Survivaltocht voor Tsjechische gasten: Nuttig bezoek aan Waddinxveense vrienden vrijwillige brandweer Succesvol concours op Reigersburgh rinrrTii 1 Windmolen WADDINXVEEN WADDINXVEEN WADDINXVEEN/GOUDA m m un ogen uitkijken. Op 20 mei neemt een aantal vrijwilligers van de Waddinxveense brandweer deel aan de Poldersur- vival veiligheidsregio Hollands-Midden. "Met onze nieuwe fietsen gaan we er helemaal voor", zegt Ron van Barneveld, één van de Waddinxveense vrijwilligers. if Door Ruud Groot Door Richard Avontuur f Burgemeester Bert Cremers deed het de Tsjechische bezoekers voor: zo eet je volgens Hollands ge bruik, een haring met uitjes. Foto: Richard Avontuur. te recyclen is, terwijl hij dit bij Wagro wel zag gebeuren. Bam- bula: „Wij hebben een deskun dige op dit gebied mee tijdens ons bezoek en de opgedane in formatie zal zeker van invloed zijn op de aanbesteding." Bambula, die voor de derde keer een bezoek bracht aan Wad dinxveen, zag nog meer interes sante bedrijfsideeën. Zo heeft het onlangs in Pelhrimov opge zette ‘Huis voor Senioren,’ be hoefte aan scootmobielen, iets dat gemaakt wordt bij Doove. „Aan die wagentjes is bij ons glimlach, een mooie taak te heb ben ontdekt voor zijn wethou der Dorenda Gerts. Want naast de burgemeester van Pelhri mov, die sprak van een persoon lijke vriendschapsband, ontdekte Cremers ook bij de andere reis genoten een 'grote betrokken heid bij Waddinxveen.' weer van Moordrecht heeft al een paar keer gewonnen." "Maar dit jaar gaan we er met onze nieuwe fietsen helemaal voor”, aldus Ron van Barneveld. soonlijke vrienden," stelde Leo pold Bambula, die de haring net als een enkele collega met geen vinger aan durfde te raken. Voor Bambula was, zo vertelde hij, vooral het bezoek aan het Waddinxveense bedrijf groenaf- valverweritingsbedrijf Wagro erg nuttig. „Het recyclen van groen is in Tsjechië erg actueel,” legde hij uit. Binnenkort start in zijn gemeente een aanbeste dingsprocedure in deze sector en het bezoek aan Wagro open den zijn ogen. Zo werd hem in Tsjechië verteld dat rioolslib niet vivaltocht een leerproces voor de praktijk. "We hebben al vaker meegedaan, maar nooit gewon nen zegt brandweervrouw Elly Moons. “De vrijwillige brand- een tekort. Zelfs rolstoelen heb ben Wij nog te weinig. Zulke hulpmiddelen zie je bijna niet in Tsjechië en worden alleen inge voerd vanuit Duitsland.” Als het aan Bambula ligt, keren enkele medewerkers binnen afzienbare tijd nog eens terug naar Neder land om uitgebreid rond te kij ken bij Doove. Naast Bambula zag ook Josef Schanel veel interessants bij Doove, al zag hij vooralsnog weinig in een samenwerking met het bedrijf. Hij reisde mee vanwege zijn functie als direc- stuurlijk nóg wel iets van leren,” vond Cremers. „Zij komen hier op bezoek met drie afdelingshoof den, tegen één buigemeester en één wethouder van ons. Voor wethouder Gerts is het een mooie opdracht om te proberen die band tussen de twee steden vanuit ons te versterken.” Overigens kon de burgemees ter, nu zo’n jaar actief in Wad dinxveen, na het eerste bezoek nog niet stellen dat collega Bambula vanaf nu behoorde tot zijn vaste vriendenkring, zoals andersom wel het geval is. „De band gaat verder dan functioneel, maar mijn volgen de vakantie zal, zoals gepland, op de Wadden zijn en niet bij mijn Tsjechische collega," knipoogde Cremers. In principe is Waddinxveen, wanneer daar voldoende geld voor is, over twee jaar aan de beurt voor een terugbezoek. Is dat niet het geval, dan heeft wet houder Gerts overigens al een oplossing. „Misschien kunnen we dan op eigen gelegenheid. Dit soort bezoeken zijn een ver rijking van je leven en kweekt begrip voor een andere cul tuur.” zal naar verwachting 12 uur in beslag nemen. Tijdens de survi- valproeven komt het vooral aan op goede communicatie, inzet en teambuilding. Hierdoor is de sur- Halverwege de tocht passeerde het gezelschap de windmolen aan de Goudkade in Gouda. Verbaasd werd er op de in Tsje chië nauwelijks aanwezige mo len gewezen. Niet omdat, zo meldde Bambula, zoiets nog nooit gezien was, maar vanwe ge de hoge snelheid waarmee de wieken ronddraaiden. In Tsje chië, waar veel bezwaar is op het plaatsen van ‘landschapsver- vuilende’ windmolens en waar sommige provincies zelfs een verbod op windmolens kennen, wordt energie vooral opgewekt met behulp van de zon. Volgens wethouder Gerts is dat iets wat Waddinxveen van de Tsjechi sche collega’s kan opsteken. „Op het gebied van zonne-energie zijn zij verder. Daarnaast zijn zij behoorlijk vooruitstrevend met de isolatie van huizen. Op het gebied van milieu bestaan overi gens ook officiële afspraken met de Tsjechen.” Tijdens het bezoek van de Tsje chen aan Waddinxveen meldde buigemeester Cremers, met een Met de nieuwe fietsen hopen de vrijwillige brandweerlieden van Waddinxveen op een beter resul