I I il I PZuidHolland Wat is er te doen? Geniet! van waterrijk Zuid-Holland Kom naar feestelijke opening vernieuwde Keringhuis! Klimaatdijk in Streefkerk Waterveiligheid van essentieel belang 1 AAA :..aAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA - CDA Vlietdagen Schoonhoven Rivierdag Feestelijke opening Keringhuis a AA A Ar A A. A A~A Ajl Dag van de Dijk I "I September 2010 'De dijk langs de rivier de Lek moet van Kinder dijk tot Schoonhoven versterkt worden, zo ook bij Streefkerk. De dijk bij Streefkerk moet over een lengte van 200 meter worden versterkt. Als deze versterking op de traditionele manier wordt uitgevoerd, door de binnenzijde van de dijk te versterken en te verhogen. Moeten er in Streefkerk een aantal woningen verdwijnen en dat tast het bestaande dorpsbeeld aan.' Aan het woord is Theo Edel van de CDAfractie van Provinciale Staten. De laatste jaren wordt veel gesproken over klimaatbestendige dijken. Dit zijn dijken die zo sterk zijn dat deze voor enkele eeuwen veer krachtig genoeg zijn om hogere waterstanden dan nu te keren. Deze klimaatsbestendige hoge en brede dijk zou dan rivierwaarts kunnen worden gebouwd, waardoor de huizen in Streef kerk misschien behouden kunnen worden. Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl Bij Hoek van Holland ligt de Maeslantkering; de grootste beweegbare stormvloedkering van Nederland. Bij stormvloeden vanuit zee sluit de Maeslantkering de Nieuwe Waterweg af en beschermt daarmee 1,5 mil joen mensen tegen overstromingen. Naast de Maeslantkering ligt het Keringhuis. Hier vindt u alles over waterbeheer in de provincie Zuid- Holland en de maatregelen die nodig zijn om onze provincie tegen over stromingen te beschermen. De toegang tot het Keringhuis is gratis. Ook kunt u onder begeleiding van een gids een wandeling langs de kering maken en een toelichting krijgen op de expositie. de toekomst als voorbeeld kunnen dienen om deze sterke klimaatdijken verder in Nederland te introduceren. Bouwen en bebouwen van rivierdijken vragen wel een garantie voor water veiligheid voor meer dan 200 jaar volgens de huidige inzichten in klimaatveranderingen die we mogen verwachten. Voor het CDA in Zuid- Holland zal deze dijk naast waterveiligheid voor een lange periode ook een grote bijdrage moeten leveren aan de versterking van de dorpsfunctie van Streefkerk op langere termijn. Een gedegen overleg met de betrokken inwoners van Streefkerk is daarbij noodzakelijk. De provincie Zuid-Holland wil voor haar inwoners een gezonde, veilige en aantrekke lijke omgeving om in te leven, te werken en te recreëren. Daarin speelt water een belangrijke rol. Om te leven maken we gebruik van drink water, irrigatiewater voor land- en tuinbouw en water voor de natuur. Vaarwater op rivieren, meren en de zee is nodig voor trans port en we hebben water nodig voor de indus trie. Voor recreatie hebben we zwem- en vaar water nodig van een goede kwaliteit. Zuid-Holland bestaat voor een zesde deel uit water en is daarmee een zeer waterrijke pro vincie. Al dat water biedt kansen voor onder meer natuur, recreatie, economie en woon- en werkgelegenheid. Maar dat vele water heeft ook een keerzijde. Door klimaatverandering De provincie Zuid-Holland wil voor haar inwoners een gezonde, veilige en aantrekke lijke omgeving om in te leven, te werken en te recreëren. Daarin speelt water een belangrijke rol. Zuid-Holland bestaat voor een zesde deel uit water en is daarmee een zeer waterrijke provincie. Maar al dat water heeft naast veel voordelen ook een keerzijde. Door klimaat verandering stijgt de zeespiegel en regent het harder. De provincie moet het dichtbevolkte en laaggelegen Zuid-Holland veilig en droog zien te houden. regent het vaker, stijgt de zeespiegel en krijgen we langere periodes van droogte. Dit kan zorgen voor een teveel aan water, maar ook voor een tekort aan schoon (zoet) water. Nieuwe expositie en waterspeelplaats Sinds de start van de bouw van de Maeslantkering in 1990 hebben inmiddels meer dan een miljoen mensen het Keringhuis bezocht. Tijd voor vernieuwing. Het Keringhuis is vernieuwd met onder meer een interactieve tentoonstelling over waterbeheer in Zuid-Holland, infor matie over de Maeslantkering en over het Nationaal