Ondanks veel wind weinig windenergie weer een dag als alle andere dagen Grote uittocht komt nu toch echt op gang zorgkosten blijven verder stijgen we geven weer meer geld uit Kantorentop Meer informatie bij Registratie- Einddatum ww Legitimatie supers oké bureau Beroepsziekten 1 1 Er werden met name meer Collega’s gezocht Foto Ed Dewaerheijt ziekte. Een bore-out wordt Aandacht voor schone technologie. Wat is vandaag mijn uitdaging? e voelt je lusteloos en hebt neigens zin in. En al helemaal niet om naar je werk te gaan. Je komt netje bed uit en je bent nog steeds moe. "Je hebt een bum-out en bent overspannen", Bijna 7 miljoen van de 45 miljoen vierkante meter kantoorruimte in Nederland staat leeg. Bij ongewijzigd beleid dreigt deze leegstand zelfs te verdubbelen. Tijdens een 'kantorentop’ van alle be trokken partijen moet er een oplossing gevonden Nederland scoort bijvoorbeeld laag als het gaat om schone tech nologieën, zoals windenergie, terwijl we zoveel wind hebben. We dreigen volgens de SER de boot te missen in een van de grootste wereldwijde groeimark ten van de toekomst, terwijl ons land over een groot aantal topbedrijven beschikt die zomaar een leidende rol kunnen spelen op de wereldmarkt van schone technologie. De SER hanteert het brede wel- vaartsbegrip, waarbinnen milieu, sociale en economische doelstel lingen (people, planet, profit) totaal gaat het om 275 dui zend leraren, politieagenten, gevangenisbewaarders en amb tenaren. Vooral in het onderwijs wordt het moeilijk om er voldoende geschikte mensen voor terug te krijgen. Ook bij politie, defensie en in het openbaar be stuur ontstaan bij ongewijzigd beleid binnen vier jaar.al knel punten in specifieke beroepen. Het probleem is tweeledig: enerzijds zal met de zich her stellende economie de arbeids- Ze beveelt het kabinet daarom aan om - in aansluiting op de Europese aanpak - te komen tot heldere uitgangspunten, die op de juiste momenten in het politieke proces een doorslagge vende rol kunnen spelen. markt weer krap worden (er zijn dan gewoonweg niet ge noeg mensen beschikbaar) en anderzijds is er een tekort aan geld als gevolg van de econo mische crisis. Of allebei. Hier mee staat de continuïteit en de kwaliteit van het onderwijs en van overheidsdiensten onder druk. De sociale partners en het ministerie roepen alle be trokken partijen rond het pro bleem op om mee te denken over oplossingen en gezamen lijk actie te ondernemen. Begin 2009 hebben de supermarkten onderling afgesproken dat iedereen onder de 20 jaar zijn identiteitsbewijs moet tonen bij de aankoop van alcohol en/of tabak in de supermarkt. Uit consumentenonder zoek blijkt dat bijna alle Nederlanders deze maat regel kennen en goed vinden. "De economische crisis en crises op het gebied van voedsel en eneigie maken duidelijk dat er structurele veranderingen in de wereld noodzakelijk zijn. Het streven naar duurzame ontwik keling moet veel serieuzer wor den aangepakt. Het kabinet moet duurzaam heid tot topprioriteit verheffen en komen met een ‘structurele innovatieaanpak voor duurzaam heid'. Zo ontstaan kansen voor economische groei en werkgele genheid." Dat staat in het SER - ontwerpadvies Meer werken aan duurzame groei. met elkaar in evenwicht zijn. Bij duurzame ontwikkeling is het onvermijdelijk om afwegingen te maken, maar de nadruk ligt volgens de SER nu vooral op na tionaal inkomen en economische groei, terwijl milieu bijvoorbeeld ook in de afweging betrokken moeten worden. In 2009 waren de uitgaven aan de zoig, gezondheids- en wel zijnszorg tezamen 83,8 miljard euro. Dit is 5,8 procent meer dan in 2008. In 2009 bedroegen de uitgaven per hoofd van de bevolking 5069 euro tegen 4818 euro in 2008 Sinds 2004 zijn de uitgaven aan zorg steeds harder Wie meer wil weten over beroepsziektes en bum-out, kan terecht bij het Registratiebureau Beroepsziekten NCvB. Sinds januari is er een nieuw registratiesysteem beroepsziekten ingevoerd dat het melden nog eenvoudiger maakt. Zie www. beroepsziekten.nl. gaan groeien. Vooral de uitgaven aan ziekenhuiszorg en specialis tenpraktijken zijn fors gestegen: in 2009 met 7,3 procent en in 2008 met bijna 9 procent. De uitgaven aan ziekenhuiszorg en specialistenpraktijken maken ruim een kwart uit van de totale uitgaven aan zoig. Een periode van ziekte is voor werklozen met een WW-uitkering en mensen wier baan tijdens ziekte eindigt, straks niet meer van invloed op de einddatum van de WW- uitkering. De einddatum van het recht op een WW-uitkering verschuift namelijk met de periode dat de (aanstaande) werk loze ziek is. duurzame goederen gekocht (5,5 procent). Deze forse groei volgt op een periode van ander half jaar waarin de uitgaven aan deze goederen flink lager waren. De autoverkopen waren begin dit jaar al toegenomen, maar in maart werden er veel meer au to’s gekocht dan een jaar eerder. zeggen je vrienden. Maar hoe kan dat nou? Thuis is alles geheel veroorzaakt door routinema- naar wens en je hebt een luizen- baantje waar je echt niet over spannen van kan worden. Dan is er een reële kans datje een bore-out hebt, de vervelings- tig werk, of werk onder het je niveau. De symptomen zijn volgens de vrije inter- netencyclopedie Wikipedia vergelijkbaar met die van een bum-out: vermoeidheid en depressiviteit. Bore-out is net als een bum- out een beroepsziekte en kan ontstaan door saai en eento nig werk, langdurig te weinig werk en vooral doordat je de opgedane ervaring niet kan gebruiken. Het komt volgens een Zwit sers onderzoek bij een op ze ven mensen voor, maar toch is het geen erkende ziekte en eigenlijk ook niet echt vast te stellen. Je ziek melden met de mede deling "Ik heb een bore-out en kan niet werken”, wordt niet geaccepteerd. Je zult er dus op eigen kracht wat aan moeten doen. Bijvoorbeeld door je werk interessanter te maken, cursussen te volgen, je baas om ander werk te vragen of gewoon door een Foto Ed Dewaerheijt andere, meer uitdagende baan te zoeken. Bij die andere beroepsziekte, de bum-out, ligt dat wat anders. Dat is inmiddels wel een erkende beroepsziekte, die ontstaat door teveel stress op het werk. Met name is er - tot verdriet van de werkge vers - vooral een risico voor idealistisch ingestelde mede werkers. et is al lang be- kend. maar toch heeft de werheid I er nog maar eens een onderzoek tegenaan ge gooid om het zeker te weten: er komt een grote uittocht van overheidspersoneel op gang. Van de bijna één miljoen wer kenden in het onderwijs en bij de overheid zijn de komende tien jaar gemiddeld 7 op de 10 mensen vertrokken of van baan gewisseld. Een belangrijk deel gaat met pensioen: in Voor het eerst in ruim een jaar is de consumptie van huishoudens weer toegenomen. In maart werd 0,8 procent meer besteed dan in maart 2009. Aan goederen werd 1,7 procent meer uitgege ven. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN /GOUWE KOERIER I nr Woensdag 30 juni 2010 j") hema HEMA i L i

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 35