J i I Wat is er te doen? Goed wonen, werken en recreëren voor iedereen Hoe krijgen we dat voor elkaar? Keuzes voor de toekomst Wat betekent dit voor regio Oost? Zuid AJUULl Zuidwestelijke Delta provincie tt ZiZiZ-finale Inspraak nota Wervelender Het gedicht is een bericht ▼yWv! is Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl HA r Juni 2010 Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl 'De provincie heeft de taak om de bestaande ruimte goed te benutten voor wonen en werken, en tegelijkertijd te behouden voor natuur en milieu. De provincie doet met de Provinciale Structuurvisie een voorzet om alles wat Zuid- Holland te bieden heeft voor de komende 10 jaar vorm te geven en tevens voor volgende generaties te behouden. De Provinciale Struc tuurvisie biedt daarom ook een doorkijk tot 2040 waarbij het evenwicht tussen mens en milieu centraal staat.' In de structuurvisie Visie op Zuid-Holland heeft de provincie beschreven wat ze de komende tien jaar wil gaan doen. In de uitvoeringsagenda staat hoe dat zou moeten gebeuren. De provincie wil haar doelen halen door samenhang en samenwerking. De nieuwe Wet ruimtelijke ordening geeft de provincie een regisseursrol en maakt haar verantwoordelijk voor samenhang tussen programma's met een provinciale betekenis. De grootte van de provincie maakt haar geschikt om veel partijen te verbinden en binnen een bepaalde regio met hen samen te werken. Voor het zuidelijk deel van Alblasserwaard-Vijf- heerenlanden is vooral behoud en versterking van de grote landschappelijke en ecologische kwaliteiten belangrijk. De MerwedeLingelijn moet de bereikbaarheid per openbaar vervoer in dit gebied helpen verbeteren. Het economische zwaartepunt ligt bij de greenport Boskoop (sierteelt en boomteelt) en bij de Zuidplaspolder. Binnen de greenport worden nieuwe teeltmethoden en nieuwe vormen van waterbeheer ingezet. In de Zuid plaspolder gaat het om een juiste combinatie van wonen en werken in een leefomgeving met vernieuwingen op het gebied van energie en logistiek. Hierbij horen ook diverse infra structurele projecten, zoals verbetering van de verbinding A12 en A20 met de Moordrechtboog en aanleg van de westelijke randweg, N 207. Dit gebied van Zuid-Holland heeft een bijzonder karakter. Het Groene Hart biedt ruimte aan landbouw en is een aantrekkelijk gebied om te wonen, te werken en te recreëren. De Groene Ruggengraat biedt kansen om de Krimpener- waard en Gouwe-Wiericke meer in samenhang te bezien. Ook met actuele ontwikkelingen als bevolkingskrimp, bodemdaling en klimaat verandering houdt de provincie rekening. Behoud groengebied 'Sinds 1990 is de bevolking van de provincie Zuid-Holland met 400.000 mensen toegenomen. Terwijl de beschikbare ruimte gelijk is gebleven. De verwachting is dan ook in de komende 10 tot 20 jaarde bevolking zal toenemen. Onze woon-, werk- en leefomgeving is dus gebaat bij een zo efficiënt mogelijke invulling van de beschikbare ruimte. Wat de OFT betreft zal woningbouw bij voorkeur binnenstedelijk moeten plaatsvinden. Daarnaast kunnen bestaande panden een andere bestemming krijgen zodat onnodige nieuwbouw vermeden kan worden. Dit is ook bij industriegebieden van toepassing. Zo blijven groengebieden binnen gemeenten gespaard en zullen natuur- en recreatieplekken behouden blijven als visitekaartje van Zuid-Holland.' Wat zijn de grote uitdagingen voor de komende jaren? Een aantrekkelijk en concurrerend internationaal profiel, met een sterke economische positie en concurrentiekracht Een duurzame en klimaatbestendige deltaprovincie, met voldoendè maatregelen om veilig te zijn voor droogtes èn overstromingen Een divers en samenhangend stedelijk netwerk, met plaats voor verschillende functies, zoals bestuur, haven, industrie en vervoer, kennisconcentratie in universiteiten en instituten Een vitaal, divers en aantrekkelijk landschap, met ruimte voor land bouw, natuur en recreatie Stad en land verbonden door mooie en functionele overgangen, over de weg of over het water. Thema's In