instemmen met een zondagso- penstelling in het nieuwe win kelcentrum? "Het standpunt van nu: nee, geen opening op zondag, er moet een dag rust zijn.” Er zou in de afgelopen periode ook een sportraad ingesteld worden, maar dat is niet van de grond gekomen. "Er zijn vanuit het CDA wel ge sprekken met de sportverenigin gen geweest. Dan zie je dat zij ontzettend behoefte hebben aan dialoog, met elkaar en met de gemeente. Dus ik denk dat voor die sportverenigingeri de tot standkoming van die sportraad een belangrijk onderdeel is. Dan heb je ook als gemeente een aanspreekpunt. Als CDA willen wij in goed con tact blijven met die verenigin gen. Daarom willen wij in de komende raadsperiode een denktank Sport organiseren on der leiding van Willem de Boer, zodat we als CDA een goed con tact met de verenigingen hou den.” Het CDA heeft de bijbel als in spiratiebron. Wat wil dat zeg gen? “Het blijft voor mij altijd een vertaling vanuit de bijbel naar het leven van alledag. Dat is voor mij niet letterlijk, maar ik vind in de bijbel wel de waarden en normen die voor mij belang rijk zijn en zoals ik in het leven wil staan. In die zin blijft de bij- bel een inspiratiebron. Ik vind wel datje telkens de slag naatje eigen tijd moet maken daarin.” In het CDA-programma staat dat jullie jongeren actief willen betrekken bij het opzetten van een project dat een activiteit voor de jeugd beoogt. “Het haakt een beetje aan bij wat het Coenecoopcollege ge daan heeft en wat de Jeugdad- viesraad ook ooit georganiseerd heeft; organiseer bijvoorbeeld eens een keer een openluchtbio scoop. En niet zo dat we het dan weer als gemeente organiseren, maar laten ze het zelf lekker or ganiseren, via de scouting, via een sportvereniging of gewoon jongeren die elkaar ontmoet hebben en die iets willen onder nemen voor de jeugd in Wad- dinxveen. Het CDA wil de OZB alleen verhogen als deze direct ge koppeld zijn aan onontkoom bare nieuwe uitgaven. “De OZB verhoging heeft on ze voorkeur absoluut niet. Maar wij zien natuurlijk ook als CDA dat er bezuinigingen op ons afkomen. Hoe ga je daarmee om? Je kunt je in komsten verhogen door zo snel mogelijk je projecten van de grond te krijgen. Daardoor komen er meer mensen in Waddinxveen wonen en dat kan enorm helpen om je finan ciële positie te verbeteren. Vandaar ook het belang van snel Triangel, snel centrum, snel Alblaslocatie en snel Rijn- landstraat. Daarnaast denk ik ook dat het bestaande voorzie ningenniveau dat we hebben, gewoon goed is te noemen. Je zult dus alle inzet moeten ple gen om je voorzieningenni veau te handhaven maar er gaan meer mensen gebruik van maken. En daarnaast zul je weinig nieuwe zaken moe ten oppakken. En dat betekent De kandidaten van het CDA staan klaar om de handen uit de mouwen te steken voor Waddinx- veen. Foto: Claudia Tuiloo Photography. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I f o Woensdag 10 februari 2010 I

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 13