t T r I Waar de PCW, WD en D66 de felicitaties in ontvangst namen, droop Wad- dinxveens Belang snel af, en moesten CDA, PvdA en WeWa even slikken. Dalende opkomst Landelijke trend verdubbeld Krimpen Voorkeurstemmen Handje schudden Afgerekend WADDINXVEEN r a i 'WD grijpt macht in raadhuis' Door Richard Avontuur „Dit gaan we met onze partij leden op een bij de PCW pas sende manier vieren en tevens de campagne op een mooie manier afsluiten.” Hoewel de opkomst tijdens de gemeenteraadsverkiezingen vorige week in Waddinxveen met ruim twee procentpunt daalde naar 57,19 procent, bleef dit percentage ruim bo- Zoals Waddinxveen in de win naars de landelijke trend (WD en D66) volgde, gebeurde dit ook bij de verliezers. Evenals in nagenoeg alle gemeentes verloor ook in Waddinxveen de PvdA zetels. De sociaalde mocraten vervolgen daarmee hun schommelbeweging in Waddinxveen. In 2002 zakte de partij eveneens van vijf naar drie zetels, om het verlies in 2006 weer goed te maken. Ook het CDA was in Wad dinxveen verliezer. In heel Ne derland verloor de partij 182 raadszetels, waarvan één in Waddinxveen. Overigens verl oor die partij in Boskoop geen enkele van de vijf zetels. Gejuich klinkt er ook uit de monden van de D66-aanhan- gers. Bij de presentatie van de totalen blijkt het aantal stem mers op die partij verdubbeld. Dat betekent ook een verdub beling van de ene zetel die D66 had en dus reden voor vreugde. Naast lijsttrekker Al bert Grooten mag ook Fatima Kalai-El Moussaoui plaatsne men in de raad. Wanneer blijkt dat de PCW weliswaar 95 mensen minder aan zich bond dan vier jaar ge leden, maar dit door de ver laagde opkomst én het binnen halen van de restzetel wel goed genoeg is voor een extra zetel meldt lijsttrekker Kees de Jong ‘ontzettend blij' te zijn. De PCW werd na het verlies van de WD in 2002 de groot ste en bleef dat ook dit jaar, maar ziet haar achterban iede re vier jaar krimpen. Kwam de combinatiepartij in 1998 nog Naast de grootste winst als partij kon Marleen Kroes-Van der Maas (WD) ook de groot ste persoonlijke winst vieren. Na alle lijsttrekkers kreeg Kroes-Van der Maas de meeste voorkeursstemmen (409). Zij kende zelfs een grotere achter ban dan Waddinxveens Belang als partij (335 stemmen). Op vallend was dat de gehele top vijf van de WD ook op basis van voorkeursstemmen in aan merking kwam voor de raad. Bij D66 maakte Fatima Kalai- El Moussaoui haar entree in de raadszaal met dank aan de voorkeursstemmen die zij ver wierf. Zij passeerde met 242 stemmen Peter Rubeling. Par tijgenoot Erbay Arslan kreeg 135 voorkeursstemmen. Vol doende voor een raadszetel, ware het niet dat D66 slechts twee zetels te verdelen had. PCW’ster Janette Nieboer-Bui- tinga nam, als hoogste vrouw op de lijst van de combinatie partij, plaats drie in. Zij pas seerde met 152 stemmen kan didaat drie, Cees Bax. Burgemeester Cremers licht de uitslagen toe; Henry ten Zijthoff (PvdA, foto onder rechts) slikt een bittere pil; Onno Schuurman (Waddinxveens Belang, foto onder links) heeft geen plekje in de Raad gekregen. Foto's: Riekelt Bezemer. Achteraf bleek die ene keer ook het enige lichtpuntje op weg naar de benodigde 534 stemmen. Dit in tegenstelling tot de hoop van lijsttrekker Onno Schuurman, die met nog vier van de dertien stem lokalen te gaan en 238 stem men op zak, misschien tegen beter weten in, optimistisch bleef. „We trekken pas een conclusie als alle stemmen zijn geteld,” meldde hij aan Bert Woudenberg, die de uitslagen aan elkaar praatte. Abdelkader Alhaft was al wat treuriger. „Het wordt heel moeilijk. We hebben nog drie driehonderd stemmen nodig.” Toen op het projectiescherm voorin de zaal de eindstand werd getoond, sloeg de teleur stelling pas echt toe. „Handje schudden en gaan,” mompelde Schuurman naar zijn tafelgeno ten. Hij schudde PCW-lijsttrek- ker Kees de Jong de hand en snel vertrok WaBe uit de raads zaal. „Een teleurstelling, maar wij heffen ons zeker niet op,” voorspelde Alhaft. Daarna wan delden de vier mannen naar bui ten, waar ze voor de deur van het gemeentehuis het eerste ver lies verwerkten. ven het gemiddelde van 53,7 procent. Het meest in trek bleek het stembureau in het Raadhuis, waar 65,3 procent van de uitgenodigden hun stem uitbrachten. Op enige achterstand volgden basis school De Leilinde (62,3 pro cent) en de Ontmoetingskerk met 61,9 procent. De laagste score in Waddinxveen was 50,99 procent, gemeten in het wijkgebouw Zonnig Zuid. De