taat. Foto: Ruud Groot. teur van het Pelhrimovse Huis voor Senioren. „De afstand tus sen onze gemeente en Doove is wel erg groot. Het is een kwes tie van kosten en baten waar on ze scootmobielen en rolstoelen vandaan zullen komen. Wel zag ik erg veel mogelijkheden. Met name in de productielijn. Er was aandacht voor specifieke eisen „Daar kunnen wij politiek en be- van klanten en er was dus geen sprake van massaproductie." Het traditionele Hemelvaarts dag concours hippique is voor de 44e keer succesvol georgani seerd op de uitgestrekte accom modatie van manege Reigers burgh. Ruim 700 combinaties van paarden en pony’s bonden, onder het oog van ruim 1000 bezoekers, vanaf 08.00 uur met elkaar de strijd aan bij zowel het springen als in de dressuur. In acht kaarsrechte dressuurrin- gen werd er fel gestreden om de prijzen en was er voor de win naars een prachtig dressuur zadeldek te winnen, die gespon sord werden door de Waddinx veense bedrijven ETEC Grond- verzetmachines en Houthandel Houtex. De jury was lovend over het enthousiasme waarmee de ruiters en amazones hun dressuurproeven hebben gere den. De riante Agterberg springtuin van ruim 5000 m2 bleek voor de springruiters een geweldige er varing. Parcoursbouwer Arie Bodegom uit Stolwijk had diver se sportief uitdagende en zeer paardvriendelijke parcoursen uitgezet, waardoor ook de vele beginnende springruiters een eerlijke kans kregen om foutloos rond te komen. Ook de Waddinxveense burge meester Bert Cremers kwam een kijkje nemen met zijn vrouw en kleinzoon. Hij liet zich uitgebreid rondleiden en e brandweervrijwilli- gers zullen in deze zware tocht de kleu- ren van Waddinx veen verdedigen tegen achttien andere teams, die gevormd wor den door politie, GGD, ambulan cediensten, Groene Hartzieken huis en brandweerkorpsen uit omringende gemeenten. Tijdens de tocht, die per fiets wordt afge legd, moeten meerdere zware opdrachten worden uitgevoerd, die niet alleen fysieke inspanning vraagt maar ook de hersenen zwaar op de proef stellen. Elk team bestaat uit acht deelnemers op de fiets en twee personen die in een volgwagen de ploeg bege leiden. De fietsen moeten vooraf door de deelnemers worden aan gepast, omdat per fiets twee per sonen moeten plaatsnemen die allebei op een zadel moeten zit ten en met de voeten de grond niet mogen raken. De survival tocht start om 6.45 uur in Stol wijk en voert de deelnemers langs een onbekend parcours en voorlichten door Izaac van Kralingen (voorzitter RSV Reigersburgh) en Cees Ver- bree (voorzitter stichting Rei gersburgh). Hij was oprecht verrast door zoveel enthou siasme bij deelnemers en vrijwilligers. Daarnaast vond hij het fantastisch dat er zo’n groot sportevenement mo gelijk is binnen de grenzen van Waddinxveen en dat dit ook al zo lang jaarlijks geor ganiseerd wordt. Hij sprak ook nog even met de KNHS federatievertegenwoordiger de heer P. van der Marei. Deze zeer ervaren en ver maarde paardenman (tevens wedstrijdleider) sprak met hem zeer lovend over de fan tastische accommodatie, or ganisatie en vooral dat er op timaal aandacht was besteed aan de veiligheid. Hij vond dit concours hippique dan ook een ware parel voor de basissport. Tenslotte wilde de burgemeester alles weten over de samenstelling van de bijzondere bodem van de springtuin. De gastheer van het concours, de heer Arie van der Breggen eigenaar van Manege Reigersburgh en het wedstrijdterrein, gaf hier uitgebreid uitleg over en gaf aan dat deze kostbare bodem volledig met eigen middelen van de vereniging, stichting en manege is bekostigd. Dat deed de Tsjechi- sche delegatie uit I Pelhrimov vorige week wel een beetje, tijdens het bezoek aan Waddinxveen. Niet alleen tijdens het een boottocht je over de Gouwe, in de oer- Hollandse trekschuit Jan Salie, maar ook tijdens enkele bedrijfs bezoeken. De Tsjechen deden veel nuttige informatie op en maakten tegelijk kennis met wat cultuur in buurgemeente Gouda. Voor de afwisseling, stelde Piet Roefs, voorzitter van de Stichting Vriendschapsbnd Waddinxveen Pelhrimov. „Sommige Tsjechen komen hier voor de derde keer en die wil je wel steeds iets nieuws voorscho telen. Zo zijn we ook al eens naar de molens in Kinderdijk ge weest.” Het dagje Gouda, waar bij ook de Sint Janskerk bezocht werd, werd samen met de Wad dinxveense burgemeester Bert Cremers en wethouder Doren da afgesloten met het boottocht je vanuit de Goudse Museumha ven naar de Noordkade in Wad dinxveen. Ondanks de wat zure gezichten bij de start van de boottocht, veroorzaakt door de door bur gemeester Cremers voorgescho telde haring, keken de Tsjechi sche gasten al terug op een ge slaagd bezoek. „Niet alleen op een bezoek aan een bevriende gemeente, maar ook aan per- VVtcKElAD VOOK VVAOULa'At.N I 1 r~ Woensdag 19 mei 2010 I J y

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 15