de uitvoeringsagenda werkt de provincie de onderwerpen uit de structuurvisie verder uit. Daarbij gaat het onder meer om de volgende drie 'bovenregionale' thema's: Zuidvleugelnet verstedelijking: concentratie van wonen en werken rond knooppunten van openbaar vervoer (trein, lightrail en bus), zodat mensen efficiënt kunnen reizen tussen werk en huis; Zuidvleugel groenstructuur: ontwikkelen van provinciale landschap pen en steden beter met het landelijk gebied verbinden, zodat mensen in de stad meer ruimte krijgen voor recreatie in het groen; ruimtelijke kwaliteit in het landelijke gebied: beschrijvingen van wat behouden moet blijven en waar verbeteringen mogelijk zijn, in de vorm van gebiedsprofielen. Lokaal wat kan, provincieel wat moet Over de uitvoering wil de provincie afspraken maken met regio's, gemeenten, waterschappen, maatschappelijke organisaties en het Rijk. De uitvoeringsagenda biedt een overzicht van wat er in de regio's al wordt uitgevoerd en geeft aanknopingspunten voor verdere samen werking. Uitgangspunt is het motto 'Lokaal wat kan, provinciaal wat moet'. De uitvoeringsagenda wordt jaarlijks geactualiseerd. Samenhang Om concrete afspraken te maken met de regio heeft de provincie in de uitvoeringsagenda een aantal punten opgenomen. Uiteraard kan de regio zelf Ook onderwerpen aangeven. Overleg over de uitvoering is vooral bedoeld om samen hang en regionale afstemming te verbeteren en om af te spreken wie welke bijdrage kan leveren. Omdat we voor de toekomst bezuinig ingen verwachten, is het belangrijk om met elkaar de juiste prioriteiten te bepalen. In het Weizigt Natuur- en Milieucentrum Dordrecht is tot en met 18 juni de tentoon stelling 'Deltadrieluik' te zien. Ook is er een discussieavond over de toekomst van de Zuid westelijke Delta op 15 jtjni. www.zwdelta.nl/nl/actueel.htm In de ontwerp- Visie op Zuid-Holland (structuurvisie), staat hoe de provincie wil omgaan met de ruimte in Zuid-Holland. Waar kunnen we wonen, waar komen nieuwe wegen, fietspaden of openbaar vervoer- verbindingen, waar is ruimte voor bedrijvigheid en waar kunnen we recreëren in het groen. Dat besluit de provincie niet alleen, maar samen met partners als gemeenten, waterschappen, regionale samenwerkings verbanden en maatschappelijke organisaties. Op die manier moet het voor ons en voor volgende generaties goed wonen, werken en recreëren zijn en blijven in Zuid-Holland. 'Wonen, werken, leven en recreëren zijn dagelijks onlosmakelijk verbonden met de 3,5 miljoen inwoners van Zuid-Holland. Om deze mogelijkheden voor de drukst bevolkte provincie van Nederland in de toekomst te behouden, moeten er keuzes gemaakt worden. De grote bedrijvigheid van de provincie legt haar beslag op inwoner en natuur; tegelijker tijd fungeert die bedrijvigheid als grootste werkgever van Nederland.' Aan het woord is Statenlid Betty Trinthamer van de Onafhanke lijke Fractie Trinthamer (OFT). Op 8 juni zingen en swingen leerlingen uit het basisonderwijs in het Jeugdtheater Hof plein tijdens de ZiZiZ- finale. Zin in Zingen in Zuid-Holland, kortweg ZiZiZ, is een zing- en presentatieproject voor groep 6, 7 en 8. www.kunstgebouw.nl/ziziz Van 1 juni tot en met 20 juli ligt de ontwerp nota Wervelender ter inspraak op het Provin ciehuis en bij gemeenten. In de nota geeft de provincie hoe ze met windenergie om wil gaan. Kijk op www.zuid-holland.nl/wjndenergie Naar verwachting nemen Provinciale Staten eind juni 2010 een definitief besluit over de Visie op Zuid-Holland. Daarna komt de uitvoering aan de orde. In de Uitvoeringsagenda staat hóe de provincie dit samen met haar partners wil realiseren. Meer informatie vindt u op www.zuid-holland.nl/visieopzuidholland Zicht op Zuid-Holland Leerlingen die meedoen aan het project Het gedicht is een bericht van Kunstgebouw en Poetry International ontmoeten op 15 juni 2010 de Suda nese dichter Al-Saddiq Al-Raddi tijdens het Poetry International Festival in Rotterdam, www.kunstgebouw.nl

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 14