grootste winst werd in Waddinxveen geboekt door D66, die van 617 stemmers in 2006 haast verdubbelde tot 1222 stemmers vorige week woensdag. Kort achter D66 volgde de WD, die daarmee het verlies in 2002 volledig wegpoetste. In 1998 vonden de liberalen nog 3319 stem mers achter zich, goed voor zes zetels. De partij was des tijds groter dan de PCW, maar verloor terrein. In 2002 telde de WD drie zetels, vier jaar later kreeg de partij er vier toebedeeld in Waddinxveen. Even verderop blijven twee verliezers hangen. Omringd door partijgenoten en beken den praten wethouder en CDA-lijsttrekker Dorenda Gerts en PvdA-leider Henry ten Zijthoff nog wat na. „Een tegenvaller,” verwijst Gerts naar het verlies van één zetel, maar vooral 449 stem mers minder. Gerts had het idee afgerekend te worden op landelijke gevoelens bij de kie zer, die reageren op de val van het kabinet drie weken gele den. „We waren tevreden over de laatste vier jaar en hebben een goede campagne gevoerd. We zijn afgerekend op landelijke gebeurtenissen en dat stelt mij teleur.” Volgens mede-verliezer Henry ten Zijthoff valt het verlies van de PvdA enigszins mee door de val van het kabinet. „Lan delijk zit de PvdA weer wat in de groei. Wat we bovendien niet moeten vergeten is dat de PvdA vier jaar geleden lande lijk enorm in de lift zat. De populariteit nam toe.” Optimistisch Waddinxveens Belang druipt teleurgesteld af. Teleurstelling alom in de ach terste hoek van de Waddinx- veense raadszaal. Terwijl de PCW, WD en D66 feestelijk de verkiezingswinst vieren, staan achterin de hoek de kan- didaat-raadsleden van Wad dinxveens Belang (WaBe) ver slagen bij elkaar. Lijsttrekker Onno Schuurman, iniatiefhe- mer Abdelkader Alhaft, Ozkan Yilmaz en Johan de Werk. In plaats van die ene zetel waarop werd gehoopt, kreeg de nieuw komer in de verkiezingen slechts 334 stemmen, wat on voldoende was voor een zetel. Halverwege de avond spreekt Alhaft nog met een glimlach. Hij voorziet kansen in de wij ken Noord en Sniep. „Daar hebben wij iets betekend voor de mensen,” aldus Alhaft. Even later klinkt een voorzich- boven de 3000 stemmers uit, in de drie gemeenteraadsver kiezingen daarna verloor de partij steevast een kleine hon derd kiezers. Wel bleek een daling van 95 stemmers dit jaar voldoende voor een extra zetel. Die dankte de partij aan Waddinxveens Belang, dat de kiesdrempel niet haalde. Zo doende mocht de PCW zich de restzetel toe-eigenen. Een blijvende daling was er ook voor het lokale Weerbaar Waddinxveen. Maakte die par tij in 2002 nog haar entree met vier zetels, in 2006 werd dit al gehalveerd tot twee. Dat aan tal stoelen kreeg WeWa ook nu, zij het dat de kiezerssteun tot onder de 1000 zakte. tige 'yes’ uit de hoek. Op het projectiescherm verschijnt een volgende staafdiagram en Wa Be komt op 52 stemmen uit. Een groot verschil met de tot dan toe gepresenteerde cijfers, waarin de partij van Schuur man en Alhaft met moeite bo ven de dertig uitkomt. Getal len die nog niet eens in de buurt van de andere partijen komen. Weerbaar Waddinx veen (WeWa), met twee zetels wel als lokale partij vertegen woordigt, kende haar diepte punt in stemlokaal drie, waar 42 mensen voor WeWa ko zen. WaBe kwam sléchts een maal boven dat aantal uit. k eerbaar Wad- flW F dinxveen hand- ■I haafde tot leurstelling van lijsttrekker Stephan Peters twee zetels, eerder sprak hij nog over ‘hopelijk vier.' De grootste vreugde was mis schien wel te zien bij de WD. Lijsttrekker Theo van der Vel de en zijn kandidaat-raadsle- den sloten aan bij de landelijke trend van groei voor hun par tij. Halverwege de avond te kende zich de winst al af. Bij het presenteren van de uitsla gen in het gemeentehuis sprak burgemeester Bert Cremers van een symbolische uitslag in het stemlokaal in het raadhuis. „De WD grijpt de macht in het raadhuis,” sprak Cremers, verwijzend naar de blauwe staaf van de WD. Onder de stemmers die in het gemeente huis stemden, genoot de WD verreweg de meeste voorkeur. Op dat moment hoopte Ray mond Boer nog op vijf zetels. „Dan mogen we onze handen klappen,” stelde de nummer drie op de WD-lijst. Als alle stemmen zijn geteld en er in derdaad vijf zetels blijken te zijn voor zijn partij, rept Boer van ‘een prachtig resultaat.’ De WD is de tweede partij in Waddinxveen. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I Woensdag 10 maart 2010 I J. B >■*- fca»-.

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 11