Ik geniet er met volle teugen van net nieuwe trum’Waddinxveen ©ASR Ik probeer er als een bok op de haverkist bovenop te zitten. www.centrumwaddinxveen.nl WADDINXVEE Aoonpartners j i Kees de Jong (43) is onlangs benoemd als wet houder. Tijd om eens kennis te maken met de Pluimveehouder die vanaf nu de financiën be heert en tevens projectwethouder is voor het nieuwe Centrum. "Linksom of rechtsom gaat daar wat gebeuren," aldus een vastberaden De Jong. Ontwikkeling NV 9 WADDINXVEEN e Woonpartners Midden-Holland dü Door Carina Bergman TtWWUr'- I En dan zijn er ook nog de ope- ningen en het linten doorknip pen. "Daar moet wel een goede in balans in komen. Ik begrijp dat mensen dat belangrijk vinden. Maar ik wil als wethouder ook graag meters maken." En die subsidie van de rijks overheid gaat voor deze perio de niet meer lukken? "Nee, dat geld van die tweede tranche moet worden terug ge stort en dan kunnen we die der de tranche aanvragen en dan moeten we voor 1 januari 2011 starten met de bouw." geen actie zouden moeten doen." Lastig lijkt me dat. "Het is best een complex ver haal. Iedereen mag in Nederland zijn zegje doen en dat is een recht waar we niet aan moeten Realisatie Hoe kijkt u terug op de coali tieonderhandelingen? "Uitstekend. In een heel goede, open sfeer verlopen. Ik kijk daar met genoegen op terug." Met de brief van de burge meester, ontstond het beeld De jaarrekening wordt ook op geschoven, heeft dat dezelfde oorzaak? "Nee, dat komt omdat de ac countant nog geen accountants verklaring heeft afgegeven." Tel: 0182 624 624 www.waddmx veen nl U bent projectwethouder van het nieuwe Centrum. Is dat een bewuste keuze? "Ja, daar heb ik zelf om ge vraagd bij coalitieonderhandelin gen." Heeft er ook een overdracht met de vorige wethouders plaatsgevonden? "Cees Kroes en ik hebben het dossier Passage-Centrum door genomen samen met Wiebrand Dijksterhuis en alle projecdei- ders. Even een korte schets van de stand van zaken. En ik heb ook met zowel Wiebrand als Dirk Lont een uur gesproken over de aandachtspunten in de portefeuilles. Dat vind ik wel prettig. Ik vraag ook aan ieder een, de ambtenaren die ik de af gelopen week gesproken heb, om gevraagd en ongevraagd ad vies te geven. Ik stap binnen in een lopende organisatie en ik heb ongetwijfeld mijn blinde vlekken. Er ligt geen drempel tussen de gang en mijn kamer en ik wil het ook laagdrempelig houden. Uiteindelijk beslis ik, maar ik heb graag van zoveel mogelijk kanten advies." zijn soms ontzettend strijdig met het algemeen belang, en hier is zo’n situatie. Soms moetje ge woon erkennen datje er met el kaar niet uit komt, en dan is de gang naar de rechter het enige watje nog open staat." Dan heeft u de portefeuille fi nanciën. Dat is ook een pitti ge- "Dat wordt best pittig ja. Als de overheid ons niet gaat verrassen met kortingen, dan gaan wij het binnen de gemeente Waddinx- Hoe zag uw eerste werkweek eruit? "Kort, met maar drie dagen de ze week vanwege Hemelvaarts dag. Even wennen aan de syste men op het gemeentehuis en wennen dat je je digitale agenda in de gaten moet houden. Dat is totaal anders dan ik gewend was. Ik maakte mijn eigen agen da en nu wordt het voor je ge daan." Om één van die anderen bij naam te noemen: Jan Franssen. "Ik heb in het AD gelezen dat de Commissaris van mening was dat de burgers in de gemeen schap doorgaans wel de nood zaak van schaalvergroting begre pen en dat de bestuurders het probleem waren. Ik heb daar zelf wel een andere visie op, dat bestuurders soms sneller willen dan de gemeenschap. Mocht de provincie een referendum willen houden onder de Waddinxveen- se bevolking dan zal ik daar niet voor gaan liggen. Ik zie dat met vertrouwen tegemoet. Ik denk dat de lijn die de coalitie heeft gekozen op de overgrote steun van de Waddinxveense bevol king mag rekenen. Getuige de vele reacties en kaarten die ik ondertussen gekregen heb, pluk ik dat niet zomaar uit de lucht. In de verkiezingscampagne is de bestuurlijke toekomst een duide lijk onderdeel geweest van het verkiezihgsgeweld. Dat kan je niet