Waddinxveen CO2-neutraal Op kerkenpad tijdens Open Monumentendag Vier cursussen voor het vrijwilligerswerk Schaken: Jan Kraije steijn pakt de leiding Bridgecursus voor beginners 11 I Remonstrantse kerk Brugkerk Sint Victorkerk Archieven Schutsluis WADDINXVEEN WADDINXVEEN WADDINXVEEN Moerkapelle Aankomende zaterdag is het Open Monumentendag. In Waddinxveen stel len drie kerken hun deuren open. Ook de Dorpskerk in Moerkapelle is te bezichti gen. Terwijl in Gouda het streekarchief een historische boekenmarkt houdt. WADDINXVEEN WADDINXVEEN p ch Foto: Riekelt Bezemer Door Carina Bergman 7 ning. Een andere veelbe lovende jeugdspeler, Joran Foekens, had in zijn eerste ronde meer succes. De debu tant versloeg met de zwarte stukken Herman van Offe ren in een energieke, on dernemende, stijl. Met deze overwinning pakt Foekens direct de derde plaats in het kampioenschap. Arjan Hen- nink en Wim van der Hoek maakten er een leuke, open Siciliaanse partij van, die door de toeschouwer moei lijk was te taxeren. Uitein delijk greep Hennink het initiatief en haalde de over winning binnen. Gerhard van Ginkel boek te een fraaie overwinning op Jaap Smit. Regerend club kampioen Ronald Dannis maakte zijn kampioenssta- tus waar door met de zwar te stukken van Jaap van der Heiden te winnen. Hij bouwde een gevaarlijke ko- ningsaanval op, die hem de winst bracht. twee avonden en vindt plaats op de donderdagen 9 en 16 december. Er is dan één the- orieavond en één avond praktijktraining. De kos ten bedragen hiervan vijf tien euro. Alle cursusavonden begin nen om 19.30 uur en du ren tot 22.00 uur en vin den plaats in zaal 4 van de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde te Waddinx veen. Bij de cursuskosten zijn inbe grepen het lesmateriaal, kof- fie/thee en een persoonlijk advies. De cursussen worden gegeven door dhr. L. Witte, journalist en communicatie adviseur. Aanmelden kan tot en met 30 september bij de voorzit ter van de Stichting Vrijwilli gerswerk Waddinxveen, dhr. WF. de Boer, via telefoon nummer 0182 - 601 729 of via mobiel 06 - 22 272 040 of per e-mail: info@vrijwilligers- werkwaddinxveen.nl. In een tweegesprek vertelden wethouder Kroes en Grontmij-directeur Nijhof over de duurzame oplossingen in hun werkomgeving. vens is het orgel uit 1807 te be luisteren. Buiten is er voor de kinderen een springkussen, een wedstrijd kerk schilderen, het maken van een fleurig presentje. Vanaf 12.00 uur zijn er pannenkoeken - zolang de voorraad strekt. Ge durende de hele dag is er koffie, thee, limonade en wat lekkers voor bezoekers. houden. Binnen is er een kleine presentatie over de negentien de eeuw. De Remonstrantse kerk aan de Zuidkadè is het oudste monu ment van Waddinxveen. Het gebouw is in 1836 gebouwd en geopend door een voorouder van Mr. Pieter van Vollenhoven. Tijdens Open Monumentendag, verzorgt het Torenviiet-ensem- ble een uitvoering van 15.00 tot 16.00 uur. In de Brugkerk geeft het zang koor De Lofzang tussen 11.00 en 12.00 uur een concert. Te- Rond de Sint Victorkerk, aan de Zuidkadè, wordt van 10.00 tot 15.00 uur een Snuffelmarkt ge- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I Woensdag 8 september 2010 In Gouda kan een bezoek ge bracht worden aan de Groene Hart Archieven. Hier zijn ook de Waddinxveense archieven onder gebracht. Op de locatie aan de Groeneweg 30 is tevens een historische boekenmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur. De Stolwijkerschutsluis in Gou da is één van de verst landin waarts gelegen zeewaterkeren- de sluizen aan de Hollandsche IJssel. Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur is er een kleine expositie te be zoeken en kunnen geïnteres seerden een toelichting krijgen op de geschiedenis van de Sluis. De Stichting Vrijwilligerswerk Waddinxveen organiseert dit najaar vier cursussen om vrij willigers van verenigingen en organisaties te helpen bij hun functioneren op het gebied van communicatie. De eerste cursus betreft 'Ver slaglegging’ en duurt slechts één avond. Er wordt geleerd waarop ge let moet worden bij het maken van een sfeerverslag. De work shop vindt plaats op donderdag 7 oktober. De kosten bedragen tien euro. De tweede cursus gaat over het onderwerp Notuleren’. Deze cursus beslaattwee avonden, te weten 14 en 28 oktober. De kos ten bedragen vijftien euro. De derde cursus, gaat over Pers berichten schrijven, en is ver deeld over drie avonden, op de donderdagen 4,11 en 18 novem ber. De kosten hiervoor bedra gen twintig euro. Tot slot is er de cursus Spre ken in het openbaar, deze duurt Het bestuur van de Bridge Club Waddinxveen orga niseert dit najaar een cur sus ‘Bridgen voor Beginners’. Bridge is een bijzonder boeiend kaartspel. Het blijft ook boei end, omdat het telkens weer anders is. Er zijn negenduizend