Derde deel fulltimers werkt soms extra uur I Voorbereiding op nood in orde I tl I Supers: stimuleer de economie Aandacht voor kleurenblindheid Nog even wachten met een huis kopen? F I I I Af en toe overwerken is niet erg. Je moet het wel vrijwillig doen en zelf bepalen hoeveel en wanneer. I dr Zo erg als in de Verenigde Sta ten, Spanje en enkele andere landen is het bij ons niet gesteld met de woningmarkt. De prij zen zijn wel wat gedaald en het verkopen een huis is momen teel vooral een kwestie van een lange adem. Maar was ook weer sprake van enig herstel, hoewel dat strek verschilde per regio. Toen viel het kabinet en stak de discussie over het aanpassen van de hypotheekrente-aftrek in alle hevigheid de kop op. Dat maakte de woningbezitters en vooral de starters bijzonder kop schuw. Na een stijging van de ING Woonindex die vorigjaar inzette, is er nu weer sprake van een daling. Niet alleen de onzekerheid over de hypotheekrente speelt een rol, ook zijn de starters aanmer- De vorming van een nieuw ka binet is voor vele lobbyclubs aanleiding stevig van zich te la ten horen. Zo ook de koepelor ganisatie van de supermarkten. De omzet van de supermarkten is in 2009 met 2,6 procent geste gen naar 31,2 miljard euro. Dit komt bijna volledig door volu megroei en niet of nauwe lijks door prijsstijgingen. De supers roepen op om met maatregelen te komen die de economie stimuleren. Dus geen btw-verhogingen en nieuwe statiegeldregelingen, maar wel met ruimere ope ningstijden, ook op zondag. fulltimers eind vorig jaar nog al tijd gemiddeld zo’n 6,5 uur extra voor de baas werkten. Ruim 36 procent van degenen die in 2009 geregeld overwerk ten, werd hiervoor gecompen seerd in geld en bijna 28 procent alleen in tijd. Bij de overige 36 procent ging het om onbetaald overwerk. Was overwerk voor de crisis een eventuele noodsituatie. Nederlanders blijken overigens aardig op de hoogte van de be langrijkste zaken in een nood- pakket. Bij een keuze uit 49 voorwerpen, kwamen in de versiteit blijkt dat mensen die maximaal drié tot vier uur per week extra draaien, zelfs meer plezier hebben in hun werk dan hun van 9-tot-5-collega’s; ze zijn doorgaans meer bevlogen en hebben minder last van mentale vermoeidheid. Mits je er niet toe gedwongen wordt en zelf mag bepalen wanneer je overwerkt en hoe je het aanpakt. De Commissie Arbeidsomstan digheden gaat meer aandacht besteden aan de problemen van kleurenblindheid op de werk plek. Kleurenblindheid komt vooral voor bij mannen: één op de twaalf heeft erin een bepaal de vorm last van. Bij vrouwen is dat één op de 250. Kleuren blinden kunnen met alle kleu ren problemen hebben, waar onder rood en groen. Dat kan tot gevaarlijke situa ties leiden, niet alleen in het verkeer, maar ook op de werkplek. Daarom is het be langrijk dat rekening wordt gehouden met kleuren blindheid bij de kleurkeuze van bijvoorbeeld waarschu- wingssignalen en etikette- ringvoorschriften. vaak noodzakelijk omdat er ge woon onvoldoende geschoold en ervaren personeel te vinden was, nu is vooral om de pieken op te vangen. Werkgevers zijn nog altijd heel voorzichtig met het aantrekken van personeel. Overigens is af en toe eens over werken niet zo erg. Uit on derzoek van de Radboud Uni- kelijk negatiever over hun ei gen financiële situatie in ver gelijking met begin dit jaar. En meer starters (45 procent tegen 28 vorig kwartaal) ver wachten een daling van de huizenprijzen, dus nog maar even wachten. Daarentegen denken vier op de tien woningbezitters dat hun huis makkelijk te verko pen is. Bijna de helft van de woningbezitters verwacht dat het eigen huis korter dan 6 maanden te koop zal staan. Uit de monitor blijkt ook dat een meerderheid van de wo ningbezitters tevreden is met zijn hypotheekverstrekker en geen reden ziet naar een andere bank of verzekeraar te gaan. Dat geldt ook voor hun tussenpersonen. verwerk? Is dat niet K iets uit tijden voor U de crisis? Nou, niet echt, want uit de Overwerkmonitor 2010 van FNV Bondgenoten blijkt dat werknemers gemiddeld nog steeds ruim 4 uur per week overwerken. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek stelde vast dat ruim eenderde van de top tien veel van de aanbevo len voorwerpen van het basis- noodpakket voor, zoals water en houdbaar voedsel. Maar we zijn niet alleen goed op de hoog te, ook de daadwerkelijke vöor- et zijn zorgelijke tij- den. Velen van ons I maken zich zor- gen over hun porte monnee en over de veiligheid op straat. En nu worden we ook nog dóór het klimaat bedreigd. Kan het hier net zo fout gaan als in Pakistan? De overheid vindt dat we voorbereid moeten zijn op noodsituaties. De overheid wil sowieso dat we leren meer voor onszelf te zorgen en niet als van zelfsprekend op hen te rugvallen. De hulpdiensten kos ten ons al heel veel geld en dat dreigt alleen maar meer te wor den. Bezuinigingen staan daar zeker voor de deur. Zorg er dus maar voor datje jezelf kunt redden, is het de vies. Met de campagne ‘Goed voorbereid zijn heb je zelf in de hand’ moeten we bewust ge maakt worden van onze eigen verantwoordelijkheid in geval van nood. Uit onderzoek van het ministerie van Binnenland se Zaken blijkt dat driekwart van de Nederlanders denkt zich wel drie dagen te kunnen red den zonder water, gas en elek triciteit. Gezien recente gebeurtenissen als stroomstoringen, storm, wa teroverlast en hitte, zijn steeds meer mensen bezig de juiste voorbereidingen te treffen op bereiding is best in orde. Drie kwart van de ondervraagden heeft een EHBO-doos in huis en ongeveer de helft kan gebruik maken van een radio op batte rijen. WEEKBLAD VOOR WADDI.NXVEEN/GOUWE KOERIER I Q1 Woensdag 8 september 2010 J) A

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 31