Motivatie is sterk wisselend Gaan we op vakantie of de schuld af lossen? Agro is voor ons land goud waard vakantiedagen niet meer opsparen Gelukkig hebben we nog heel wat bos I A Door de economische crisis besteedt meer dan de helft van de mensen het vakantiegeld niet aan de vakantie 0F ’'S'ïT ■L I I f WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/GOUWE KOERIER 1O Woensdag 14 juli 2010 -Lz_ I Winnaars in loyaliteit en betrokkenheid Vakantiedagen opsparen om eerder met pensioen te kunnen gaan is er niet meer bij. De nieu we Vakantiewet schrijft voor dat werknemers hun wettelij ke vakantiedagen binnen ander half jaar moeten opnemen, ten zij ze daar niet toe in staat zijn. Dan kunnen ze met hun werk- Dagblad. De landbouw is geen arbeidsintensieve be drijfstak, maar een kennis en kapitaalintensieve sector. Juist in Nederland, dat van ouds inzette op innovatie, gesteund door een publiek gefinancierd systeem van on derzoek, voorlichting en on derwijs. gever afspraken maken. De nieuwe wet regelt ook dat langdurig zieke werknemers voortaan recht hebben op hetzelfde aantal vakantieda gen als hun niet-zieke colle ga's. Nu bouwen langdurig zieke werknemers nog min der vakantiedagen op. medewerkers zijn er de norma tief betrokken, die zich moreel verplicht voelen om bij de orga nisatie te blijven, en de continu erende betrokkenen. Zij blijven bij dezelfde baas, vanwege de aaneengesloten er opuittrek ken. Ten opzichte van vorig jaar gaan er zelfs minder mensen op vakantie: 80 procent nu tegen over 88 procent vorig jaar. Dat heeft alles te maken met de economisch crisis, die er boven dien de oorzaak van is dat meer dan de helft zijn vakantiegeld niet aan de vakantie besteedt, uitstekende secundaire arbeids voorwaarden of het gebrek aan arbeidsaltematieven. Overigens zijn we als Neder landers niet met alles de bes te. Wanneer het gaat om loyali teit, motivatie en betrokkenheid winnen we, maar wat volgens Effectory ontbreekt, is de ver taalslag naar grotere efficiëntie, effectiviteit, klantgerichtheid en prestaties. dus op een spaarrekening. Meer dan de helft van de men sen, die de vraag kregen voor geschoteld, weet (nog) niet hoe veel ze dit jaar uitgeven aan de grootste vakantie. Ruim een derde weet dat wel en geeft hier gemiddeld ruim 1.500 euro aan uit. Dit alles blijkt uit een recent onderzoek van het Nibud. maar aan bijvoorbeeld aan het aflossen van schulden (26 pro cent), aan huishoudelijke uitga ven (17 procent), het aanvullen van tekorten op lopende reke ningen (23 procent) en het ach ter de hand houden voor het ge val het inkomen gaat dalen (26 procent). Zo zet eenderde van de mensen hun vakantiegeld Nederland bezit een collectief kapitaal: Wereldwijd is ons land voorloper op het gebied van mi lieuvriendelijk, energiebewust en diervriendelijk produceren van land- en tuinbouwproduct ten. Dit schrijven LEI -onder zoeker Krijn Poppe en Henk van Latesteijn, directeur van Transfqrum, in het Financieel De kleine gemeente Ro- zendaal heeft echter naar verhouding het meeste bos met 67 procent van het op pervlak land. Rozendaal is ook de gemeente met verre weg de grootste oppervlak te bos per inwoner (12.417 m2). De daarop volgende ge meente is Westerveld met 3.788 km2 per inwoner. De boomrijke parken de stad zijn alleen voor de beleving van groen belangrijk. flK aarom werken W WB K we eigenlijk? K Voor de mees- ■V W ten is dat toch vanzelfsprekend; wie niet werkt zal niet eten. Toch is de moti vatie van mensen om te wer ken heel verschillend. Sommi gen zien het als hun plicht naar de samenleving, anderen als een ‘noodzakelijk kwaad’. Het zo genaamde arbeidsethos is per mens verschillend en heeft ook een relatie met het bedrijf waar je werk of de functie die je be kleed. Op het punt van de ar beidsethos scoren de Nederlan ders binnen Europa erg goed, zo blijkt uit recent Europees on derzoek van Effectory in acht Europese landen. In ons land werken de meest loyale, gemoti veerde en betrokken medewer kers van Europa. Effectory, groot in medewerker- onderzoek, onderscheidt drie soorten betrokkenheid. Aller eerst de affectief betrokken me dewerkers, die zich identificeren met de organisatie en geloven in haar visie, missie en doelen. “Dit zijn de medewerkers die je wilt houden”, aldus Effectory. In Nederland valt ruim 57 procent van de werknemers in die cate gorie en daarmee staan we aan de top in Europa. Naast de affectief betrokken e'wonen in een van de dichtst bevolkte landen ■V W ter wereld met 16 miljoen inwoners en 452 in woners per km2. Dus heel veel woningen, wegen en bedrijven terreinen. Daartussen ook nog eens veel agrarische grond en natuur. Van Nederland is ruim 10 pro cent bos. Dat komt overeen met 3.447 km2, ofwel het totale land oppervlak van Friesland. Per in woner is 211 m2 bos beschik baar. En niet onbelangrijk, de opper vlakte bos neemt nog steeds toe. Bossen zijn van groot be lang voor het milieu, voor de houtproductie en voor onze re creatie. In de periode van 1996 tot 2006 is er 210 km2 bos bijge komen en 115 km2 verdwenen. Per saldo groeide de oppervlak te bos met 95 km2. Bomen wor den vooral geplant en gekapt in landbouwgebieden. Uitbreiding van het bosareaal ontstaat ook doordat open droog natuurlijk terrein dichtgroeit met bomen. Daarnaast worden bomen ge kapt en verdwijnen bossen om terreinen bouwrijp te maken. Van alle gemeenten in Neder land heeft Apeldoorn de mees te oppervlakte bos met 166 km2. et is zomer en we trekken er weer I massaal op uit om I onze vakantie ‘te vieren’. En dat is extra leuk, om dat je netje vakantiegeld hebt gekregen. Toch geldt dat lang niet voor iedereen. Om te be ginnen gaat niet iedereen op va kantie, dus minstens zes dagen ‘O

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 12