boeken wereldwijd over gepu bliceerd, die hoeft u niet alle maal door te nemen om een beetje mee te kunnen draaien. Uw eerste cursusboek heeft nog geen honderd bladzijden. Bridge is een sociale sport. Be halve de wekelijks clubavond, zijn er jaarlijks 250 bridge week enden in zo’n honderd hotels. Dat houdt in drie avonden brid gen in de vorm van een compe- Afgelopen donderdagavond is het clubkampipenschap van de Waddinxveense Schaakvereni ging van start gegaan. Het be looft een spannend seizoen te worden, met vele potentië le titelkandidaten. In de eerste plaats zal Ronald Dannis zijn ti tel willen verdedigen en Arjan Hennink, de winnaar van twee jaar geleden, zal gemotiveerd zijn om zijn titel te heroveren. Daarnaast zijn er meerdere ka pers op de kust, zoals Barthold Jansen, Arno Luinenburg, Wim Hennink en nog vier, vijf out siders waarmee absoluut reke ning moet worden gehouden. In de eerste ronde is Jan Kraijes- teijn erin geslaagd de leiding in het kampioenschap te pakken dankzij een overwinning op de dit jaar debuterende jeugdspe ler Martjan Luteyn. Kraijesteijn maakte met solide spel een aan tal pionnen buit op de dame- vleugel en bouwde in het ver volg van de partij zijn stelling langzaam uit tot een overwin- titie, overdag doe je waar je zin in hebt. Je kunt deelne men aan de ‘districtswed- strijden’, dan ga je met z’n vieren spelen tegen clubs in naburige gemeenten. Bridgevakanties in alle lan den aan de Middellandse zee. Kroegentochten in Gou da, Zevenhuizen, Waddinx veen, Bodegraven en nog meer. Wie hierover meer wil we ten kan mailen naar frans@ bcwaddinxveen.nl ofbel- len naar: 0182-640404 (Frans van Duppen) voor nade re informatie. Zie ook de website van de Bridge Club Waddinxveen: www.bcwad- dinxveen.nl TNT) en Victor Pastor, hoofd van de afdeling Energie bij de Grontmij over hun kennis en er varingen op dit gebied. Ernst jan Tak was de eerste om toe te geven dat hij in het begin niet zo warm liep voor duurzaamheid. "TNT eistte dat van mij en ook de klanten vroegen er om. Bij na elke grote klant vraagt mij om duurzaam te werken, an- erg enthousiast over duurzaam heid. “Het is duidelijk dat wat wij met onze planeet doen, niet kan.” Hij deed een pleidooi om de Waddinxveense bedrijven terreinen CO2-neutraal te ma ken. “Dat kan door CO2 afname en door compensatie.” Joris van der Kamp, van het bedrijf Soil More vertelde iets over CO2- compensatie. Het bedrijf heeft in vijf ontwikkelingslanden een composteerbedrijf opgezet. “Je zag bijvoorbeeld dat rijstplanten na de oogst verbrand werden, of lagen te rotten, wat methaan in de lucht brengt. Wij composte- ren dit landbouwafval, waarna het opnieuw te gebruiken is en waardoor er minder kunstmest nodig is." Hoewel de aanwezige ondernemers volmondig toega ven dat ook hun klanten steeds meer met duurzaamheid be zig zijn, was het voor velen van hen toch nog een brug te ver om mee te gaan in het plan de Waddinxveense bedrijventer reinen CO2-neutraal te maken. Wel was een aantal van hen be reid zich aan te melden voor een werkgroep om hier ver der over na te denken. Wethou der Cees Kroes was positief over de bijeenkomst: "Het zal nog wat moeten landen maar als ge meente zijn wij enthousiast om De dorpskerk in Moerkapelle is zaterdag van 09.00 tot 15.00 uur geopend. Van 11.00 tot 14.00 uur worden er elk heel uur rondlei ding verzorgd door een gids. In de kerk is een bruidsjurkenex positie van bruidsparen die in het verleden in de oude dorps kerk getrouwd zijn. Rondom de kerk vindt een rom melmarkt plaats. Hier wor den meubelen, boeken, antiek, speelgoed, servies en appara tuur verkocht. Ook zijn er ver se bloemen, planten, groente, fruit, oliebollen en vis. Tijdens Open Monumentendag verzorgt een pelle. gids rondleidingen in de oude Dorpskerk in Moerka- Foto: Riekelt Bezemer. ders kan ik niet eens meer mee doen in het offertetraject, dus ik moest wel. Bij ons stonden bij voorbeeld in de winter de rol deuren altijd open en de heater stond aan, ik stookte dus voor de buitenwereld. Ik heb geïn vesteerd in deuren die sneller sluiten, dat zie ik nu terug in de energierekening.” Na zijn eerste scepsis, is Van der Tak nujuist hierin ook een rol te yervullen.” e ondememersver- eniging ICW hield maandag een bijeen- komst over duur zaamheid, in het gebouw van de Grontmij. Daar vertelde Ernst jan Tak, directeur van Euromail (een dochteronderneming van I et thema van de vier- ^^^B entwintigste Open I Monumentendag is I ‘De smaak van de 19e eeuw’. De landelijke opening vindt za terdag plaats in de gemeente Apeldoorn. Tal van monumenten in Neder land, zijn gratis open voor het publiek op deze dag. In Waddinxveen stellen drie kerken hun deuren open tussen 10.00 en 16.00 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 11