naast je neer leggen. Men heeft het vaak over de kloof tus sen politiek en burger - als wij onze geloofwaardigheid in één keer de vernieling in willen hel pen dan moeten wij nu zeggen: we gaan door op het pad dat we liepen. Dan weten we zeker dat we de volgende keer een op komst van veertig procent heb ben bij de gemeenteraadsverkie zingen." Te beginnen met de Kademo- ta. "Er gaat dit jaar geen Kademota komen. De afdeling financiën heeft het heel druk gehad met het uitzoeken van de bezuini gingsvoorstellen tijdens de coali tieonderhandelingen. En nu gaan ze aan het werk om het Collegeprogramma op orde te maken. Normaal gesproken komt er een eerste Burap en een Kademota, maar dit keer alleen een dunne Marap. In september komt het Collegeprogramma en eigenlijk is dat een beetje de ver vanger voor de Kademota en de voorloper op de programmabe- groting 2011-2014." veen prima redden. Maar op het moment dat de overheid die miljarden gaat bezuinigen en dar via het gemeentefonds afwentelt op de gemeenten, dan krijgen wij een probleem op ons bord gelegd waar we niks aan kunnen doen maar dat we wel moeten oplossen. Nu denken we voor 2 miljoen te kunnen bezuinigen. Maar we hadden al een tekort van die omvang voor 2014 staan, want we hadden geen sluitende meerjarenbegroting. Dus het wordt nog goed zoe ken, om dat op te lossen. En dan komt dat moment datje moet kiezen tussen nog verder snijden in voorzieningen of laat ik de burger meer betalen? Daar zal de gemeenteraad uiteindelijk over beslissen. Van het College mogen ze voorstellen verwach ten. Er moet een sluitende begro ting komen. Ligt die er niet dan gaat de provincie keuzes voor je maken. Waar wij een zwembad open laten, zegt de provincie dan misschien wel: je doet ‘m maar dicht. Maar deze coalitie heeft gezegd: wij gaan voor een sluitende meer jarenbegroting." dat er onderling wat rommel de. "Ik denk dat de burgemeester met zijn brief terecht zijn kant van het verhaal onder de aan dacht heeft willen brengen. De kant van de coalitie, even te recht, is van: 3 maart is geweest, de politieke situatie is anders en dan moetje met elkaar een op lossing vinden. Dus 2 juni zal daar een vervolg op krijgen. En dat anderen om ons heen dat mogelijk niet waarderen, dat kan ik enerzijds mogelijk wel be grijpen maar ze moeten ook be grip op brengen voor de situatie waar wij hier in Waddinxveen in zitten. De burger heeft hier 21 raadsleden gekozen en die ne men hun eigen verantwoording. En daar is wel eens te weinig aandacht voor bij anderen. Dus dat idee van die damwan- den, gaat ‘m niet worden? "Nee, zo simpel is dat niet. Er is uitgezocht: wat is nu 'start bouw’, maar vanuit het ministe rie wordt toch wel de kop en de staart in beeld gebracht. Er ligt wel een eis dat er na de start ook echt afgebouwd wordt. Dat geld is bestemd om de economie een impuls te geven dus dan moet er ook echt wat gebeuren. Boven dien willen we natuurlijk dat subsidies ook goed besteed wor den. Maar het is wel een uitdaging om bij juridisch groen licht, die derde tranche, als we die toege wezen krijgen, ook daadwerke lijk te gaan benutten. Bij de ge meente is de inzet de volle hon derd procent. Maar je bent ook afhankelijk van anderen die of juist actie moeten doen of juist Stopt het dan bij deze uit spraak? "De uitspraak kan inderdaad nog worden aangevochten via de Raad van State. Dus iemand die het echt tot het uiterste wil tegenhouden, heeft nog een mo gelijkheid. Verder loopt er nog een proce dure tegen het bestemmingsplan Welke onderwerpen in uw portefeuille moet u zich echt nog een beetje eigen maken? "Echt een compleet blanco on derwerp zit er eigenlijk niet bij. Vanuit mijn bedrijf heb ik bijna alles wel gedaan: financiën, mi lieu, ruimtelijke ordening. Ik denk dat het nog het meest geldt voor Verkeer Vervoer. Daar heb ik vanuit de Commis sie wel mee te maken gehad. En daarvoor zijn ook de ambtena ren die er heel veel kennis van hebben. Ik wil een week of vier, vijf draaien en dan kan ik wel zien waar ik eventueel wat aanvul ling zou kunnen gebruiken. En