Ook deze Boskoopse winkeliers doen aan op zaterdag 22 mei van 7.00 tot 9.00 uur ZATERDAG 22 MEI Kom OOK naar de Boskoopse Markt voor de scherpste Luilak-aanbiedingen ZATERDAG 22 MEI OlKlKlElR Hooikoortsklachten en astma 7.00 - 8.00 uur: 15% korting 8.00 - 9.00 uur: 10% korting op de gehele collectie hl I 3H •Tf SS 9 Donna Damesmode GEZOND BEKEKEN d i 1 I jTCi 9 9 9 t t 9 9 I Burg. Colijnstraat 10 2771 GD Boskoop Telefoon (0172)21 45 31 Uitsluitend geldig bij BLOKKER FILIAAL BOSKOOP Burgemeester Colijnstraat 22E - Tel. 0172-210343 I 4 [□b ,t\ if tiënten de meeste aanvallen in de lente luilakken voor meer of zwaardere astma-aan- vallen. Maar wat is hooikoorts nu precies en wat is het verband tus sen hooikoorts en astma? Wat kan er gedaan worden om de hooi koortsklachten onder controle te krijgen? Prof. dr. Richard Dek- huijzen, longarts in het UMC St. Radboud in Nijmegen, geeft op deze en andere veelgestelde vra gen antwoord en advies. Openingstijden: maandag 13.00-18.00 uur dinsdag t/m vrijdag 10.00-18.00 uur zaterdag 10.00-17.00 uur Bandolera Expresso Transfer Kazo Sao Paulo Schoenen Gadea Lodi Hooikoorts en astma In Nederland lijden ongeveer een mil joen mensen aan astma en hiervan hooikoorts. Zowel astma als hooi koorts is een ontsteking van de lucht wegen. Beide aandoeningen zijn het de meeste mensen worden de klach ten na een jaar of tien minder. huidige astmamedicatie. Het valt te overwegen om met de behandelend Behandelingen Als je astma en hooikoorts hebt kun je Hooikoorts Hooikoorts is een vorm van allergie. Iemand met hooikoorts is overgevoelig voor bepaalde soorten stuifmeel van grassen, planten of bomen. Stuif- meelkorrels worden ook wel pollen genoemd. Zodra de ogen, neus, mond, keel of luchtpijp van iemand met hooikoorts in aanraking komen met het stuifmeel, raken de slijmvlie zen geprikkeld. Dat kan niezen, hoes- Het hooikoortsseizoen is voor veel Nederlanders alweer begonnen: een periode van niezen en snotte ren. Vooral voor volwassenen en kinderen met astma is het extra moeilijk om te genieten van de lente, omdat hooikoorts kan zorgen ten, een verstopte neus, een ‘loop neus’ en jeuk in de neus of ogen tot gevolg hebben. De meeste mensen met hooikoorts voelen zich ook moe en koortsig. Veel mensen krijgen hooi koorts tussen hun 15e en 25e jaar. Jongens krijgen er gemiddeld iets eer- men, sneller concentratieverlies en www.astma-hooikoorts.nl kun je ook een test doen om na te gaan of je men, sneller concentratieverlies en der last van dan meisjes. Er zijn wel worden beperkt in het uitoefenen van heel veel uitzonderingen: soms krijgen sport en andere activiteiten in de vrije naast astma ook hooikoorts hebt, kinderen al hooikoorts als ze tien zijn tijd, of nog jonger. Er zijn ook mensen die pas na hun veertigste last krijgen. Bij Hooikoortsklachten zelf beperken Er zijn een aantal dingen waar je zelf daarvoor medicijnen nemen. Astma- rekening mee kunt houden om astma- medicijnen, zoals fluticason en budeso- klachten tijdens het hooikoortsseizoen nide, werken goed op de astmaklachten onder controle te houden. Naast te maar doen niets aan hooikoorts, zorgen dat medicijnen consequent Hooikoortsmedicijnen, zoals desloratidi- worden ingenomen, is het bijvoorbeeld ne en cetirizine, werken in het algemeen heeft 80% ook een allergie, waaronder aan te raden om buiten een zonnebril goed op de hooikoortsklachten maar te dragen en wat crème of vaseline doen niets tegen de astmasymptomen. rond de neusgaten te smeren. Volwassenen met zowel astma als hooi- Daarnaast is het goed om het huis koorts kunnen baat hebben bij een gevolg van eenzelfde ontstekingsreac- vroeg in de ochtend te luchten en in behandeling met montelukast naast hun tie in de luchtwegen, waarbij de longen de middag ramen en deuren gesloten zich aan het ene uiterste bevinden en de neus aan het andere uiterste. Uit te houden. Een andere tip is om het hooikoorts weerbericht in de gaten te arts te overleggen welke medicijnen je eerder onderzoek blijkt dat astmapa- houden: dit is van begin mei tot half juli het beste kunt nemen voor de combina- elke dag te horen op Radio 1, te lezen tie astma en hooikoorts. Met hulp van en zomer hebben. Zij hebben vaak last op NOS-Teletekst of via de website de arts kun je ook uitzoeken voor welke van vermoeidheid door slaapproble- van het KNMI. Op de website pollen je precies allergisch bent. Ml

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 42