II I Geven, maar waar blijft het? II 1 I 3 Lunchpauze: even aan je werk ontsnappen *11 I a Trouwen via de PC Gevaar! ik heb een taalprobleem Meer transport voor steeds minder geld i I I - I I B I Een werkonderbreking geeft vaak energie en motivatie om er weer lekker tegenaan te gaan I 3 1 ‘N De vraag naar transport en lo gistieke dienstverlening is in het tweede kwartaal toegenomen. Dat blijkt uit het Conjunctuur- bericht van Transport en Lo gistiek Nederland. De toename komt zowel uit de binnenland se als de internationale bedrij vigheid. Het blijft volgens TLN Elektronisch aangifte doen bij de burgerlijke stand van een voorgenomen huwelijk wordt mogelijk; wie wil trouwen kan dat straks via de computer mel den. Iemand die elektronisch aangifte doet, kan volstaan met een eigen opgave van de wette lijk vereiste gegevens. De amb tenaar controleert deze infor- echter sappelen, want de vrachtprijs blijft achter bij de stijgende kosten. Het winst- niveau blijft dus ook achter. Volgens TLN zijn de prijzen echter nog altijd slecht en stijgen de kosten onder meer door de stijgende brandstof prijzen. matie en als ze juist blijkt, volgt er een afspraak voor de traditionele huwelijks voltrekking. Elektronisch aangifte doen, gaat ook gel den voor een geregistreerd partnerschap of een geboor te. Hetzelfde geldt voor uit vaartondernemers bij een overlijden. Uit een onderzoek van Natio- naleVacaturebank.nl blijkt bij voorbeeld dat bijna één op de tien Nederlanders een vakan tie boekt onder werktijd. De prachtige voorzomer heeft dat zeker gestimuleerd. Net als de wens van ruim driekwart van de werknemers om hun werk plek te verruilen voor een zon voor 60 procent van de inkom sten van alle 836 CBF -instellin gen bij elkaar. Maarwe willen wel weten wat er met onze do- er-aan de strijkstok hangen, verdient nig terras. Een grote meerderheid (84 pro cent) van de werknemers gaat in zijn of haar lunchpauze naar buiten; 42 procent do'et dit zelfs elke dag om even aan het werk te ontsnappen. "Dat hoeft niet slecht te zijn. Het is heel ge zond om de pauze te gebruiken om even de knop om te zetten de directie niet teveel. Duidelijkheid over het gebruik van de donatie is bijvoorbeeld voor bijna de helft van de Ne derlanders de belangrijkste overweging bij het steunen van Als baas moetje aannemen dat de medewerkers hebben begre pen van je tegen zegt, of in staat zijn te begrijpen wat er in de in structies staat. Het is een be kend probleem, want circa 1,5 miljoen Nederlanders zijn laag- geletterd; zij beheersen onze taal onvoldoende. Dat zijn zo wel allochtonen als van oor sprong Nederlanders. Het is lastig als je elkaar niet goed begrijpt, maar het wordt ronduit gevaarlijk als het om veiligheid gaat. Taalproblemen zijn een onderschatte factor bij het ontstaan van zware onge vallen. “Bij het voorkomen van zwa re ongevallen op de werkvloer wordt onvoldoende rekening gehouden met de factor taal. Zo is ongeveer 50 procent van de veiligheidsdocumenten in be drijven met een hoog risico on voldoende leesbaar”, stelt onder zoeker Paul Lindhout, die op dit en niet aan het werk te denken, daarna heeft iemand vaak juist weer extra energie en motiva tie”, aldus de Vacaturebank. De drie belangrijkste redenen om tijdens de pauze naar bui ten te gaan zijn: even een wan deling te maken, te ontsnappen aan de werkomgeving en om te roken. een ontwikkelingsorganisatie. Duidelijkheid weegt dan zwaar der dan de reputatie van de ont wikkelingsorganisatie. Dat blijkt uit onderzoek van Ruig- rok NetPanel. onderwerp aan de TU Delft is gepromoveerd. Lindhout is naast onderzoe ker ook inspecteur -specia list bij de Arbeidsinspectie en wordt als zodanig regel matig met het fenomeen ge confronteerd. Er wordt vol gens hem vaak onvoldoende rekening houden met de risi co’s verbonden aan taalpro blemen. Volgens Lindhout is de ge ringe aandacht voor taalpro blemen voor een deel histo risch verklaarbaar. "In eerste instantie is erbij bedrijven, terecht, veel aandacht ge weest voor technische vei ligheidsmaatregelen. Daar na kwamen management, voorschriften en procedu res in beeld. Pas nu is er oog voor factoren als gedrag en cultuur, waar taal een onder deel van is.” Het is dus een kwestie van bewustwording. ■k ederlanders willen best geven aan goe- I de doelen, maar ook weten wat er met hun geld gebeurt. Vorigjaar hebben de gezamenlijke goe de doelen - ondanks de crisis - meer geld opgehaald, een klei ne 13 procent. De verwachte daling van inkomsten bleef uit. Dat kwam vooral doordat de bijdrage van donateurs en leden toenamen, evenals de opbrengs ten van de collectes. Dat laatste is bijzonder, omdat ef door de collectanten stevig werd geklaagd over mensen die geen tijd hadden om even bij de collectebus te stoppen, of door de campagne ‘klein bedrag, pin nen mag’ geen klein geld meer in hun portemonnee hadden. Daar staat tegenover dat de bij dragen aan de kas uit sponso ring en nalatenschappen juist wat afnam. Dat blijkt uit het jaarlijkse Goede Doelen Rap port 2010 van VFI brancheor ganisatie, dit jaar voor het eerst uitgevoerd door Pricewaterhou seCoopers. Een ander positieve constate ring is dat de gezamenlijke goe- de doelen in 2009 weer meer aan hun doelstellingen hebben besteed: 5,5 procent. Het gaat daarbij om 91 van de 120bij VFI' natie gebeurt. Wat blijft aangesloten goede doelen, goed I e gaat naatje werk om te I werken, maar lang niet I alle tijd op de zaak wordt aan werk besteed. Een praatje met de collega’s, even een sigaretje roken, de lunch pauze wat oprekken of je va kantie boeken onder werktijd. Dat snoept allemaal tijd van de werkdag af. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/GOUWE KOERIER Q1 Woensdag 1 september 2010 -L I 3 -•

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 31