verder is het de komende hon derd dagen keihard werken om je dossierkennis bij te wer ken." Uw voorganger, Dirk Lont heeft niet makkelijk gehad met deze portefeuille, met onder andere een motie van wan trouwen. Wat zegt dat u? "Ik ga niet zeggen: dat gaat me niet gebeuren. Ik ga uiteraard proberen dat te voorkomen. Ik ben ook afhankelijk van de in formatie die ik aangeleverd krijg. Ik ben er wel bestuurlijk volledig voor verantwoordelijk Ik probeer er als een bok op de haverkist bovenop te zitten. Ik zie een verschil tussen dingen die je had kunnen voorkomen en dingen die je overkomen. In het laatste geval, daar voel ik me niet echt op aangesproken. Maar had ik het kunnen voorkomen, dan is daar weinig excuus voor mogelijk. Ik ga wel voor een hele strakke budgetdiscipline. Dat kan ook niet anders, we hebben gewoon krap geld. En ik moet het als wethouder financiën weer dicht fietsen." Is het wennen om vanuit uw bedrijf, buiten, ineens op een kantoor te zitten? "Ja, maar ik zat al veel in mijn eigen kantoor. En besturen heeft me altijd al erg getrokken. Ik ge niet ervan. Voor de kinderen is het ook wennen dat ik niet meer thuis werk Maar ik ga nog wel tussen de middag thuis eten en s morgens zien ze me ook iets meer thuis want voorheen zat ik dan al achter in mijn bedrijf. En de avonden kan ik nog niet zo inschatten. Ik was als raadslid zo’n acht tot tien avonden weg. Ik hoop dat het als wethouder ook zoiets wordt." Gaat daar de komende vier jaar iets gebeuren? "Ja, daar gaat wel wat gebeuren. Er wordt momenteel grond af gegraven, de voorbelasting gaat binnenkort starten. Woensdag hebben we de uitspraak van de rechter. Dat wordt een heel be langrijke. Als die tegen zou val len, wat ik niet verwacht, dan ontstaat er een totaal nieuwe si tuatie. Maar linksom of recht som, er gaat daar wat gebeuren. Ik ga er vanuit dat we daar het prachtige nieuwe centrum neer gaan zetten. Als de uitspraak van de rechter tegen valt en de ge meente wordt aan alle kanten terug gefloten dan zal er een an der plan op tafel moeten ko men. Er is daar heel veel geïn vesteerd om die locatie vrij te maken dus er moet gewoon wat gaan gebeuren op die grond. Ik heb er alle vertrouwen in dat de gemeente een positieve uit spraak tegemoet kan zien en dan hebben we een grote juridi sche hobbel genomen." dat 17 februari is vastgesteld. Dat komt binnenkort bij Raad van State onder de Crisis- en herstelwet, dus daar moet bin nen 26 weken uitspraak van zijn. En dan krijg je nog de econo mische kant. Met een econo mie zoals die drie jaar geleden nog was, dan zou er direct vol komen. Individuele belangen gas gestart worden. Maar dat is allemaal anders geworden. Aan de andere kant, ASR heeft er ook al veel geld in gestoken, en de belangen zitten wat dat betreft in de dezelfde hoek. Naar mijn verwachting, als er juridisch groen licht is, gaat daar zeker wat gebeuren. Maar ik waag me niet aan een tijdspad. Ik kan me voorstellen dat een projectontwikkelaar wat huiverig is om te bouwen als de vergunning nog niet rond is." Kees de Jong is vanaf nu projectwethouder van jjet nieuwe centrum. Hij heeft er vertrouwen in dat hier de komende vier jaar ge- bouwd gaat worden. Foto: Riekelt Bezemer. m ees de Jong heeft in zijn portefeuille onder andere Financiën, het I nieuwe Cen trum, Triangel, Verkeer en Ver voer, Bentwoud en Beheer Openbare Ruimte. Naast wet houder is hij eigenaar van een Pluimveebedrijf, gelegen aan de Piasweg. De Jong is van SGP- huize en lid van de PCW. -Gen wikkeling Centrumplan en iebied i start maart 2010 Jinxveen :-4 Hoe bevalt het werk? "Het bevalt me goed. Alles is na tuurlijk nieuw. Ik heb wel wat informatie opgedaan van te vo ren toen ik voor mezelf afwoog of ik wethouder wilde worden. Er werd tegen mij gezegd: het is een heel boeiende functie en dat onderschrijf ik volledig. Er komt heel veel langs, het is heel snel schakelen en dat doe ik graag. Ik geniet er met volle teugen van." ..WEEKBLADVOORWADDINXVEEN I -i Woensdag 19 mei 2010 I J. X

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 11