Deltaprogramma. Buiten vindt u de nieuwe waterspeelplaats waar iedereen met zand zakken en pompen aan de slag kan om het land droog te houden. Binnenin het centrum kunt u het interactieve watervertelplein bezoeken en het Nationaal Deltaprogramma voor Zuid-Holland ontdekken. Hier laat u het zelf stormen, gieten van de regen of hier zet u een brandende zon aan de hemel. Wat is er in de toekomst nodig om Zuid- Holland tegen overstromingen te beschermen? Hoe zorgen we dat water naar zee kan stromen? Waar halen we in droge zomers voldoende zoet water? Het watervertelplein geeft antwoord op deze vragen en maakt u bekend met de actuele ontwikkelingen in Zuid-Holland binnen het Nationaal Deltaprogramma. Op 25 september wordt het vernieuwde Keringhuis feestelijk geopend, tegelijk met de jaarlijkse proefsluiting van de Maeslantkering. Kom kijken op deze spektakeldag en laat u verrassen. De hele dag door is het nieuwe Keringhuis open en zijn er activiteiten en rondleidingen. Meer informatie over de opening vindt u op de website van het Kering huis: www.keringhuis.nl Zo werkt de provincie aan een veilige en aantrekkelijke leef- en werkomgeving, voor nu en de toekomst. Geniet! van waterrijk Zuid- Holland. 50 jaar vooruit kan. De winst is dat met deze klimaatdijk de huizen kunnen blijven staan want de dijk zal rivierwaarts worden verbreed en verhoogd. Deze klimaatdijk gaat minimaal 100 jaar mee, biedt een 100 keer hogere veilig heid dan de wettelijke norm tegen over stromen én op de kruin van de dijk mag gebouwd worden. Sterke klimaatdijken Bovendien bestaat de mogelijkheid om op die dijk woningen te bouwen. Dergelijke dijken zijn echter ongeveer 25% duurder. Voor het CDA Zuid-Holland is dat aanvaardbaar. Wel onder voorwaarde dat dit de waterveilig heid voor nu en voor een veel langere periode garandeert. Deze nieuwe klimaatdijk zou naar Kiezen voor duurzame oplossingen De provincie Zuid-Holland pakt haar water taken allesomvattend aan. Dat wil zeggen: zij let ook op andere belangrijke aspecten, zoals natuur, economie en ruimtelijke ordening. Zij stelt spelregels op en legt doelen vast voor goed waterbeheer. De waterschappen voeren dit beheer uit onder toezicht van de provincie. Zo werkt de provincie samen met haar water partners aan duurzame innovatieve oplos singen voor te veel, te weinig, te zout en voldoende zoet water. Voor meer informatie: www.zuid-holland.nl Op 17 tot en met 19 september 2010 worden 'de Vlietdagen' weer gehouden. Het evenement vindt plaats rondom de Vliet (Rijn-Schiekanaal) ter hoogte van de gemeente Leidschendam-Voorburg. Op de brugbedienings- centrale in Leidschendam is te zien hoe provincie Zuid-Holland bruggen op afstand bedient. www.vlietdagen.nl Een jaar lang zet de provincie de historische vaarwegen en de waterlinies in de schijnwer pers met het themajaar Leve de Vaarwegen en Waterlinies. Kom op 18-19 september naar de Schoonhoven Rivierdag. www.zuid-holland.nl Op 25 september is de opening van het Keringhuis en tegelijkertijd de jaarlijkse proefsluiting van de Maeslantkering. Kom kijken op deze spektakeldag en laat u verrassen! www.keringhuis.nl Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl Zicht op Zuid-Holland w LEfDSCHENDAM-VOORBVRG Kiezen voor innovatieve oplossingen Zo ziet de provincie erop toe dat de water schappen zorgen voor dijken die aan de wet telijke veiligheid voldoen. Bij de dijk langs de Lek is de provincie nauw betrokken bij de voor bereiding van de plannen voor de versterking van de dijk. Deze dijk loopt van Kinderdijk tot Schoonhoven. Om ook in de toekomst klimaat- bestendig te blijven onderzoekt de provincie, samen met haar waterpartners, innovatieve manieren om ons land tegen overstromingen te blijven beschermen. De klimaatdijk bij Streefkerk is zo'n innovatieve manier. De tradi tionele dijkversterking hier zou betekenen dat een aantal woningen gesloopt moet worden voor een binnenberm waarmee de dijk weer Op zeven locaties verspreid in het land worden op 19 september tal van feestelijke 'water evenementen' georganiseerd op- en rond dijken. Maak op een educatieve of ontspannende manier kennis met water veiligheid. www.dagvandedijk.nl I \yiwt i» I|| Z|

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 14